Kiedy zmniejsza nogi, których witaminy nie wystarcza

Kiedy zmniejsza nogi, których witaminy nie wystarcza

Zwykle te mimowolne skurcze mięśni występują w nocy w ciepłym łóżku. A budząc się rano, ludzie starają się zapomnieć o udręce nocy. Ale na próżno. Po pierwsze dlatego, że mogą być zwiastunem lub sygnałem poważnej choroby. Po drugie, jeśli przyczyna nie leży w chorobie, to w ogóle nie ma powodu, aby znosić. Całkiem możliwe jest pozbycie się drgawek wynikających z innych przyczyn.

Czemu oni są

1 U pozornie zdrowych osób mogą wystąpić napady padaczkowe. Jest to zwykle spowodowane napięciem mięśni. Na przykład w nogach podczas długotrwałego kucania w ogrodzie, przy tak zwanych zawodach stojących, kiedy praktycznie nie można siedzieć przez cały dzień, – sprzedawca, fryzjer. Skurcze mięśni mogą zagrażać osobom po ciężkim wysiłku fizycznym, nadwadze, stresie, siedzącym trybie życia, paleniu.

2 Często drgawki obserwuje się, gdy w organizmie brakuje minerałów, przede wszystkim potasu, wapnia i magnezu, a także szeregu witamin: E, D, A, grupy B. Dlatego wiosną, kiedy organizm brakuje witamin, napady stają się częstsze. Ten stan jest również typowy dla kobiet w ciąży.

3 Inną częstą przyczyną napadów jest gwałtowny wzrost (lub spadek) temperatury ciała (konwulsje hipertermiczne), a także upał lub udar słoneczny. Dlatego drgawki często dotykają pływaków w wodzie lub ludzi w zimnie.

4 Napady mogą być objawami cukrzycy, miażdżycy, żylaków, marskości wątroby, zmian tarczycy i innych. Często nawracające drgawki mogą również wystąpić z ciężką anemią – zmniejszeniem ilości hemoglobiny, początkowym udarem lub w okresie rekonwalescencji po nim, grypą i innymi infekcjami wirusowymi, osteochondrozą kręgosłupa. Przy żylakach pojawiają się skurcze mięśni łydek.

5 Niektóre leki mogą prowadzić do drgawek. Na przykład częste stosowanie leków moczopędnych lub przedawkowanie środków hipoglikemizujących u pacjentów z cukrzycą.

Dieta „konwulsyjna”

Bardzo często skurcze są spowodowane wyłącznie niedożywieniem, gdy w diecie brakuje pewnych substancji.

W co powinna być bogata żywność, aby nie było skurczów?

Magnez . Zawiera orzechy, nasiona słonecznika, wszystkie rośliny strączkowe, warzywa warzywne, marchew, zieloną cebulkę. Zwiększenie wydalania magnezu przez nerki alkoholu, kofeiny, niektórych leków moczopędnych.

Potas . Aby uzupełnić jego niedobór, do diety wprowadza się suszone morele (suszone morele i morele), melon, banany, fasolę, ziemniaki, brokuły, wątrobę wołową i mleko.

Wapń . Dużo jej jest w sezamie, sardynkach w oleju, a także w zielonych warzywach liściastych (brokuły, jarmuż, liście rzepy, szparagi), czarnym pieczywie, wątrobie, orzechach, figach. Ale produkty mleczne, które są uważane za tradycyjne źródło wapnia, nie są szczególnie wskazane w przypadku drgawek, ponieważ zawierają również duże ilości fosforu, który może zaburzyć równowagę mineralną i wywołać skurcze mięśni. Ale witamina D i magnez są niezbędne – bez nich wapń, który dostaje się do organizmu, staje się bezużyteczny!

Witamina D. Rzadko występuje w żywności. Najwięcej znajduje się w wątrobie dorsza i halibuta, śledzia, makreli, tuńczyka, makreli. Witamina D znajduje się również w surowym żółtku jaja, produktach mlecznych, serze (twaróg), maśle. Jednak słońce jest uważane za jego najbogatsze „źródło”, ale tylko w połączeniu z czystym powietrzem, gdy działają poranne promienie ultrafioletowe.

Witamina B6 . Jej niedobór sam w sobie nie powoduje drgawek, ale witamina ta wspomaga wchłanianie magnezu. Witamina znajduje się w mięsie drobiowym, wątrobie wołowej i nerkach, łososiu, bananach, drożdżach piwnych, orzechach włoskich.

Witamina E. Występuje tylko w roślinach i prawie nigdy nie występuje w produktach zwierzęcych – w niewielkich ilościach występuje tylko w wątrobie, żółtkach jaj i mleku. Jej głównym źródłem są świeże warzywa, mrożone zawierają o połowę mniej witaminy E, a te w puszkach po prostu jej nie zawierają. Dużo witaminy E w olejach roślinnych, orzechach, produktach pełnoziarnistych, nasionach, szpinaku.

Oto, co lekarze radzą zrobić ze skurczami łydek:

Zajmij pozycję wyprostowaną – ten prosty środek z pewnością złagodzi stan.

Dokręć łydkę elastycznym bandażem (niezbyt ciasnym). Pomoże to zmniejszyć ból.

Z siłą, nawet przez ból, powoli przyciągnij do siebie palce (najlepiej duży palec) uszczypniętej nogi.

Pocierać sztywny mięsień, szczypać, drapać itp.

Masuj nogę, ściskając i prostując palce stóp (wszystkie ruchy w czasie masażu powinny być przesuwane i głaskane, powinny być skierowane w stronę serca).

Na stwardniały mięsień połóż plaster musztardowy lub wymieszaj 2 łyżeczki musztardy i 1 łyżeczkę oliwy z oliwek i rozprowadź ten kleik na konwulsyjnie spazmatycznych mięśniach.

Weź dowolny środek przeciwbólowy, najlepsza jest aspiryna, ponieważ dodatkowo poprawia mikrokrążenie w naczyniach nóg. (Ale tylko wtedy, gdy nie ma przeciwwskazań – niebezpieczeństwo krwawienia.)

Umieść stopę pod gorącym (tolerowanym przez skórę) prysznicem.

Jak tylko minie ostry ból, musisz chodzić (najlepiej po zimnej podłodze), aby poprawić krążenie krwi.

A w celach profilaktycznych powinieneś starać się unikać zmęczenia mięśni, regularnie masować nogi, pić co najmniej trzy szklanki wody dziennie (ostatnią w nocy), unikając gazowanych napojów słodzonych.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska