Omega-3 – wpływa na lepkość krwi, gęstnieje lub upłynnia

Wpływ kwasów tłuszczowych omega-3 na lepkość krwi polega na tym, że substancje normalizują metabolizm tłuszczów. Regularne spożywanie pokarmów omega pozwala na:

 • poprawiają wchłanianie tłuszczów i węglowodanów przez komórki;
 • obniżyć poziom cholesterolu o niskiej gęstości, który powoduje odkładanie się blaszek miażdżycowych;
 • obniżają poziom kwasu arachidonowego na błonach płytek krwi, a to zmniejsza zdolność komórek krwi do aglutynacji;
 • zwiększyć stężenie kwasu eikozapentaenowego w osoczu, który sprzyja rozrzedzaniu krwi.
 • Uwaga! Omega-3 rozrzedza krew, obniża poziom „złego” cholesterolu dzięki normalizacji metabolizmu lipidów i zwiększeniu w osoczu związków zapobiegających krzepnięciu. Zmniejsza to ryzyko zakrzepów wewnątrznaczyniowych i blaszek miażdżycowych. Substancja obniża krzepliwość krwi, normalizuje poziom cholesterolu, zmniejszając ryzyko zawałów serca i udarów. Jednak suplement diety nie może „rozbić” już uformowanych blaszek. Aby je usunąć, będziesz musiał wziąć specjalne leki, a czasem operację.

  Kiedy pić kwasy wielonienasycone omega

  Zagęszczenie krwi wpływa negatywnie na wszystkie funkcje organizmu. Zewnętrzne oznaki gęstej krwi:

 • szybka męczliwość z nawykowym stresem;
 • pogorszenie stanu mózgu (zmniejsza się zdolność przyswajania nowych informacji);
 • zaburzenia psycho-emocjonalne (drażliwość, skłonność do depresji).
 • Gdy pojawią się dwa lub więcej z wymienionych objawów, wymagany jest test krzepnięcia w celu ustalenia możliwej przyczyny.

  Jeśli zgrubienie nie zostanie wykryte na czas, stan, który powstał, będzie skomplikowany przez tworzenie się skrzepów krwi w naczyniu, upośledzony przepływ krwi, co może wywołać rozwój takich zagrażających życiu stanów, jak zawał serca lub udar.

  Naturalne źródła omegi

  Nie jest konieczne natychmiastowe picie oleju rybnego: przy umiarkowanym wzroście lepkości krwi pomoże włączenie do diety pokarmów bogatych w wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

  Tabela – Żywność o wysokiej zawartości PUFA

  Zawartość kwasów wielonienasyconych, mg na 100 g produktu

  Aby wyeliminować powstały problem, nie wystarczy włączyć do menu ryby morskie, owoce morza, oleje roślinne bogate w kwasy omega – ważne jest, aby zidentyfikować czynnik patologiczny, pod wpływem którego gęstnieje krew. Przyczyną może być:

 • brak witamin i minerałów niezbędnych do tworzenia enzymów odpowiedzialnych za wchłanianie kwasów tłuszczowych;
 • choroby śledziony, którym towarzyszą upośledzenie funkcji narządów;
 • zatrucie z ciężkimi infekcjami, inwazjami robaków;
 • odwodnienie organizmu z powodu ciepła lub wysiłku;
 • przyjmowanie niektórych leków (diuretyki, hormony);
 • Zidentyfikowanie tego, co zagęszcza krew i wyeliminowanie przyczyny, w połączeniu ze stosowaniem pokarmów bogatych w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, pozwala skorygować powstały stan i uniknąć zagrażających życiu powikłań.

  Uwaga! Nie każdy ma możliwość dodania do swojego menu odpowiedniej ilości ryb czy owoców morza. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz włączyć do swojej diety żywności bogatej w kwasy omega-3, musisz zażywać olej rybny. Suplement zrekompensuje brak wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i pomoże wyeliminować problemy zdrowotne.

  Obejrzyj film o tym, które produkty zawierają PUFA:

  Terapeutyczna dawka omega-3 dla osoby dorosłej wynosi 1,5–2 g dziennie. W zależności od dawki kapsułek suplement przyjmuje się 1-3 razy dziennie.

  Suplement diety pije się po posiłkach, popijając wodą. Nie zaleca się gryzienia kapsułek ani trzymania ich w ustach przez długi czas: uszkodzenie lub zmiękczenie galaretowatej skorupy pod wpływem śliny doprowadzi do wycieku oleju rybnego, który ma specyficzny smak, którego wielu nie lubi.

  Jeśli nie ma specjalnych instrukcji, lek pije się na kursach trwających 2-3 miesiące. Po zakończeniu terapii wymagany jest test krzepnięcia. Jeśli wymagane jest dalsze leczenie, możesz kontynuować je po krótkiej przerwie.

  W większości przypadków leki są dobrze tolerowane. U niektórych pacjentów suplement może wywołać pogorszenie samopoczucia. Następnie pojawiają się:

  Jeśli dana osoba ma słabe ściany naczyniowe, mogą wystąpić krwawienia z żołądka lub nosa. U kobiet może zwiększyć się objętość krwawienia miesiączkowego.

  Uwaga! Jeśli masz krwawienia lub zaburzenia dyspeptyczne, powinieneś udać się do lekarza. Pozwoli to uniknąć komplikacji spowodowanych utratą krwi lub odwodnieniem organizmu.

  Zakaz stosowania suplementów diety

  Pomimo tego, że olej rybny jest składnikiem naturalnym, nie zawsze wolno go pić. Przeciwwskazania do przyjmowania leku to:

 • nadwrażliwość na wielonienasycone kwasy tłuszczowe lub witaminę D;
 • osłabienie ściany naczynia, zwiększające ryzyko krwawienia zewnętrznego lub wewnętrznego;
 • zaostrzenie przewlekłego zapalenia trzustki, kamicy żółciowej lub zapalenia pęcherzyka żółciowego;
 • choroby układu sercowo-naczyniowego, hormonalnego o niejasnej etiologii.
 • W czasie ciąży omega-3 jest przydatny, ale należy go przyjmować pod nadzorem lekarza.

  Jeśli występują choroby układu pokarmowego, które spowalniają metabolizm lub towarzyszą im zaburzenia wchłaniania, przed przyjęciem oleju rybnego należy wyleczyć przewód pokarmowy.

  California Gold Nutrition, Omega-3, Olej Rybi Premium, 100 Kapsułek z żelatyny rybnej

  Zgodność z lekami

  Omega-3 należy przyjmować ostrożnie z lekami rozrzedzającymi krew. Jednoczesne podawanie z lekami przeciwzakrzepowymi powinno być prowadzone pod nadzorem lekarza, aby zmniejszyć ryzyko poważnego rozcieńczenia i rozwoju krwawienia wewnętrznego.

  Prawidłowo stosowany olej rybny uzupełni środki rozrzedzające krew, obniżając zły poziom cholesterolu i zwiększając płynność.

  Należy wziąć pod uwagę interakcje z lekami, które nie wpływają na krzepnięcie. Niepożądane jest przyjmowanie oleju rybnego z następującymi grupami leków:

 • Zawiera fosfor. Wspólne stosowanie zwiększa wchłanianie fosforu, co może powodować hiperfosfatemię.
 • Kompleksy witaminowe. Jeśli preparaty zawierają witaminę D, istnieje ryzyko hiperwitaminozy.
 • Uwaga! Pomimo tego, że olej rybny jest suplementem diety, a nie lekarstwem, wchodzące w jego skład substancje czynne mogą wchodzić w interakcje ze składnikami leków. Aby nie zaszkodzić organizmowi, przed zastosowaniem suplementów diety należy skonsultować się z lekarzem w sprawie kompatybilności leków.

  Możesz kupić leki w aptekach lub zamówić w sklepach internetowych. Na stronach internetowych oraz w sieci aptek, użytkownik ma do wyboru duży wybór suplementów diety w różnych cenach: od drogich po stosunkowo niedrogie.

  Wybierając produkt zawierający kwasy omega-3 należy zwrócić uwagę na 6 popularnych suplementów diety, które są dobrze wchłaniane i rzadko dają efekty uboczne:

  California Gold Nutrition, Omega-3, Premium Fish Oil, 100 … California Gold Nutrition, Omega-3, Premium Fish Oil, 240 Gelatinous … Now Foods, Omega-3, Molecularly Purified, 500 Capsules Pokarmy, Molekularnie destylowane Omega-3, 100 Kapsułek Now Foods, Ultra Omega-3, 180 Kapsułek Now Foods, Ultra Omega-3, 500 EPA / 250 DHA, 90 Kapsułek

  Zalecane środki są sprzedawane bez recepty w aptekach, ale są drogie ze względu na marże handlowe. Jeśli chcesz uzyskać certyfikowany produkt w przystępnej cenie, odwiedź zasób internetowy iHerb. Kupowanie w serwisie ma szereg zalet:

 • możliwość zakupu produktów czołowych producentów z USA i krajów europejskich w cenie o 30-50% niższej niż w aptekach;
 • wygodny katalog umożliwiający znalezienie tego, czego potrzebujesz;
 • bezpłatna usługa wsparcia 24/7, składająca się z doświadczonych konsultantów;
 • Połączenie jakości i rozsądnych cen dla iHerb wynika z faktu, że strona działa bezpośrednio, bez pośredników, dostarczając zdrowe produkty na całym świecie. Portal iHerb ma tysiące pozytywnych ocen i prawdziwych recenzji użytkowników.

  Czytelnicy magazynu przy pierwszym zamówieniu otrzymają miły upominek – 10% rabatu. Możesz otrzymać bonus, aktywując ten link lub używając kodu promocyjnego AGK4375.

  Omega-3 rozrzedza krew i obniża poziom „złego” cholesterolu. Przyjmowanie suplementów diety może zmniejszyć ryzyko powstania zakrzepów krwi i płytek oraz poprawić ogólne krążenie krwi. Pomimo tego, że kompleks kwasów nie jest lekarstwem, suplementy diety należy przyjmować pod nadzorem lekarza. Niewłaściwe użycie bez uwzględnienia zgodności z innymi lekami może zaszkodzić ciału.

  Jeśli stosowałeś suplementy omega-3 dla wysokiej lepkości krwi, napisz własną recenzję. Powiedz nam w jakiej dawce zażywałeś suplement diety i opisz efekt terapeutyczny.


  Aleksandra Kowalski

  Edytor serwisu

  Rate author
  iHerba Polska