Kwas hialuronowy do twarzy: cechy użytkowania, korzyści, szkody, recenzje najlepszych kremów, serum i masek. Jakie jest działanie kwasu hialuronowego?

Doskonały nawilżacz, eliksir młodości i piękna – nie tylko poetyckie epitety. Naukowcy mówią o tym bardziej przyziemnie i racjonalnie, ponieważ jest on doskonale zbadany jako ważna substancja zawarta w każdym żywym organizmie.

Kwas hialuronowy (zwany także hialuronianem) to biopolimer, który jest syntetyzowany w organizmie przez białka i sam staje się częścią złożonych białek. Jako niezbędny związek występuje w stawach i tkance łącznej, płynach ustrojowych, ciele szklistym oczu, skórze i tkankach nerwowych. Ma tylko jeden minus: z biegiem czasu jej liczba maleje. Następnie czas pomyśleć o syntetyzowanym kwasie w suplementach diety i kosmetykach.

Historia jednego odkrycia: pochodzenie kwasu hialuronowego

Substancja ta została po raz pierwszy wyizolowana przez biochemików Karla Meyera i Johna Palmera. Stało się to w 1934 roku, w tym samym czasie badacze ustalili, z czego się składa, a nieco później nadali jej „nazwę”. Nazwa nawiązuje do greckiego „hyalos”, co można przetłumaczyć jako „szkło”.

Dopiero w latach 70. pojawił się prekursor kwasu hialuronowego jako innowacyjna substancja stosowana w operacjach okulistycznych. Teraz najczystszy produkt wysokiej jakości uzyskuje się poprzez fermentację zbóż przy pomocy mikroorganizmów zdolnych do syntezy kwasu.

 

Znacznie później naukowcy zbadali, jak hialuronian w postaci płynnej wpływa na skórę twarzy i doszli do wniosku, że ma on wielką przyszłość w kosmetologii. Jak widać, nie pomylili się! Współcześni badacze udowodnili, że naturalny kwas hialuronowy jest niezbędny dla ludzkiej skóry. Tylko on jest w stanie przeniknąć do tkanek bez odrzucenia i skutków ubocznych, przyciągając do siebie cząsteczki wody.

Właściwości, budowa kwasu hialuronowego i jego rola w skórze

Ten związek chemiczny odkryto w latach trzydziestych XX wieku. Karl Meyer jest nadal intensywnie badany przez lekarzy, chemików, farmaceutów i innych naukowców na modelach eksperymentalnych i biologicznych.

Posiada wyjątkową właściwość fizyczną – jest w stanie zatrzymywać wodę, tworząc jednocześnie żelową strukturę. Uczestniczy w większości ważnych procesów w organizmie człowieka i zwierzęcia. Substancja powstaje w organizmie człowieka, a około 1/3 całkowitej ilości hialuronianu jest rozkładana i wykorzystywana codziennie, a niedobór ten jest uzupełniany nowymi cząsteczkami.

Jest polisacharydem i składa się z wielu identycznych małych fragmentów, których liczba może być różna. Dlatego cząsteczka hialuronianu może mieć różne długości i masy i jest klasyfikowana jako cząsteczka o niskiej, średniej i wysokiej masie cząsteczkowej.

Wchodzi w skład wielu tkanek i płynów ustrojowych, w tym skóry właściwej:

  • utrzymuje włókna kolagenu i elastyny ​​we właściwej pozycji, przyczyniając się tym samym do utrzymania elastyczności i turgoru skóry, które są niezbędnymi warunkami utrzymania młodości;
  • dzięki wiązaniu wody zapewnia optymalną wilgotność skóry, utrzymując równowagę wodną, ​​która jest również czynnikiem zapobiegającym powstawaniu zmarszczek i starzeniu się;
  • ogranicza parowanie wilgoci, a jednocześnie pomaga przyciągać i zatrzymywać wodę z powietrza na powierzchni skóry właściwej, nawilżając ją, wygładzając i uelastyczniając;
  • cząsteczki kwasu zapobiegają wnikaniu patogennych drobnoustrojów w głąb w obecności uszkodzeń, takich jak rany, zadrapania itp.

„Życie” cząsteczki hialuronianu w naskórku i skórze właściwej wynosi 1-2 dni.

Najlepszym kwasem hialuronowym do twarzy jest jego własny, wytwarzany w organizmie. Ale wraz z wiekiem zdolność do syntezy kwasu w wymaganej ilości i przy prawidłowej masie cząsteczkowej spada, co również odgrywa rolę w procesie starzenia. Dlatego organizm potrzebuje dodatkowego źródła kwasu, z których jednym są preparaty kosmetyczne.

Maska nawilżająca z kwasem hialuronowym

Regularne zabiegi z użyciem maseczek z kwasem hialuronowym zapobiegają odwodnieniu skóry właściwej, uzupełniają niedobór wilgoci i przywracają równowagę wodną.

 

  • Mały ogórek obrać ze skórki, tarką (blenderem) zamienić na jednorodne puree. Jeśli jest zbyt płynny, spuść trochę płyn, w przeciwnym razie trudno będzie rozprowadzić kompozycję na twarzy.
  • Dodaj hialuron do puree z ogórka (10-12 kropli). Zabrania się przekraczania zalecanej ilości składnika aktywnego – nadużywanie doprowadzi do odwrotnego efektu.
  • Rękami zagnieść glinkę kosmetyczną, najlepiej żółtą (15 g), połączyć z masą.
  • Wykonaj gotowanie na parze – na twarz nałóż ciepły okład z bulionu lipowego (zaparz 100 ml wrzącej wody, 20 gram suszonych kwiatów).
  • Po ugotowaniu na parze masę ogórkową nałożyć na twarz, równomiernie rozprowadzić, koniecznie dotknąć okolic oczu („kurze łapki”).

Preparaty i produkty z kwasem hialuronowym

Pozyskiwanie hialuronianu na skalę przemysłową zajmuje dziś własną niszę rynkową, ponieważ ten „produkt” jest niezwykle poszukiwany zarówno w medycynie, jak i kosmetyce. Kwas uzyskuje się na dwa sposoby:

Z surowców zwierzęcych najczęstszą (i optymalną) opcją są plastry dojrzałych płciowo kogutów i kur. Używaj również ciała szklistego oka, chrząstki szklistej, mazi stawowej stawów, pępowiny zwierząt.

Druga metoda polega na udziale bakterii (najczęściej paciorkowców hemolitycznych typu A i B), które umieszczane są na pożywce i zapewniają optymalne warunki do rozmnażania. Bakterie wytwarzają kwas, który jest następnie oczyszczany, ale zanieczyszczenia białek i peptydów nadal pozostają w oczyszczonym produkcie i mogą wywoływać reakcje alergiczne, co znacznie ogranicza zakres zastosowania otrzymanego w ten sposób kwasu.

Gotowy kwas produkowany jest w fabrykach farmaceutycznych w postaci granulek i proszków, które zawierają cząsteczki o różnej masie. Jest to podstawowy surowiec do otrzymywania roztworów, które są sterylizowane w autoklawach i dodawane do składu maseczek, kremów, preparatów itp.

Rodzaje kwasu hialuronowego

Syntetyzowany kwas hialuronowy jest stosowany w nowoczesnych kosmetykach. Istnieją dwa główne typy.

Charakteryzuje się dużymi cząsteczkami, które ze względu na swoją masywność nie mogą pokonać bariery naskórkowej i nawilżają najwyższą warstwę skóry, przyciągając wilgoć z powietrza i tworząc na jej powierzchni ochronny film hydrofilowy. Kwas hialuronowy wysokocząsteczkowy wskazany jest do pielęgnacji skóry odwodnionej, a także po peelingach i innych urazowych dla skóry zabiegach estetycznych.

Kwas hialuronowy o niskiej masie cząsteczkowej (hialuronian sodu)

Znajduje zastosowanie w kosmetologii do iniekcyjnej korekcji zmarszczek. W ramach serum działa we wszystkich warstwach naskórka, przyciągając jak magnes nawilżenie, wygładzając zmarszczki i zwiększając elastyczność skóry. Jest to kwas hialuronowy o niskiej masie cząsteczkowej, który jest stosowany w serum do miejscowego wypełniania zmarszczek. Służy również do przedłużenia efektu „ujęć upiększających”.

Właściwości preparatów kwasu hialuronowego o różnych masach cząsteczkowych

Masa cząsteczek hialuronianu wpływa bezpośrednio na funkcję substancji i stopień wnikania do tkanek.

Gatunki o niskiej masie cząsteczkowej poniżej 30 kDa:

  • dobrze przechodzą przez bariery i błony komórkowe, są w stanie przeniknąć do głębokich warstw skóry właściwej z powierzchni skóry;

Leki średniocząsteczkowe o masie 30-100 kDa:

Leki wielkocząsteczkowe o masie cząsteczkowej 500-730 kDa:

  • niezdolny do penetracji głębokich warstw skóry właściwej i nawilżenia naskórka;

Wartość kwasu dla skóry

Obecność kwasu hialuronowego w niektórych tkankach organizmu człowieka doprowadziła do jego aktywnego stosowania w leczeniu niektórych chorób (na przykład zaćmy i choroby zwyrodnieniowej stawów). Trwające badania naukowe w zakresie zastosowań kwasu hialuronowego przewidują wykorzystanie tego pierwiastka jako podstawy leków przeciwnowotworowych. To powinien być prawdziwy przełom w onkologii.

Ale w tej chwili obszar aplikacji kwasu hialuronowego jest nieco inny. Kwas hialuronowy do twarzy to prawdziwy skarb, który dodaje skórze młodości, sprężystości i piękna.

Obecnie kwas hialuronowy jest jednym z głównych składników większości kosmetyków do pielęgnacji skóry.

Wiodący producenci kosmetyków twierdzą, że ten pierwiastek jest skuteczny, ponieważ jest w stanie aktywnie wiązać wilgoć i zatrzymywać ją w przestrzeni międzycząsteczkowej, a także zapewnia prawidłową kolejność łańcuchów elastyny ​​i kolagenu. W efekcie poprawia się stan i struktura naskórka, a skóra jest widocznie odmłodzona i odnowiona.

Jeśli organizm ma niedobory w produkcji naturalnego kwasu hialuronowego, można to zaobserwować po stanie naskórka. Skóra staje się sucha i pozbawiona życia, pojawiają się wyraźne zmarszczki.

A w odwrotnym przypadku, jeśli organizmowi nie brakuje, procesy regeneracji tkanek są zauważalnie szybsze, a skóra wygląda młodo, promiennie i nawilżoną, jednocześnie nie wykazując żadnych zmian związanych z wiekiem.

Pozytywny wpływ kwasu na skórę jest następujący:

  • wygładzenie zmarszczek poprzez ich wypełnienie;
  • szybkie rozwiązanie problemu trądziku;
  • wyrównanie i wygładzenie tkanki bliznowatej;
  • wzmocnienie działania preparatów kosmetycznych.

Z uwagi na to, że wraz z wiekiem zmniejsza się ilość naturalnej produkcji kwasu hialuronowego, w celu uzupełnienia jego normy zaleca się wprowadzanie go do organizmu drogą zewnętrzną.

Wprowadzenie leku do praktyki kosmetologicznej odbywa się na dwa sposoby:

  • wstrzyknięcie – wstrzyknięcie w głębokie warstwy skóry za pomocą specjalnej strzykawki;
  • zastosowanie zewnętrzne – kompozycja w kontakcie ze skórą wnika do organizmu pod wpływem zewnętrznych zabiegów kosmetycznych.

Na bazie kwasu hialuronowego powstaje ogromna liczba kremów i balsamów do skóry znanych producentów kosmetyków.

Skuteczność takich produktów nie została udowodniona, ponieważ nie ma wiarygodnych danych na temat tego, jak głęboko kompozycja wnika w skórę i czy jest tak skuteczna jak preparaty do wstrzykiwań.

Zabiegi salonowe z lekiem

 

Nowoczesna branża kosmetyczna poczyniła wielkie postępy w ostatnich dziesięcioleciach. Każda osoba, czy to mężczyzna, czy kobieta, ma możliwość odmłodzenia i poprawy kondycji naskórka.

W razie potrzeby i dostępności środków można skorzystać z zabiegów salonowych, aby zachować piękno i młodość skóry. Kwas hialuronowy w kosmetologii to jeden z najbardziej poszukiwanych produktów do zabiegów.

Efekty zastosowania kwasu hialuronowego do skóry dowodzą jego skuteczności w walce z zewnętrznymi niedoskonałościami. Każdy nowoczesny salon kosmetyczny oferuje wiele różnych zabiegów opartych na kwasie hialuronowym. W tym przypadku można śmiało powiedzieć, że jego użycie to „ciężka artyleria” w walce o doskonałość.

Metody te obejmują drogę wstrzyknięcia leku pod skórę. Główne procedury obejmują:

Istota zabiegu mezoterapii jest następująca – poprzez zastosowanie środków miejscowo znieczulających za pomocą zastrzyków, do warstw skóry wprowadzana jest kompozycja z użyciem kwasu hialuronowego. Efekt tego zabiegu nie utrzymuje się zbyt długo, ale tylko przez kilka tygodni, czasem dłużej (wszystkie indywidualnie). Zaleca się, aby same zabiegi były wykonywane na kursie w ciągu 4-5 miesięcy.

Metoda mezoterapii jest dość droga, ale uzasadniona. Zawarty w składzie kwas utrzymuje napięcie skóry i przyspiesza procesy metaboliczne w naskórku.

Czas trwania terapii ustala kosmetolog na podstawie stanu skóry pacjenta. Wraz z kwasem hialuronowym wstrzykuje się różne preparaty witaminowe, które są nie mniej przydatne dla stanu skóry.

Jednym z rodzajów mezoterapii jest biorewitalizacja. Różnica między zabiegami polega na zastosowanym preparacie kwasu hialuronowego. W tym przypadku stosuje się kompozycję możliwie najbardziej zbliżoną do ludzkiego hialuronu.

Stosując go można osiągnąć nie tylko chwilową poprawę kondycji skóry, ale także uruchomić naturalne procesy tworzenia kolagenu, elastyny ​​oraz samego kwasu.

Skuteczność zabiegu utrzymuje się przez długi czas. Nie ma potrzeby leczenia. Jednak ta przyjemność jest dość droga.

W efekcie poprawia się koloryt skóry twarzy, wyrównuje się ulga, a zmiany związane z wiekiem ustępują.

Kontur plastikowy

Korekta konturu polega na wprowadzeniu leków na bazie kwasu hialuronowego w niektórych obszarach wymagających korekty. Na przykład plastik służy do wygładzania głębokich zmarszczek w okolicy trójkąta nosowo-wargowego lub między brwiami. Kwas jest aktywnie wykorzystywany do zwiększania objętości ust, a także do podkreślania kości policzkowych.

Do wszystkich manipulacji stosuje się inny skład funduszy, który różni się głównie masą cząsteczkową głównego składnika. Żele wstrzykuje się nie tylko pod skórę, ale dopuszczalne jest również podanie domięśniowe.

Stosowanie zastrzyków konturowych może utrzymać wynik przez sześć miesięcy. Jednak główną cechą wyróżniającą jest to, że uzyskuje się tylko korektę objętości obszaru problemowego. Innymi słowy, kwas hialuronowy nie spełnia w tym przypadku głównego zadania zachowania piękna i młodości skóry.

Jak stosuje się kwas hialuronowy w kosmetologii?

Procedury sprzętowe

Kwas hialuronowy będzie działał na skórę szybciej i lepiej dzięki laseroterapii . Specjalista ustawia urządzenie na określoną długość fali, którą ma emitować. Preparat z niskocząsteczkowego kwasu hialuronowego w postaci żelu nakłada się na twarz lub inną część ciała. To właśnie ultra-mała masa substancji pozwala na swobodne wnikanie w skórę, do jej najgłębszych warstw. Aktywuje fibroblasty, sprzyja aktywacji procesów metabolicznych w komórkach, tworzeniu się kolagenu i elastyny ​​(białek odpowiedzialnych za napięcie i turgor), nowych naczyniach (naczyniach włosowatych), gojeniu, wzmożonym oddychaniu tkankowym itp. Bilans wodny w skórze ulega normalizacji na długi czas.

„Hialuronkę” podaje się również metodą jonoforezy, mikroprądów i ultradźwięków. Połączenie działania fizycznego i preparatów na bazie tego naturalnego polimeru daje bardziej zauważalny i trwały, a co najważniejsze, czasem natychmiastowy efekt. Przejawy inwolucyjne stają się mniej zauważalne.

Kosmetologia iniekcyjna

Jednak obecnie słychać inne metody wprowadzania kwasu hialuronowego do organizmu osoby cierpiącej na zmiany związane z wiekiem, nabyte lub wrodzone wady skóry. Chodzi o kosmetologię iniekcyjną.

Według ekspertów najskuteczniejsze są następujące procedury.

  • Mezoterapia . Polega na iniekcjach kwasu hialuronowego w wielu ilościach, ale niewielkiej ilości substancji. Często używane są również koktajle mezo. Przygotowuje je kosmetyczka lub gotowe kompleksy, które zawierają nie tylko hialuron, ale także pantenol, peptydy, koenzymy, witaminy itp. Mezoterapię najlepiej wykonywać w wieku 25-30 lat. Wyraźnego efektu należy spodziewać się po 3 zabiegach. Wykorzystuje niestabilizowany kwas hialuronowy.
  • Biorewitalizacja. Zastrzyki z kwasu hialuronowego służą do wygładzenia głębokich zmarszczek. Charakterystyczne jest stosowanie dużych dawek substancji aktywnych. Wynik jest widoczny natychmiast. Zabieg wskazany dla osób powyżej 40 roku życia. Kwas hialuronowy wnika w środkowe warstwy skóry. Biorewitalizacja sprawia również, że rozstępy poporodowe (rozstępy) stają się niewidoczne i jest skuteczną metodą walki z trądzikiem i jego następstwami.
  • Redermalizacja. Stosuje się kwas hialuronowy i pochodną kwasu bursztynowego (bursztynian sodu), które wstrzykuje się na głębokość 2 mm w kilku przejściach. Konieczne jest przejście procedur (3-5 sesji) z przerwą 10-20 dni. Zmiany widoczne są już po pierwszej wizycie u dermatologa (kosmetologa). Redermalizacja wykonywana jest po znieczuleniu skóry.

Najlepszy wynik uzyskuje się dzięki zintegrowanemu podejściu, w tym zastosowaniu zarówno procedur sprzętowych, jak i zastrzyków kwasu hialuronowego. Zgodnie z zatwierdzonymi protokołami możliwe jest zwiększenie skuteczności zabiegów przeciwstarzeniowych poprzez wprowadzenie biorewitalizantów na bazie kwasu hialuronowego w ilości 2-4 seansów przed fototermolizą i 2-4 po zabiegu.

Konturowanie ust , powiększanie ust – to jest teraz szczyt popularności. Jednocześnie botoks nie jest już w modzie. Zamiast tego stosuje się kwas hialuronowy. Rezultatem jest piękny kontur ust, podniesione kąciki ust, naturalna objętość. Kobiety i mężczyźni w wieku 50-60 lat nie zrobią z wypełniaczami z kwasem hialuronowym tylko konturowanie ust. Efekt odmładzający w tym obszarze można osiągnąć dopiero po wykonaniu zestawu zabiegów.

Wprowadzenie wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego nie jest racjonalne w walce z głębokimi fałdami, a także problemami z trójkątem nosowo-wargowym. Wymaga to wszechstronnego programu korekcyjnego.

Zabiegi domowe

Doskonałe efekty przyniosą z pewnością zabiegi salonowe z użyciem jakiejś formy kwasu hialuronowego. Ale w domu możesz i powinieneś utrzymywać skórę w odpowiednim stanie. W tym celu należy zastosować krem ​​z kwasem hialuronowym, wypełniacz zdolny do wypełnienia widocznych zmarszczek i zapobiegający pojawianiu się nowych bez iniekcji, maski, które mają dłuższy kontakt ze skórą, aby lepiej penetrować barierę naskórkową itp.

Nie zapomnij o swoich włosach. Skóra głowy również wymaga nawilżenia, ponieważ regularnie cierpi z powodu wysokich temperatur (suszenie, letnie upały) i suchego powietrza w pomieszczeniach, szczególnie zimą. Z pomocą przychodzi kwas hialuronowy, który jest składnikiem maseczek do włosów, szamponów, kremów-balsamów i innych produktów. Pobudzi również aktywność mieszków włosowych i nada trzonowi naturalnego blasku, ułatwi rozczesywanie.

Producenci suplementów diety na bazie kwasu hialuronowego twierdzą, że oprócz czynników zewnętrznych należy działać, jak mówią, także od wewnątrz. Zalecają przyjmowanie tabletek, kapsułek i roztworów w trakcie, pijąc co najmniej 2 litry wody dziennie. Jednak skuteczność takich funduszy nie została udowodniona ani poparta dowodami naukowymi. W praktyce trudno jest określić, czy suplementy diety zawierające „hialuron” rzeczywiście pomagają, dlatego opinie na ich temat są skrajnie sprzeczne. Jeśli jest szansa finansowa, to kobieta / mężczyzna może równie dobrze sprawdzić swoją skuteczność na sobie, ale w przypadku jakichkolwiek wątpliwości i skromnych dochodów lepiej odmówić takiego zakupu.

Jak używać w domu: przepisy i instrukcje

Aby upewnić się o skuteczności kwasu hialuronowego w walce ze zmianami związanymi z wiekiem, warto poddać się kuracji przeciwstarzeniowej z wykorzystaniem jednej z receptur. W domu kwas hialuronowy stosuje się w czystej postaci lub jako część masek.

Do czystego użytku będziesz potrzebować hialuronianu w proszku lub ampułkach. Hialuron w ampułkach jest gotowy do natychmiastowego użycia.

Ważny! Kupując, zwróć uwagę na datę produkcji, producenta, cenę i integralność opakowania. Zbyt niska cena jest wyraźną oznaką podróbki, która w najlepszym przypadku nie przyniesie efektu.

Aby przygotować „hialuron” z proszku, rozcieńczyć 2 gramy kwasu w 30 ml wody destylowanej, mieszać i wstawić do lodówki na godzinę do zgęstnienia. W tym czasie zaleca się wymieszanie mieszaniny, aby zapobiec pojawianiu się grudek, z czasem uzyskuje się lepką żelową substancję. Gotowa kompozycja wystarczy na 2-3 zabiegi.

Kwas hialuronowy można łatwo przygotować w domu z proszku

Przed zabiegiem skórę oczyszcza się z kosmetyków i zanieczyszczeń, na oczyszczone miejsca nakłada się żel, wmasowuje przez 5-10 minut i pozostawia na skórze do całkowitego wchłonięcia. Stosować codziennie w nocy, zalecany czas trwania kursu to 10-15 dni, po czym wymagana jest dwutygodniowa przerwa.

W ramach różnych produktów

Aby wzmocnić działanie kwasu hialuronowego, stosuje się go w połączeniu z innymi składnikami aktywnymi.

To najprostszy sposób na wykonanie kremu odmładzającego z „hialuronią”. Dodaj do kremu hialuronian odpowiedni dla Twojego typu skóry, podczas gdy 200 ml kremu będzie wymagało jednego mililitra kwasu. Stosować codziennie przez 14 dni, po czym należy zrobić sobie przerwę na dwa tygodnie.

Najlepiej wybrać krem ​​o działaniu odmładzającym, kwas hialuronowy tylko wzmocni jego właściwości.

Serum hialuronowe

Przepis jest bardziej skomplikowany, ale warto. Do gotowania będziesz potrzebować:

Wszystkie komponenty można kupić w aptece lub internetowym sklepie z komponentami kosmetyków. Technologia wytwarzania serwatki jest niezwykle prosta: dodaj wszystkie składniki do ciepłej aromatycznej wody, dokładnie wymieszaj, aż wszystkie suche składniki się rozpuszczą. Przygotowaną serwatkę przelać do szczelnie zamykanego pojemnika, przechowywać w lodówce.

Konieczne jest przechowywanie serum w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Ważny! Okres przydatności do spożycia mieszanki wynosi dwa tygodnie, po upływie terminu przydatności serwatka straci swoje korzystne właściwości.

Serum zaleca się stosować przed snem na oczyszczoną skórę twarzy i szyi. Pomaga zredukować widoczne zmarszczki, normalizuje wydzielanie sebum, łagodzi stany zapalne i przywraca równowagę wodną nabłonka.

Maska nikotynowa

Ta odmładzająca maska ​​na bazie proszku kwasu hialuronowego. Aby przygotować kompozycję, gramy hialuronianu miesza się z 30 gramami proszku kwasu nikotynowego, dodaje się wodę, aż zgęstnieje.

Powstałą maskę nakłada się na oczyszczoną twarz, nie zmywa. Kosmetolodzy zalecają stosowanie go dwa razy w tygodniu przed pójściem spać przez miesiąc, a następnie zrób dwutygodniową przerwę.

Ważny! Niacyna w masce może powodować zaczerwienienie skóry.

Kompozycja nawilża skórę, poprawiając jej koloryt

Aby przygotować maskę, będziesz potrzebował hialuronianu w ampułkach. Wymieszaj 4 krople kwasu z 35 ml kefiru (można go zastąpić jogurtem). Nałóż powstałą kompozycję na skórę, pozostaw na 15 minut, usuń ciepłym kompresem.

Ważny! Ściśle przestrzegaj proporcji. Wysokie stężenie hialuronu często prowadzi do oparzeń.

Zaleca się wykonywanie maski 2-3 razy w tygodniu. Czas trwania kursu nie powinien przekraczać 10 zabiegów, po których wymagana jest przerwa.

Z żółtkiem jajka

Wiadomo, że żółtko zawiera witaminy z grup A, B i D, cholinę i biotynę, które mają korzystny wpływ na wygląd. Maskę z jajek i kwasu hialuronowego można uznać za koktajl nawilżający dla skóry odwodnionej.

Witaminy i minerały zawarte w żółtku pomagają nawilżać skórę

Aby przygotować maseczkę, wymieszaj 3 krople hialuronianu z żółtkiem jaja. W razie potrzeby dodaj 5 ml soku z cytryny, który tonizuje starzejącą się skórę. Kompozycję nałóż na oczyszczoną skórę twarzy, w tym okolice oczu. Po 20 minutach zmyć ciepłą wodą.

Kolagen zapewnia nie tylko elastyczność i napięcie tkanek, ale także regenerację na poziomie komórkowym, dlatego jest niezbędny dla skóry z oznakami starzenia. W domu kolagen można znaleźć w jadalnej żelatynie.

Żelatyna – źródło kolagenu dostępne w domu

Ponieważ kolagen odpowiada za elastyczność tkanek, podobnie jak kwas hialuronowy, maska ​​z ich połączeniem pomoże w walce ze zmarszczkami. Aby przygotować kompozycję, namocz łyżkę żelatyny w 100 ml zimnej przegotowanej wody, pozostaw do spęcznienia. Następnie otrzymaną kompozycję podgrzej w łaźni wodnej, dodaj 1 ml hialuronianu i 1 gram alantoiny (zakup w aptece), dokładnie wymieszaj. Kompozycję nałóż na oczyszczoną skórę twarzy, pozostaw na 25-30 minut, po tym czasie zamieni się w gęstą elastyczną maskę, którą można zdjąć podważając brzegi.

Zaleca się stosować maskę 2 razy w tygodniu przez miesiąc, następnie dać skórze odpocząć od „hialuronu” na kilka tygodni.

Zastrzyki z kwasu hialuronowego na twarz: wady i zalety

Wiele kobiet zdaje sobie sprawę z niesamowitego działania kwasu hialuronowego na twarzy.

Istnieje również powszechna informacja, że ​​wstrzyknięcie HA pod skórę jest skuteczniejszą metodą niż miejscowe.

Oczywiście zastrzyki będą kosztować więcej. Ponadto niezbędna jest jedna procedura. Będziemy musieli wykonać kilka czynności poprzez wstrzyknięcie „gailuronu” pod skórę. Nie chodzi o to, że nie można nam zaufać.

Uważa się, że „wady” tej procedury to:

  • stopień podatności na samą procedurę jest bardzo wysoki;
  • istnieje możliwość wprowadzenia infekcji.

Czynniki te mogą stworzyć bolesną sytuację. To z kolei zmusi pacjenta do zaprzestania stosowania leku, a procedur powinno być kilka. Te wady są typowe dla innych podobnych metod mezoterapii, nie tylko dla „hialuronu”.

Uwaga! Jeśli żel do twarzy zawiera te składniki, które są również zawarte we wstrzyknięciu, lepiej go wybrać. Tak będzie bezpieczniej.

Pomimo możliwych negatywnych konsekwencji istnieje kategoria kobiet, które preferują metodę iniekcyjną. W takim przypadku kwas hialuronowy wstrzykuje się w skórę wokół oczu, ust, w różne miejsca.

Kobiety są zadowolone z uzyskanego wyniku iz radością przechodzą do kolejnych zabiegów. „Plusem” w tej sytuacji jest to, że blizny lub blizny nie pojawią się.

Jeśli zabieg przeszedł w pośpiechu, to po 3 lub 5 dniach pacjentka może pochwalić się atrakcyjnym „nowym” wyglądem.

Zewnętrzne i podskórne podawanie kwasu hialuronowego, jako procesy, mają fundamentalne cechy wyróżniające, jeśli są dokładnie rozważone.

  • Jeśli kwas hialuronowy jest stosowany jako zastrzyk zewnętrzny, cząsteczka HA nie przenika do skóry właściwej. Ale tworzy ochronną warstwę siatki na skórze. Skóra nie wysycha, nie spieka się i nie będzie narażona na inne negatywne wpływy.
  • Po wstrzyknięciu wilgoć do cząsteczek kwasu zaczyna być przyciągana i zatrzymywana przez długi czas. Wtedy widoczny jest doskonały wynik. Twarz kobiety będzie lśniła pięknem.

Czysta aplikacja bez dodatków

Zwykle hialuronian jest używany jako żel lub proszek. Najlepiej jest preferować kwas hialuronowy o niskiej masie cząsteczkowej. Wynika to z faktu, że środek o dużej masie cząsteczkowej nie wpływa na głębokie warstwy skóry.

Oznacza to, że nie przyniesie to również dobrego efektu. Niskocząsteczkowy kwas hialuronowy jest drogi. Aby uzyskać 1,5% roztwór hialuronianu, musisz wziąć:

Weź pojemnik, aby pokrywka zamknęła się szczelnie. Wlewa się wodę, a proszek jest wprowadzany po trochu na raz. Jeśli są grudki, należy je przetrzeć. Pokrywka jest szczelnie zamknięta.

Powstałą mieszaninę umieszcza się w lodówce. Po 8 godzinach można go używać. Jeśli żel jest przygotowany przy użyciu HA, jest również przechowywany w lodówce.

Roztwór uzyskany z proszku „hialuronowego” lub żelu (gotowego) stosuje się w następujący sposób:

  • weź niewielką ilość produktu i nałóż na całą twarz lub na różne obszary: czoło (jeśli są zmarszczki), okolice ust i oczu, fałdy wokół nosa i ust;
  • po 10 minutach pojawi się film. Zacznie być wchłaniany przez skórę i zniknie;
  • Dopiero gdy na skórze nie widać śladów HA, nakłada się krem ​​o działaniu nawilżającym.

Maski na bazie hialuronianu

W przypadku, gdy skóra twarzy jest napigmentowana, łuszcząca się, a zmarszczki są na niej silnie wyrażone, można wykonać taką maseczkę z kwasem hialuronowym na twarz:

  • pięć kropli żelu (lub kwasu hialuronowego) + jedna łyżka kefiru.
  • Składniki miesza się i nakłada na skórę.

Za pomocą tej maski można normalizować funkcjonowanie gruczołów łojowych, a także pozbyć się drobnych wysypek. Zastosowanie składników:

Najpierw ubij białka, aż się spienią. Dodaj sok z cytryny, płatki owsiane i skórkę. Wszystko dobrze wymieszaj. Wstrzykuje się kwas hialuronowy.

Roztwór nakłada się na twarz. Czas działania – 20 minut Po wyschnięciu maski zdejmuje się ją wilgotną szmatką.

Ubij dokładnie sok z marchwi, śmietanę i żółtko. Do powstałej kompozycji dodaj kwas hialuronowy. Powinien być nakładany na skórę przez dwadzieścia minut. Następnie maseczkę można zdjąć za pomocą gąbki zanurzonej w oliwie z oliwek.

  • Kolagenowa maska ​​do twarzy i szyi z kwasem hialuronowym

Kobiety po 35 roku życia mogą zwrócić uwagę na maseczkę o działaniu odmładzającym. Oparty na kolagenie i kwasie hialuronowym do twarzy. Dzięki tej procedurze możesz przywrócić elastyczność skóry i pozbyć się zmarszczek.

Najpierw przed nałożeniem produktu należy ogrzać twarz gorącym ręcznikiem, a twarz 15-minutową łaźnią parową.

Weź żelatynę. Zalej ją zieloną herbatą. Składniki są wymieszane. Do mieszanki wstrzykuje się „hialuron” z witaminą A. Rozpoczynając od dolnej części twarzy, nałóż maskę na twarz, sięgając do czoła.

Czas ekspozycji to pół godziny. W tym czasie kolagen dociera do bardzo głębokich warstw skóry. Po upływie czasu maska ​​jest zdejmowana, a skóra natłuszczana kremem o działaniu nawilżającym.

  • Jak zrobić serum nawilżające w domu

W różnych mediach można znaleźć przeróżne przepisy: jak przygotować serum z użyciem hialuronianu. Ale skład funduszy z reguły obejmuje wiele składników, ponadto ważne jest, aby przestrzegać dokładnej dawki.

Kobiety obawiają się takich przepisów. Jest serum o działaniu nawilżającym, które jest łatwe do wykonania. Będziesz potrzebować:

Jak gotować: Zagotuj wodę. Wlej zieloną herbatę. Należy go trzymać w ogniu przez co najmniej 5 minut. Niech ostygnie. Następnie miesza się kwas hialuronowy, a do herbaty dodaje się olejek lawendowy i glicerynę.

Powstałą serwatkę umieszcza się w lodówce na 60 minut. Narzędzie jest używane rano i wieczorem.

Następnie krem ​​nakłada się na twarz. Okres przechowywania surowicy wynosi 1 miesiąc (nie więcej!). Miejsce przechowywania powinno być ciemne i chłodne.

Wideo: jak używać kwasu hialuronowego z apteki w domu na zmarszczki na twarzy

Stosowanie kwasu hialuronowego w domu

Substancja czynna „hialuronian” jest produkowana we współczesnym świecie tylko w dwóch dobrze znanych postaciach: w postaci proszku i żelu (ampułki) (sprzedawane w profesjonalnych sklepach kosmetycznych). Aby przygotować roztwór, weź proszek (2 gramy) i wymieszaj go ze specjalną wodą oczyszczoną – wodą destylowaną (100 ml). Gdy roztwór jest gotowy, należy go przechowywać w niskiej temperaturze.

Powstały roztwór należy zastosować zgodnie z pewnym schematem:

 

  • oczyścić skórę – ważne jest, aby przygotować skórę peelingiem, gommage lub kremem z efektem peelingu;
  • przeprowadzić procedurę nawilżającą, która obejmie kwas hialuronowy;

Znani kosmetolodzy zalecają kobietom, aby w celu uzyskania skutecznego efektu nie mieszać od razu całego proszku w butelce kremu, tylko dodawać jednorazową mieszankę kwasu do jednej dawki kremu pielęgnacyjnego.

Wzbogacenie maską kosmetyczną z kwasem hialuronowym

Substancja może być również stosowana jako maska ​​kosmetyczna. Wszystko odbywa się po prostu. Dodaj 1 gram proszku z kwasem hialuronowym do zwykłej ulubionej maski (na twarz lub okolice oczu). Sam zabieg trwa nie dłużej niż pół godziny, a następnie resztki maski są dokładnie zmywane ciepłą wodą. Warto przypomnieć, że po masce skóra potrzebuje dodatkowego nawilżenia. Po umyciu twarzy wystarczy nałożyć krem ​​nawilżający.

Sam kwas hialuronowy

Ta maska ​​jest najprostsza. Żadnych dodatkowych elementów ani dodatkowych minut oczekiwania. Przygotowany roztwór nanieść z ampułki na twarz. Poczekaj, aż całkowicie wyschnie. Jest dobrym sposobem zapobiegania odwodnieniu skóry. Kurs obejmuje 9-10 zabiegów, 2 razy w tygodniu. Aplikuj od 35 roku życia.

Maski z tkaniny – oszczędność czasu, wygoda, skuteczne odmłodzenie

Jeśli nie ma czasu lub chęci samodzielnego mieszania kompozycji wieloskładnikowych, eksperymentuj z przepisami w domu, możliwe jest skrócenie czasu na zabiegi przeciwstarzeniowe – użyj gotowych masek.

Głównym warunkiem jest dokładne przestudiowanie składu funduszy – wśród składników z pewnością musi znajdować się hialuron Wskazane jest również, aby wśród składników znaleźć ekstrakty lub ekstrakty roślinne – jednocześnie wygładzając skórę właściwą, będzie ona nasycona przydatnymi składnikami.

 

Procedury krok po kroku z użyciem masek z tkaniny:

  • Dokładnie oczyść skórę (nie używaj agresywnych peelingów, istnieje ryzyko podrażnień).
  • Stosowanie plastrów pod oczy jest koniecznością, aby chronić wrażliwą skórę w tym miejscu.
  • Nałóż na twarz maskę z tkaniny, czas trwania zabiegu nie powinien przekraczać czasu zalecanego przez producentów.
  • Uzupełnij zabieg lekkim masażem, który zwiększy efektywność.

Ekspresowy środek na natychmiastowe odmłodzenie i nawilżenie

Często zdarza się, że trzeba od razu pozbyć się wad związanych z wiekiem, ale na wizytę u kosmetyczki nie ma czasu. Nie należy się denerwować – za pomocą ekspresowego środka można błyskawicznie nawilżyć skórę właściwą, szybko odświeżyć cerę i zwiększyć elastyczność.

Nieodzownym składnikiem domowej maski jest kwas hialuronowy, który przy prawidłowym stosowaniu potrafi zdziałać prawdziwe cuda.

 

  • Do produktu pszczelego dodaj hialuron (10 kropli), mąkę z ciecierzycy (15 g).
  • Na koniec, przed użyciem, włożyć do masy jogurt naturalny bez słodkich dodatków i owoców (15 g).
  • Wymieszaj, rozprowadź szerokim pędzlem, pokrywając całą twarz cienką warstwą.
  • Czas trwania manipulacji wynosi pół godziny; zabronione jest przekraczanie czasu ekspozycji.

W kosmetologii kwas hialuronowy stosuje się na dwa główne sposoby: iniekcyjny i zewnętrzny. Zabiegi iniekcyjne powinny być wykonywane przez doświadczoną kosmetyczkę. Powstają w gabinetach kosmetycznych, gabinetach kosmetycznych, gabinetach estetycznych. Zewnętrzne środki zaradcze z hialuronianem w kompozycji można stosować niezależnie w domu.

W młodym wieku techniki iniekcji nie mają sensu, ponieważ kwas jest syntetyzowany w wystarczających ilościach w organizmie i konieczne jest jedynie uzupełnienie jego lokalnego niedoboru. Do 30-40 lat lepiej jest stosować środki zewnętrzne z kwasem hialuronowym do profilaktyki, nie zapominając o ochronie skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym, pić wystarczającą ilość wody, nie nadużywać złych nawyków.

 

W wieku 40-50 lat można czasami połączyć formy iniekcyjne oprócz podstawowej pielęgnacji domowej z kwasem hialuronowym. W starszym wieku zastrzyki z hialuronianu są już wskazane, ponieważ pomogą wypełnić ogólny brak kwasu w organizmie. Jednocześnie czynniki zewnętrzne służą utrwaleniu i utrwaleniu efektu.

Zapewnia nawilżenie

Główną zaletą kwasu hialuronowego – i powodem, dla którego zyskał tak wiele uwagi – jest jego niesamowita zdolność do długotrwałego nawilżania skóry.

Kwas hialuronowy wychwytuje wilgoć i zatrzymuje ją, aby skóra mogła ją wchłonąć.

Cząsteczka kwasu hialuronowego może utrzymać w wodzie nawet 1000-krotną wagę!

Może przyspieszyć gojenie się ran

Kwas hialuronowy odgrywa również kluczową rolę w gojeniu się ran.

Występuje naturalnie w skórze, ale jego stężenie wzrasta, gdy pojawiają się zmiany wymagające naprawy.

Kwas hialuronowy przyspiesza gojenie się ran, regulując stan zapalny i sygnalizując organizmowi budowę większej liczby naczyń krwionośnych w uszkodzonym obszarze.

Kwas hialuronowy ma również właściwości przeciwbakteryjne, więc może pomóc zmniejszyć ryzyko infekcji, gdy jest stosowany bezpośrednio na otwarte rany.

Redukuje zmarszczki mimiczne

Nałożenie kwasu hialuronowego na twarz wygładza skórę, wygładza drobne linie i zmarszczki. Wyobraź sobie gładkość soczystych winogron w porównaniu z rodzynkami. (Oczywiście nie wspominając o tym, że twoja twarz wygląda jak atrakcja!)

Poprawia barierę ochronną skóry twarzy

Kiedy Twoja skóra jest sucha, jej powierzchnia jest bardziej podatna na uszkodzenia, a nawet przechodzące przez nią infekcje.

Zapewniając Twoim warstwom bogate nawilżenie, kwas hialuronowy faktycznie wzmacnia barierę ochronną skóry, zapewniając silniejszą i zdrowszą skórę. To jak tworzenie zbroi ze skóry!

Ochrona antyoksydacyjna skóry twarzy

Kwas hialuronowy zapewnia Twojej skórze ochronę antyoksydacyjną, aby zwalczać uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV. Jest to ważne, ponieważ wolne rodniki mogą zniszczyć kolagen i elastynę oraz rozjaśnić zmarszczki.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska