Kotlety z wątróbki wieprzowej – 7 przepisów krok po kroku

Kotlety z wątróbki wieprzowej - 7 przepisów krok po kroku

Wątroba to bardzo cenny produkt pod względem właściwości biologicznych. Dzięki obecności w swoim składzie specyficznych białek proteoidów żelaza, takich jak ferrytyna, korzystnie wpływa na proces tworzenia hemoglobiny. Jeśli użyjesz wątroby raz w tygodniu, nie będziesz wiedział o anemii.

Klasyczne kotlety z wątróbki wieprzowej na patelni

2 godziny 0 minut 40 0 

W tym przepisie przestrzegane są wszystkie kanony gotowania kotletów wątrobowych, więc można go bezpiecznie nazwać klasycznym. Oprócz głównego składnika – wątróbki wieprzowej, przepis wykorzystuje cebulę, mąkę, śmietanę i mleko.

Czas gotowania: 1 h. 20 min.

Czas gotowania: 40 min.

Porcje: 10.

Składniki

  • Wątróbka wieprzowa 500 gramów
  • Jajko kurze 1 szt.
  • Cebula cebulowa 1 szt.
  • Mąka pszenna 2 łyżki
  • Śmietana 1 łyżka stołowa
  • Pieprz czarny mielony do smaku
  • Sól dla smaku
  • Cukier granulowany 1 łyżeczka
  • Mleko krowie 150 ml.
  • Olej słonecznikowy do smażenia
  • Kotlety z wątróbki wieprzowej - 7 przepisów krok po kroku

    Smak przyszłego dania zależy bezpośrednio od jakości i świeżości wątroby wieprzowej. Jeśli wybierzesz całe podroby, to muszą ważyć co najmniej 2 kg. Wskazuje to, że zwierzę było zdrowe. Wątroba często ma lekko gorzki smak. Aby pozbyć się tego smaku, rozpuść cukier granulowany w mleku.

    Kotlety z wątróbki wieprzowej - 7 przepisów krok po kroku

    Namocz wątrobę wieprzową w powstałym roztworze, po usunięciu z niej folii i wycięciu naczyń. Po 20-25 minutach usunąć kawałki wątroby z mleka i granulowanego roztworu cukru, w razie potrzeby spłukać pod bieżącą wodą.

    Kotlety z wątróbki wieprzowej - 7 przepisów krok po kroku

    Cebulę obrać, opłukać i posiekać na duże kawałki.

    Kotlety z wątróbki wieprzowej - 7 przepisów krok po kroku

    Skręć kawałki wątroby i cebuli w maszynce do mięsa. Robiąc to, użyj grubej nasadki z siatki.

    Kotlety z wątróbki wieprzowej - 7 przepisów krok po kroku

    Mielona wątroba nie okaże się bardzo płynna, ale będzie miała pewną strukturę, ponieważ jest skręcona cebulą i na dużej dyszy, co pozwoli przyszłym kotletom lepiej zachować swój kształt.

    Kotlety z wątróbki wieprzowej - 7 przepisów krok po kroku

    Ubij jajko w powstałe mięso mielone. Dopraw solą i pieprzem do smaku. Aby dodać kruchości kotletom, dodaj również śmietanę. Wszystkie składniki dobrze wymieszaj.

    Kotlety z wątróbki wieprzowej - 7 przepisów krok po kroku

    Następnie do powstałej masy dodaj mąkę pszenną. Ponownie dokładnie wymieszaj masę wątroby i wyślij ją do chłodnego miejsca na 20-30 minut.

    Kotlety z wątróbki wieprzowej - 7 przepisów krok po kroku

    Na patelni rozgrzać olej słonecznikowy i ułożyć na nim kotlety z wątróbki, rzeźbiąc je łyżką. Rozłóż wystarczająco grube placki w pewnej odległości od siebie i smaż je przez 2-3 minuty z każdej strony.

    Kotlety z wątróbki wieprzowej - 7 przepisów krok po kroku

    Po usmażeniu wszystkich kotletów przełóż je do głębokiej miski (patelnia żeliwna, kaczka), dodaj 2-3 łyżki wody i gotuj przez 10 minut pod przykryciem.

    Kotlety z wątróbki wieprzowej - 7 przepisów krok po kroku

    Kotlety wątrobowe to nie tylko doskonałe danie gorące, ale także doskonała zimna przystawka, z której przyrządza się pyszne kanapki.

    Smacznego!

    Bujne kotlety z wątróbki wieprzowej w piekarniku

    2 godziny 0 minut 40 0 

    Kotlety wątrobowe w piekarniku to dietetyczne danie, które spodoba się nie tylko zwolennikom prawidłowego odżywiania, ale także prawdziwym smakoszom.

    Czas gotowania: 1 h. 15 min.

    Czas gotowania: 30 min.

    Porcje: 6.

    Składniki:

  • Olej roślinny – do smarowania pergaminu
  • Proces gotowania:

  • Przede wszystkim badamy wątrobę. Usuwamy folię i wycinamy wszystkie żyłki, aby ich gorycz nie zepsuła smaku kotletów. Po usunięciu całego nadmiaru dokładnie opłucz wątrobę pod bieżącą wodą, osusz ją ręcznikiem papierowym, aby usunąć wilgoć i pokrój na małe kawałki (określ rozmiar dla swojej maszynki do mięsa).
  • Kawałki wątroby przepuszczamy przez maszynkę do mięsa. Do tego używamy dyszy o grubej siatce.
  • Cebulę obrać, opłukać i pokroić w drobną kostkę. Cebulę można posiekać razem z wątróbką w maszynce do mięsa, ale posiekana w drobną kostkę sprawi, że mięso mielone będzie mniej wodniste.
  • Do mięsa mielonego dodać posiekaną cebulę, wbić jajko kurze i dodać kaszę mannę. Dodaj sól i zmielony czarny pieprz do smaku. Mieszaj składniki do uzyskania gładkości i pozostaw na co najmniej 30 minut. W tym czasie kasza manna wchłonie nadmiar wilgoci, a kotlety wątrobowe doskonale zachowają swój kształt.
  • W tym czasie rozgrzej piekarnik do 180 ° C, przykryj blachę do pieczenia pergaminem i posmaruj niewielką ilością oleju roślinnego. Jeśli używasz maty silikonowej lub nieprzywierającej, nie ma potrzeby smarowania jej powierzchni olejem roślinnym. Przygotowaną masę wątrobową ułożyć łyżką na blasze do pieczenia, uformować zgrabne owalne kotlety. Między kotletami zostawiamy odstępy 1,5-2 cm, jest to konieczne, aby kotlety się nie sklejały. Blachę do pieczenia z kotletami położyć na środkowym poziomie nagrzanego piekarnika i piec około 15 minut. W tym czasie na kotletach tworzy się złotobrązowa skórka. Wyciągamy blachę do pieczenia, smarujemy powierzchnię kotletów kwaśną śmietaną i wysyłamy do pieczenia przez kolejne 5 minut.
  • Zdrowe i satysfakcjonujące kotlety są gotowe. Doskonałym dodatkiem dla nich będą tłuczone ziemniaki i kasza gryczana.
  • Smacznego!

    Pyszne kotlety z wątróbki wieprzowej z kaszą manną

    2 godziny 0 minut 40 0 

    Bardzo smaczne i soczyste kotlety z wątróbki można przygotować z dodatkiem kaszy manny i smalcu. Spróbuj, na pewno te przepyszne kotlety będą odpowiadać Twojemu gustowi!

    Czas gotowania: 1 h. 50 min.

    Czas gotowania: 30 min.

    Porcje: 5.

    Składniki:

    Proces gotowania:

  • Umyj wątróbkę wieprzową, usuń przezroczystą folię i żyły, pokrój na kawałki. Posiekaną wątróbkę włożyć do miski i zalać mlekiem. Jeśli nie ma mleka, wystarczy zwykła woda. Wyjeżdżamy na 1 godzinę. Ten czas wystarczy, aby gorzki smak wątroby zniknął i nie zepsuł smaku gotowego dania. Następnie płuczemy wątrobę pod bieżącą wodą i osuszamy ręcznikiem papierowym. Kroimy również świeży smalec wieprzowy na małe kawałki.
  • Wrzucamy kawałki namoczonej wątroby do miski blendera i ubijamy, aż się zmielą. Jeśli nie masz blendera, możesz użyć maszynki do mięsa. Nie wpłynie to na kształt i smak kotletów wątrobowych.
  • Posiekaną wątrobę przenosimy do głębokiej miski. Cebulę obieramy, płuczemy i kroimy na małe kawałki. Wrzucamy smalec i cebulę do miski blendera i mielimy do uzyskania gładkości.
  • Dodaj powstałą masę do mielonego mięsa z wątroby. Dodaj sól i pieprz do smaku.
  • Obieramy ząbek czosnku, przepuszczamy przez prasę i dodajemy do mięsa mielonego. Wjedź tam jajkiem i dodaj kaszę mannę. Dobrze wymieszaj masę.
  • Pietruszkę myjemy pod bieżącą wodą i drobno siekamy. Dodaj do mielonego mięsa.
  • Ponownie wymieszaj mieszaninę i odstaw na 10 minut.
  • Wsyp mąkę. Skupiamy się na konsystencji masy wątroby. Jeśli nie jest wodnisty, a kasza manna powinna wchłonąć nadmiar wilgoci, wystarczy 1 łyżka mąki. Ponownie wymieszaj mięso mielone.
  • Rozgrzej patelnię, wlej olej roślinny. Kotlety formujemy wkładając je na patelnię z łyżką stołową. Smażyć po 2-3 minuty z każdej strony. W ten sposób smażymy kotlety z całego powstałego mięsa mielonego.
  • Rozgrzej piekarnik do 180 ° C. Smażone kotlety przenosimy do formy odpowiedniej do użycia w piekarniku (pożądane jest, aby miało pokrywkę) i doprowadzamy je do gotowości na kolejne 10-15 minut.
  • Na gorący stół podajemy soczyste i soczyste kotlety, dodając warzywny dodatek.
  • Smacznego!

    Przepis krok po kroku na robienie kotletów z wątróbki wieprzowej z marchewką

    2 godziny 0 minut 40 0 

    Warzywa takie jak marchew, cebula i czosnek nie tylko sprawiają, że kotlety z wątróbki wieprzowej są smaczniejsze i bardziej soczyste, ale także pomagają lepiej przyswajać wszystkie mikroelementy, witaminy i aminokwasy zawarte w wątrobie.

    Czas gotowania: 1 h. 30 min.

    Czas gotowania: 30 min.

    Porcje: 10.

    Składniki:

    Proces gotowania:

  • Opłucz wątróbkę wieprzową, usuń z niej błonę i smugi, jeśli są obecne. Pokrój na kawałki i włóż do miski z wodą na 1 godzinę, aby usunąć gorzki smak.
  • W tym czasie obierz cebulę, marchew i czosnek. Opłucz warzywa. Pokrój cebulę i czosnek na duże kawałki, jeśli zamierzasz się zmielić, lub na małe, jeśli użyjesz nie posiekanych warzyw. Zetrzyj marchewki.
  • Zmiel wątrobę, marchew, cebulę i czosnek za pomocą nasadki z grubej siatki. Wymieszaj suche składniki (mąka, soda oczyszczona, sól) tak, aby soda oczyszczona i sól były równomiernie rozłożone w mące i dodaj je do powstałej masy wątrobowej. Dokładnie wymieszać. W rezultacie powinieneś mieć mięso mielone o konsystencji, jak gęsta owsianka. Jeśli wyszło bardziej płynne, możesz dodać więcej mąki.
  • Wlej olej roślinny na patelnię i poczekaj, aż się rozgrzeje. Umieść paszteciki z wątróbki na patelni, formując je łyżką stołową. Następnie przykryj patelnię pokrywką.
  • Po 2-3 minutach zdejmij pokrywkę i odwróć paszteciki. Ponownie przykryj patelnię pokrywką i odczekaj kolejne 2-3 minuty, a następnie sprawdź, czy kotlety są gotowe (jeśli przebijesz je widelcem, nie powinno być na nim śladów mięsa mielonego).
  • Soczyste i smaczne kotlety wątrobowe z warzywami są gotowe.
  • Smacznego!

    Delikatne posiekane kotlety z wątróbki wieprzowej

    2 godziny 0 minut 40 0 

    W tym przepisie nie potrzebujesz takich pomocników kuchennych jak maszynka do mięsa czy blender, bo wątróbkę wieprzową po prostu pokroimy nożem. Dodaj smak i soczystość z cebulą i przymocuj kotlety mieszanką skrobi ziemniaczanej, majonezu i jajek.

    Czas gotowania: 2 godziny.

    Czas gotowania: 30 min.

    Porcje: 5.

    Składniki:

    Proces gotowania:

  • Dobrze wypłucz listę wieprzowiny, usuń z jej powierzchni film, żyły i skrzepy krwi. Przygotowaną wątróbkę włóż do torebki i włóż do zamrażarki na 25 minut, aby lekko zamrozić. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie pokroić wątrobę na małe kawałki. Po upływie czasu drobno posiekaj zamrożoną wątrobę nożem i przełóż do głębokiej miski.
  • Cebulę obrać, umyć i pokroić na małe kawałki. Przełóż do miski z posiekaną wątróbką. Wyciśnij tam pół łyżeczki soku z cytryny. Dobrze wymieszaj.
  • W osobnej misce ubij jajko, mąkę ziemniaczaną i majonez.
  • Mieszanina powinna być jednorodna, bez grudek.
  • Dopraw solą i pieprzem do smaku. Następnie napełnij powstałą ciekłą mieszankę. Wszystko dokładnie wymieszaj. Przykryj miskę mięsem mielonym pokrywką lub folią spożywczą i wyślij do lodówki na godzinę.
  • Po godzinie rozgrzej patelnię, wlej do niej olej słonecznikowy i dobrze podgrzej. Uformuj okrągłe placki łyżką stołową i umieść na patelni.
  • Pokrojone kotlety z wątróbki wieprzowej należy smażyć na złoty kolor z każdej strony (około 3-4 minuty z każdej strony)
  • Kotlety są gotowe. Podawać ze świeżymi warzywami.
  • Smacznego!

    Kotlety wątrobowe przez maszynkę do mięsa z cebulą

    2 godziny 0 minut 40 0 

    Aby uzyskać soczystość i jaśniejszy smak, cebulę dodaje się zwykle do kotletów wątrobowych. W tym samym przepisie zostanie użyta dość duża ilość czosnku, co doda dodatkowej pikanterii naszym kotletom.

    Czas gotowania: 60 min.

    Czas gotowania: 25 min.

    Porcje: 8.

    Składniki:

    Proces gotowania:

  • Proces przygotowania dowolnego dania rozpoczyna się od wyboru i zakupu głównego składnika. W naszym przypadku jest to wątroba wieprzowa. Dobrej jakości wątróbka wieprzowa powinna mieć lekki połysk i bogaty kolor. Jeśli wątroba jest lekka, śliska i ma kwaśny zapach, to jest już zepsuta. Przed gotowaniem opłucz i osusz papierowym ręcznikiem. Usuń błonę i skrzepy krwi. Aby film był łatwiejszy do usunięcia, zaleca się trochę zamrozić wątrobę, wkładając ją do zamrażarki na 15-20 minut. Tak przygotowaną wątrobę pokrój na kawałki. Cebulę obrać, opłukać i posiekać na duże kawałki. Obierz ząbki czosnku i spłucz.
  • Posiekaj kawałki wątroby, cebulę i ząbki czosnku przez maszynkę do mięsa za pomocą dyszy z drobną siatką.
  • Ubij jajka do pojemnika z posiekaną wątróbką i warzywami. Do smaku dodaj sól i zmielony czarny pieprz oraz przesianą mąkę pszenną. Wszystko dokładnie wymieszaj, aż będzie gładkie i pozostaw w temperaturze pokojowej na pół godziny.
  • Po zaparzeniu mięsa mielonego na kotlety wątrobowe rozgrzej olej słonecznikowy na patelni. Używając łyżki, umieść paszteciki na wierzchu patelni.
  • Smażyć kotlety w wystarczającej ilości oleju z obu stron na złoty kolor.
  • Łatwe do przygotowania i pyszne kotlety gotowe. Dobrze komponują się z każdą przystawką.
  • Smacznego!

    Kotlety z wątróbki wieprzowej z ryżem

    2 godziny 0 minut 40 0 

    Wątróbka wieprzowa jest bardziej tłusta niż wątroba wołowa czy drobiowa. Aby kotlety z niego okazały się mniej kaloryczne, do mięsa mielonego można dodać gotowany ryż. W przypadku kotletów wątrobowych z dodatkiem ryżu nie trzeba gotować przystawki, ale zastąpić ją kaszą jaglaną z warzywami.

    Czas gotowania: 60 min.

    Czas gotowania: 40 min.

    Porcje: 5.

    Składniki:

    Proces gotowania:

  • Zagotuj ryż (przepis wskazuje suchą masę). Aby to zrobić, wlej wodę do rondla, posol ją. Ponieważ do kotletów nie potrzebujemy gotowanego ryżu w mięsie mielonym, lepiej wlać go do zimnej wody i gotować do miękkości na minimalnym ogniu z do połowy przykrytą pokrywką.
  • Ugotowany ryż włożyć do durszlaka i odstawić do ostygnięcia.
  • Gdy ryż stygnie, opłucz wątrobę, usuń folię i odetnij żyły. Pociąć na kawałki. Cebulę obrać, opłukać i również pokroić na kawałki. Przełóż wątróbkę i cebulę do miski blendera, dodaj sól i czarny pieprz do smaku, w razie potrzeby zioła prowansalskie.
  • Zmiel na gładką masę i przełóż do głębokiej miski. Dzięki cebuli masa wątroby stanie się znacznie lżejsza.
  • W posiekaną masę wątrobową ubij jajko i dodaj ugotowany ryż. Dobrze wymieszaj.
  • Następnie dodaj mąkę pszenną. Dodaj go porcjami, dostosowując grubość mięsa mielonego.
  • W rezultacie ciasto będzie grube, a kotlety z wątroby będą wysokie, a nie naleśniki.
  • Umieść schludne kotlety na rozgrzanej patelni z olejem roślinnym za pomocą łyżki stołowej. Smażyć na małym ogniu z obu stron na złoty kolor.
  • To są prawdziwe kotlety wykonane według tego przepisu.
  • Smacznego!


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska