12 najlepszych środków na starzejącą się skórę twarzy i całego ciała

Wykazano, że kurkumina – główny składnik aktywny kurkumy – ma silne właściwości przeciwstarzeniowe, które są związane z jej potężnym potencjałem przeciwutleniającym.

Starzenie się komórek występuje, gdy komórki przestają się dzielić. Wraz z wiekiem gromadzą się starzejące się komórki, co, jak się uważa, przyspiesza starzenie się i postęp choroby (2, 3).

Badania pokazują, że kurkumina aktywuje niektóre białka, w tym sirtuiny i kinazę białkową aktywowaną przez AMP (AMPK), co pomaga opóźnić starzenie się komórek i przedłużyć życie (4, 5).

Ponadto wykazano, że kurkumina zwalcza uszkodzenia komórek i znacznie wydłuża żywotność muszek owocowych, glist i myszy. Wykazano, że związek ten opóźnia rozwój chorób związanych z wiekiem i łagodzi objawy związane z wiekiem (6, 7).

Może to być powód, dla którego spożycie kurkumy wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem związanego z wiekiem osłabienia umysłowego u ludzi (8).

Możesz zwiększyć spożycie kurkuminy, stosując kurkumę w przepisach lub przyjmując suplementy kurkuminy.

Kurkumina jest głównym składnikiem aktywnym kurkumy. Może spowolnić proces starzenia, aktywując określone białka i chroniąc przed uszkodzeniem komórek.

Galusan epigallokatechiny (EGCG) to znany związek polifenolowy skoncentrowany w zielonej herbacie. Wykazano, że ma imponujące korzyści zdrowotne, takie jak zmniejszenie ryzyka niektórych nowotworów, a także innych schorzeń, takich jak choroby serca (9, 10, 11).

Wśród wielu różnych potencjalnych właściwości prozdrowotnych EGCG sprzyja długowieczności i chroni przed chorobami związanymi z wiekiem.

EGCG może spowolnić proces starzenia, przywracając funkcje mitochondriów w komórkach i działając na szlaki związane ze starzeniem, w tym szlak sygnałowy kinazy białkowej aktywowanej przez AMP (AMPK).

Wywołuje również autofagię, proces, w którym organizm usuwa uszkodzony materiał komórkowy (12).

Spożycie zielonej herbaty wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem zgonu z jakiejkolwiek przyczyny, cukrzycy, udaru i śmierci z powodu chorób serca. Ponadto badania na zwierzętach wykazały, że może chronić przed starzeniem się skóry i zmarszczkami spowodowanymi przez światło ultrafioletowe (UV) (13, 14, 15).

EGCG możesz zdobyć pijąc zieloną herbatę lub przyjmując skoncentrowane suplementy.

EGCG to związek polifenolowy skoncentrowany w zielonej herbacie, który może poprawić funkcje mitochondriów i promować autofagię. Spożycie zielonej herbaty wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem śmiertelności z wszystkich przyczyn.

Kolagen jest promowany jako źródło młodości ze względu na jego zdolność do zmniejszania oznak starzenia się skóry.

Jest niezbędnym składnikiem skóry, który pomaga utrzymać jej strukturę. Wraz z wiekiem produkcja kolagenu zwalnia, co prowadzi do utraty kolagenu w skórze, co przyspiesza oznaki starzenia, takie jak zmarszczki.

Niektóre badania sugerują, że przyjmowanie suplementów kolagenu może zmniejszyć oznaki starzenia, w tym zmarszczki i suchość skóry.

Na przykład badanie z 2019 roku przeprowadzone na 72 kobietach wykazało, że przyjmowanie suplementu zawierającego 2,5 grama kolagenu – wraz z kilkoma innymi składnikami, w tym biotyną – dziennie przez 12 tygodni, znacznie zmniejszyło szorstkość, poprawiło nawilżenie i poprawiło elastyczność. skóra (16).

Inne badanie przeprowadzone na 114 kobietach wykazało, że przyjmowanie 2,5 grama peptydów kolagenowych przez 8 tygodni znacznie zmniejszyło zmarszczki oczu i zwiększyło poziom kolagenu w skórze (17).

Chociaż wyniki te są obiecujące, należy pamiętać, że wiele badań nad kolagenem jest finansowanych przez firmy wytwarzające produkty na bazie kolagenu, co może mieć wpływ na wyniki badań.

Dostępnych jest wiele rodzajów suplementów kolagenowych, w tym proszki i kapsułki.

Kolagen to popularny suplement diety, który może zapobiegać starzeniu się skóry, zwiększając poziom kolagenu w skórze.

Koenzym Q10 (CoQ10) jest przeciwutleniaczem wytwarzanym przez organizm. Odgrywa ważną rolę w produkcji energii i chroni przed uszkodzeniem komórek (18).

Badania pokazują, że poziom CoQ10 spada wraz z wiekiem, a suplementacja CoQ10 poprawia pewne aspekty zdrowia u osób starszych.

Na przykład badanie z udziałem 443 starszych osób dorosłych wykazało, że przyjmowanie CoQ10 i selenu przez 4 lata poprawiło ich ogólną jakość życia, zmniejszyło liczbę wizyt w szpitalu i spowolniło spadek sprawności fizycznej i umysłowej (19).

Suplementy CoQ10 pomagają zmniejszyć stres oksydacyjny, stan charakteryzujący się gromadzeniem się wolnych rodników i innych reaktywnych cząsteczek, który przyspiesza proces starzenia i rozwój chorób związanych z wiekiem (20, 21).

Chociaż CoQ10 okazał się obiecujący jako środek przeciwstarzeniowy, potrzeba więcej dowodów, zanim będzie można go zalecić jako naturalny sposób na opóźnienie starzenia.

Przed podjęciem próby skonsultuj się z lekarzem.

CoQ10 jest niezbędnym przeciwutleniaczem wytwarzanym przez organizm. Niektóre badania sugerują, że przyjmowanie go jako suplementu może spowolnić związany z wiekiem spadek sprawności umysłowej i fizycznej oraz poprawić jakość życia osób starszych.

5. Rybozyd nikotynamidu i mononukleotyd nikotynamidu

Rybozyd nikotynamidu (NR) i mononukleotyd nikotynamidu (NMN) są prekursorami dinukleotydu nikotynamidoadeninowego (NAD +).

NAD + jest związkiem występującym w każdej komórce twojego ciała i bierze udział w wielu krytycznych procesach, w tym w metabolizmie energii, naprawie DNA i ekspresji genów (22, 23).

Poziom NAD + spada wraz z wiekiem i uważa się, że ten spadek jest związany z przyspieszonym spadkiem sprawności fizycznej i pojawieniem się chorób związanych z wiekiem, takich jak choroba Alzheimera (23).

Badania na zwierzętach wykazały, że suplementacja prekursorami NAD + – NMN i NR – przywraca poziom NAD + i zapobiega związanemu z wiekiem spadkiem wydolności fizycznej.

Na przykład badanie na starzejących się myszach wykazało, że doustne podawanie NMN zapobiega zmianom genetycznym związanym z wiekiem i poprawia metabolizm energetyczny, aktywność fizyczną i wrażliwość na insulinę (24).

Ponadto badanie z 2019 roku przeprowadzone na 12 mężczyznach o średniej wieku 75 lat wykazało, że przyjmowanie 1 grama NR dziennie przez 21 dni zwiększyło poziom NAD + w mięśniach szkieletowych i zmniejszył poziom białek zapalnych w organizmie (25).

Jednak jeden z autorów powyższego badania jest właścicielem udziałów i jest konsultantem firmy, która wyprodukowała badany suplement NR, co może mieć wpływ na wyniki badania (25).

Kilka innych badań na zwierzętach wykazało pozytywne wyniki zarówno przy suplementacji NR, jak i NMN. Konieczne są jednak dalsze badania na ludziach, zanim można będzie wyciągnąć ostateczne wnioski na temat przeciwstarzeniowych skutków NR i NMN (26, 27).

Przyjmowanie suplementów NR i NMN może pomóc zwiększyć poziom NAD + w organizmie i zapobiec zmianom genetycznym związanym z wiekiem.

Crocin to żółty pigment karotenoidowy występujący w szafranie, popularnej, drogiej przyprawie powszechnie używanej w kuchni indyjskiej i hiszpańskiej.

Badania na ludziach i zwierzętach wykazały, że krocyna ma wiele korzystnych właściwości, w tym działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, uspokajające i przeciwcukrzycowe (28).

Oprócz właściwości wymienionych powyżej, krocyna została zbadana pod kątem jej zdolności do działania przeciwstarzeniowego i chroniącego przed związanym z wiekiem spadkiem sprawności umysłowej (29).

Badania probówek i gryzoni wykazały, że krocyna pomaga zapobiegać uszkodzeniom nerwów związanym z wiekiem poprzez hamowanie wytwarzania końcowych produktów zaawansowanej glikacji (AGE) i reaktywnych form tlenu (RFT), które są związkami przyczyniającymi się do procesu starzenia (30, 31).

Wykazano również, że Crocin pomaga zapobiegać starzeniu się ludzkich komórek skóry, zmniejszając stan zapalny i chroniąc przed uszkodzeniami wywołanymi promieniowaniem UV (32, 33).

Biorąc pod uwagę, że szafran jest najdroższą przyprawą na świecie, bardziej opłacalnym sposobem na zwiększenie spożycia krokodyny jest przyjmowanie skoncentrowanych suplementów szafranu.

Krocyn, który jest pigmentem występującym w szafranu przyprawowym, działa przeciwstarzeniowo. Może zapobiegać uszkodzeniom komórek i zmniejszać stan zapalny, co może przedłużyć życie i zapobiec osłabieniu psychiki.

Oprócz wymienionych powyżej następujące produkty mają imponujący potencjał przeciwstarzeniowy:

 • Teanina . L-teanina to aminokwas skoncentrowany w niektórych herbatach, w tym w zielonej herbacie. Może pomóc chronić przed osłabieniem umysłowym i wykazano, że wydłuża żywotność glisty o około 5% (35, 36).
 • Rhodiola . To zioło lecznicze ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwstarzeniowe. Jedno z badań na muszkach owocowych wykazało, że spożywanie proszku z różeńca górskiego średnio powodowało 17% wzrost ich długości życia (37, 38).
 • Czosnek . Czosnek ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Badania probówek i gryzoni wykazały, że przyjmowanie suplementów czosnku może zapobiegać starzeniu się skóry i zmarszczkom wywołanym promieniowaniem UV (39).
 • Astragalus . Astragalus membranaceus ( Astragalus membranaceus ) to lek łagodzący stres stosowany w tradycyjnej medycynie chińskiej. Może pomóc w walce ze starzeniem się, zmniejszając stres oksydacyjny, stymulując funkcje odpornościowe i zapobiegając uszkodzeniom komórek (40).
 • Fisetin . Fisetyna jest związkiem flawonoidowym uważanym za senoterapeutę, co oznacza, że ​​może zabijać starzejące się komórki. Badania na gryzoniach pokazują, że może zmniejszyć liczbę starzejących się komórek w tkankach i przedłużyć żywotność (41).
 • Resweratrol . Resweratrol to polifenol występujący w winogronach, jagodach, orzeszkach ziemnych i czerwonym winie, który może sprzyjać długowieczności poprzez aktywację pewnych genów zwanych sirtuinami. Wykazano, że wydłuża żywotność muszek owocowych, drożdży i nicieni (42).
 • Chociaż wyniki te są obiecujące, potrzeba więcej badań na ludziach, aby w pełni zrozumieć, w jaki sposób te suplementy mogą być używane w celu wydłużenia oczekiwanej długości życia.

  Badania wykazały, że L-teanina, rhodiola rosea, czosnek, astragalus błoniasty, fisetyna i resweratrol to suplementy, które mogą mieć właściwości przeciwstarzeniowe.

  Niektóre środki mogą pomóc spowolnić proces starzenia i przedłużyć życie.

  Kurkumina, kolagen, CoQ10, krocyna, mononukleotyd nikotynamidowy i fesityna to tylko niektóre z substancji, które w badaniach naukowych wykazały działanie przeciwstarzeniowe.

  Jednak chociaż niektóre badania sugerują, że przyjmowanie pewnych suplementów może spowolnić proces starzenia, najlepszym sposobem na przedłużenie życia i ogólnego stanu zdrowia jest prowadzenie zdrowego stylu życia z pokarmami bogatymi w składniki odżywcze, regularne ćwiczenia i zmniejszenie stresu.


  Aleksandra Kowalski

  Edytor serwisu

  Rate author
  iHerba Polska