Zasady solarium dla kobiet

Kwestia korzyści z opalania naturalnego lub sztucznego jest czysto retoryczna. Solarium czy słońce, które jest bardziej szkodliwe – będzie jedna odpowiedź. Oba są przydatne z umiarem, a przy nadmiernym używaniu lub nieprzestrzeganiu zasad mogą stać się źródłem poważnych problemów, mogą stanowić zagrożenie dla urody, a nawet bardziej śmiertelnie, jako uszczerbek na zdrowiu, a nawet życiu.

Korzyści są często mierzone ilością czasu potrzebnego do wystawienia się na działanie sztucznych lub naturalnych promieni. Ile czasu można poświęcić na sesje helioterapii bez zagrożenia dla zdrowia? Bezpieczny czas na plaży to przed 12:00 i po 17:00. W tym czasie promienie nie działają bezpośrednio, ale stycznie do ciała trajektorii i faktycznie wykluczone jest ryzyko poparzenia słonecznego.

Ważne jest, aby odpowiednio przygotować skórę na działanie promieni. Kremy o wysokim stopniu ochrony, olejki nawilżające – dobór kosmetyków uzależniony jest od cech fizjologii.

Wyzwaniem jest ochrona przed wysuszeniem i utratą wilgoci. Procedura sztucznego opalania, w przeciwieństwie do przyjemności na plaży, wymaga bardziej skrupulatnego podejścia. Rozważmy tę kwestię bardziej szczegółowo.

Wszystko o solarium: korzyści i ryzyko

Aby wybrać metodę opalania, należy wziąć pod uwagę rodzaj skóry i obserwować dawkę promieniowania ultrafioletowego. Oczywiste jest, że jeśli porównamy sesję opalania (do 10 minut) z przebywaniem pod palącymi promieniami słońca po południu (od 12 do 16 godzin), to możemy śmiało powiedzieć o zaletach sztucznego opalania.

Wyposażenie solariów jest dość zaawansowane technologicznie i spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa. Pod jednym warunkiem: ścisłe przestrzeganie instrukcji.

  • używanie okularów przeciwsłonecznych jest obowiązkowe, ochrona oczu przed promieniami ultrafioletowymi;
  • przed sesją wszystkie kosmetyki są usuwane i zabronione jest stosowanie jakichkolwiek blokerów;
  • pierwsze sesje radiacyjne odbywają się w odstępach co najmniej 48 godzin;
  • Zabrania się odwiedzania solarium tego samego dnia podczas opalania.
  • Jeśli przestrzegane są wszystkie zasady, to zalety solarium polegają na starannym przygotowaniu skóry do sezonu plażowego, uzyskaniu równomiernej i estetycznej opalenizny, zapobieganiu wielu chorobom skóry związanym z nadmierną produkcją gruczołów łojowych, czy leczeniu łuszczycy.

    Słońce i sztuczne promienie wysuszają skórę. Jeśli zostanie to zrobione w wymaganej normie, w stopniu, w jakim konieczna jest poprawa stanu problemu, to efekt będzie spodziewany, niedoskonałości skóry zostaną wyrównane, bakterie wywołujące trądzik zostaną zabite.

    Zauważono, że promieniowanie ultrafioletowe ma korzystny wpływ na ogólne samopoczucie osoby z długotrwałą nieobecnością słońca i eliminuje depresję. Dlatego często sesje polecane są osobom, które z przyczyn naturalnych (miejsce zamieszkania) są pozbawione naturalnego promieniowania ultrafioletowego.

  • ryzyko złośliwych zmian skórnych (czerniak). Statystyki są rozczarowujące – 75% entuzjastów opalania płaci za nadmierne hobby z narażeniem życia.
  • Aby chronić się w jak największym stopniu przed szkodliwymi skutkami sztucznego promieniowania, warto wiedzieć, czy jesteś zagrożony i komu kategorycznie nie zaleca się stosowania ultrafioletu.

    Komu nie polecamy solarium?

    Praktyka umożliwiła dokładne określenie grup ryzyka ludzi i czynników ryzyka wizyty w solarium. Ignorowanie takich ograniczeń jest bezpośrednią drogą do samozniszczenia.

    Medycyna nie zaprzecza, że ​​osoby z zaburzeniami endokrynologicznymi, nowotworami, niezależnie od ich charakteru, z cukrzycą są szczególnie narażone na działanie promieni słonecznych i nie mogą odwiedzać solarium.

    Klienci gabinetów kosmetycznych powinni kierować się limitem czasowym po zabiegach peelingu chemicznego, resurfacingu i innych zabiegów naruszających równowagę ochronną skóry.

    Dodatkowe ograniczenia są przewidziane, jeśli:

  • potencjalni klienci nie ukończyli 15 lat;
  • twarze mają zwiększoną wrażliwość skóry na promienie, tzw. światłoczułość;
  • przebieg leczenia przeprowadza się za pomocą leków zwiększających wrażliwość na światło. Ta grupa obejmuje niektóre leki hormonalne, leki przeciwdepresyjne. Konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, który zna skład przepisanych leków i może odpowiedzieć na pytanie, jak długo pacjent może być poddawany promieniowaniu bez ryzyka dla zdrowia;
  • występują zmiany skórne (rany, blizny, świeże blizny);
  • w ostrym stadium występuje choroba przewlekła;
  • na ludzkim ciele jest duża liczba pieprzyków.
  • Częstym przeciwwskazaniem jest osobliwość człowieka, gdy opalenizna „nie przykleja się” do skóry. Zabiegi są kategorycznie przeciwwskazane dla osób, które wcześniej chorowały na raka, gruźlicę i szereg innych chorób. Te kategorie osób, dla uzyskania pięknego odcienia skóry, mogą otrzymać alternatywę w postaci łagodniejszych środków samoopalających.

    Zasady bezpiecznego opalania

    Odpowiedzialność za konsekwencje wizyty w solarium spoczywa wyłącznie na miłośniku opalonej skóry. Kobiety powinny szczególnie uważać na tę kwestię. Stanowią bowiem większy odsetek klientek zabiegów kosmetycznych i mają specyfikę fizjologiczną, o której warto pamiętać przy zabiegach sztucznego opalania. Dla kobiet:

  • nie używaj kosmetyków dekoracyjnych podczas sesji;
  • na sutkach koniecznie stosować ochraniacze, wskazane jest również zabezpieczenie włosów przed działaniem promieni, używanie specjalnych okularów
  • do nawilżenia skóry sztuczną opalenizną stosuje się kremy o specjalnym składzie, plażowe wersje kremów i olejków ochronnych nie sprawdzą się.
  • Ważne jest, aby wiedzieć, że prysznic odbywa się nie później niż 2 godziny przed zabiegiem opalania w solarium. Po opalaniu wskazane jest wypicie koktajlu witaminowego, przyda się również świeży sok.

    Za czas sesji odpowiada specjalista. Tylko on zna instrukcje stosowania konkretnej marki kabiny, moc naświetlania i inne parametry techniczne. W każdym razie czas trwania sesji wydłuża się stopniowo i nie jest pożądane przebywanie w solarium dłużej niż 10 minut.

    Konsekwencje nieprzestrzegania zasad opalania

    Najniebezpieczniejszą konsekwencją naruszenia zasad jest prowokacja raka skóry przez słońce. Biorąc pod uwagę, że pragnienie pięknego odcienia skóry przesłania wszelkie zasady samoobrony wielu miłośników piękna i przepychu, staje się to niepokojącym trendem.

    Naukowcy ze Szwecji wykazali w badaniu podłużnym, że osoby, które pozwalają sobie na sztuczne opalanie więcej niż 10 razy w roku, mają 7-krotnie większe ryzyko raka skóry.

    W tym przypadku promieniowanie oddziałuje na skórę i włosy, dzięki czemu można zauważyć zmiany podczas wizyty w pierwszym zabiegu. Sucha skóra i zwiększona kruchość włosów to widoczna cena za przyjemność opalania.

    Te wady mają nie tylko konsekwencje estetyczne (to najbardziej powierzchowne zrozumienie problemu). Utrata elastyczności skóry, powstawanie mikropęknięć prowadzi do naruszenia funkcji ochronnej organizmu. Niewłaściwe użytkowanie kabiny prowadzi do nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy, chorób gruczołów mlecznych. Ważne jest również uwzględnienie możliwości niedostatecznych kompetencji obsługi, niedokładnych obliczeń, a nawet bezpośredniego naruszenia czasu sesji.

    Szkoda i korzyść płynąca z dążenia do pięknego koloru skóry, niezależnie od sposobu osiągnięcia celu – zabiegów kosmetycznych czy naturalnego opalania, ma tylko jedno kryterium oceny – nie szkodzić ciału.

    Jeszcze lepiej, uzyskaj pozytywne efekty w zdrowiu skóry i jednocześnie zwiększ estetykę ciała. Zadania te są łatwe do rozwiązania, wystarczy zastosować powyższe zasady i nie nadużywać helioterapii. W takim przypadku konsekwencje będą niezwykle pozytywne.


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska