Witamina biotyna na odchudzanie: czy warto mieć nadzieję na wynik. Skutki uboczne przyjmowania biotyny

B7, H czyli biotyna – należy do grupy witamin B. Jest kofaktorem dla organizmu, pomaga w metabolizmie tłuszczów i leucyny oraz glukogenezie.

Biotyna to substancja czynna wchodząca w skład enzymów odpowiedzialnych za równowagę białkowo-tłuszczową. Uczestnicząc w syntezie glukokinazy, pomaga regulować metabolizm węglowodanów w organizmie.

Biotyna – Witamina B7 (H) jest niezwykle ważna dla trzustki i wątroby . Współpracując z insuliną, hormonem trzustki, poprawia regulację węglowodanów w organizmie.

Jego udział w uwalnianiu glukokinazy jest niezbędny dla organizmu. Powstaje przy udziale biotyny zgromadzonej w wątrobie.

Biotyna jest również potrzebna do tworzenia węglowodanów gromadzonych w wątrobie i mięśniach – glikogenu. A następnie ich asymilacja przez organizm, co prowadzi do konwersji 72% aminokwasów. Konieczne jest ustabilizowanie poziomu glukozy we krwi . Dzięki temu B7 to najważniejsza witamina dla diabetyków i nie tylko.

Wraz z innymi witaminami z grupy B, a mianowicie B12, kwasem pantotenowym i foliowym, biotyna pomaga w prawidłowym przyswajaniu białka. Jednocześnie jest również potrzebny do spalania tłuszczu i późniejszego jego rozkładu.

Wartość biotyny w organizmie

Biotyna pełni w organizmie następującą rolę :

  • Jest składnikiem enzymów regulujących metabolizm lipidów i białek.
  • Bierze udział w tworzeniu nukleotydów purynowych.
  • Wspomaga transport tlenku węgla w organizmie.
  • Pośrednio (poprzez tworzenie siarki) sprzyja syntezie kolagenu.
  • Poprawia funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Witamina B7 przyczynia się do powstawania neuroprzekaźników, przez które przekazywane są impulsy nerwowe.
  • Promuje pełniejszą i szybszą asymilację białek.
  • Poprawia stan naczyń krwionośnych, zapobiegając rozwojowi miażdżycy. Osiąga się to poprzez obniżenie stężenia cholesterolu we krwi.
  • Poprawia trawienie poprzez normalizację mikroflory jelitowej.
  • Przywraca uszkodzone tkanki (działa regenerująco).
  • Normalizuje poziom glukozy we krwi poprzez interakcję z insuliną.

Korzyści dla organizmu

Witamina H ma wiele zalet zdrowotnych:

  • zapobiega wypadaniu włosów, wczesnym siwieniu;
  • stabilizuje ilość cukru we krwi, co jest szczególnie ważne w cukrzycy typu 2;
  • wspomaga wzrost paznokci, włosów, poprawia kondycję skóry;
  • przyspiesza produkcję mieliny – otoczki włókien nerwowych;
  • zapewnia wchłanianie kwasu foliowego i innych witamin z grupy B;
  • podczas ciąży biotyna utrzymuje stabilny poziom cukru, pomaga dziecku prawidłowo się rozwijać.

Zdrowy organizm jest w stanie samodzielnie wyprodukować wymaganą ilość witaminy B7 dziennie. Ale może wystąpić zwiększone zapotrzebowanie na biotynę, jeśli pojawią się objawy niedoboru:

  • zmiany dermatologiczne, suchość skóry, trądzik;
  • zespół chronicznego zmęczenia, depresja;
  • wzrost cukru, co jest szczególnie niebezpieczne w cukrzycy typu 2.

Wpływ na zdrowie skóry

Biotyna jest często reklamowana jako środek na zapalenie skóry i sposób na poprawę zdrowia skóry. Jednak tylko nieliczne studia przypadków – głównie z udziałem dzieci – potwierdzają te korzystne efekty.

Dlatego potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, czy suplementy biotyny mogą poprawić zdrowie skóry u dorosłych, którzy nie mają niedoboru tej witaminy.

Biotyna i suplementy na trądzik

Obecnie istnieje niewiele dowodów na to, że przyjmowanie suplementów biotyny powoduje trądzik (pryszcze i trądzik).

Logika stojąca za tymi twierdzeniami ma więcej wspólnego z kwasem pantotenowym lub witaminą B5 niż z biotyną.

Kwas pantotenowy odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu bariery naskórkowej, która jest najbardziej zewnętrzną warstwą skóry.

Fakt ten, wraz z dowodami, że niektóre produkty zawierające kwas pantotenowy mogą zmiękczyć skórę, jest powodem, dla którego niektórzy ludzie uważają, że kwas pantotenowy odgrywa ważną rolę w powstawaniu i leczeniu trądziku.

Ponadto niektórzy spekulują, że suplementy biotyny mogą powodować trądzik, zakłócając wchłanianie kwasu pantotenowego, ponieważ organizm wykorzystuje tę samą ścieżkę do wchłaniania obu składników odżywczych.

Jednak żadne badania nie wykazały, że przyjmowanie suplementów biotyny lub niedobór kwasu pantotenowego powoduje trądzik. Wręcz przeciwnie, badania pokazują, że biotyna i kwas pantotenowy mogą pomóc w leczeniu tego stanu.

Biotyna ma reputację zarówno jako odżywka dla skóry, jak i jako witamina powodująca trądzik. Potrzebne są dalsze badania na te tematy, aby potwierdzić te twierdzenia.

Niedobór biotyny prowadzi do poważnych chorób

Brak biotyny może powodować różne choroby skóry, takie jak egzema i zapalenie skóry. Jednak nie powinieneś się tego bać. Mieszkańcy krajów rozwiniętych praktycznie nie są zagrożeni takim niedoborem witamin. Spożywamy wystarczającą ilość tej pożytecznej substancji z pożywieniem, a nasz organizm sam produkuje jej część. Jednak nie wszystko jest tak różowe, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Witamina H bardzo łatwo ulega zniszczeniu. Jej niedobór może wywołać nawet banalną dysbiozę. Faktem jest, że w naszym organizmie dobroczynne bakterie są odpowiedzialne za produkcję biotyny, dlatego każde naruszenie mikroflory jelitowej prowadzi do gwałtownego spadku zawartości tej substancji. Zaskakujące jest, że składniki tej samej żywności, które przynoszą biotynę, mogą zniszczyć biotynę. Naukowiec Beteman, który odkrył biotynę, karmił swoje eksperymentalne zwierzęta surowymi jajami. Po pewnym czasie zauważył, że sierść myszy laboratoryjnych przerzedziła się, a pazury zaczęły się łamać. Gdy tylko biolog wymienił surowe jajka na gotowane, wszystko wróciło na swoje miejsce. Stwierdzono więc, że gotowane jajka bogate w witaminę H w swojej surowej postaci zawierają substancję awidynę, która zakłóca wchłanianie biotyny.

Biotyna ratuje skórę

Biotyna przyspiesza regenerację komórek i odnawia warstwy ochronne skóry z kilku stron. Na przykład, gdy jemy dużo słodyczy, organizm zaczyna produkować substancje niszczące kolagen. Skóra wygląda na matową, staje się sucha, pojawiają się na niej stany zapalne i zmarszczki, w efekcie twarz szybciej się starzeje. Biotyna chroni kolagen przed łamaczami. Wspomaga również metabolizm tłuszczów, dzięki czemu skóra otrzymuje odpowiednie nawilżenie.

Wskazania do stosowania

Biotyna jest przepisywana do picia jako suplement w następujących warunkach:

  • zwiększone zmęczenie, drażliwość, depresja, stres;
  • naruszenie metabolizmu tłuszczów w skórze głowy, łysienie, wczesne siwe włosy;
  • choroby skóry – zapalenie skóry, trądzik, trądzik;
  • zaburzenia wchłaniania składników odżywczych w jelicie – zaburzenia wchłaniania;
  • choroba genetyczna, w której występuje niedobór biotynazy.

Instrukcja stosowania biotyny zaleca stosowanie tabletek dla kobiet w ciąży i karmiących piersią (HB), ponieważ potrzebują one zwiększonej dziennej dawki witaminy. Następujące osoby również potrzebują zwiększonej dawki biotyny:

Zalecane dzienne zapotrzebowanie na biotynę (w mcg)

W przypadku sportowców aktywnie uprawiających ten lub inny sport, zapotrzebowanie na tę witaminę może wynosić do 550 mcg dziennie, w zależności od sportu. W przypadku jazdy na łyżwach, gimnastyki przyjmuje się, że liczba ta wynosi 300-450 mcg. Dla osób uprawiających piłkę nożną, jogging, koszykówkę, pływanie liczba ta wzrasta do 450-550 mcg dziennie. Jeszcze bardziej energochłonne sporty, takie jak chodzenie na duże odległości, jazda na rowerze, wiosłowanie zwiększają zapotrzebowanie na biotynę do 650 mikrogramów dziennie.

Jak wskazano w książce „Witaminy i minerały: kompletna encyklopedia” pod redakcją Emelyanova TP, w normalnych warunkach niedobór biotyny występuje rzadko. Spożywany pokarm zapewnia poziom 100-200 mcg. W przypadku nadmiaru nie było doniesień o działaniu toksycznym przy dziennym spożyciu do 10 mg.

Do czego służy biotyna?

Biotyna wyzwala metabolizm węglowodanów i glukozy, obniża poziom cukru we krwi (jest to szczególnie konieczne u pacjentów z cukrzycą). Bierze udział w syntezie tłuszczów, glikogenu i metabolizmie aminokwasów. Pomaga spalać tłuszcz i przyswajać witaminy, takie jak kwas foliowy i kwas pantotenowy. Pomaga w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry u noworodków. U osób dorosłych leczeniu tej choroby powinno towarzyszyć przyjmowanie preparatów zawierających cynk, różne minerały i inne witaminy z grupy B. Należy pamiętać, że biotyna wchłania się tylko razem z magnezem, dlatego też trzeba zadbać o jego wystarczającą ilość w organizmie.

  • zapobiegać objawom egzemy i zapalenia skóry.

Efekty uboczne biotyny

Zbyt duża dawka biotyny zwiększa ryzyko wystąpienia trądziku w okolicy brody i żuchwy. Występowanie tej reakcji organizmu nie jest znane, ale ustalono, że trądzik ustępuje kilka dni po zaprzestaniu przyjmowania biotyny. Jeśli doświadczasz takiej reakcji, zaleca się przyjmowanie biotyny w dawce nie większej niż 2,5 mg dziennie i picie dużej ilości czystej wody dziennie. Będziesz musiał eksperymentować, aż znajdziesz dawkę biotyny, która będzie dla Ciebie najlepsza.

Nie zidentyfikowano reakcji alergicznych na biotynę, ale zaliczono je do kategorii indywidualnej reakcji organizmu. Osoby uczulone na witaminę B12 lub kobalt mogą zwykle doświadczyć reakcji alergicznej na biotynę. Reakcja alergiczna objawia się nudnościami, swędzeniem, obrzękiem gardła i twarzy. Jeśli pojawią się te objawy, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Nie zaleca się przyjmowania dużych dawek biotyny w okresie ciąży. Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed przyjęciem jakiejkolwiek dawki biotyny w czasie ciąży lub laktacji.

Negatywna interakcja z niektórymi lekami

Biotyna negatywnie oddziałuje z lekami przeciwdrgawkowymi i lekami obniżającymi poziom cholesterolu we krwi. Podczas gdy biotyna pomaga regulować poziom cukru we krwi i pomaga regulować metabolizm, może również mieć wyraźny wpływ na poziom glukozy w całym organizmie. Jeśli bierzesz te leki lub masz cukrzycę, wysokie dawki biotyny mogą wpływać na objawy. Nie ma jednak przypadków zagrażających życiu zażywania biotyny, jedynym odnotowanym przypadkiem jest pojawienie się szmerów opłucnowo-sercowych przy przyjmowaniu dużych dawek witamin B5 i B7, ale na razie nie wiadomo, czy było to konsekwencją przyjmowania witamin, czy ich kombinacji.

Biotyna powinna być przyjmowana prawidłowo, zgodnie z zaleceniami lekarza. Profilaktyczne dawkowanie biotyny ustalane jest na podstawie dziennego zapotrzebowania na witaminę:

Dawki terapeutyczne kilkakrotnie przekraczają normę dzienną:

  • ze zwiększoną utratą włosów – 2,5 mg dziennie;
  • dziedziczny niedobór witamin – 5-10 mg.

Przebieg terapii wynosi jeden miesiąc, czas trwania określa lekarz prowadzący . Prawidłowe jest przyjmowanie suplementu przed posiłkami lub podczas posiłków. Pij czystą wodą.

Często pojawiają się pytania, w jaki sposób najlepiej przyjmować biotynę, aby była skuteczniej odbierana przez organizm. Dobra kompatybilność razem z magnezem i cynkiem.

Suplementy są przechowywane w temperaturze pokojowej i mają okres trwałości 60 miesięcy.

Czy biotyna może schudnąć?

Bieganie i inne ćwiczenia również mogą pomóc w utracie wagi.

300 mikrogramów biotyny dziennie to norma dla przeciętnej osoby, która chce pożegnać się z nadwagą.

Rzeczywiście, uczestnicząc w metabolizmie zarówno węglowodanów, jak i białek oraz tłuszczów, biotyna pomaga schudnąć przy odpowiedniej diecie, stylu życia, a co najważniejsze – ściśle znormalizowanym spożyciu przez lekarza.

Biotyna jest sprzedawana w kapsułkach jako suplement diety. Występuje również w różnych produktach spożywczych, do których jesteśmy przyzwyczajeni.

Oddzielnie istnieją pokarmy ze specjalnie podwyższonym poziomem biotyny. Dla przeciętnej osoby wystarczy 30-100 mikrogramów dziennie.

Ta ilość jest całkowicie pokryta przez normalną syntezę pokarmu i biotyny w organizmie.

Dlatego, aby zwiększyć jego ilość, potrzebne są suplementy diety oraz specjalna dieta.

Biotyna – charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem przedawkowania. Aby wykazać skutki uboczne, musisz co najmniej 100 razy przekroczyć dzienną stawkę. Z drugiej strony. Biotyna nie jest magicznym środkiem do utraty wagi.

Działa tylko przy normalnej diecie i aktywności fizycznej. Na przykład osoba spożywająca biotynę i chodząca 3-4 km dziennie uzyska stabilny efekt i schudnie.

Jak długo można przyjmować biotynę?

Przyjmowanie biotyny jest konieczne przy wrodzonym niedoborze lub u kobiet w ciąży.

W pierwszym przypadku konieczne jest ciągłe przyjmowanie biotyny lub po konsultacji z lekarzem można przejść na specjalną dietę z pokarmami zawierającymi witaminę H.

Kobiety muszą spożywać biotynę przez cały okres ciąży i laktacji .

Niedobór biotyny

W przypadku braku witaminy H (B7) u osoby mogą rozwinąć się następujące choroby (objawy):

Mogą również rozpocząć się zaburzenia nerwowe, wyczerpanie, bezsenność, halucynacje. W późniejszych stadiach może wystąpić choroba, taka jak zapalenie wielonerwowe, charakteryzujące się wyczerpaniem, utratą masy ciała, zaburzeniami pracy serca i narządów oddechowych.

Przy braku tej witaminy może rozwinąć się zapalenie spojówek i łuszczyca. Niedobór biotyny wskazuje na choroby przewodu pokarmowego lub tłumienie mikroflory jelitowej różnymi antybiotykami.

Jak rozpoznać niedobór biotyny

Ujawnia niedobór biotyny, prawdopodobnie w badaniach laboratoryjnych krwi. Przy niedoborze witaminy B7 wzrasta poziom cukru we krwi i cholesterol.

Przy braku tej witaminy następuje złuszczanie skóry, szczególnie na twarzy. Wtedy może pojawić się zapalenie skóry, bóle mięśni, niedokrwistość, obrzęk języka.

Brak biotyny występuje przy genetycznych zaburzeniach metabolicznych. Zagrożone są również osoby, które regularnie przyjmują leki przeciwdrgawkowe lub regularnie piją mocny alkohol.

Niedobór może wystąpić u noworodków, u których przewód pokarmowy nie jest jeszcze w pełni ukształtowany i zawiera niewielką ilość pożytecznych bakterii.

Z reguły przy zdrowej żywności nie ma niedoboru biotyny.

Jak zwiększyć poziom biotyny

Wskazówka 1. Jeśli masz niedobór biotyny, leczenie zwykle polega na spożywaniu pokarmów bogatych w tę substancję. Ustalono, że biotyna występuje w różnych ilościach we wszystkich znanych produktach spożywczych, ale jest ona szczególnie obfita w roślinach strączkowych, kapuście, szpinaku, orzechach, jajach kurzych, wątrobie, produktach mlecznych, owocach, grzybach i płatkach owsianych.

Rada 2. Podczas przyjmowania alkoholu i antybiotyków synteza biotyny spada. Również synteza biotyny spada wraz z niewłaściwym stylem życia, bezkrytycznym podjadaniem szkodliwej żywności, spożywaniem słodyczy, napojów gazowanych. Jednocześnie pogarsza się mikroflora jelitowa, w mniejszym stopniu powstaje biotyna, pogarsza się stan włosów i paznokci. Pojawiają się problemy skórne, pojawiają się zmarszczki, pogarsza się praca przewodu pokarmowego, mogą wystąpić zaparcia, biegunka i zwiększona produkcja gazów.

Aby tego uniknąć, musisz uważnie monitorować swój styl życia, jeść tylko świeżą, zdrową żywność, nie nadużywać alkoholu i słodyczy oraz nie palić.

Co grozi przedawkowaniem biotyny

Przedawkowanie, nawet długotrwałe, nie pociąga za sobą żadnych naruszeń. Nie oddziałuje w żaden sposób na organizm ludzki, gdyż nadmiar jest wydalany z organizmu wraz z moczem. W niektórych przypadkach zwiększony poziom biotyny prowadzi do zwiększonej potliwości i częstszego oddawania moczu. Ale przy przedawkowaniu stan włosów, skóry głowy, paznokci tylko się poprawia: paznokcie nie złuszczają się, stają się mniej łamliwe, a włosy stają się bardziej błyszczące.

Dlaczego potrzebujesz biotyny podczas ciąży?

 

Biotyna pomaga w przemianie pożywienia w energię. Jest koenzymem niezbędnym do metabolizmu glukozy i aminokwasów. Ale ponieważ jest rozpuszczalna w wodzie, nadmiar biotyny po prostu przechodzi przez mocz. Biotyna jest zalecana, ponieważ pomaga wzmocnić paznokcie i kości oraz wspomaga wzrost włosów. Pomaga również w utrzymaniu zdrowej wątroby, skóry i układu nerwowego. Pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi.

Jakie są dietetyczne źródła biotyny?

 

Niektóre źródła żywności bogatej w biotynę obejmują:

1. Nabiał i jajka

Mówi się, że żółtko jajka jest bogate w biotynę. Produkty mleczne, takie jak mleko, ser itp., Również zawierają dużo biotyny. Te źródła żywności można łatwo włączyć do swojej zwykłej diety.

Orzechy i produkty pełnoziarniste, takie jak pekan, orzechy włoskie, orzeszki ziemne i migdały są uważane za bogate w tę witaminę.

Uważa się, że sardynki, podroby i łosoś mają wysoką zawartość biotyny.

Groch czarnooki, soja i wiele innych roślin strączkowych są również bogatym źródłem biotyny.

5. Owoce i warzywa

Wiele świeżych owoców i warzyw jest doskonałym źródłem tej witaminy. Awokado, kalafior, maliny, grzyby, boćwina, marchew, ogórki, cebula itp. Mają dobre stężenie biotyny.

Jak leczyć trądzik witaminami z grupy B.

Chociaż uważa się, że biotyna powoduje trądzik, niektóre badania wykazały, że może poprawić trądzik zaskórnikowy, który charakteryzuje się takimi objawami, jak trądzik i pryszcze na czole i brodzie.

Ponadto ta witamina może być szczególnie pomocna w zwalczaniu łuszczenia się i powtarzających się podrażnień trądziku, które spowodowały czerwoną, łuszczącą się wysypkę na skórze.

Jedno 12-tygodniowe badanie z udziałem dorosłych z łagodnym do umiarkowanego trądzikiem wykazało, że osoby, które stosowały zarówno miejscowy krem, jak i doustny suplement zawierający biotynę i inne witaminy, doświadczyły znacznej poprawy w oparciu o globalny system oceny trądziku.

Chociaż to badanie pokazuje potencjał stosowania biotyny w leczeniu trądziku, należy zauważyć, że wyników nie można przypisać samej biotynie, ponieważ w leczeniu obecne były również inne witaminy i składniki odżywcze.

Oprócz biotyny badano również witaminę B5 w leczeniu trądziku.

Na przykład, 12-tygodniowe badanie z udziałem 41 osób dorosłych z trądzikiem od łagodnego do umiarkowanego wykazało znaczące zmniejszenie zmian zapalnych u osób przyjmujących suplementy kwasu pantotenowego w porównaniu z grupą placebo.

Obecnie nie ma oficjalnych wytycznych dotyczących dawkowania biotyny lub witaminy B5 w leczeniu trądziku, dlatego najlepiej skonsultować się z dermatologiem lub lekarzem w celu ustalenia bezpiecznego podejścia.

Zarówno biotyna, jak i witamina B5, znana również jako kwas pantotenowy, mają potencjał w leczeniu trądziku. Jednak formalne wytyczne dotyczące dawkowania nie zostały jeszcze ustalone.

Wahania poziomu cukru we krwi

 

Prawidłowa ilość witaminy utrzymuje stabilny poziom glukozy. U osób przyjmujących insulinę biotyna może drastycznie obniżyć poziom cukru we krwi. Badania wykazały, że zbyt dużo witaminy H może czasami powodować skutki uboczne. Hamuje wydzielanie insuliny, co powoduje wzrost poziomu glukozy.

Stan jest niebezpieczny dla osób z nadciśnieniem. Istnieje ryzyko zakrzepów krwi, zawału mięśnia sercowego. U osób z cukrzycą może rozwinąć się kwasica ketonowa, choroba zagrażająca życiu, spowodowana niedoborem insuliny. Aby uniknąć komplikacji, musisz kontrolować poziom cukru, nie przekraczaj dawki witaminy.

Niestrawność

 

Nadużywanie biotyny wpływa na zdrowie układu pokarmowego. Osoba odczuwa dyskomfort w żołądku, nudności, kolkę, czasem biegunkę. Takie skutki uboczne występują przy stosowaniu wielu leków, dlatego ważne jest, aby udać się do lekarza w celu ustalenia przyczyny, zwłaszcza jeśli występuje ból. Czasami oznacza to, że organizm nie przyjmuje biotyny i należy wybrać alternatywne suplementy.

Nieprawidłowe wyniki testu

Przyjmowanie dużych ilości witaminy H czasami zniekształca wyniki badań laboratoryjnych. Biotyna dostosowana do dawki może prowadzić do niedokładnych wyników testu. Pacjent zostanie błędnie zdiagnozowany.

Skutki skutków ubocznych substancji:

  • Wpływ na troponinę sercową jest markerem używanym w diagnostyce zawałów serca.
  • Zmiany wskaźników hormonów wydzielanych przez tarczycę.

Podczas wykonywania badania krwi należy zawsze poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, nawet jeśli przyjmujesz leki dostępne bez recepty. Aby uniknąć błędnej diagnozy, konieczne jest zaprzestanie przyjmowania witaminy na okres badania. Samo ustalenie, jak długo zajmuje oczyszczenie organizmu, jest trudne.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska