Sorbitol: co to jest, korzyści i szkody, zastosowania, właściwości

Sorbitol jest szeroko stosowanym alkoholem cukrowym z kilku powodów.

Po pierwsze, alkohole cukrowe są często stosowane w żywności i napojach zamiast tradycyjnego cukru w ​​celu zmniejszenia zawartości kalorii. Sorbitol zawiera około dwóch trzecich kalorii cukru stołowego i zapewnia około 60% słodyczy (2).

Nie jest również całkowicie trawiony w jelicie cienkim. Pozostałości związku przemieszczają się stamtąd do okrężnicy, gdzie zamiast tego są fermentowane lub rozkładane przez bakterie, co powoduje wchłanianie mniejszej ilości kalorii (3).

Po drugie, słodzik jest często dodawany do produktów dla osób z cukrzycą. Dzieje się tak, ponieważ po spożyciu ma bardzo mały wpływ na poziom cukru we krwi w porównaniu do żywności przygotowanej z tradycyjnych słodzików, takich jak cukier stołowy.

Po trzecie, w przeciwieństwie do cukru stołowego, alkohole cukrowe, takie jak sorbitol, nie sprzyjają próchnicy zębów. Jest to jeden z powodów, dla których są one często używane do słodzenia gumy bez cukru i płynnych leków (1, 4, zaufane).

W rzeczywistości Agencja ds.Żywności i Leków (FDA) uznała, że ​​alkohole cukrowe, takie jak sorbitol, mogą zapewnić korzyści dla zdrowia jamy ustnej. Opiera się to na badaniach, które wykazały, że sorbitol może zmniejszać ryzyko próchnicy w porównaniu z cukrem stołowym, chociaż nie w takim samym stopniu jak inne alkohole cukrowe (5, 6).

Wreszcie, jest stosowany jako środek przeczyszczający na zaparcia. Jest hiperosmotyczny, co oznacza, że ​​wciąga wodę z otaczającej tkanki do okrężnicy, aby wspomóc wypróżnienia. Można go w tym celu dostać bez recepty w większości sklepów spożywczych i aptek.

Spożywanie dużych ilości sorbitolu lub innych alkoholi cukrowych może u niektórych osób powodować wzdęcia i biegunkę, zwłaszcza jeśli nie jesteś przyzwyczajony do ich regularnego spożywania. Dla niektórych może to być efekt niepożądany, ale efekt pożądany dla tych, którzy używają go do stymulacji jelit.

Na szczęście inne skutki uboczne sorbitolu są rzadkie. Najczęstszą dolegliwością jest biegunka, chociaż mogą jej towarzyszyć skurcze brzucha lub nudności (7, 8).

Jednak chociaż niektóre środki przeczyszczające mogą uzależniać i nie powinny być stosowane przez dłuższy czas, sorbitol jest uważany za mniej niebezpieczny i niestymulujący środek przeczyszczający. Jednak biorąc pod uwagę, że działa poprzez wciąganie płynu do jelit w celu stymulowania czynności jelit, należy go stosować wyłącznie zgodnie z zaleceniami (9).

Pomimo potencjalnych skutków ubocznych, sorbitol został sprawdzony i uznany za bezpieczny do spożycia przez wiele światowych organów ds. Zdrowia, w tym FDA, Joint FAO / WHO Expert Committee on Food Additives (JECFA) i Unię Europejską (2, 10, 11).

Sorbitol do stosowania jako środek przeczyszczający można znaleźć jako lewatywę doodbytniczą lub jako płynny roztwór do podawania doustnego. Możesz go przyjmować doustnie, popijając szklanką wody lub wymieszać z napojami smakowymi, z jedzeniem lub bez.

Zalecane dawki są różne. Niektóre badania pokazują, że niepożądane skutki uboczne są bardziej prawdopodobne, jeśli spożywasz 10 gramów lub więcej dziennie. Dodatkowo, jedno badanie wykazało, że nieprawidłowe wchłanianie jest bardziej prawdopodobne przy dawkach 10 gramów – nawet u zdrowych ludzi (1, 10).

FDA wymaga, aby etykiety na produktach, które mogą spowodować spożycie ponad 50 gramów sorbitolu dziennie, zawierały ostrzeżenie: „Nadmierne spożycie może mieć efekt przeczyszczający” (12).

Dzieje się tak, ponieważ przyjmowanie zbyt dużej ilości sorbitolu może powodować poważne skutki uboczne ze strony układu pokarmowego i zaburzenia równowagi elektrolitowej, chociaż nie ma dowodów na to, że związek ten może powodować toksyczność (7, 10).

Jeśli uważasz, że przyjąłeś zbyt dużo sorbitolu i masz ciężkie objawy, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Przygotuj się na podanie informacji o dawkowaniu i objawach, w tym, kiedy się pojawią.

Ostatecznie najlepiej postępować zgodnie ze wskazówkami dla konsumentów na opakowaniu. Alternatywnie, jeśli masz pytania dotyczące prawidłowego dawkowania i stosowania, skonsultuj się z lekarzem.

Sorbitolu nie należy przyjmować z polistyrenosulfonianem wapnia lub sodu, które są stosowane w leczeniu wysokiego poziomu potasu we krwi. Może to powodować interakcje prowadzące do śmierci tkanki jelitowej (11).

Jeśli bierzesz sorbitol w celu złagodzenia zaparć, unikaj jednoczesnego przyjmowania innych środków przeczyszczających, chyba że lekarz wyraźnie to zaleci.

Sorbitol można przechowywać w temperaturze pokojowej lub około 25 ° C. Nie należy go zamrażać ani przechowywać w gorących warunkach, ponieważ może to skrócić jego trwałość.

Jednak istnieje wiele odmian sorbitolu, więc prawdopodobnie okres przydatności do spożycia jest różny.

Prawidłowo przechowywana większość produktów spożywczych ma zwykle okres przydatności do spożycia 6-12 miesięcy, chociaż zależy to od kształtu i marki. Po upływie terminu ważności produktu należy go odpowiednio zutylizować w ramach zwrotu leku lub innej bezpiecznej metody utylizacji.

Chociaż badania kliniczne dotyczące skutków przyjmowania sorbitolu podczas ciąży lub laktacji są ograniczone, alkohole cukrowe i poliole są ogólnie uważane za bezpieczne do umiarkowanego stosowania (13).

Jednak podobnie jak w przypadku innych leków i suplementów, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, zawsze dobrze jest porozmawiać z lekarzem przed użyciem sorbitolu.

Stosowanie w niektórych populacjach

Sorbitol jest ogólnie uważany za środek przeczyszczający niskiego ryzyka, jeśli jest stosowany prawidłowo, chociaż należy go unikać w niektórych populacjach.

Jako rodzic powinieneś zachować ostrożność podczas podawania sorbitolu dzieciom. Najlepiej skonsultować się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jakie dawki należy stosować u dzieci.

Osoby z istniejącą wcześniej chorobą przewodu pokarmowego lub nadwrażliwością mogą również chcieć uniknąć tego związku (14).

Obejmuje to osoby na diecie o niskiej zawartości FODMAP, która wyklucza niektóre rodzaje węglowodanów. FODMAP to akronim oznaczający ulegające fermentacji oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy i poliole, a sorbitol to poliol (15).

Osoby z zespołem jelita drażliwego (IBS) zwykle stosują dietę o niskiej zawartości FODMAP. Dlatego osoby z tym schorzeniem powinny unikać stosowania sorbitolu.

Podobnie jak w przypadku innych leków, prawidłowe stosowanie i dawkowanie sorbitolu najlepiej omówić z lekarzem, zwłaszcza jeśli masz przewlekłą chorobę.

Jeśli szukasz przeczyszczającej alternatywy dla sorbitolu, dostępnych jest kilka opcji niskiego ryzyka.

Najbardziej podobnymi alternatywami są inne alkohole cukrowe, takie jak erytrytol lub ksylitol, które są powszechnie stosowane w gumie do żucia i napojach dietetycznych (16).

Inne pokarmy, które mogą mieć taki sam efekt przeczyszczający, to (14):

 • Nasiona lnu i chia . Zawierają 8-10 gramów błonnika, który stymuluje ruchy jelit, na 3 łyżki (30 gramów) (17, 18).
 • Kefir . Jest to sfermentowany produkt mleczny bogaty w probiotyki, które mogą zwiększać regularność wypróżnień i tempo pasażu jelitowego, nawilżyć i zwiększyć objętość stolca (19, 20).
 • Olej rycynowy . Ten długo stosowany naturalny środek przeczyszczający pochodzi z oleju rycynowego, który jest bogaty w kwas rycynolowy, który wspomaga ruchy jelit (21).
 • Owoce i warzywa . Owoce i warzywa, takie jak jagody i zielone warzywa liściaste, ze względu na zawartość błonnika mogą zwiększać częstotliwość wypróżnień (22).
 • Rośliny strączkowe . Fasola, ciecierzyca, soczewica, groszek i orzeszki ziemne są bogate w błonnik i kwas masłowy, który wspomaga wypróżnienia (23).
 • Śliwki i jabłka . To naturalne źródła sorbitolu. Pamiętaj, że mogą nie być odpowiednie dla osób na diecie o niskiej zawartości FODMAP.
 • Senna . Zioło to pochodzi z rośliny Senna alexandrina i znajduje się w wielu popularnych dostępnych bez recepty środkach przeczyszczających (24).
 • Aloe Vera . Lateks aloesowy jest często używany jako środek przeczyszczający. Jest bogaty w glikozydy antrachinonowe, związki, które wciągają wodę do jelit i stymulują przewód pokarmowy (25).
 • Cytrynian Magnezu . Jest to popularny środek przeczyszczający i suplement diety, który wspomaga wypróżnianie.
 • Kawa . Napój ten jest naturalnym stymulantem jelit, który poprawia motorykę jelit u wielu osób.
 • Łuska babki lancetowatej . To bogate źródło rozpuszczalnego błonnika może pomóc zmiękczyć stolce i ułatwić przechodzenie (26).
 • Sorbitol można również stosować w połączeniu z dietą bogatą w błonnik i pokarmy sprzyjające wypróżnianiu, aby pomóc w utrzymaniu regularnych wypróżnień.


  Aleksandra Kowalski

  Edytor serwisu

  Rate author
  iHerba Polska