Witamina E (tokoferol) – skład, biochemia, funkcje w organizmie

Odkrycie witaminy E nastąpiło w 1922 roku, krótko po odkryciu witaminy D. Autorstwo należy do Herberta Evansa i Catherine Bishop, którzy przeprowadzili eksperymenty na myszach i zauważyli, że monotonna dieta prowadzi eksperymentalne gryzonie do bezpłodności. Próbując przywrócić funkcje rozrodcze, naukowcy zróżnicowali „menu” myszy, wprowadzili do niego olej rybny i mąkę. Myszy jadły z przyjemnością, ale nie rozmnażały się. Po dodaniu do diety liści sałaty i oleju z kiełków pszenicy, gryzonie urodziły potomstwo. Naukowcy zasugerowali, że ostatnio dodana żywność zawiera nieznany „czynnik X”, bez którego funkcja reprodukcyjna zanika. Był to tokoferol, który dziś znamy jako witaminę E (tokoferol).

Badania nad nową substancją były kontynuowane, ale Evans był w stanie wyizolować tokoferol dopiero 14 lat później, w 1936 roku. Nazwa witaminy E została wymyślona przez kalifornijskiego profesora D. Calhouna, który zawarł tę nazwę od greckich słów – τόκος i φέρω („potomstwo” i „nosić”). Termin tokoferol pojawił się w życiu codziennym, jak dziś nazywa się witaminę E.

Inny badacz, Henry Mattill, opisał właściwości przeciwutleniające witaminy E, a także rolę witaminy E w prawidłowym rozwoju tkanki mięśniowej i mózgowej. Brak substancji tokoferolu doprowadził do dystrofii i encefalomalacji (zmiękczenia mózgu). Syntetyczna witamina E została stworzona dopiero w 1938 roku przez P. Carrera. W tym samym roku przeprowadzono pierwsze badanie dotyczące wpływu witaminy E na funkcje wzrostu u ludzi. Korzystny naturalny suplement w postaci oleju z kiełków pszenicy znalazł się w diecie 17 dzieci z różnym opóźnieniem wzrostu. Na tle terapii witaminą E (tokoferolem) większość dzieci (11 osób) doszła do siebie i dorównała rozwojowi rówieśników.

Wśród innych substancji organicznych tokoferol E ma wyraźne właściwości przeciwutleniające i zdolność do stymulowania funkcji rozrodczych. W tym miejscu zostawmy historyczny opis witaminy E i przejdźmy do wyjaśnienia, co i jak witamina E działa w naszym organizmie. Najpierw przyjrzyjmy się rodnikom i przeciwutleniaczom.

O przeciwutleniaczach i wolnych rodnikach

Określenie przeciwutleniacz jest sensacyjne, popularne, ale niezbyt jasne dla niedoinformowanej osoby. Jednak każdy wie, że jest niezwykle pożyteczny i odmładza organizm. Stąd pytanie – witamina E, która ma właściwości przeciwutleniające, jest potrzebna każdemu? Na pewno. Ale więcej na ten temat poniżej.

Głównym zadaniem witaminy E jako przeciwutleniacza jest niszczenie wolnych rodników, specjalnych atomów, w strukturze których brakuje jednego elektronu. Aby zrekompensować deficyt, atomy „pobierają” brakujący elektron ze „zdrowego” atomu innej firmy, zamieniając go w ten sam agresywny rodnik. Uruchamia się łańcuch reakcji, w wyniku którego komórki z „uszkodzonymi” atomami zaczynają się nieprawidłowo rozwijać. Istnieje teoria, że ​​rak jest związany właśnie z obecnością dużej liczby wolnych rodników. A skład witaminy E przyczynia się do ich zniszczenia.

Antyoksydanty, w tym tokoferol (witamina E), mają taką strukturę atomów, że mogą „dzielić” elektron bez strat dla siebie. Łańcuch destrukcyjnych procesów ustaje, komórki funkcjonują normalnie.

Szczegółowe i zrozumiałe informacje na temat przeciwutleniaczy i wolnych rodników przedstawia film, który oferujemy do obejrzenia:

Charakterystyka fizyczna i chemiczna

Rozpuszczalna w tłuszczach witamina E (tokoferol) to nie jedna substancja, ale cała grupa związków biologicznych, która obejmuje dwie odmiany – tokoferole i tokotrienole. Aby zrozumieć, które witaminy są znane jako sama witamina E, przejdźmy do chemii. Społeczność naukowa zna 8 różnych izomerów – 4 tokoferol i 4 tokotrienol, reprezentujące grupę witaminy E, z których wszystkie mają różne funkcje. Różnica między tokotrienolami i tokoferolami jest określona w strukturze wzorów strukturalnych i istniejących wiązaniach chemicznych.

W tabeli 1 przedstawiono wzory znanych izomerów, nawet pobieżne badanie pokazuje różnicę w budowie tokoferoli i tokotrienoli. Struktura tokoferolu to pierścień chromowy, do którego przyłączony jest łańcuch węglowodorowy, kilka grup metylowych i grupa hydroksylowa. W zależności od tego, ile grup metylowych jest zawartych w strukturze substancji oraz w jakim miejscu są przyłączone, są to α (alfa), β (beta), γ (gamma) – tokoferol i δ (delta) – tokoferol.

Tabela 1. Budowa molekularna izomerów grupy witaminy E.

Tokotrienole odpowiadające tokoferolom są również określane łacińskimi literami α, β, γ, δ. Tokotrienole łatwo wnikają w warstwę tłuszczu, przyczepiają się do ściany błony komórkowej, co znacznie poprawia ich właściwości. Sprawdzone właściwości przeciwutleniające – tokotrienol jest prawie 60 razy większy niż – tokoferolu, a mianowicie – tokotrienol jest najsilniejszym przeciwutleniaczem.

Tokotrienole i tokoferole to związki pokrewne. Jeśli jesteś osobą z dala od chemii i nie wiesz, czym jest witamina-tokoferol, odpowiadamy: zarówno tokotrienole, jak i tokoferole mają działanie witaminy E.

Dodatki do żywności zawierające tokoferole są oznakowane w następujący sposób:

Healthy Origins, Witamina E-400, 400 IU, 180 Kapsułek

Co dzieje się w organizmie – metabolizm

Witamina E dostaje się do organizmu człowieka w składzie olejków. W przewodzie pokarmowym uwalnia się koenzym, po czym jest wchłaniany w jelitach, przenika do limfy i krwi. We krwi tokoferol występuje w składzie lipoprotein o małej gęstości. Między lipoproteinami o małej i dużej gęstości zachodzą złożone reakcje biochemiczne, dzięki czemu witamina E jest zawarta we krwi w optymalnym stosunku. Wraz z przepływem krwi tokoferol przenika do wszystkich tkanek, w tym do tkanki mózgowej.

Ważny! Witamina rozpuszczalna w tłuszczach może tworzyć „rezerwy” w organizmie. Jeśli nagromadziło się dużo tokoferolu, pojawiają się objawy hiperwitaminozy E. Ponadto występowanie i nasycenie tkanek tokoferolem sprawia, że ​​początkowe objawy niedoboru witaminy E są niewidoczne.

Aby tokoferol (witamina E) był dobrze wchłaniany z pożywienia, kostka pokarmowa w żołądku musi zawierać tłuszcze i żółć. W przeciwnym razie tokoferol jest wchłaniany w znikomych ilościach. Niewykorzystany koenzym jest wydalany przez drogi moczowe (10%) i jelita (90%).

Z nadmierną miłością do niskotłuszczowych potraw i długotrwałych diet człowiek pozbawia się cennej witaminy E, która zachowuje młodość.

Szczegóły dotyczące właściwości i roli w organizmie

Dzięki właściwościom przeciwutleniającym tokoferol spowalnia powstawanie rodników i zapobiega utlenianiu tłuszczu. Substancja chroni również inne witaminy przed ekspozycją na tlen. W połączeniu z tokoferolem retinol jest lepiej wchłaniany, a obecność kwasu askorbinowego zwiększa antyoksydacyjne działanie witaminy E. Tokoferol jest doskonałym obrońcą błon komórkowych, chroni je przed zniszczeniem.

Witamina E jest przydatna w chorobie Alzheimera: przy terapii zawierającej witaminę E choroba nie rozwija się dalej. Jednak nawet wysokie dawki witaminy E nie korygują już zaistniałych w organizmie zaburzeń, a jedynie zapobiegają postępowi choroby. Dokładniej, aby porozmawiać o profilaktycznej roli witaminy E.

Wszystkie rodzaje witaminy E sprzyjają regeneracji komórek, a właściwość witaminy E poprawiająca krążenie krwi jest również ważna dla zdrowia.

W ludzkim organizmie witamina E pełni następujące funkcje:

  • chroni czerwone krwinki przed szkodliwym działaniem;
  • chroni komórki przed agresją wolnych rodników;
  • eliminuje objawy mastopatii włóknistej i rozproszonej;
  • poprawia procesy krzepnięcia krwi, wzbogaca krew w tlen;
  • wzmacnia tkankę mięśniową, łagodzi skurcze kończyn dolnych;
  • wzmacnia mięsień sercowy, naczynia krwionośne, zapobiega tworzeniu się skrzepów krwi;
  • poprawia odżywianie i oddychanie komórek, jest elementem zapobiegającym anemii;
  • zwiększa wytrzymałość organizmu i pobudza popęd płciowy.
  • Lista funkcji rozpuszczalnej w tłuszczach witaminy E jest szeroka iw pełni wyjaśnia, dlaczego hipowitaminozy nie powinny być dozwolone lub zbytnio ponoszone dzięki suplementom z tokoferolem E w składzie. Aby kontrolować proces, porozmawiajmy o stawce dziennej i jednostkach miary.

    Zwykłą jednostką miary substancji jest jednostka międzynarodowa. W przypadku dawek profilaktycznych istnieje dodatkowa terminologia, w tym przypadku mówi się o odpowiedniku tokoferolu E lub ET (TE). Informacje o stosunku jednostek międzynarodowych, miligramów i ekwiwalentu tokoferolu przedstawiono w tabeli 2.

    Tabela 2. Jednostki miary witaminy E

    1 mg octanu alfa-tokoferolu lub 0,67 mg alfa-tokoferolu

    Istnieje prosty wzór, za pomocą którego można określić indywidualne dzienne zapotrzebowanie. Jako podstawę przyjęto masę ciała i następujące normy:

  • Dzieci potrzebują 0,5 mg tokoferolu na kilogram masy ciała.
  • W przypadku dorosłych wymagane jest 0,3 mg tokoferolu dziennie na kilogram masy ciała. Należy pamiętać, że zapotrzebowanie na witaminę E wzrośnie, jeśli w diecie znajdzie się duża ilość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.
  • Naturalny w postaci bursztynianu kwasu tokoferolowego Syntetyczny w postaci bursztynianu kwasu tokoferolowego Konwersja IU ⇄ g / mg / μg (opracowany przez farmaceutów i lekarzy na podstawie wiarygodnych danych)

    Tabela 3 przedstawia przybliżone dzienne zapotrzebowanie na witaminę E według wieku. Liczby są podane w jednostkach międzynarodowych, ponieważ ilościowe wartości tokoferolu są często oznaczane na fiolkach farmaceutycznych z lekiem syntetycznym.

    Tabela 3. Dzienne zapotrzebowanie na tokoferol

    Przedszkolaki i młodsi uczniowie

    W każdej sytuacji, gdy lekarz musi znać dokładną ilość witaminy E w Twoim organizmie, możesz zbadać wskaźnik w sposób laboratoryjny. Takie analizy wykonują nowoczesne laboratoria. Aby przetestować witaminy, należy oddać krew żylną w taki sam sposób, jak w przypadku analizy biochemicznej.

    Jeśli nie przyjmujesz syntetycznych preparatów witaminowych, a składniki odżywcze otrzymujesz tylko z pożywienia, przedawkowanie witaminy E jest prawie niemożliwe. Nadmierny entuzjazm dla suplementów diety zawierających witaminę E lub jednoczesne przyjmowanie kilku preparatów multiwitaminowych o podobnym składzie może wywołać hiperwitaminozę. Trudno jest ujawnić, że organizm zawiera nadmiar witaminy E, ponieważ składnik ten występuje w prawie wszystkich tkankach.

    Późne objawy hiperwitaminozy objawiają się w następujący sposób:

  • Osoba staje się apatyczna, słaba, szybko się męczy, narzeka na zawroty głowy.
  • Wizja staje się niewyraźna, ponieważ przy nadmiarze tokoferolu możliwe są krwotoki siatkówkowe.
  • W jamie brzusznej pojawia się ból spazmatyczny i możliwa jest biegunka.
  • Możliwe są nagłe kryzysy nadciśnieniowe.
  • Lekarz może również podejrzewać przedawkowanie na podstawie wyników badań laboratoryjnych:

  • W analizie moczu pojawia się kreatyna, ale zmniejsza się ilość estrogenów, androgenów.
  • W biochemicznym badaniu krwi wzrasta poziom cholesterolu, pojawia się niedobór witaminy K, A, D.
  • W ciężkich przypadkach możliwa jest zakrzepica, zaburzenia czynności nerwowej, niewydolność nerek i wątroby, wodobrzusze, posocznica.

    Leczenie hiperwitaminozy E rozpoczyna się od wycofania leku i ograniczeń dietetycznych – produkty zawierające witaminę E są ograniczone do minimum lub wykluczone. Dalszą taktykę określa lekarz.

    Uzupełniamy deficyt

    Niedobór tokoferolu rozwija się w dwóch przypadkach – z naruszeniem mechanizmu wchłaniania i niewystarczającym spożyciem z pokarmem.

  • Niespójność wzrostu i wagi dziecka z normą wieku.
  • Niedobór retinolu prowadzący do wysuszenia skóry, wypadania włosów, łojotoku.
  • Specjalista powinien przepisać leczenie, dlatego jeśli sam zwróciłeś się do prywatnego laboratorium, aw wyniku badania krwi wykryto niedobór tokoferolu, nie spiesz się z zakupem preparatów witaminowych. Jeśli niedobór wiąże się z naruszeniem mechanizmu wchłaniania, nie będzie możliwe samodzielne dostosowanie poziomu we krwi. Konieczne jest ustalenie przyczyny naruszeń i odpowiednie leczenie.

    Przy niedoborze wynikającym z niedożywienia dieta jest dostosowywana i przepisywane są syntetyczne preparaty witaminowe.

    Film powie Ci więcej o objawach niedoboru E i jak poprawić sytuację:

    Naturalni pomocnicy

    Witamina E znajduje się w żywności pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Lista pokarmów, które pomogą Ci uzupełnić niedobór, znajduje się w tabelach 4 i 5.

    Tabela 4. Zawartość witaminy E w żywności pochodzenia roślinnego, mg

    Tabela 5. Zawartość witaminy E w produktach pochodzenia zwierzęcego, mg

    Obecność tych pokarmów w diecie pomoże nie tylko uniknąć niedoborów, ale także poprawi wygląd, a nawet przedłuży życie. Nie oznacza to, że na lunch trzeba wchłonąć kawior w łyżkach, kupić dobrej jakości warzywa i masło, zaplanować urozmaicone menu i wszystko będzie dobrze.

    Wybór syntetycznych witamin w sieci aptek nie jest trudny do zmylenia. Asortyment jest zróżnicowany, a koszt inny. Intuicja sugeruje, że musisz preferować drogie leki, ale nie zawsze jest to poprawne. Cena importowanego leku kształtuje się na podstawie kilku czynników, w tym kosztów opakowania, kosztów transportu i wielu innych. Dlatego błędem jest kierowanie się wysokimi kosztami.

    Aby nie stać w kolejce, a także szczegółowo zapoznać się z charakterystyką leku, proponujemy skorzystać z usług sklepu internetowego iHerb.com.

    Szeroka gama suplementów witaminowych jest dostępna tutaj:
    Lake Avenue Nutrition, Witamina E, 400 IU, 360 Vegetable Softgels California Gold Nutrition, Kompleks Tokotrienolu, 150 Kapsułek z XXI wieku, Witamina E, 180 mg (400 IU), 110 Miękka Żelatyna kapsułki

    Dla czytelników naszego magazynu udzielamy 10% rabatu na pierwszy zakup z kodem promocyjnym AGK4375. Skorzystaj z naszego linku.

    Wymieńmy leki, które są bardzo poszukiwane:

  • Witamina E (Solgar). Producent oferuje postacie dawkowania w postaci miękkich tabletek i kapsułek, kapsułek żelatynowych i żelowych, w postaci płynnej i suchej. Istnieje forma uwalniania dla wegetarian, dla nich produkowane są kapsułki warzywne i wegetariańskie.
  • Produkty Healthy Origins polecają pacjentom preparat w kapsułkach i tabletkach oraz tokotrienole w kapsułkach do żucia zawierające olej palmowy.
  • Now Foods oferuje produkty w tradycyjnych kapsułkach i tabletkach, a także w płynnej postaci oleju.
  • W sklepie iHerb.com możesz spełnić każdą prośbę, konsultant online pracujący całą dobę pomoże Ci w wyborze leku.

    Jeśli nie ufasz sklepom internetowym, kupując w aptece, zwróć uwagę na następujące postacie dawkowania tokoferolu:

  • Aekol – połączone kapsułki z witaminami A i E.
  • Najlepszym wyborem jest zakup leków na polecenie lekarza.

    Jak wziąć i czego się bać

    Do każdego opakowania z produktem leczniczym dołączona jest szczegółowa instrukcja użycia, która szczegółowo opisuje sposób przyjmowania tokoferolu. Nie ma jednego zalecenia, ponieważ dawki dla każdego leku są różne, a schemat leczenia jest ustalany indywidualnie.

  • W leczeniu niedoboru E u dorosłych 100 mg jest przepisywane 1 raz dziennie, aż objawy ustąpią.
  • Jeśli hipowitaminozy towarzyszą zaburzenia nerwowe i mięśniowe, zapalenie wątroby zwiększa się do 2 miesięcy, ale E przyjmuje się w tej samej dawce, 100 mg dziennie.
  • Przy dużej aktywności fizycznej podczas ćwiczeń weź 100 mg tokoferolu.
  • Po długiej chorobie operacja = – 100 mg raz dziennie przez 14 dni.
  • W praktyce pediatrycznej zarówno dawkę, jak i czas trwania kursu określają pediatrzy.
  • W czasie ciąży i leczenia niepłodności dawkę dobową można zwiększyć do 400 mg.
  • Alergie i skutki uboczne

    Naturalna witamina E, którą otrzymujesz z pożywienia, nie wywołuje reakcji alergicznych, gdyż jest całkowicie wchłaniana przez organizm. Po przekroczeniu dawki mogą wystąpić negatywne skutki i reakcje alergiczne, a także jeśli lek zawiera barwniki, wzmacniacze smaku i inne dodatki.

    Objawy alergii objawiają się w postaci wysypki skórnej, zaczerwienienia, przekrwienia błony śluzowej nosa, kichania, biegunki i bólu brzucha. Jeśli te objawy zostaną zaobserwowane, lekarz przede wszystkim zaleci zaprzestanie przyjmowania witamin i przepisanie leków przeciwhistaminowych.

    Skutki uboczne leku są podobne do objawów hiperwitaminozy, często rozwijają się wraz z reakcją alergiczną, dlatego trudno je rozróżnić bez fachowej wiedzy.

    Ważną cechą przy przepisywaniu syntetycznej witaminy E jest jej zdolność do całkowitego zniszczenia żelaza. Jeżeli pacjent jednocześnie otrzymuje preparaty żelaza i tokoferol, przerwa między ich stosowaniem nie powinna być krótsza niż 8 godzin.

    Przeanalizowaliśmy szczegółowo, która witamina jest znana jako witamina E, teraz w fascynujący sposób opowiesz publiczności o 8 izomerach, które tworzą tę substancję, o braku i nadmiarze grupy witaminy E w ludzkim ciele.

    Odpowiednio zaplanuj swoją dietę i pamiętaj, że pomimo wielu przydatnych i niezbędnych właściwości, człowiek potrzebuje witamin rozpuszczalnych w wodzie i tłuszczach w określonej dawce. Traktuj swoje zdrowie rozsądnie i używaj narkotyków syntetycznych wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza.

    California Gold Nutrition, Sunflower Vitamin E with Tocopherol Blend, Lake Avenue Nutrition, Vitamin E, 400 IU, 360 Veggie Softgels California Gold Nutrition, Tocotrienol Complex, 150 kapsułek z XXI wieku, Witamina E, 180 mg ( 400 IU), 110 kapsułek teraz żywności, naturalna witamina E-400, 268 mg, 250 kapsułekWięcej


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska