Kwas paraaminobenzoesowy – pełna charakterystyka witaminy B10

Witamina B10 (kwas para-aminobenzoesowy) ma wiele nazw: witamina H1, kwas 4-aminobenzoesowy, kwas n-aminobenzoesowy, kwas para-aminobenzoesowy (PABA lub PABA).

Jest pochodną kwasu benzoesowego zawierającą aminokwasy, która bierze udział w wielu procesach życiowych, a także odpowiada za piękno skóry i włosów.

Po raz pierwszy kwas para-aminobenzoesowy został zsyntetyzowany w 1863 roku z drożdży. Odnotowano jej zdolność do wpływania na produkcję melaniny w organizmie, ale naukowcom nie udało się ustalić ścieżek jej przenikania do organizmu, dlatego PABA została uznana za witaminę.

Pełnoprawne badania właściwości biochemicznych odkrytego związku rozpoczęły się kilkadziesiąt lat później i nadal trwają. W ich trakcie okazało się, że witamina H1 jest aminokwasem i wchodzi w skład kwasu foliowego. Wnika do organizmu na dwa sposoby: jest wytwarzany przez mikroflorę jelitową i przenika wraz z pożywieniem. Dlatego możliwy jest zarówno niedobór witamin, jak i ich nadmiar.

Właściwości fizykochemiczne

Czysty kwas para-aminobenzoesowy to małe żółte kryształy, które są dobrze rozpuszczalne w alkoholu etylowym i eterze, ale praktycznie nierozpuszczalne w wodzie, wrzącej zasadzie lub kwasie. Temperatura topnienia wynosi 185 ° C.

Ale witamina H1 zwykle dostaje się do organizmu w postaci soli i estrów, które wyróżniają się dobrą rozpuszczalnością w wodzie i innych rozpuszczalnikach.

Wzór chemiczny PABA ma wiele podobieństw ze wzorem nowokainy (środek przeciwbólowy).

Wzór empiryczny kwasu para-aminobenzoesowego to C7H7NO2.

Witamina B10 i jej wpływ na organizm człowieka

Nie da się krótko opisać, do czego organizm potrzebuje witaminy B10, ponieważ bierze ona udział w prawie wszystkich procesach. Jest niezbędna do syntezy interferonów, puryn, pirymidyn, barwnika melaniny i utrzymania odpowiedniej liczby czerwonych krwinek.

  • niezbędny do wzrostu i rozmnażania pożytecznej mikroflory jelitowej;
  • niezbędny do utrzymania zdrowia i piękna włosów;
  • zapewnia produkcję hormonów tarczycy;
  • utrzymuje młodość skóry poprzez aktywację produkcji włókien kolagenowych;
  • chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV;
  • zapewnia prawidłowy wzrost i rozwój dzieci;
  • zwiększa wchłanianie innych witamin;
  • Witamina B10 wykazuje silne właściwości przeciwutleniające, immunostymulujące, przeciwwirusowe i przeciwalergiczne. Utrzymanie prawidłowego poziomu kwasu para-aminobenzoesowego to skuteczna profilaktyka:

    Rola kwasu paraaminobenzoesowego w utrzymaniu piękna i młodości skóry i włosów jest bardzo ważna, o czym lekarz opowiada w poniższym filmie:

    Cechy przyjmowania PABA do organizmu i jego przyswajanie

    Kwas paraaminobenzoesowy jest wytwarzany w jelicie cienkim przez przedstawicieli pożytecznej mikroflory, a także pochodzi z pożywienia. Głównymi źródłami są produkty pochodzenia zwierzęcego. Dlatego wegetarianie i zwolennicy ścisłej diety częściej cierpią z powodu jej niedoboru.

    Witamina B10 po wniknięciu do przewodu pokarmowego wchodzi w interakcje z określonymi kwasami i wchłania się do krwiobiegu, dzięki czemu szybko rozprzestrzenia się po całym organizmie i wnika do komórek najbardziej potrzebujących jej narządów.

    Naukowcy sugerują, że jednym z jego źródeł są pokarmy bogate w kwas foliowy i jego pochodne.

    Przy aktywnym spożyciu kwasu para-aminobenzoesowego może on odkładać się w wątrobie, nerkach i mózgu. Jeśli organizm jest nim dostatecznie nasycony, nadmiar jest stopniowo wydalany z moczem i kałem. Ale w przypadku patologii serca i naczyń krwionośnych jego wydalanie spowalnia, co może wywołać objawy nadmiaru witaminy. Ale choroby przewodu pokarmowego przyczyniają się do braku kwasu para-aminobenzoesowego, co ma niezwykle negatywny wpływ na funkcjonowanie większości narządów i układów.

    Źródło Naturals, kwas para-aminobenzoesowy (PABA), 100 mg, tabletki 250

    Dzienne zapotrzebowanie na PABA

    Kwas paraaminobenzoesowy nie został jeszcze dostatecznie zbadany, dlatego jego dzienne spożycie nie zostało dokładnie ustalone. Według wstępnych danych wystarczy, aby człowiek codziennie spożywał około 100 mcg, ale w przypadku chorób i konieczności szybkiego uzupełnienia jego niedoboru można zastosować środki o dużej zawartości kwasu para-aminobenzoesowego do 4 g.

    Źródła witaminy B10 – tabela

    Jogurt, kefir i inne sfermentowane produkty mleczne

    Niedobór witaminy H1 u dorosłych i dzieci: objawy i konsekwencje

    W przypadku chorób przewodu pokarmowego, niedostatecznego spożycia pokarmów zawierających witaminę B10 lub niewłaściwego ich przetwarzania można zdiagnozować jej niedobór.

    Woda, długotrwałe narażenie na wysokie temperatury i alkohol etylowy niszczą kwas para-aminobenzoesowy.

    Również jego niedobór często obserwuje się po długotrwałym stosowaniu leków z grupy NLPZ, antybiotyków, sulfonamidów, leków hormonoterapeutycznych, w tym estrogenów, adrenaliny itp.

  • kruchość, utrata połysku, obfite wypadanie włosów;
  • zmniejszenie ilości mleka lub całkowite zaprzestanie laktacji;
  • częstsze występowanie oparzeń słonecznych;
  • powstawanie plam starczych, różne wysypki skórne;
  • Przy niedoborze kwasu para-aminobenzoesowego zwiększa się prawdopodobieństwo zakrzepów krwi, które jest obarczone nie tylko rozwojem zakrzepowego zapalenia żył, ale także udarem. Aby zrekompensować jego brak, wprowadza się poprawki do zwykłej diety. Ale jeśli regularne stosowanie produktów pochodzenia zwierzęcego z tego czy innego powodu jest niemożliwe, w tym celu stosuje się specjalne preparaty i suplementy diety z witaminą b10, w których jest ona zawarta w zwiększonej ilości.

    Nadmiar PABA u dorosłych i dzieci: objawy i konsekwencje

    Nieracjonalne stosowanie przez długi czas preparatów kwasu foliowego lub zawierających osobno kwas para-aminobenzoesowy może prowadzić do przedawkowania witamin i wystąpienia objawów hiperwitaminozy. Jest mniej szkodliwy niż niedobór i towarzyszy mu:

  • niewystarczająca produkcja hormonów tarczycy;
  • Przy bardzo długotrwałym nadmiarze PABA w organizmie można zaobserwować naciekanie tłuszczowe wątroby i nerek, co prowadzi do zaburzeń pracy serca.

    Aby zniwelować konsekwencje nadmiernego stosowania kwasu para-aminobenzoesowego, wystarczy zaprzestać przyjmowania produktów go zawierających. Ponieważ należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie, jest szybko wydalany z moczem, a stan człowieka jest całkowicie znormalizowany.

    Country Life, PABA, Extended Release, 1000 mg, 60 tabletek

    Wskazania i instrukcje dotyczące stosowania kwasu para-aminobenzoesowego

    Witamina B10 jest produkowana przez różne firmy w postaci:

    W skład złożonych preparatów witaminowych wchodzi również kwas para-aminobenzoesowy. Ale w nich występuje w nieznacznych ilościach, wystarczających tylko do codziennego utrzymania normalnego poziomu witaminy, ale nie do uzupełnienia jej ostrego niedoboru. Są pobierane zgodnie z instrukcjami.

    Przyjmowanie witaminy B10 w tabletkach lub kapsułkach jest wskazane w przypadku jej niedoboru w organizmie, który jeszcze nie spowodował poważnych naruszeń:

  • zwiększona wrażliwość skóry na promienie słoneczne;
  • Również powołanie preparatów kwasu para-aminobenzoesowego ma duże znaczenie praktyczne w przypadku ciężkiej pracy umysłowej lub fizycznej, przy częstym stresie, alkoholu czy niezdrowym jedzeniu . Jest stosowany jako dodatek do kompleksowej terapii:

  • Przykurcze Dupuytrena i pourazowe;
  • Ponadto witamina B 10 może być stosowana w celu poprawy stanu osoby podczas przyjmowania kortykosteroidów, sulfamidu i leków przeciwgruźliczych.

    W ciężkich przypadkach wskazane są wstrzyknięcia sterylnych roztworów wytwarzanych w ampułkach. Aby skutecznie chronić skórę przed promieniami słonecznymi, można kupić specjalne spraye i balsamy do ust z kwasem para-aminobenzoesowym.

    Gdzie kupić suplementy PABA

    Wysokiej jakości suplementy kwasu para-aminobenzoesowego są dostępne w aptekach i sklepach internetowych.

    Sprawdź TOP 3 leki:

    Source Naturals, kwas para-aminobenzoesowy (PABA), 100 mg, tabletki 250 Życie w kraju, kwas para-aminobenzoesowy (PABA) wolno …

    Kupując je w aptece, będziesz musiał rozstać się z większą kwotą, rekompensując na własny koszt dostawę leków, wynagrodzenie farmaceutów, wynajem lokalu itp. Korzystając z usług wyspecjalizowanych sklepów internetowych oszczędzasz sobie konieczności pokrycia tych kosztów.

    Jednym z najlepszych obecnie jest sklep iHerb. Tutaj możesz wybrać witaminę B10 w idealnym stężeniu i formie z szerokiej gamy produktów. Cena suplementu będzie na pewno o 30-50% niższa od ceny podobnego produktu farmaceutycznego, a wysoka jakość produktów firm europejskich i amerykańskich zapewnia maksymalną skuteczność odbioru.

    Na stronie możesz przeczytać tysiące opinii od prawdziwych kupujących i podzielić się własną opinią lub zadać interesujące pytania. A po ostatecznym wyborze narzędzia możesz szybko je zdobyć na korzystnych warunkach w swoim regionie.

    Dodatkowo dla czytelników naszego magazynu obowiązuje rabat 10% na pierwsze zamówienie dla nowych klientów. Możesz go otrzymać za pomocą kodu promocyjnego AGK4375 lub po prostu klikając link.

    Chociaż kwas para-aminobenzoesowy nie jest tak popularny jak witamina C lub inne, jest ważnym składnikiem metabolizmu i ma ogromne znaczenie praktyczne. Dlatego każdy, kto dba o swoją urodę i zdrowie, a także dobre samopoczucie bliskich, musi zadbać o to, aby był on regularnie dostarczany organizmowi w odpowiednich ilościach wraz z pożywieniem lub przy pomocy dodatków do żywności. Czy spotkałeś się z niedoborem lub nadmiarem kwasu para-aminobenzoesowego? Podziel się z nami w komentarzach swoimi doświadczeniami, sposobami radzenia sobie z podobnymi schorzeniami i recenzjami różnych leków.


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska