Witamina U: korzyści, skutki uboczne, żywność

Witamina U jest najczęściej reklamowana jako wrzód żołądka, chociaż istnieją również twierdzenia, że ​​poprawia trawienie, wzmacnia odporność, chroni przed alergiami pokarmowymi, obniża poziom cholesterolu i przyspiesza gojenie się ran.

Jednak badania są ograniczone. Tylko kilka z tych korzystnych właściwości jest obecnie wspieranych przez naukę.

Kiedy witamina U była badana po raz pierwszy w latach pięćdziesiątych XX wieku, kilka badań wykazało, że picie 950 ml soku z kapusty dziennie wspomagało gojenie się wrzodów przewodu pokarmowego 4-5 razy szybciej niż standardowa terapia przeciwwrzodowa dostępna w tamtym czasie (2, 3, 4).

Jednak naukowcy nie byli w stanie potwierdzić, czy te efekty były spowodowane witaminą U, czy wieloma składnikami odżywczymi.

Od tego czasu temat ten został poruszony tylko w kilku badaniach. Potrzebne są dalsze badania, aby określić, czy witamina U jest rzeczywiście skuteczna przeciwko wrzodom.

Może chronić płuca, wątrobę i nerki

Witamina U może chronić płuca, wątrobę i nerki przed uszkodzeniem.

W badaniach na zwierzętach witamina U pomogła odwrócić niektóre uszkodzenia wątroby spowodowane przez powszechnie stosowany lek przeciwdrgawkowy kwas walproinowy (5).

W innym badaniu szczury, którym podano witaminę U, doświadczyły mniej poważnych uszkodzeń nerek po spożyciu kwasu walproinowego niż szczury, którym nie podano witaminy U. Substancja ta również zmniejszyła wskaźniki zapalenia (6).

Badania na zwierzętach pokazują również, że witamina U może pomóc zmniejszyć uszkodzenie płuc spowodowane napadami padaczkowymi (7).

Potrzebne są jednak badania na ludziach.

Może obniżać poziom cholesterolu i trójglicerydów

Chociaż niektóre dowody potwierdzają pogląd, że suplementy witaminy U mogą pomóc obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów, dowody pozostają słabe.

Na przykład jedno badanie z probówki sugeruje, że witamina U może zapobiegać tworzeniu się komórek tłuszczowych i obniżać poziom trójglicerydów, ale istnieje tylko kilka odpowiednich badań na ludziach (8).

W 8-tygodniowym badaniu osoby, które otrzymywały 1,5 grama witaminy U dziennie, doświadczyły wzrostu poziomu cholesterolu HDL (dobrego) i prawie 10% spadku całkowitego cholesterolu, ale bez zmiany poziomu trójglicerydów. Jednak badanie to jest bardzo nieaktualne i obejmowało niewielką liczbę uczestników (9).

Dlatego potrzebne są dalsze badania na ludziach.

Może sprzyjać gojeniu się ran i ochronie skóry

Witamina U może zapewnić pewną ochronę przed promieniami ultrafioletowymi (UV) słońca, a także przyspieszyć gojenie się ran.

Badania probówkowe i badania na zwierzętach pokazują, że podanie witaminy U bezpośrednio na ranę może przyspieszyć gojenie się rany. Ponadto witamina U wydaje się chronić przed oparzeniami i innymi uszkodzeniami powodowanymi przez promienie UV (10, 11, 12, 13).

Na podstawie tych ustaleń niektórzy badacze uważają, że niektóre kosmetyki muszą zawierać witaminę U.

Jednak brak badań na ludziach oznacza, że ​​potrzebne są dalsze badania.

Witamina U jest prawdopodobnie bezpieczna, gdy jest przyjmowana bezpośrednio z całej żywności. Jednak niewiele wiadomo na temat jego bezpieczeństwa lub potencjalnych skutków ubocznych w postaci suplementów.

Dlatego prawdopodobnie najbezpieczniej jest polegać na produktach bogatych w witaminę U, takich jak jarmuż, brokuły, brukselka i kalafior, aby zwiększyć spożycie tego związku.

Według Europejskiej Agencji Chemikaliów witamina U może podrażniać oczy, skórę lub płuca poprzez bezpośredni kontakt z tymi narządami. Dlatego możesz zachować ostrożność w przypadku produktów do pielęgnacji skóry zawierających ten związek (14).

Ze względu na ograniczoną liczbę badań nie ustalono zaleceń dotyczących dawkowania witaminy U.

W jednym badaniu na ludziach stosowano 1,5 grama witaminy U przez 8 tygodni (9).

Jednak to badanie jest nieaktualne i nie testowało żadnych alternatywnych dawek ani czasu trwania. Dlatego potrzebne są dalsze badania.

Jak dotąd nie zgłoszono żadnego przypadku przedawkowania witaminy U.

Przedawkowanie jest mało prawdopodobne, jeśli spożywasz ten związek wyłącznie z całej żywności. Należy pamiętać, że w badaniach nie zbadano jeszcze skutków wysokiego spożycia witaminy U z suplementów.

Nie wyklucza to możliwości przedawkowania witaminy U.

Dlatego potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć, czy przedawkowanie jest możliwe, oznaki i objawy z nim związane oraz najbezpieczniejszy sposób leczenia.

Nie ma wystarczających danych naukowych, aby określić, czy witamina U wchodzi w interakcje z innymi suplementami lub lekami.

Osoby przyjmujące inne suplementy lub leki powinny omówić to ze swoim lekarzem przed wypróbowaniem witaminy U.

Producenci witaminy U ogólnie zalecają przechowywanie suplementów lub produktów witaminy U w chłodnym, suchym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego.

Żywność zawierającą tę substancję można również przechowywać w lodówce, ale nie jest to konieczne.

Produkty bogate w witaminę U, takie jak jarmuż, brokuły, brukselka i kalafior, są uważane za bezpieczne do spożycia w czasie ciąży i karmienia piersią.

Jednak niewiele wiadomo na temat bezpieczeństwa suplementów witaminy U. Dlatego jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, powinieneś unikać przyjmowania tych suplementów.

Stosowanie przez niektóre populacje

Pokarmy bogate w witaminę U, takie jak warzywa kapustne, są ogólnie uważane za bezpieczne dla większości ludzi. Jednak niewiele wiadomo na temat bezpieczeństwa suplementów witaminy U dla określonych populacji.

Dopóki nie zostaną przeprowadzone dalsze badania, osoby zainteresowane zwiększeniem spożycia witaminy U powinny to robić poprzez żywność, a nie suplementy.

Nie ma bezpośredniej alternatywy dla witaminy U. Konieczne są dalsze badania, aby je określić.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska