Koniczyna czerwona: właściwości lecznicze i przeciwwskazania, zastosowanie

Koniczyna czerwona to roślina zielna o ciemnoróżowych kwiatach, pochodząca z Europy, Azji i Afryki Północnej. Ponadto jest obecnie popularna w całej Ameryce Południowej jako roślina paszowa w celu poprawy jakości gleby (1).

Kwitnąca część koniczyny czerwonej służy do celów dekoracyjnych jako jadalny dodatek lub ekstrakt i może być ekstrahowana do olejków eterycznych (2).

Wreszcie, jest szeroko stosowany w medycynie tradycyjnej w leczeniu osteoporozy, chorób układu krążenia, zapalenia stawów, chorób skóry, raka, chorób układu oddechowego, takich jak astma, oraz problemów zdrowotnych kobiet, takich jak objawy cyklu miesiączkowego i menopauzy.

Jednak tylko niewielka liczba badań potwierdza takie zastosowanie.

Koniczyna czerwona to ciemnoróżowa roślina kwitnąca, która jest stosowana w medycynie tradycyjnej do leczenia objawów menopauzy, astmy, chorób serca, chorób skóry, a nawet raka.

Potencjalne właściwości lecznicze koniczyny czerwonej

Pomimo ograniczonych dowodów naukowych koniczyna czerwona jest stosowana w leczeniu różnych schorzeń.

Osteoporoza to stan, w którym kości mają niską gęstość mineralną i stają się słabe (3).

Kiedy kobieta osiąga menopauzę, obniżenie poziomu hormonów rozrodczych, czyli estrogenu, może prowadzić do wzrostu metabolizmu kości i spadku gęstości mineralnej kości (4, 5).

Koniczyna czerwona zawiera izoflawony, które są rodzajem fitoestrogenu, związku roślinnego, który może słabo naśladować estrogen w organizmie. Kilka badań wykazało związek między suplementacją izoflawonów a zmniejszonym ryzykiem osteoporozy (6, 7, 8).

Badanie przeprowadzone w 2015 roku na 60 kobietach w wieku przedmenopauzalnym wykazało, że przyjmowanie 150 ml ekstraktu z czerwonej koniczyny zawierającego 37 mg izoflawonów dziennie przez 12 tygodni skutkowało mniejszą utratą gęstości mineralnej kręgosłupa lędźwiowego i szyi w porównaniu z grupą placebo (9). …

Starsze badania wykazały również poprawę gęstości mineralnej kości po przyjęciu ekstraktu z czerwonej koniczyny (10, 11).

Jednak badanie z 2015 roku przeprowadzone na 147 kobietach po menopauzie wykazało, że przyjmowanie 50 mg czerwonej koniczyny dziennie przez 1 rok nie doprowadziło do poprawy gęstości mineralnej kości w porównaniu z grupą placebo (12).

Podobnie, inne badania nie wykazały, że koniczyna czerwona może pomóc w leczeniu niskiej gęstości mineralnej kości (13, 14).

Ze względu na dużą liczbę sprzecznych badań potrzeba więcej badań.

Uważa się, że wysoka zawartość izoflawonów z czerwonej koniczyny pomaga zmniejszyć objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca i nocne poty.

Dwa badania przeglądowe wykazały, że 40–80 mg koniczyny czerwonej (Promensil) dziennie może pomóc złagodzić uderzenia gorąca u kobiet z poważnymi objawami (5 lub więcej dziennie) o 30–50%. Jednak wiele badań zostało sfinansowanych przez firmy zajmujące się suplementami diety, co może prowadzić do stronniczości (14, 15).

Inne badanie wykazało 73% redukcję uderzeń gorąca w ciągu 3 miesięcy od przyjęcia suplementu zawierającego liczne zioła, w tym czerwoną koniczynę. Jednak ze względu na ogromną ilość składników nie wiadomo, czy koniczyna czerwona odegrała rolę w tych ulepszeniach (16).

Koniczyna czerwona wykazała również niewielką poprawę w innych objawach menopauzy, takich jak lęk, depresja i suchość pochwy (14, 17, 18).

Jednak liczne badania nie wykazały poprawy objawów menopauzy po zażyciu czerwonej koniczyny w porównaniu z placebo (19, 20, 21, 22, 23).

Obecnie nie ma wyraźnych dowodów na to, że przyjmowanie czerwonej koniczyny może złagodzić objawy menopauzy. Wymagane są lepsze badania zewnętrzne (24).

Ekstrakt z czerwonej koniczyny stosowany jest w medycynie ludowej w celu poprawy zdrowia skóry i włosów.

Randomizowane badanie przeprowadzone na 109 kobietach po menopauzie wykazało znaczną poprawę tekstury, wyglądu oraz ogólnej jakości włosów i skóry po przyjmowaniu 80 mg ekstraktu z czerwonej koniczyny przez 90 dni (25).

Inne badanie z udziałem 30 mężczyzn wykazało 13% wzrost cyklu wzrostu włosów (anagen) i 29% spadek cyklu wypadania włosów (telogen), gdy 5% ekstrakt z czerwonej koniczyny był stosowany na skórę głowy przez 4 miesiące w porównaniu z grupą placebo (26) …

Chociaż jest to obiecujące, potrzebne są dalsze badania.

Niektóre wstępne badania wykazały, że koniczyna czerwona może poprawić zdrowie serca u kobiet po menopauzie.

Jedno badanie z 2015 roku przeprowadzone na 147 kobietach po menopauzie wykazało 12% redukcję cholesterolu LDL (złego) po przyjmowaniu 50 mg czerwonej koniczyny (Rimila) dziennie przez 1 rok (27).

Jeden przegląd badań z udziałem kobiet po menopauzie, które przyjmowały koniczynę czerwoną przez 4–12 miesięcy, wykazał znaczący wzrost poziomu cholesterolu HDL (dobrego) oraz obniżenie cholesterolu całkowitego i LDL (złego) (28).

Jednak przegląd z 2020 roku wykazał, że koniczyna czerwona nie obniża cholesterolu LDL (złego) i nie podnosi cholesterolu HDL (dobrego) (29).

Pomimo pewnych obiecujących wyników autorzy argumentowali, że wiele badań obejmowało niewielką próbę i brakowało odpowiedniej ślepej analizy. Dlatego potrzebne są lepsze badania (29).

Co więcej, badania te przeprowadzono na starszych kobietach w okresie menopauzy. Dlatego nie wiadomo, czy skutki te rozciągają się na ogół populacji.

Wielu zwolenników czerwonej koniczyny twierdzi, że może pomóc schudnąć i leczyć raka, astmę, krztusiec, zapalenie stawów i inne schorzenia.

Jednak tylko ograniczone dane pokazują, że koniczyna czerwona pomaga w każdym z tych schorzeń.

Koniczyna czerwona może pomóc zmniejszyć uderzenia gorąca w okresie menopauzy, chociaż potrzebne są dalsze badania. Nie ma wystarczających badań, aby wykazać, że może on poprawiać poziom cholesterolu, wzmacniać kości, sprzyjać odchudzaniu lub leczyć raka, astmę lub inne choroby.

Koniczyna czerwona została uznana za bezpieczną przez Food and Drug Administration (FDA), a większość badań wykazała, że ​​jest dobrze tolerowana. Należy jednak zdawać sobie sprawę z jego skutków ubocznych, interakcji lekowych i zagrożeń dla niektórych populacji.

Możliwe działania niepożądane, choć rzadkie, to krwawienie z pochwy, przedłużone miesiączki, podrażnienie skóry, nudności i ból głowy. Ponadto pojawiło się kilka doniesień o rzadkich, ale niebezpiecznych skutkach ubocznych koniczyny czerwonej (20).

W raporcie z 2007 roku odnotowano, że 53-letnia kobieta miała krwotok podpajęczynówkowy – rodzaj udaru – po przyjęciu suplementu zawierającego 250 mg czerwonej koniczyny i ośmiu innych ziół w leczeniu uderzeń gorąca. Jednak krwotok nie mógł być bezpośrednio związany z koniczyną czerwoną (30).

52-letnia kobieta po przyjmowaniu 430 mg czerwonej koniczyny przez 3 dni zgłosiła silny ból brzucha i wymioty. Lekarze uważają, że koniczyna czerwona zakłóca działanie leku na łuszczycę znanego jako metotreksat. Po zaprzestaniu przyjmowania koniczyny czerwonej całkowicie wyzdrowiała (31).

Osoby z chorobami wrażliwymi na hormony, takimi jak rak piersi, rak jajnika lub endometrioza, powinny porozmawiać z lekarzem przed zażyciem czerwonej koniczyny, ponieważ jest ona estrogenna (32).

Jednak trzyletnie badanie z podwójnie ślepą próbą wykazało, że codzienne przyjmowanie 40 mg czerwonej koniczyny jest bezpieczne dla kobiet z rakiem piersi w rodzinie. W porównaniu z grupą placebo nie było zwiększonego ryzyka raka piersi, zwiększonej grubości endometrium czy zmian hormonalnych (33).

Pomimo tych badań, aby upewnić się, że koniczyna czerwona jest bezpieczna i odpowiednia dla Ciebie, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem przed zażyciem.

Ponadto brak jest danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania koniczyny czerwonej u dzieci, kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Dlatego te populacje powinny unikać jej przyjmowania (34).

Wreszcie koniczyna czerwona może spowolnić krzepnięcie krwi i powinna jej unikać osoby z zaburzeniami krzepnięcia krwi. Ponadto zawsze pamiętaj, aby poinformować lekarza o wszelkich lekach lub lekach ziołowych, które przyjmujesz, jeśli masz zamiar poddać się operacji (35).

Wiele naturalnych ziół może wpływać na skuteczność leków.

W szczególności koniczyna czerwona może wchodzić w interakcje z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi, metotreksatem, hormonalnymi lekami zastępczymi, tamoksyfenem, antykoagulantami, takimi jak aspiryna czy Plavix, między innymi (31, 36).

Niedawne badanie z udziałem 88 kobiet przyjmujących tamoksyfen wykazało, że koniczyna czerwona nie wywoływała żadnych interakcji z lekami ani poważnych skutków ubocznych, co sugeruje, że nie wpływała ona na przyjmowanie leków antyestrogenowych (37).

Mimo to należy zachować dużą ostrożność podczas przyjmowania koniczyny czerwonej i tamoksyfenu do czasu uzyskania większej ilości danych dotyczących bezpieczeństwa klinicznego (38).

Ze względu na szeroki zakres potencjalnych interakcji lekowych z koniczyną czerwoną i ograniczone dane na ten temat, przed przyjęciem jakiegokolwiek nowego suplementu należy zawsze skonsultować się z lekarzem.

Chociaż koniczyna czerwona jest ogólnie uważana za bezpieczną, ma łagodne właściwości estrogenne i powinna jej unikać kobiety w ciąży lub karmiące piersią oraz osoby z zaburzeniami krzepnięcia krwi przyjmujące terapię hormonalną lub inne leki.

Koniczyna czerwona jest powszechnie stosowana jako dodatek lub jako herbata z suszonymi kwiatami. Jest również dostępny w nalewkach i ekstraktach. Możesz go kupić w większości aptek, sklepów ze zdrową żywnością lub w Internecie.

Większość suplementów z czerwonej koniczyny jest podawana w dawkach 40–80 mg na podstawie badań klinicznych i danych dotyczących bezpieczeństwa. Dlatego pamiętaj o przestrzeganiu zalecanej dawki wskazanej na opakowaniu.

Aby zrobić herbatę z czerwonej koniczyny, dodaj 4 gramy suszonych kwiatów (lub torebkę herbaty z czerwonej koniczyny) do 1 szklanki (250 ml) wrzącej wody i pozostaw na 5-10 minut. Ze względu na zgłaszane skutki uboczne 5 filiżanek (1,2 litra) dziennie najlepiej jest ograniczyć dzienne spożycie do 1-3 filiżanek (240-720 ml) (35).

Chociaż wiele osób pije herbatę z czerwonej koniczyny, nie ma dowodów na to, że ma ona takie same potencjalne skutki zdrowotne jak skoncentrowane formy czerwonej koniczyny, takie jak suplementy i ekstrakty.

Koniczyna czerwona może być stosowana jako suplement, ekstrakt lub herbata. Pamiętaj, aby postępować zgodnie ze wskazówkami na etykiecie i skonsultować się z lekarzem przed wypróbowaniem czerwonej koniczyny.

Koniczyna czerwona lub koniczyna łąkowa to roślina stosowana w medycynie tradycyjnej do leczenia szerokiego zakresu problemów zdrowotnych, takich jak uderzenia gorąca, osteoporoza, zapalenie stawów oraz choroby skóry i włosów.

Niektóre badania wykazały, że codzienne przyjmowanie 40–80 mg czerwonej koniczyny może pomóc zmniejszyć silne uderzenia gorąca w okresie menopauzy. Poza tym istnieje niewiele dowodów przemawiających za stosowaniem koniczyny czerwonej w innych schorzeniach.

Chociaż ma dobry profil bezpieczeństwa, może powodować pewne skutki uboczne, w tym nudności, wymioty, ból głowy i krwawienie z pochwy.

Ponadto, ze względu na niskie właściwości estrogenowe, jego stosowania powinny unikać kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osoby z chorobami hormonowrażliwymi lub zaburzeniami krzepnięcia krwi.

Aby chronić swoje zdrowie, zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zażyciem czerwonej koniczyny.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska