Tik nerwowy jakich witamin brakuje

Tik nerwowy jakich witamin brakuje

Różne badania dowodzą, że ból twarzy może być również oznaką niedoboru witaminy B12. Możesz więc okresowo odczuwać ból pod okiem lub w okolicy kości policzkowych. Najczęściej dotyczy to tylko połowy twarzy.

Inna opcja: ból pojawi się na czole. Z czasem nieprzyjemne odczucia mogą się nasilać, wtedy ból wzrośnie, jakby „schodził” do skrzydeł nosa.

drgające oko

Pierwszą rzeczą, o której myślimy, gdy nasze oczy zaczynają drżeć, jest: „Cóż, jest kolejny nerwowy tik”. W niektórych przypadkach taki nieprzyjemny objaw może rzeczywiście wskazywać, że ostatnio w twoim życiu było zbyt dużo stresu.

Jednak drżenie oka może być oznaką niedoboru witaminy B12. Faktem jest, że wokół naszych gałek ocznych jest wiele nerwów, które reagują na brak tej witaminy. Możesz odczuwać zarówno drganie powieki, jak i ściskający ból w oczach.

Inne możliwe objawy niedoboru witaminy B12 to:

Szum w uszach (dzwonienie lub hałas w uszach bez dźwięku zewnętrznego);

Zmniejszone zdolności umysłowe (pamięć, uwaga, myślenie).

Według ekspertów, niedokrwistość złośliwa, nabyta choroba autoimmunologiczna, jest najczęstszą przyczyną niedoboru witaminy B12 w Wielkiej Brytanii. Wraz z nim układ odpornościowy zaczyna atakować własne komórki żołądka, uniemożliwiając białku (zwanemu czynnikiem wewnętrznym lub czynnikiem Castle) wiązanie się z witaminą B12 z pożywienia (jest ona bogata w mięso, ryby, jaja, ser i mleko). Ta glikoproteina musi wiązać się z witaminą, aby mogła zostać ponownie wchłonięta przez jelita podczas przechodzenia przez przewód pokarmowy.

4 inne możliwe przyczyny niedoboru witaminy B12:

Przyjmowanie niektórych leków na cukrzycę typu 2, które mogą zakłócać wchłanianie witaminy

Gastrektomia (usunięcie żołądka);

Przyjmowanie inhibitorów pompy protonowej (hamowanie wydzielania kwasu solnego w żołądku, stosowanego w leczeniu wrzodów i refluksu żołądkowo-przełykowego).

Jeśli zauważysz jeden z objawów niedoboru witaminy B12, a badanie krwi to potwierdzi, wskazane jest, aby dowiedzieć się z lekarzem, z czym jest to związane. Według ekspertów, w zależności od przyczyny, opcje leczenia stanu niedoboru witaminy B12 mogą się różnić – od tabletek po zastrzyki domięśniowe.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska