Wszystko o witaminie B3 (PP) – przegląd kwasu nikotynowego

Słynny naukowiec Kazimierz Funk był nie tylko twórcą nauki o użytecznych substancjach organicznych, które nazywał witaminami, ale także odkrywcą kwasu nikotynowego, któremu udało się go wyodrębnić pod koniec życia po wielu latach pracy nad syntezą B1.

Jednak autorstwo odkrycia niacyny nie zostało przypisane polskiemu naukowcowi, laury zbierali zupełnie inni badacze. Historia witaminy PP (kwasu nikotynowego) sięga 1867 roku, kiedy Huber zdołał wyodrębnić nową substancję, eksperymentując z utlenianiem nikotyny kwasem chromowym. Nieco później, w 1873 roku, naukowiec Weidel, prowadząc eksperymenty, zdołał wyodrębnić tę samą substancję, nad którą pracował wcześniej Huber. To prawda, że ​​w swoich eksperymentach Weidel nie używał już kwasu chromowego jako środka utleniającego nikotynę, ale kwas azotowy. Wymyślił też współczesną nazwę nowego leku – kwas nikotynowy. Chemikom udało się wyodrębnić substancję niacynę, ale nie przypuszczali, że ma ona właściwości witamin.

Joseph Goldberger Joseph Goldberger, lekarz z USA, dopiero w latach 20. ubiegłego wieku przyjął założenie, że istnieje koenzym (był to kwas nikotynowy), który pomaga radzić sobie z „różową chorobą” (pelagra). W wersji angielskiej choroba nazywa się Pellagra, a działanie tajemniczego koenzymu nazywano zapobieganiem Pellagra, tj. „Zapobieganie pelagrze”. Dwoma początkowymi literami tych słów nazwali nieznaną im witaminę – PP.

Pelagra była powszechna w XIX wieku w wielu krajach. Cierpiała na tym ludność Ameryki Południowej, Hiszpanii, Francji, Irlandii i innych krajów. Choroba przejawiała się nie tylko złym stanem zdrowia, ale także wadami zewnętrznymi – skóra pacjentów była różowa i szorstka, wyglądali bezstronnie. Joseph Goldberger i 15 jego kolegów postanowili sprawdzić, czy choroba jest zaraźliwa i przeprowadzili na sobie eksperymenty, mieszając biologiczny materiał pacjentów z pożywieniem. Wszyscy lekarze pozostali zdrowi, a następnie założenie o zakaźnym charakterze procesu zostało odrzucone. Zgodzili się, że pelagra rozwija się u tych, którzy monotonnie jedzą głównie produkty skrobiowe – ziemniaki i kukurydzę, to znaczy cierpią na niedobór witamin.

W ten sposób odkryto witaminę PP, ale nie była ona związana z kwasem nikotynowym. Wszystkie elementy połączył dopiero w 1937 roku. Dokonali tego inni pionierzy badacze.

Wkrótce kwas nikotynowy był już z powodzeniem stosowany w terapii (zapobiegającej pelagrze).

PP, podobnie jak wszystkie witaminy z grupy B, jest rozpuszczalny w wodzie. Uczestniczy w metabolizmie, jest ważny dla układu nerwowego, serca, produkcji krwinek, wyglądu i wielu innych procesów. Ale więcej na ten temat poniżej.

Witamina B 3 była pierwszą z dużej firmy substancji organicznych, która została oficjalnie uznana za lek.

Właściwości fizykochemiczne

Nowoczesna produkcja witaminy o nazwie PP związana jest z utlenianiem pochodnych pirydyny. Dlatego dla chemików kwas nikotynowy, a dokładniej, jego wzór chemiczny brzmi jak kwas 3-pirydynokarboksylowy. W zrozumiałej formie dla nie-chemików są to bezwonne i bezbarwne kryształy, które topią się tylko w bardzo wysokiej temperaturze sięgającej 237 stopni! Substancja jest bardzo stabilna: jest prawie nierozpuszczalna w wodzie, nie posiada higroskopijności, zachowuje swoje właściwości w środowisku suchym, zasadowym, kwaśnym. Nawet kwas nikotynowy zostanie podgrzany w autoklawie do 120 stopni, nie zmieni swoich właściwości w ciągu 20 minut.

Organizm wytwarza bardzo małą ilość witaminy PP (nikotynamidu), której większość jest spożywana z pożywieniem. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dana osoba spożywa żywność zawierającą tryptofan. Wtedy mechanizm działania jest następujący: pod wpływem bakterii i innych witamin (B6, B2) powstaje sam kwas nikotynowy. Stosunek jest następujący: z 60 mg tryptofanu otrzymuje się tylko 1 mg „nikotyny”.

Inny scenariusz jest bardziej tradycyjny: kiedy dostanie się do organizmu z witaminy B3, czyli PP, powstaje inna substancja – nikotynamid, który aktywnie „współpracuje” z dwoma koenzymami, które są ważne dla produkcji ATP.

Szybka absorpcja zachodzi w układzie pokarmowym, głównym metabolizmie w ludzkiej wątrobie. Jednak powstałe metabolity są farmakologicznie nieaktywne. Jeśli dana osoba przyjmuje leki przeciwbakteryjne lub moczopędne, mechanizm działania dobroczynnej substancji ulega spowolnieniu.

Wzór chemiczny witaminy PP (niacyny) wygląda następująco:

Korzyści dla organizmu

Rozpoczynając rozmowę o ważnej roli witaminy B3 dla dorosłych i dzieci, zróbmy rezerwację – zawsze pamiętaj, że żadna witamina nie działa sama. Dla zdrowia ważne jest, aby oprócz witaminy B3 lub niacyny otrzymywać całą gamę składników odżywczych.

Koenzym Witamina PP w organizmie człowieka pełni następujące funkcje:

  • reguluje procesy utleniania i redukcji;
  • stymuluje glikogenolizę – złożony proces przemiany glikogenu w glukozę, dlatego witamina PP znajduje zastosowanie w leczeniu cukrzycy;
  • pomaga enzymom trawiennym rozkładać żywność i uzyskiwać z niej energię;
  • zmniejsza ilość złogów cholesterolu w naczyniach krwionośnych w wyniku niszczenia lipoprotein o małej gęstości;
  • aktywuje i stymuluje krążenie krwi w najmniejszych naczyniach;
  • zapobiega tworzeniu się skrzepów krwi dzięki swoim właściwościom przeciwzakrzepowym;
  • łagodzi bóle stawów, poprawia odżywienie tkanki chrzęstnej i krążków międzykręgowych;
  • stymuluje produkcję hemoglobiny i tworzenie się krwinek;
  • normalizuje naczynia siatkówki;
  • zmniejsza ryzyko nowotworów złośliwych w organizmie;
  • pomaga walczyć z depresją i lękiem, pobudza mózg, poprawia pamięć;
  • Korzyści płynące z funkcji kwasu nikotynowego lub niacyny są oczywiste. Odpowiada za wiele procesów biochemicznych i ma ogromne znaczenie dla wszystkich narządów i układów. Ale leki z kwasem nikotynowym, który należy do grupy witamin z grupy B, mają poważne przeciwwskazania. Oczywiście substancję można dostać z pożywieniem, ale przy lekach o wysokim stężeniu kwasu nikotynowego B3, w niektórych przypadkach warto to opóźnić.

    Teraz żywność, niacyna, brak zaczerwienienia, podwójna siła, 500 mg, 180 kapsułek

    Rozsądne podejście i ostrożność

    Oficjalna instrukcja dotycząca nikotynamidu (inna nazwa kwasu nikotynowego) nie zawiera żadnych specjalnych ograniczeń wiekowych. W różnych postaciach lek jest przepisywany dzieciom, dorosłym i osobom starszym. Jednak przy niekontrolowanym stosowaniu lub obecności przeciwwskazań preparaty nikotynamidu są całkowicie niebezpieczne.

    Kwas nikotynowy jest przeciwwskazany w następujących kategoriach pacjentów:

  • osoby z nadwrażliwością na niacynę;
  • pacjenci z zaostrzoną chorobą wrzodową żołądka;
  • W przypadku pozostałych kategorii dozwolone są preparaty z witaminą B3 (niacyną). Ale nie daj się ponieść emocjom, przy przedawkowaniu kwasu nikotynowego mogą pojawić się nieprzyjemne objawy:

    Długotrwałe stosowanie dużych dawek leków na bazie niacyny (witaminy B3) może powodować chorobę wrzodową, kamienie nerkowe lub dnę. Dlatego przed rozpoczęciem wizyty koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Przed użyciem przeczytaj instrukcje dotyczące witaminy B3 i opis leku.

    Pojęcie dziennego zapotrzebowania odnosi się do ilości niacyny (niacyny), która jest niezbędna do normalnego funkcjonowania wszystkich narządów i układów. Wszystko poniżej jest deficytem, ​​wszystko powyżej jest nadwyżką. Nawet osoby z przeciwwskazaniami do przyjmowania leków z kwasem nikotynowym (witamina PP) powinny otrzymywać dzienną dawkę koenzymu.

    Zmierz dzienną dawkę kwasu nikotynowego w miligramach. W tabeli dane dla różnych kategorii ludności i grup wiekowych:

    W przypadku szczególnych kategorii pacjentów ważniejszy jest niacynamid, dlatego dzienne zapotrzebowanie jest inne:

    Nie warto bać się przedawkowania kwasu nikotynowego i jego pochodnych, substancja jest rozpuszczalna w wodzie, a dostajemy ją tylko z jedzeniem. Oznacza to, że gdy pojawia się następna dawka, poprzednia jest już wycofana.

    Ważny! Nadmiar dawki kwasu nikotynowego to dzienna ilość od 300 do 1000 mg przez długi czas. Jest to możliwe przy niekontrolowanym stosowaniu suplementów diety, a także przy samoleczeniu postaciami leków w postaci iniekcji.

    Świadomie nie wspominamy o terapeutycznych dawkach kwasu nikotynowego (witaminy PP) – lekarz powinien dobrać lek w oparciu o indywidualne cechy Twojego organizmu.

    Nature’s Way, niacyna 100 mg, kwas nikotynowy, 100 kapsułek

    Kwas nikotynowy w żywności

    Witamina PP występuje zarówno w źródłach roślinnych, jak i zwierzęcych. Przy zbilansowanej diecie nie pojawią się problemy z niedoborami. Jeśli istnieje podejrzenie, że substancja jest niewystarczająca, musisz dodać do swojej diety drożdże, orzeszki ziemne i inne produkty bogate w dużą ilość witaminy PP.

    Źródła roślinne

    Zawartość witamin w 100 g różnych produktów spożywczych przedstawia się następująco:

    Kwas nikotynowy w roślinach strączkowych zawarty jest w niewielkim stężeniu, ale forma jest jak najbardziej lekkostrawna, dlatego warto dodać je do diety.

    Źródła zwierzęce

    W tej sekcji na czele znajdują się produkty uboczne (serce, wątroba, nerki), każde 100 g zawiera od 5 do 12 mg nikotynamidu. Na drugim miejscu jest drób, 100 g takiego mięsa zawiera 6-10 mg witaminy. 100 g pokarmu cielęcego zawiera 6 mg substancji, a wołowina 5 mg.

    Ciekawy! Źródła zwierzęce zawierają nikotynamid, a źródła roślinne zawierają kwas nikotynowy. Ze względu na swoją fizyczną stabilność kwas nikotynowy jest doskonale zatrzymywany w produkcie po każdej obróbce kulinarnej.

    Proponujemy Ci obejrzenie ciekawego filmu o zawartości witaminy B3 w żywności:

    Zasady stosowania

    Kwas nikotynowy jest dostępny w tabletkach i zastrzykach i jest częścią złożonych kompleksów witaminowych i suplementów diety.

    Obejrzyj przydatny film, w którym neurolog szczegółowo omawia właściwości lecznicze niacyny i dlaczego jest stosowana w medycynie:

    Formy tabletek preparatów witaminy B3 można przepisać w celu zapobiegania niedoborom witamin, ale przy niewielkim niedoborze wystarczy po prostu dostosować dietę i przejść na PP (prawidłowe odżywianie). Dodatkowe przyjmowanie leków nikotynamidowych jest przepisywane indywidualnie.

    Witamina PP znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, ale także w kosmetologii. Służy do pielęgnacji skóry twarzy, wzmocnienia włosów i paznokci. Kwas nikotynowy wchodzi w skład maseczek kosmetycznych wraz z koenzymami i kwasem hialuronowym. Niacyna poprawia ukrwienie warstw skóry, dzięki czemu naskórek staje się nawilżony i odżywiony, a włosy przestają się rozdwajać i wysychać.

    Gdzie kupić po okazyjnej cenie

    Krajowy kwas nikotynowy jest sprzedawany w aptekach dosłownie za grosza. Można kupić zarówno tabletki, jak i roztwory do wstrzykiwań. Ale w takich lekach albo stężenie nie zawsze jest dobre, albo można je stosować tylko do leczenia poważnego niedoboru lub jako środek wspomagający w leczeniu innych chorób.

    Jeśli potrzebujesz kupić suplement diety lub kompleks witamin zawierający witaminę PP (kwas nikotynowy), lepiej poszukać leku w sklepie internetowym iHerb.com

    Czytelnikom naszego magazynu przysługuje 10% rabatu na pierwszy zakup pod kodem promocyjnym AGK4375, oferujemy ogromną gamę różnych importowanych leków w cenie 1,5 raza niższej niż apteczna. Jeśli nie chcesz korzystać z kodu promocyjnego, użyj linku.

    Now Foods, No-Flush Niacyna, Double Siła, 500 mg, 90 … Nature’s Way, Niacyna, Witamina B3, 100 mg, 100 Kapsułki

    Zatrzymaj się na iHerb.com, nawet jeśli nie potrzebujesz niacyny. Witryna zawiera wiele przydatnych produktów dla całej rodziny w przystępnej cenie: suplementy diety, kosmetyki naturalne, zdrowa żywność.

    Przypominamy, że jakiekolwiek stosowanie leków należy uzgodnić z lekarzem, przed użyciem należy koniecznie zapoznać się z instrukcją i opisami.

    Interakcje z innymi lekami

    Aby witamina B3 dobrze się wchłaniała, potrzebuje pomocników w postaci pirydoksyny B6 i ryboflawiny B2. Niezastąpionym pierwiastkiem dla szybkiego i zdrowego metabolizmu jest również miedź, która znajduje się w podrobach, szpinaku i sałacie, ziemniakach.

    Antybiotyki i hormonalne środki antykoncepcyjne, a także leki przeciwgruźlicze spowalniają wchłanianie niacyny.

    Kwas nikotynowy jest przepisywany z ostrożnością osobom przyjmującym leki przeciwzakrzepowe i przeciwnadciśnieniowe, a niacyny nie należy stosować jednocześnie z tiaminą. Tiamina jest w tym przypadku niszczona.

    W żadnym wypadku nie należy przyjmować kwasu nikotynowego z alkoholem – nasila się toksyczny wpływ na wątrobę i rozwija się silne przekrwienie skóry.

    Ostrożnie przyjmuj witaminę B3. Niedobór witaminy PP jest niebezpieczny, ale substancja w dużych ilościach może prowadzić do jeszcze bardziej niebezpiecznych konsekwencji. Dlatego w przypadku niewielkiego braku niacyny lepiej po prostu dostosować dietę. A w przypadku poważnych niedoborów koniecznie udaj się do lekarza.

    Więcej szczegółów


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska