Obieranie palców jakich witamin brakuje

 

Suchość skóry może być spowodowana wieloma czynnikami, w tym odwodnieniem, starzeniem się, zmianami sezonowymi, alergiami i niedoborami mikroelementów. W zależności od przyczyn suchości skóry można stosować różne zabiegi, w tym lecznicze maści i środki nawilżające, aby odżywić skórę właściwą składnikami odżywczymi i nawilżającymi.

Ponadto styl życia jest korzystny dla skóry, w szczególności codzienne picie dużej ilości wody i stosowanie specjalnych suplementów diety. W tym przypadku skóra nie jest już tak sucha, jest poprawiona i nawilżona.

1. Witamina D

Witamina D to witamina rozpuszczalna w tłuszczach, która jest ważna dla wielu aspektów zdrowia, w tym zdrowia skóry.
Keratynocyty to komórki skóry, które stanowią większość zewnętrznej warstwy wyściółki ciała, zwanej naskórkiem.

Są jedynymi komórkami w ludzkim ciele, które potrafią wytworzyć witaminę D z jej prekursora 7-dehydrocholesterolu (7-DHC) i przekształcić ją w postać odpowiednią do dalszego wykorzystania w reakcjach biochemicznych.

Witamina D odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu bariery skórnej i wzroście komórek, a także w utrzymaniu układu odpornościowego skóry, który stanowi pierwszą linię obrony przed szkodliwymi patogenami.

Niektóre badania wykazały, że niski poziom witaminy D we krwi jest związany z chorobami skóry, w tym egzemą i łuszczycą, które mogą powodować suchość skóry.

Ponadto wykazano, że suplementy witaminy D znacznie łagodzą objawy chorób skóry bezpośrednio związanych z suchością i swędzeniem, w tym egzemą.

Ponadto badania wykazały wysoką korelację między witaminą D a nawilżeniem skóry.f

Przeprowadzono eksperyment na 83 kobietach i było jasne, że te z niskim poziomem witaminy D miały niższą średnią wilgotność skóry niż te z normalnym poziomem witaminy D, a gdy poziom witaminy D we krwi wzrósł, również zawartość wilgoci w skórze była wyższa.

Kolejne 12-tygodniowe badanie 50 kobiet wykazało, że codzienna kuracja suplementem diety zawierającym 600 j.m. witaminy D spowodowała znaczną poprawę nawilżenia skóry.

Jednak ten preparat zawierał kombinację składników odżywczych, więc nie jest jasne, czy leczenie samą witaminą D przyniosłoby takie same korzyści.

Duży procent populacji ma niedobór witaminy D, a biorąc pod uwagę, że składnik odżywczy jest niezbędny do nawilżenia skóry, suplementacja może pomóc w walce z suchością skóry.

Suplementy witaminy D są szeroko dostępne w sklepach spożywczych, aptekach i wyspecjalizowanych stronach internetowych do zakupów online.

Przed użyciem skonsultuj się z lekarzem i poszukaj produktów, które zostały przetestowane przez strony trzecie w celu zapewnienia najwyższej jakości.

Badania wykazały, że niski poziom witaminy D może zwiększać ryzyko wysuszenia skóry. Dlatego dodatek tego mikroelementu pozwala na regularne nawilżanie skóry.

2. Kolagen

Kolagen jest najważniejszym i najbardziej obfitym białkiem w organizmie i stanowi 75 procent suchej masy całej ludzkiej skóry.

Wiele badań wykazało, że przyjmowanie suplementów kolagenowych może mieć szereg korzyści dla naszej skóry, w tym zmniejszenie głębokości zmarszczek i zwiększenie nawilżenia skóry.

Badanie, w którym wzięło udział 69 kobiet, wykazało, że uczestnicy, którzy spożywali 2,5-5 gramów kolagenu dziennie przez 8 tygodni, mieli znaczną poprawę elastyczności skóry, a także znacznie poprawił się stopień nawilżenia skóry właściwej w porównaniu z grupą placebo.

W innym 12-tygodniowym badaniu z udziałem 72 kobiet stwierdzono, że suplementacja zawierająca 2,5 grama peptydów kolagenowych, a także mieszankę innych składników, zwłaszcza witaminy C i cynku, znacząco poprawia nawilżenie i szorstkość skóry w porównaniu z grupą uczestniczek. pigułki.

Warto zauważyć, że suplement zawierał inne składniki odżywcze, więc nie wiadomo, czy kolagen miałby taki sam efekt.
Ponadto badanie zostało sfinansowane przez producenta tego leku, co mogło mieć wpływ na wyniki badania.

Przegląd 11 badań z 2019 r. wykazał, że przyjmowanie 2,5–10 g doustnych suplementów na bazie kolagenu każdego dnia przez 4–24 tygodnie zwiększa nawilżenie skóry i leczy suchość skóry (termin medyczny oznaczający suchość skóry).

Jeśli chcesz wypróbować suplement kolagenowy do skóry suchej, porozmawiaj ze swoim lekarzem przed zakupem produktu certyfikowanego przez stronę trzecią w Twoim mieście lub przez Internet.

Istnieje wiele dowodów na poparcie stosowania suplementów kolagenowych w celu zwiększenia nawilżenia skóry i leczenia suchości.

3. Witamina C

Witamina C działa na skórę jako silny przeciwutleniacz i jest niezbędna do produkcji kolagenu, dzięki czemu jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla prawidłowego i zdrowego funkcjonowania skóry.

W rzeczywistości skóra właściwa zawiera bardzo wysoki poziom witaminy C, a niektóre badania wykazały, że stężenie tego składnika odżywczego sięga nawet 64 miligramów na 100 gramów warstwy naskórka skóry.

Nic dziwnego, że badania wykazały, że zwiększenie poziomu witaminy C w diecie poprzez specjalistyczne suplementy diety może poprawić wiele czynników wpływających na zdrowie skóry, w tym prawidłowe i odpowiednie nawilżenie.

Niektóre badania probówkowe wykazały, że witamina C może poprawić funkcję barierową skóry i zmniejszyć utratę wilgoci, co może pomóc w zapobieganiu wysuszeniu skóry.

Ponadto niektóre eksperymenty wykazały, że w połączeniu z innymi składnikami odżywczymi witamina C może pomóc w zwiększeniu nawilżenia skóry.

Na przykład 6-miesięczna próba na 47 mężczyznach wykazała, że ​​przyjmowanie suplementu zawierającego 54 miligramy witaminy C plus białko morskie i kombinację innych składników odżywczych znacznie poprawiło nawilżenie skóry w porównaniu z grupą tabletek placebo.

Inne badania wśród żeńskich odbiorców wykazały podobne wyniki.

Badanie z udziałem 152 kobiet wykazało, że uczestnicy, którzy przyjmowali suplementy zawierające 54 miligramy witaminy C oraz cynk i białko morskie, znacznie zmniejszyli szorstkość skóry w porównaniu z grupą placebo.

Jednak w większości dostępnych badań nad wpływem witaminy C na suchą skórę ta witamina dla kobiet została połączona z innymi składnikami odżywczymi, co uniemożliwia ustalenie, czy ten składnik odżywczy zapewni taki sam efekt, gdy jest stosowany samodzielnie.

Ponadto wiele badań było sponsorowanych przez firmy farmaceutyczne, które wyprodukowały oceniany produkt, co mogło mieć wpływ na wyniki badania.

Mimo to, w oparciu o najnowsze eksperymenty, suplementacja witaminą C może poprawić ogólną kondycję skóry i pomóc w walce z suchością skóry dłoni.

Podobnie jak w przypadku każdego nowego suplementu, przed dodaniem witaminy C do diety należy porozmawiać z lekarzem. Suplementy witaminowe można kupić w różnych sklepach internetowych oraz w sieciach handlowych lub aptekach.

Witamina C jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla zdrowia skóry. Według niektórych badań spożywanie dodatkowych ilości mikroelementu może poprawić stan skóry. Potrzebne są jednak dalsze eksperymenty dotyczące jego efektów, jeśli skóra twarzy jest sucha.

4. Olej rybny

Olej rybi jest dobrze znany ze swoich właściwości prozdrowotnych dla skóry. Zawiera kwas dokozaheksaenowy (DHA) i kwas eikozapentaenowy (EPA), dwa niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe o silnych właściwościach przeciwzapalnych i leczniczych, które okazały się korzystne dla skóry na wiele sposobów.

Suplementy z olejem rybim mogą pomóc zwiększyć nawilżenie skóry i poprawić barierę skórną kwasów tłuszczowych, co pomaga utrzymać nawilżenie.

90-dniowe badanie na szczurach z suchą skórą wywołaną acetonem wykazało, że wysokie dawki doustnych suplementów oleju rybiego znacznie zwiększyły nawilżenie skóry, zmniejszyły utratę wody i wyeliminowały swędzenie związane z suchą skórą w porównaniu ze szczurami, które nie otrzymywały oleju rybiego.
W rzeczywistości badanie wykazało, że grupa tranu rybiego odnotowała 30-procentowy wzrost nawilżenia skóry po 60 dniach leczenia.

Ponadto badania pokazują, że codzienne leczenie olejem rybim w dawkach od 1 do 14 gramów EPA i od 0 do 9 gramów DHA przez 6 tygodni do 6 miesięcy poprawiło objawy łuszczycy (przewlekła zapalna choroba skóry), w tym łuszczenie, suchość i wiele pęknięć na skórze.

Wykazano również, że olej rybi zmniejsza stan zapalny skóry i chroni przed uszkodzeniami słonecznymi, dzięki czemu jest suplementem przyjaznym dla skóry.

W sklepach i w Internecie dostępnych jest wiele doskonałych, certyfikowanych przez niezależne podmioty produktów z oleju rybnego. Najpierw porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby ustalić najlepszy wybór i dawkę dla swoich potrzeb.

Olej rybi może pomóc poprawić nawilżenie skóry i zmniejszyć utratę wilgoci. Ponadto eksperymenty wykazały, że mikroskładnik odżywczy poprawia suchą, łuszczącą się skórę u pacjentów z łuszczycą.

Alternatywne suplementy do leczenia suchej skóry

Oprócz wymienionych powyżej składników odżywczych, badania naukowe wykazały, że dodanie kilku innych mikroskładników odżywczych może być skutecznym sposobem na poprawę nawilżenia skóry.

5. Probiotyki

Badania wykazały, że suplementacja Lactobacillus plantarum zarówno u myszy, jak i ludzi, zwiększa funkcję bariery ochronnej skóry i zapewnia nawilżenie już w 8 tygodniu. Jednak potrzebne są dalsze badania, aby to w pełni udowodnić.

6. Kwas hialuronowy.

Kwas hialuronowy jest często stosowany miejscowo w celu poprawy nawilżenia skóry, ale ostatnie badania sugerują, że przyjmowanie tego związku w połączeniu z innymi składnikami odżywczymi może znacznie zwiększyć nawilżenie skóry.

7. Aloes

Badanie przeprowadzone na 64 kobietach wykazało, że suplementacja kwasami tłuszczowymi pochodzącymi z aloesu przez 12 tygodni znacząco poprawiła nawilżenie i elastyczność skóry w porównaniu z grupą placebo.

8. Ceramidy

Ceramidy to cząsteczki lipidów, które są niezbędnymi składnikami do utrzymania zdrowej skóry. Niektóre badania wykazały, że dodatek ceramidów może zwiększyć nawilżenie całej skóry, pomagając w ten sposób w leczeniu suchości.

Niektóre badania pokazują, że wymienione powyżej suplementy wspomagają nawilżenie skóry właściwej i pomagają pozbyć się suchości i łuszczenia.

Jednak potrzebne są dalsze badania, zanim te związki będą mogły być zalecane jako skuteczne sposoby na naturalne złagodzenie suchej skóry.

Dodatek probiotyków, kwasu hialuronowego, ekstraktów z aloesu i ceramidów może pomóc w przypadku suchej skóry, ale należy potwierdzić więcej testów.

Co jeszcze warto wiedzieć

Chociaż przyjmowanie określonych suplementów diety może pomóc poprawić suchość skóry, niektóre inne czynniki mogą działać w odwrotny sposób i należy je wziąć pod uwagę.

Na przykład odwodnienie jest częstą przyczyną suchości skóry, więc zwiększenie spożycia wody może być prostym i skutecznym sposobem na poprawę nawilżenia skóry.

Niewłaściwa dieta, niedobory mikroelementów i niedożywienie mogą również powodować lub zaostrzać suchość skóry.

Ponadto niektóre choroby, w tym dysfunkcja nerek, anoreksja, łuszczyca i niedoczynność tarczycy, a także alergie środowiskowe, mogą wywoływać ciężką suchość i łuszczenie się skóry właściwej. Dlatego ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem, jeśli masz bardzo suchą, podrażnioną skórę, aby wykluczyć poważniejsze problemy zdrowotne.

Sucha skóra jest częstym schorzeniem, które może być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak odwodnienie, reakcje alergiczne i niektóre schorzenia, takie jak niedoczynność tarczycy.

Różne badania wykazały, że przyjmowanie niektórych witamin i innych suplementów diety, a mianowicie witaminy D, oleju rybiego, kolagenu i witaminy C, korzystnie wpływa na stan skóry, nawilża je i pomaga w utrzymaniu zdrowej i odżywionej skóry.

Jednakże, chociaż suplementy z tej listy mogą służyć jako pomocne narzędzia dla osób z suchą skórą, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem, jeśli odczuwasz uporczywą suchość, która nie ustępuje, ponieważ może to być oznaką podstawowej choroby .


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska