Korzyści i szkody związane z nasionami lnu

Len to roślina od dawna wykorzystywana do produkcji przędzy i oleju dietetycznego. Odzież lniana jest bardzo trwała i trwała, ma wysoki poziom higroskopijności i przewodności cieplnej oraz jest przyjazna dla środowiska. Nasiona lnu są wykorzystywane w medycynie ludowej do łagodnego i naturalnego leczenia wielu schorzeń, a także do celów kulinarnych. A olej lniany to produkt dietetyczny, źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, których organizm nie jest w stanie samodzielnie syntetyzować.

Powszechne są trzy rodzaje lnu:

  • Len włóknisty – ma długie łodygi do 70 cm wysokości, słabo rozgałęzione, stosowany jest do produkcji włókien na przędzę, w przemyśle tekstylnym.

  • Len kędzierzawy – daje kilkadziesiąt razy więcej torebek niż len, nisko i dobrze rozgałęziony, używany do produkcji oleju.

  • Len-mezheumok – ma właściwości dwóch powyższych typów, może być stosowany zarówno do produkcji oleju, jak i do produkcji grubych tkanin.

Bogata lista składników aktywnych zawartych w nasionach lnu (kwasy tłuszczowe, pektyny, lignany i fitosterole) sprawia, że ​​jest to doskonałe narzędzie do leczenia i profilaktyki chorób przewodu pokarmowego, serca, naczyń krwionośnych, a także do wzmacniania układu odpornościowego .

Zawartość:

8 właściwości zdrowotnych nasion lnu

Podstawowe zalety nasion lnu to:

Niezbędne kwasy tłuszczowe omega-3, 6, 9

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3, 6 i 9, których zawartość w oleju lnianym jest wyższa [2] niż w oleju rybnym, są ważne dla wzrostu i rozwoju młodego organizmu oraz prawidłowego funkcjonowania układu naczyniowego system. Omega-3 stanowi aż 53,4% wszystkich kwasów tłuszczowych. Jak wiadomo, kwasy omega-3 mają właściwości rozrzedzające krew, co jest dobrą profilaktyką zakrzepicy , miażdżycy (ogranicza rozwój blaszek miażdżycowych [3] ) oraz chorób naczyń i serca [4] .

Ponadto istnieje obszerny przegląd 27 badań z udziałem ponad 250 000 osób. Analiza wykazała, że ​​spożywanie kwasów omega-3 zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia o 14% [5] .

Profilaktyka raka

Nasiona lnu są bogatym źródłem lignanów, które mogą zmniejszyć ryzyko raka i poprawić zdrowie. Lignany to związki roślinne o właściwościach przeciwutleniających i estrogennych.

Zmniejsza poziom cholesterolu

Inną korzyścią zdrowotną nasion lnu jest ich zdolność do obniżania poziomu cholesterolu. Wydaje się, że efekt ten jest związany z błonnikiem pokarmowym zawartym w siemieniu lnianym, ponieważ wiąże się on z solami żółci, a następnie jest wydalany z organizmu. Aby uzupełnić te sole żółciowe, cholesterol przemieszcza się z krwi do wątroby. I to właśnie ten proces obniża poziom cholesterolu we krwi.

Jedno badanie z udziałem pacjentów z wysokim poziomem cholesterolu wykazało, że spożywanie 3 łyżek stołowych (30 g) mielonych nasion lnu dziennie przez trzy miesiące obniżyło poziom cholesterolu całkowitego o 17%, a „zły” cholesterol LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości) o prawie 20%.

Kolejne badanie przeprowadzono z udziałem pacjentów z cukrzycą. Przyjmowanie 1 łyżki stołowej (10 gramów) proszku z siemienia lnianego dziennie tylko przez 1 miesiąc spowodowało 12% wzrost „dobrego” cholesterolu HDL (lipoproteiny o wysokiej gęstości) .

Zmniejsza ciśnienie

Istnieje wiele badań, które potwierdziły skuteczność nasion lnu w obniżaniu ciśnienia krwi.

Kanadyjskie badanie wykazało, że spożywanie 30 gramów siemienia lnianego dziennie przez sześć miesięcy obniżyło ciśnienie krwi o 10 mmHg.

A dla tych pacjentów, którzy już przyjmowali leki na ciśnienie krwi, nasiona lnu dodatkowo obniżały ciśnienie krwi i zmniejszały liczbę pacjentów o 17%.

Zmniejsza poziom cukru we krwi

W kilku badaniach wykazano, że osoby z cukrzycą typu 2, które dodawały 10–20 gramów proszku lnianego do codziennej diety przez co najmniej 1 miesiąc, doświadczyły 8–20% spadku poziomu cukru we krwi  .

Ten efekt obniżenia poziomu cukru we krwi jest częściowo spowodowany zawartością nierozpuszczalnego błonnika w nasionach lnu. Badania wykazały, że nierozpuszczalny błonnik spowalnia uwalnianie cukru do krwiobiegu i obniża poziom cukru we krwi.

Bogaty w selen

Selen w składzie nasion przywraca niedobór tego pierwiastka śladowego, który często obserwuje się u mieszkańców dużych miast, a także u tych, którzy spożywają dużo pokarmów węglowodanowych. Selen chroni kwasy nukleinowe przed zniszczeniem, zmniejsza ryzyko raka i chorób układu krążenia.

100 gramów nasion zawiera 25,41 mcg. selen, który stanowi 30% wartości dziennej.

Potas, magnez i wapń – dla zdrowia całego organizmu

Te 3 niezbędne minerały są niezbędne dla ludzi. Z ich pomocą realizowany jest transport komórkowy, są one niezbędne do skoordynowanej pracy wszystkich narządów i układów człowieka. Przy braku potasu i magnezu obserwuje się zaburzenia rytmu serca, obrzęki , problemy z nerkami i układem wydalniczym. W składzie nasion lnu po przeliczeniu na suchą masę jest więcej potasu niż w bananach, które tradycyjnie zaleca się spożywać przy niedoborze tego pierwiastka śladowego.

100 gram nasion lnu zawiera 391 mg magnezu (100% dziennego zapotrzebowania), 813 mg potasu (30% dziennego zapotrzebowania) i 255 mg wapnia (25% dziennego zapotrzebowania) .

Lecytyna i witamina B 1

Lecytyna zawarta w nasionach lnu chroni komórki nerwowe przed uszkodzeniem, zapobiega rozwojowi chorób psychicznych, depresji poporodowej i stanom depresyjnym.

A 100 gramów witaminy B 1 (tiaminy) zawiera 1,66 mg, co stanowi 100% dziennej wartości.

Zalety nasion lnu dla kobiet

Nasiona lnu są dobre dla zdrowia kobiet ze względu na zawartość fitoestrogenów – roślinnych analogów żeńskich hormonów w zewnętrznej warstwie nasion (są one szczególnie bogate w len biały). Regularne spożywanie nasion lnu łagodzi negatywne objawy menopauzy i stanowi doskonałą profilaktykę raka piersi i macicy.

W 2005 roku badanie przeprowadzone na 30 kobietach wykazało, że spożywanie 40 g siemienia lnianego dziennie może zmniejszyć częstość lub nasilenie uderzeń gorąca u kobiet niestosujących terapii estrogenowej w okresie menopauzy.

Badania pokazują, że kobiety spożywające siemię lniane mają mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi po menopauzie .

Ponadto, według kanadyjskiego badania z udziałem ponad 6 tysięcy kobiet, osoby, które jedzą nasiona lnu, są o 18% mniej narażone na raka piersi  .

Zalety nasion lnu dla mężczyzn

Dla mężczyzn nasiona lnu są korzystne ze względu na wysoką zawartość cynku. Cynk jest ważnym minerałem dla mężczyzn, bierze udział w dojrzewaniu plemników i wpływa na stopień ich ruchliwości. Płodność konkretnego mężczyzny zależy od ilości cynku. 100 gram nasion lnu zawiera 4,34 mg cynku, co stanowi 40% dziennej wartości.

W niewielkim badaniu z udziałem 15 mężczyzn, ci, którzy spożywali 30 gramów siemienia lnianego dziennie podczas diety niskotłuszczowej, wykazali spadek markera raka prostaty, wskazujący na mniejsze ryzyko raka prostaty.

Ponadto istnieje badanie opublikowane w 2008 roku, w którym wzięło udział 161 mężczyzn. Codziennie jedli siemię lniane, co wydaje się zahamować wzrost guzów prostaty, zwłaszcza jeśli mężczyźni stosowali również dietę niskotłuszczową .

Inne zalety nasion lnu

Polisacharydy w łupinach nasion lnu mogą wiązać wodę – dlatego podczas infuzji nasion tworzy się lepka galaretka, którą przyjmuje się doustnie w leczeniu chorób przewodu pokarmowego. Jeśli żujesz nasiona lnu, pęcznieją w jelicie, otaczając jego błonę śluzową, co sprzyja regeneracji. Te właściwości siemienia lnianego wykorzystuje się w ludowej terapii łuszczycy, zatruć czy chorób jelit.

Siemię lniane normalizuje pracę układu pokarmowego, służy do profilaktyki schorzeń wątroby i rehabilitacji pacjentów w okresie pooperacyjnym.

Co leczy siemię lniane?

nasiona lnu

  • Przewlekłe zaparcia – błonnik zawarty w łusce siemienia lnianego pomaga delikatnie oczyścić jelita i odbudować ich błonę śluzową. Tylko jedna łyżka nasion lnu zawiera 3 gramy błonnika, co stanowi 10% ZDS.

    Ponadto nasiona lnu zawierają dwa rodzaje błonnika pokarmowego – rozpuszczalny (20–40%) i nierozpuszczalny (60–80%), co jednocześnie pomaga regulować poziom cukru we krwi i obniża cholesterol.

  • Miażdżyca – olej lniany obniża poziom tzw. „Złego cholesterolu” we krwi, co zapobiega tworzeniu się blaszek miażdżycowych, a także zwiększa napięcie i elastyczność naczyń krwionośnych.

  • Pasożytnicze inwazje organizmu – len ma właściwości przeciwrobacze, oczyszcza jelita z pasożytów.

  • Choroby pęcherzyka żółciowego i wątroby .

  • Choroby układu moczowo-płciowego o charakterze zapalnym.

  • W przypadku chorób gardła i układu oddechowego wywar z lnu służy do płukania gardła lub picia.

  • W przypadku patologii przewodu pokarmowego , zaburzeń dyspeptycznych, wrzodów, zapalenia żołądka, chorób jelit i żołądka, stosuje się galaretkę z nasion lnu lub żuje całe nasiona.

Dlaczego olej lniany jest przydatny? (olej lniany)

nasiona lnu

Za największą zaletę oleju lnianego uważa się wysoki udział wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 i omega-6, idealnie wchodzących do organizmu cały czas ze źródeł zewnętrznych. Podobne kwasy tłuszczowe występują również w oleju dyniowym , orzechowym, sezamowym , kukurydzianym, a nawet słonecznikowym, dlaczego olej lniany uważa się za najbardziej przydatny?

Faktem jest, że nie wystarczy sama obecność niektórych składników w składzie produktu, ważny jest również ich stosunek. Stosunek kwasów tłuszczowych 1: 4 (odpowiednio omega-3 do omega-6 ) uważany jest za optymalny w Japonii i Szwecji, norma to 1: 5. Jednak większość ludzi ma w diecie znaczną przewagę kwasów z grupy omega-6, co prowadzi do wzrostu poziomu cholesterolu we krwi, wzrostu lepkości krwi oraz stwarza ryzyko zawału serca, miażdżycy i innych chorób układu sercowo-naczyniowego.

Tylko dwa rodzaje olejów roślinnych – lniany i lniany – zawierają optymalną proporcję wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, dzięki czemu są lepiej przyswajalne i przyczyniają się do profilaktyki chorób układu krążenia, jelit i układu pokarmowego.

Oprócz kwasów wielonienasyconych olej lniany jest bogaty w witaminy z grupy B, niezbędne do stabilnego funkcjonowania układu nerwowego, zawiera witaminy A i E o działaniu przeciwutleniającym, które pozwalają organizmowi zwalczać negatywne działanie wolnych rodników. Lecytyna i kompleks minerałów (potas, cynk, żelazo, magnez, fosfor) w oleju lnianym zapobiega rozwojowi stanów niedoboru żelaza i zaburzeń endokrynologicznych.

Siemię lniane i olej to środki ludowe i można je przyjmować codziennie w ilości od 5 do 50 gramów, aby wzmocnić organizm, zwiększyć odporność i obniżyć poziom cholesterolu. To dobra profilaktyka nadciśnienia , zawału mięśnia sercowego, udaru i zakrzepowego zapalenia żył , a także choroby wieńcowej .

Według badań przeprowadzonych w Instytucie Herzena w Kalifornii olej lniany może spowolnić wzrost guzów, dlatego jest polecany jako źródło kwasów tłuszczowych dla chorych na raka .

Ponadto olej lniany to niezastąpiony produkt w diecie wegetarian, którzy pozyskują z niego kwasy omega-3. Inne źródła niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych to ryby morskie (śledź, łosoś, makrela), olej rybny i suplementy omega-3 w kapsułkach. Jednak dwa pierwsze produkty nie mogą być obecne w jadłospisie wegetariańskim, a omega-3 w suplementach diety jest zwykle słabo przyswajany przez organizm i ma wątpliwe korzystne właściwości, gdyż nie da się kontrolować warunków jego przechowywania i jakości.

Szkodliwe nasiona lnu

nasiona lnu

Nasiona lnu praktycznie nie niosą żadnych szkód, należy je stosować ostrożnie tylko w przypadku hiperkalcemii lub indywidualnej nietolerancji.

Ale skoro nasiona lnu są nieszkodliwe i bezpieczne w użyciu, dlaczego sprzedaż oleju lnianego jest zabroniona w wielu krajach? Faktem jest, że olej lniany jest liderem pod względem zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 (do 54% frakcji masowej, w porównaniu do 1% w naszym zwykłym oleju słonecznikowym). Substancje te są niezwykle korzystne dla zdrowia, gdyż pomagają zapobiegać miażdżycy i mogą znacznie obniżyć poziom cholesterolu, są składnikiem strukturalnym błon komórkowych i są niezbędne do syntezy prostaglandyn. Ale pod wpływem światła i ciepła kwasy tłuszczowe są natychmiast utleniane, powstają nadtlenki, które wręcz przeciwnie, są bardzo szkodliwe dla organizmu, a nawet mogą mieć działanie rakotwórcze.

Możesz określić obecność utlenionych tłuszczów w składzie oleju po jego smaku – nabiera gorzkiego smaku i specyficznego zapachu. W żadnym wypadku nie powinieneś pić takiego oleju! Będzie to poważny cios dla twojego zdrowia!

Optymalne warunki przechowywania oleju lnianego to ciemne i chłodne miejsce, olej lniany należy przewozić w nieprzezroczystym pojemniku (z przyciemnionego szkła, ceramiki itp.).

Siemię lniane wytrzymuje dłużej niż olej, ponieważ zawarte w nich kwasy tłuszczowe są chronione przez osłonkę nasion, ale przed użyciem należy je również przetestować smakowo. Zmielone nasiona z pękniętą skorupą utleniają się równie szybko jak olej, dlatego należy je kruszyć bezpośrednio przed użyciem.

Dostępna w handlu mąka lniana zawiera mielone i suszone siemię lniane. Brakuje nam niezbędnych kwasów tłuszczowych, więc mąka lniana mniej psuje się, gdy jest odpowiednio przechowywana. Ale jest też pozbawiony większości składników odżywczych, chociaż produkty na nim oparte dostarczają organizmowi błonnik i pomagają przy schorzeniach jelit.

4 sposoby prawidłowego przyjmowania siemienia lnianego

Nasiona lnu można przyjmować na różne sposoby, oto kilka przepisów:

  • Siemię lniane z kefirem. Połączenie kefiru i siemienia lnianego jest używane jako pomoc w diecie lub ćwiczeniach w celu wczesnej utraty wagi. Dodaj jedną łyżeczkę do 100 gramów kefiru. posiew. Ta mieszanka powinna zastąpić śniadanie lub obiad, pić na pusty żołądek. Aby przyspieszyć ten proces już po pierwszym tygodniu stosowania dawkę nasion można zwiększyć do dwóch łyżek stołowych, a po dwóch tygodniach do trzech.

  • Odwar z nasion lnu. W celu kompleksowego oczyszczenia organizmu i poprawy kondycji skóry z siemienia lnianego należy przygotować wywar: wlać łyżkę nasion pół litra wrzącej wody i trzymać na małym ogniu przez trzydzieści minut, następnie zawinąć w szmatkę (ręcznik, koc) i poczekaj, aż ostygnie. Ciepły bulion przypominający galaretkę należy wypić po przebudzeniu i przed snem na pusty żołądek 250 ml. Dla smaku można dodać do bulionu łyżkę kwaśnego soku ( cytryna , wiśnia , granat itp.).

  • Napar z nasion lnu. Napar z siemienia lnianego, który można przygotować zgodnie z recepturą, działa uspokajająco na błonę śluzową przewodu pokarmowego i oczyszcza jelita. Wlej trzy łyżki do litrowego termosu. l. siemię lniane zalać wrzątkiem. Przyszły napar stygnie przez trzy godziny, po czym należy go przefiltrować, a zebrany placek wycisnąć do zamkniętego, nieprzezroczystego naczynia. Przed głównymi posiłkami (w ciągu 30 minut) i między nimi należy przyjmować 150 g naparu przez miesiąc.

  • Kissel z nasion lnu. Kisiel lniany stosowany jest przy zapaleniach żołądka , przewlekłych zaparciach , wrzodach trawiennych i chorobach jelit, pomaga w normalizacji żołądka i poprawie metabolizmu. Łyżkę siemienia lnianego wlewa się do 500 ml wrzącej wody, a następnie parzy przez osiem godzin. Czas przygotowania można skrócić poprzez wcześniejsze zmielenie nasion w młynku do kawy. Aby napój był przyjemniejszy w smaku, dodaj do niego miód, cynamon lub wanilię, zaparz z cykorią lub wymieszaj z galaretką jagodową, parzoną owsianką. Kisiel należy popić dużą ilością wody, nie należy go pić z zapaleniem trzustki w ostrej fazie.

Istnieje również lek wytwarzany z oleju lnianego – linetol. Ma właściwości przeciwzapalne i gojące rany. Zażywaj 1 raz dziennie na pusty żołądek, 20 ml na miesiąc.

Mielone czy całe – jak najlepiej spożywać siemię lniane?

Nasze jelita nie są w stanie rozbić twardej zewnętrznej skorupy nasion. Dlatego nie odniesiesz tak dużych korzyści, biorąc je w całości. Co więcej, mielone siemię lniane są łatwiejsze do strawienia.

Jak zmielić nasiona lnu i jak je przechowywać?

nasiona lnu

Mielone siemię lniane są wygodniejsze w przepisach, ponieważ skracają czas przygotowania naparów i wywarów. Ponadto mielone siemię lniane można dodawać do potraw i sałatek w celu zwiększenia ich wartości odżywczych. Len dodaje się do mąki do pieczenia, ponieważ go zmiękcza – w Kanadzie stał się nawet standardem w produkcji chleba.

Mielone siemię lniane, które można znaleźć na rynku, prawdopodobnie przyniosą niewielkie korzyści zdrowotne, zwłaszcza jeśli są sprzedawane w przezroczystych opakowaniach i wystawione na działanie światła. Dużo taniej i zdrowiej jest kupowanie produktów pełnoziarnistych i mielenie ich w domu. Możesz do tego użyć prawie każdego urządzenia kuchennego – blendera, młynka do kawy, robota kuchennego, a nawet mechanicznego młynka do przypraw. Ale najlepiej jest kupić miniaturowy młynek elektryczny, który pozwoli szybko i łatwo uzyskać odpowiednią ilość zmielonych nasion. Alternatywnie możesz użyć starej metody i zmielić nasiona tłuczkiem w moździerzu.

Całe nasiona lnu zachowują swoje dobroczynne właściwości przez 12 miesięcy, ale zmielonych nasion lnu nie można przechowywać tak długo, należy je każdorazowo zmielić. Wynika to z właściwości kwasów tłuszczowych lnu – omega-3 szybko utlenia się pod wpływem światła słonecznego lub wysokich temperatur i zamienia się w substancję rakotwórczą niebezpieczną dla zdrowia. Dlatego jeśli masz nadmiar nasion po zmieleniu, musisz je przechowywać w zaciemnionym pojemniku bez dostępu do powietrza w chłodnym, suchym miejscu lub zamrożone.

Zaprawianie nasion lnu, receptury

Nasiona lnu na zapalenie trzustki

Galaretka lniana służy do leczenia trzustki . Robi się to w następujący sposób: dwie łyżki nasion kruszy się w młynku do kawy i wlewa wrzątkiem (w ilości 0,2 litra na jedną łyżkę. Łyżka), gotuje na wolnym ogniu przez około 10 minut, a następnie parzy przez 1 godzinę. Następnie przefiltruj przez sitko i dodaj miód do smaku, ale nie więcej niż dwie łyżki stołowe.

Skuteczność stosowania lnu w leczeniu zapalenia trzustki zapewniają w jego składzie substancje ściągające i przeciwzapalne. Ponadto błonnik lniany pomaga normalizować metabolizm i eliminować toksyny z organizmu.

Nasiona lnu należy stosować ostrożnie w przypadku zapalenia trzustki; tych przepisów nie należy stosować w ostrym stadium choroby, a także w kamicy żółciowej .

Nasiona lnu na zapalenie żołądka

Nasiona lnu są z powodzeniem stosowane w łagodzeniu negatywnych objawów zapalenia żołądka ( czytaj więcej o chorobie ), takich jak ból, zgaga i nudności, ze względu na jego właściwości przeciwzapalne. Do leczenia zapalenia błony śluzowej żołądka stosuje się napar z nasion lnu – dwie łyżki nasion, oczyszczonych z zanieczyszczeń, wlewa się litrem wrzącej wody i pozostawia w termosie lub rondlu zawiniętym w ręcznik na noc. Spożywać przed posiłkami w 200-300 ml.

Dodatkowo rozgniecione siemię lniane z dodatkiem kefiru i galaretki lnianej skutecznie łagodzą objawy zapalenia żołądka. W przypadku zapalenia żołądka o niskiej kwasowości wywar z nasion lnu pomaga pokarmowi przejść przez żołądek, nie uszkadzając uszkodzonych obszarów błony śluzowej, co zwykle powoduje ból.

Jak wziąć nasiona lnu na zaparcia?

nasiona lnu

Siemię lniane jest używane jako łagodny środek przeczyszczający przy przewlekłych zaparciach ze względu na jego bogaty skład. Silne środki przeczyszczające zaburzają równowagę mineralną organizmu, prowadząc do niedoboru potasu i podrażnienia błony śluzowej jelit.

W leczeniu przewlekłych zaparć stosuje się napary z siemienia lnianego (100 gramów nasion na 1 litr wrzącej wody), a także rozdrobnione siemię lniane, które należy spłukać dużą ilością wody, aby zostały szybko wydalone z organizmu.

Po dwóch do trzech dniach systematycznego stosowania nasion lnu następuje normalizacja metabolizmu i procesów samooczyszczania jelita, odbudowa mikroflory i regeneracji uszkodzonej błony śluzowej.

Nasiona lnu na cukrzycę

W leczeniu cukrzycy napar z nasion należy pić dwadzieścia minut przed posiłkiem lub przyjmować wieczorem. Napar można przygotować szybko i powoli. W pierwszym przypadku dwie łyżki. l. nasiona należy zalać wrzącą wodą (100 g) i nalegać przez kilka minut, po czym rozcieńcza się schłodzoną przegotowaną wodą do objętości jednej szklanki i wypija 20 minut przed posiłkiem. Drugi sposób to zalać dwie łyżeczki nasion szklanką przegotowanej, ale ostudzonej wody i pozostawić na dwie godziny.

Odwar z siemienia lnianego przygotowuje się w następujący sposób: zmielić dwie łyżki stołowe w moździerzu i zalać pół szklanki wrzącej wody, po czym gotować przez 5 minut na małym ogniu. Schłodzony bulion wypija się jeden raz przed jedzeniem. Jeśli martwisz się zaparciami i zaburzeniami jelit, nie możesz przefiltrować bulionu, ale wypij go razem z pokruszonymi nasionami.

Jak parzyć siemię lniane na wrzody żołądka?

Produkty śluzu lnianego, takie jak napary i wywary, są stosowane w leczeniu wrzodów trawiennych ze względu na ich właściwości otulające, które przyspieszają gojenie się zmian śluzówki żołądka. Nasiona parzy się prawidłowo w następujący sposób: w pojemniku z trzema łyżkami umytych i obranych nasion dodać dwie filiżanki wrzącej wody i pozostawić w termosie na kilka godzin. Napar należy wstrząsnąć dwa lub trzy razy – bezpośrednio po zaparzeniu i pół godziny później w trakcie. Stosuj w ciągu jednego do dwóch tygodni, pół szklanki na godzinę przed każdym posiłkiem. Nowe nasiona należy parzyć codziennie, ponieważ szybko tracą swoje korzystne właściwości.

Popularne pytania i odpowiedzi:

 

  • „Po co warzyć nasiona lnu? Tracą swoje dobroczynne właściwości! ” Odpowiedź jest prosta, obie opcje są poprawne, ale to inna sprawa, jaki jest Twój cel? Aby schudnąć i poprawić zdrowie, natychmiast się modli i zjada nasiona. W tym przypadku wszystkie kwasy tłuszczowe zostają zatrzymane, a Ty otrzymujesz błonnik niezbędny dla jelit. Jeśli mówimy o jakiejś chorobie zapalnej, nasiona należy zaparzyć! Po zaparzeniu powstaje specjalna galaretka, która działa uspokajająco.

  • Jaka jest norma dla nasion lnu? Ile możesz spożyć dziennie? Ogólnie przyjęta norma dotycząca stosowania siemienia lnianego dla ciała dorosłego ważącego około 70 kg to 24 gramy dziennie. Niektórzy badacze i dietetycy twierdzą również, że absolutnie nieszkodliwa dzienna dawka nasion słonecznika wynosi 40-50 g

  • Czy siemię lniane można spożywać podczas ciąży i karmienia piersią?Jeśli obserwuje się naturalne tempo spożycia nasion lnu u kobiety w ciąży, nie ma niebezpieczeństwa. Ale jednocześnie musi koniecznie skonsultować się ze swoim położnikiem-ginekologiem. Lekarz powinien wiedzieć, że ten produkt zawiera silne ziołowe substancje czynne, które zwiększają napięcie macicy, gdy otrzyma się w tym celu wystarczającą dawkę. Aby uniknąć przedwczesnych porodów i poronień, ginekolog najczęściej zabrania przyjmowania nie tylko nowoczesnych leków, ale także leków ludowych, w tym nasion lnu. Karmiąc dziecko w sposób naturalny nie należy aktywnie spożywać siemię lniane, aby nie dopuścić do przedostania się substancji czynnych pochodzenia roślinnego do kruchego rozwijającego się organizmu. Niemniej jednak możliwe jest wykorzystanie opartych na nich środków w małych dawkach na zlecenie lekarza.

  • Czy mogę dać mojemu dziecku siemię lniane? W przypadku dzieci stosowanie nasion lnu w celach profilaktycznych (nie więcej niż pięć gramów dziennie), prawdopodobnie od trzeciego roku życia. Możliwe jest zwiększenie dawki spożywanych nasion wyłącznie w celach leczniczych na zlecenie lekarza po kompleksowym badaniu dziecka.

  • Czy nasiona lnu można jeść na sucho? Siemię lniane można jeść na sucho, dokładnie przeżuć i popić dużą ilością wody. Nasiona puchną całkowicie i stają się dostępne dla układu pokarmowego w jelitach, dlatego przyjmowanie suchych nasion jest możliwe tylko w przypadku braku w nich chorób zapalnych. Badania pokazują, że alfa-linolenowy (omega-3) kwas tłuszczowy zachowuje strukturę i wartości odżywcze po lekkiej obróbce termicznej, więc pokruszone nasiona można dodawać do różnych potraw w celu dodania wartości odżywczych i smaku, a mąka lniana jest często dodawana do wypieków .

  • Jak długo i jak często można pić siemię lniane? Niezależnie od formy użycia (surowce, w postaci wywaru, śluzu, proszku czy oleju), stosowanie siemienia lnianego najczęściej występuje w małych porcjach trzy razy dziennie. Stosowanie różnych rozwiązań uzyskanych poprzez naleganie na zimną lub gorącą wodę należy wykonać przed posiłkami. Suche i zmiażdżone nasiona spożywa się z pożywieniem w swoim składzie lub zamiast jedzenia (w trakcie diety). Regularne spożywanie siemienia lnianego można ograniczyć do trzech tygodni w miesiącu. Nasiona, jako systematyczny suplement diety, mogą być spożywane przez cały czas.

  • Jak długo można przechowywać nasiona lnu? Należy pamiętać, że siemię lniane to produkt nietrwały. Najbardziej destrukcyjne dla nich są promienie tlenu i ultrafioletu. Aby uniknąć utleniania składników odżywczych, należy przechowywać nasiona w szczelnie zamkniętych pojemnikach w lodówce. W szczelnie zamkniętym opakowaniu posiadają wysoką wartość odżywczą przez trzy lata, a po otwarciu wystarczają na około miesiąc. Pokrojony produkt najlepiej spożywać w ciągu dwóch do trzech tygodni. Suplementy na bazie siemienia lnianego powinny być używane wyłącznie na świeżo.

  • Czy można schudnąć dzięki nasionom lnu? I jak dużo? Siemię lniane nie jest środkiem na odchudzanie, więc nie ma mowy o utracie wagi z powodu ich stosowania bez ograniczania ilości pokarmu dostającego się do organizmu. W przypadku utraty wagi ważne jest przestrzeganie specjalnej diety, podczas której nasiona mogą działać jako środek oczyszczający jelita. Błonnik roślinny z nasion lnu pęcznieje w żołądku, powodując szybkie uczucie sytości, co pomaga dostosować wielkość porcji do diety. Ze względu na wysoką wartość odżywczą siemię lniane można zastąpić obiadem. Jeśli w ten sposób uwolnisz organizm od dodatkowego stresu na kilka tygodni, istnieje duże prawdopodobieństwo utraty wagi o 1-2 kilogramy lub więcej, w zależności od czasu trwania diety.

Przeciwwskazania do stosowania nasion lnu

nasiona lnu

„Wszystko jest lekarstwem i wszystko jest trucizną” – powiedział Awicenna. Dlatego jedząc tak nietypowy produkt jak siemię lniane, należy trzymać się wskaźnika spożycia opisanego w pierwszym pytaniu tej sekcji. Ograniczenie wynika z dużej zawartości glikozydów cyjanogennych (np. Tiocyjanianu). Substancje te występują w dużych ilościach w surowej żywności roślinnej (zwłaszcza w nasionach), ale ulegają degradacji pod wpływem ciepła, więc gotowanie z łatwością rozwiązuje ten problem.

Oprócz trujących cyjanogenów, nasiona lnu zawierają związek, który wywołuje silny efekt żółciopędny. Z tego powodu nie zaleca się dawania siemienia lnianom przy chorobach przewodu pokarmowego, takich jak biegunka , zapalenie pęcherzyka żółciowego , zapalenie jelita grubego . W przypadku zapalenia trzustki nie można przyjmować nasion w czystej postaci, wystarczy przygotować z nich galaretkę / wywar, który działa uspokajająco na trzustkę.

Przy nieprawidłowo ustawionym schemacie dawkowania możliwe są wzdęcia i wzdęcia – zawsze należy zacząć od małej ilości nasion i stopniowo zwiększać do wymaganej dawki.

Nadwrażliwość organizmu na którykolwiek ze składników siemienia lnianego, podobnie jak w przypadku każdego leku, jest kategorycznym przeciwwskazaniem do stosowania.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska