Kolagen vs żelatyna: jaka jest różnica? Jak pić żelatynę dla młodzieńczej skóry

Aby zrozumieć, czy zamiast kolagenu można przyjmować żelatynę, należy zrozumieć terminologię. Kolagen to białko łączne będące bogatym źródłem aminokwasów. Wchodzi w skład tkanek łącznych, zapewniając ich wzmocnienie i zapobiegając zniszczeniu. Dobroczynna substancja odpowiada za elastyczność skóry, wytrzymałość paznokci i włosów, a także zapewnia ruchomość stawów.

Wchodzi do organizmu wraz z pożywieniem. Przy jego braku wskazany jest odbiór specjalistycznych kompleksów witaminowych. Przyspieszają regenerację tkanek i pomagają zachować młodość. Lekarze często przepisują suplementy diety w okresie pooperacyjnym. Pozwala to organizmowi szybciej się zregenerować i uniknąć możliwych komplikacji. Przy wytwarzaniu takich preparatów białko poddawane jest wielokrotnej obróbce. Dzięki temu jest wchłaniany przez organizm człowieka w prawie 90%. Korzystne właściwości strukturyzowanego białka obejmują:

 • normalizacja układu pokarmowego;

Naczynia zawierające żelatynę polecane są osobom z chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Żelatyna to forma kolagenu używana w kuchni. Działa jako zagęszczacz do deserów, napojów i dań głównych. W porównaniu do hydrolizowanego białka jest bardziej naturalny i tańszy. Wady produktu obejmują powolne trawienie. Jednocześnie żelatyna zawiera kolagen pierwszego i trzeciego typu, co czyni ją dobrą alternatywą dla popularnych suplementów diety.

Ważny! Podczas obróbki cieplnej korzystne właściwości produktu nie znikają.

Ile kolagenu jest w żelatynie

Nie wszyscy wiedzą, że żelatynę można wykorzystać jako źródło kolagenu. 10 g produktu zawiera dzienną dawkę dobroczynnej substancji. Eksperci zalecają stosowanie go w tej ilości. Szczegółowy skład przedstawia się następująco:

Jaka jest różnica między kolagenem a żelatyną

Hydrolizowany kolagen znacznie różni się od żelatyny. W produkcji przechodzi wieloetapową obróbkę, podczas której staje się lekkostrawna. Ponadto mają różne reakcje na płyny. Hydrolizat może rozpuszczać się zarówno w zimnej, jak i gorącej wodzie. Żelatyna jest odporna na tę pierwszą. Aby go rozpuścić, musisz podgrzać wodę. Po zmieszaniu z jakimkolwiek płynem staje się galaretowaty. Strukturyzowane białko w podobnej sytuacji nie daje żadnej reakcji. Jest często używany do celów leczniczych. Naturalny analog jest najczęściej stosowany do zapobiegania różnym chorobom i zachowania młodości.

Czy zamiast kolagenu można pić żelatynę?

Biorąc pod uwagę to samo pochodzenie, kolagen można zastąpić żelatyną. Jest naturalnym źródłem białka w pożywieniu. Ponadto substancja nie ma smaku. Wskazane jest dodanie go podczas gotowania. Ale możesz również pić mieszankę żelatyny w czystej postaci, po uprzednim rozpuszczeniu jej w wodzie. Przed rozkwitem farmaceutyków produkt był stosowany jako suplement diety w sporcie. W tej chwili w sprzedaży można znaleźć wiele preparatów na bazie hydrolizowanego kolagenu. Ich zaletą jest dobrze określone dawkowanie oraz obecność w składzie dodatkowych składników. Ale koszt suplementów diety jest znacznie wyższy niż w przypadku paczkowanej żelatyny.

Jak wziąć żelatynę zamiast kolagenu

W istocie kolagen i żelatyna są jednym i tym samym. Oba można stosować, aby wzbogacić organizm w przydatne białko. Przed użyciem tańszej alternatywy należy przeczytać zalecane dawki. Aby uzyskać dzienną dawkę kolagenu, wystarczy 10 g galaretowatego produktu. Rozpuszcza się w 1 łyżce. woda. Aby poprawić smak, możesz dodać 1-2 łyżeczki. kochanie.

Do rozpuszczenia produktu użyj gorącej wody

Recepcja odbywa się codziennie przez co najmniej miesiąc. Chociaż możliwe jest zastąpienie kolagenu żelatyną, zaleca się omówienie tego z lekarzem.

Skuteczność zażywania preparatu, zamiast specjalistycznych suplementów, ocenić mogą tylko osoby w dojrzałym wieku. Faktem jest, że zapotrzebowanie na białko wzrasta po 35-40 latach. To właśnie w tym okresie pojawiają się pierwsze zmiany związane z wiekiem. W młodszym wieku użycie substancji znajduje odzwierciedlenie tylko w procesach wewnętrznych.

Co lepiej wziąć: żelatynę lub kolagen

Przyjmowanie żelatyny doustnie w celu przywrócenia poziomu kolagenu nie jest pokazywane każdemu. W niektórych przypadkach lepiej jest skorzystać z pomocy specjalistycznych leków, ponieważ są one uważane za bardziej skuteczne. Białko w żelatynie wchłania się tylko w 20%, mimo że prawie natychmiast trafia do krwiobiegu. W suplementach diety składniki odżywcze dostają się do organizmu w 90%. Wyboru na korzyść hydrolizowanego białka dokonuje się w przypadku poważnych uszkodzeń stawów lub kości. W celach kosmetycznych możesz użyć naturalnej alternatywy. Podobną decyzję podejmuje się, gdy konieczne jest spożycie białka w celach profilaktycznych.

Uwaga! Ze względu na swoje właściwości otaczające żelatyna po spożyciu ma korzystny wpływ na ściany jelit i żołądka, co jest ważne przy zapaleniu żołądka.

Tradycyjne leczenie chorób układu mięśniowo-szkieletowego

Zacznijmy od tego, że chorób układu mięśniowo-szkieletowego, w szczególności stawów, jest bardzo, bardzo wiele. Rozbierzemy je trochę później, nie dzisiaj. Tak, a dla osób z istniejącymi chorobami nie ma sensu zagłębiać się w przyczyny ich wystąpienia, ponieważ coś już trzeba zrobić.

Pierwszą rzeczą, którą zaleca się wszystkim bez wyjątku, jest kolagen, żelatyna, keratyna, elastyna. Wszystkie te substancje są składnikami chrząstki, skóry, włosów, paznokci. A ich spożycie w pożywieniu powinno przyczynić się do odbudowy i poprawy ich tkanek, które składają się z tych samych substancji. Analogia do rytualnego kanibalizmu, kiedy jedzenie ludzkiego mózgu przynosi konsumentowi pewien zysk.

Od razu przypominam sobie kuru – najbardziej typowy przykład zakaźnych chorób prionowych u ludzi – gąbczastą encefalopatię. Choroba rozprzestrzeniała się poprzez rytualny kanibalizm, czyli zjadanie mózgu chorego.

Głównymi objawami choroby są drżenie i gwałtowne ruchy głowy, którym czasami towarzyszy uśmiech podobny do tego, jaki występuje u pacjentów z tężcem (risus sardonicus).

Wszystko o czym mówię to substancje o charakterze białkowym. Dlatego są polipeptydami i składają się z aminokwasów. Mówiłem już o tym w jednym z poprzednich numerów.

 

Co to są białka fibrylarne? Białka fibrylarne to białka o wydłużonej strukturze nitkowatej. Struktura nitkowata jest dobra. Czemu? Tak, łatwo jest wytworzyć lub uszyć z nici elastyczne, ruchome, elastyczne, mocne tkaniny, takie jak skóra, paznokcie, więzadła, ścięgna itp. Ponieważ ubrania różnią się od siebie właściwościami przede wszystkim składem tkanki, tak tkanki ciała ludzkiego różnią się składem białek włókienkowych.

pełniących funkcje strukturalne w organizmie człowieka, a także miozyny, która bierze udział w skurczach mięśni i fibryna – białko układu krzepnięcia krwi.

Porozmawiamy o elastynie i keratynie, które są aktywnie wykorzystywane przez kosmetologów dla zdrowia skóry. Dziś mówimy o kolagenie, ponieważ to przeważa. W skórze jest to około 70%.

Kolagen, jedno z tych białek włókienkowych, występuje wszędzie. Nie tylko w stawach, jak wielu myśli, ale ogólnie we wszystkich tkankach.

 • Skórzany. Składa się z włókien kolagenu i elastyny ​​oraz tkanki głównej – macierzy. Kolagen stanowi około 75% suchej masy, a elastyna około 4%. Elastyna rozciąga się bardzo silnie (do 200-300%), mniej więcej jak guma. Kolagen można rozciągnąć do 10%, co odpowiada włóknu nylonowemu;
 • Mięśnie. Mięśnie zbudowane są z tkanki łącznej, na którą składają się włókna kolagenu i elastyny. Dlatego właściwości mechaniczne mięśni są podobne do właściwości polimerów. Mechaniczne zachowanie mięśni szkieletowych jest następujące: gdy mięśnie są szybko rozciągane o określoną wielkość, napięcie gwałtownie rośnie, a następnie maleje. Przy większej deformacji zwiększają się odległości międzyatomowe w cząsteczkach;
 • Tkanka naczyniowa (tkanka naczyniowa). O właściwościach mechanicznych naczyń krwionośnych decydują głównie właściwości włókien kolagenu, elastyny ​​i mięśni gładkich.

Stanowi podstawę dla innych tkanek i narządów: błon, skóry, chrząstek, kości, więzadeł mięśniowych, naczyń krwionośnych, a nawet układu nerwowego. Mówiąc ogólnie,

Kolagen jest uważany za najbardziej obfite białko u ssaków, stanowiąc od 25% do 35% białek w całym organizmie. Kolageny są wszędzie. Istnieją różnice w typach kolagenu, ale nie są one zbyt duże.

Niedobór kolagenu

Oczywiste jest, że większość kolagenu znajduje się w stawach. Czynników rozpadu kolagenu jest wiele. Więcej na ten temat poniżej. Ale co możemy zakłócić jego syntezę lub pewne braki?

 • od strony tkanki chrzęstnej – zwyrodnienie krążków międzykręgowych (osteochondroza), chrupanie, przepukliny, zgrzytanie, pogorszenie chrząstki stawowej (artroza), problemy z oskrzelami (zapalenie oskrzeli, rozstrzenie oskrzeli); Należy jednak zaznaczyć, że kolagen nie jest już odpowiedzialny za chrupanie, ale za ból. Za stan samych stawów. I płyn maziowy, ponieważ smarowanie – przeguby to nieco inna sprawa.
 • ze strony skóry – wczesne i głębokie zmarszczki;
 • od strony ściany naczyniowej jej przerzedzenie, aw konsekwencji wzrost zagrożenia pęknięciami naczyń, tętniakami i wzrostem liczby blaszek miażdżycowych, które pojawiają się w odpowiedzi na naruszenie integralności ściany naczynia;
 • z jelit – zaparcia i problemy trawienne;
 • od strony soczewki – zaburzenia widzenia.

Wchłanianie kolagenu

 

Bardzo znana i bardzo udana analogia. Analogia z cegłami. Każde białko, które jemy, zostanie rozbite na bloki budulcowe (aminokwasy). I dopiero wtedy nasz organizm, używając cegieł, zbuduje własne, niepowtarzalne białko.

Degradacja białek jest katalizowana przez proteinazy: w żołądku przez pepsyny, aw jelicie cienkim przez trypsynę, chymotrypsynę i elastazę. Powstałe peptydy są dalej hydrolizowane przez różne peptydazy do aminokwasów.

Każdy produkt białkowy, który jemy, zawsze zostanie zniszczony na aminokwasy. W jelicie cienkim jest wchłaniany tylko w postaci aminokwasów. Czasami w postaci 2 lub 3 aminokwasów połączonych ze sobą. Te. di i tripeptydy. Peptydy są absorbowane jako di- i tripeptydy na drodze pasywnego transferu lub aktywnego transportu z udziałem wektorów.

 

Jest to napisane we wszystkich najnowszych współczesnych podręcznikach. Nie ma sensu się z tym spierać. 99% białka, które jemy, zostanie zniszczone. Ciało nie dba o to, co jesz, czy to kolagen czy kurczak. A jeśli z jakiegoś powodu białko, które zjedliśmy, nie zostanie normalnie strawione i dostanie się do krwiobiegu, konsekwencje będą w postaci strasznych alergii itp. organizm rozpozna niestrawione białko jako obce.

Ale to inna historia. Każde białko przyjęte doustnie zostanie rozbite na elementy składowe. Nie warto mieć nadziei, że kolagen z pożywienia w jakiś sposób zintegruje się z naszym. Każdy pokarm białkowy należy rozpatrywać TYLKO pod względem składu aminokwasów. Lecz tylko. I tylko aminokwasy i ich proporcje mogą jakoś na nas wpływać.

Ponad 99% produktów końcowych trawienia białek, które są wchłaniane, to pojedyncze aminokwasy. Absorpcja peptydów występuje bardzo rzadko, a cała cząsteczka białka jest bardzo rzadko wchłaniana. Nawet bardzo mała liczba wchłoniętych całych cząsteczek białka może czasami powodować poważne zaburzenia alergiczne lub immunologiczne.

Skład aminokwasów kolagenu

Dlatego kolagen jest białkiem, wtedy składa się z aminokwasów. Które? Wszyscy wiedzą, że kolagen jest ubogi w skład aminokwasów i jest uważany za gorsze białko, podobnie jak produkt przetwarzania kolagenu – żelatyna, o której powiemy nieco poniżej.

Kolagen ma niezwykły skład aminokwasów: 1/3 lub 33% całego kolagenu to glicyna.

To właśnie jest przepisywane wszystkim niegrzecznym uczniom i zdenerwowanym dzieciom. Wszyscy wieczorem próbowali glicyny pod językiem. Glicyna nie jest aminokwasem niezbędnym, co oznacza, że ​​organizm może ją bez problemu wyprodukować samodzielnie.

 

Trzeba powiedzieć, że istnieją modyfikacje tych aminokwasów, takie jak hydroksyprolina i hydroksylizyna .

Kolagen zawiera również alaninę. Jest też aminokwasem zbędnym. Jest też arginina, warunkowo niezbędny aminokwas alifatyczny. Często używany przez sportowców.

Wszystkich innych niezbędnych aminokwasów, których procent można w jakiś sposób nazwać istotnymi w kolagenie, jest wiele – to jeden aminokwas lizyna.

Najważniejszą rzeczą w kolagenie jest oczywiście lizyna. jest jedyną niezastąpioną. Więc kolagen może być postrzegany jako źródło lizyny, co jest dobre.

 

Ale niestety, nawet w najbardziej oczyszczonym kolagenie, a jak wiadomo, jest on zwykle odwodniony, tj. sucha, lizyna jest nawet mniej niż zwykłe białko serwatkowe. Porównywałem skład aminokwasowy różnych marek kolagenów i białek od bardzo dawna. 80% serwatki znacznie przewyższa kolagen we wszystkich niezbędnych aminokwasach. Oto dowody.

Dlatego nie możesz uważać kolagenu za źródło niezbędnych aminokwasów dla twoich stawów. Kolagen zawiera wiele zbędnych aminokwasów. Jest ich naprawdę dużo.

 • modyfikacja podstawowego kwasu hydroksylizyny, chociaż jest go tam niewiele.

Potencjalna korzyść ze stosowania kolagenu, jak widzieliśmy, polega właśnie na nieistotnych aminokwasach i ich NADCIŚNIENIU , ponieważ kolagen z tej samej glicyny zawiera aż 33 g na 100 g.

Jak widać, kolagen ma specjalne 2 nowe aminokwasy, zmodyfikowane. hydroksyprolina i hydroksylizyna.

 

Konieczne są modyfikacje, aby zachować strukturę kolagenu. Dodanie „hydroksy” do aminokwasów daje takie wiązanie. A włókno kolagenowe nie kruszy się. Te. te aminokwasy dają siłę i silne wiązania z włóknem. To dzięki nim kolagen jest tak silną strukturą, a dzięki nim kolagen w swojej surowej pierwotnej postaci jest bardzo słabo trawiony, tj. nie podlega działaniu proteaz.

 

Twierdzi tak cała branża suplementów, w tym wybitni eksperci

Kolagen czerpie korzyści z obecności dwóch aminokwasów rzadko występujących w innych białkach – hydroksyprolinie i oksylizynie. Oznacza to, że skoro bez nich kolagen nie istnieje, jedząc te aminokwasy, po prostu ułatwiamy życie naszemu kolagenowi. To będzie świetnie zbudowane, szybciej, tj. nie musisz tworzyć tych aminokwasów. Są to pochodne proliny, o której mówiliśmy i lizyny, o której również wspomnieliśmy.

Po pierwsze, właśnie w ten sposób zachodzi synteza kolagenu w naszym organizmie. Po pierwsze, nici są zbudowane bez żadnych hydroksyaminokwasów. Te. mamy normalną prolinę w łańcuchu. I dopiero wtedy, na gotowym łańcuchu, grupa hydroksylowa zostaje zawieszona w prolinie.

Hydroksylacja proliny (lub lizyny) jest katalizowana przez hydroksylazę prolilową (lub hydroksylazę lizylową) – enzymy znajdujące się we frakcji mikrosomalnej wielu tkanek (skóra, wątroba, płuca, serce, mięśnie szkieletowe, ziarninowanie powierzchni rany). Te enzymy są hydroksylazami peptydylowymi, ponieważ hydroksylacja zachodzi dopiero po włączeniu proliny lub lizyny do łańcucha polipeptydowego.

Te. organizm nie wykorzystuje tych osławionych aminokwasów, które moglibyśmy uzyskać z kolagenu. Znowu wszystko syntetyzuje.

nie ma tRNA, które mogłoby przyjąć hydroksyprolinę lub hydroksylizynę, a następnie włączyć je do rosnącego łańcucha polipeptydowego.

Ogólnie tutaj jest link do badania [1]. Szczury karmiono radioaktywną hydroksyproliną i hydroksylizyną. Sprawdziliśmy, czy kolagen składa się z tych radioaktywnych aminokwasów. Oczywiście, że nie! To był eksperyment z 1954 roku. Sprzedawcy suplementów diety wciąż twierdzą, że to dobra zabawa.

Ogólnie rzecz biorąc, prekursorem hydroksyproliny jest tylko dietetyczna prolina, a dietetyczna lizyna jest prekursorem hydroksylizyny w kolagenie.

Jeśli zjemy hydroksyaminokwasy, to wszystkie z nich zostaną jeszcze zredukowane do stanu normalnych aminokwasów i dopiero wtedy zostaną wykorzystane.

Wniosek: kolagen dla aminokwasów jest cenny tylko dla proliny, glicyny, alaniny, argininy, których w kolagenie jest naprawdę dużo i więcej niż w jakimkolwiek innym produkcie białkowym.

Co to jest żelatyna i co to jest hydrolizowany kolagen?

Wiele osób słyszało o suplementach kolagenowych dostępnych osobno. Czy jest tylko żelatyna spożywcza? Jaka jest między nimi różnica?

Przez wiele lat normalny kolagen kości i chrząstki był uważany za nierozpuszczalny w wodzie, a zatem nie przyswajalny. Powodem tego jest fakt, że natywny kolagen, tj. kolagen, który dostaje się do organizmu z pożywienia, jest odporny na działanie trypsyny.

Kiedy kolagen przechodzi pewną obróbkę, na przykład gotowanie w wodzie, jego struktura, tylko hydroksyaminokwasy, które trzymają nitki, zapadają się, a podjednostki są częściowo hydrolizowane, a żelatyna staje się tego produktem. Oczywiście dużo łatwiej jest go strawić.

Rozwinięte łańcuchy peptydów żelatynowych wychwytują duże ilości wody, co prowadzi do powstania uwodnionych cząsteczek. To jest proces gotowania galaretki, tak jak robią to nasze babcie i mamy. Rozkładają kolagen, a kolagen zamienia się w żelatynę.

Więc żelatyna to kolagen, który uległ rozkładowi. Łatwiej strawny niż tylko surowiec. W fabrykach żelatynę uzyskuje się przez gotowanie i przetwarzanie różnych alkaliów masy kostnej, zmielonych więzadeł, chrząstki itp.

Tutaj. Ale jest też hydrolizowany kolagen.

To żelatyna, która została kilkakrotnie przetworzona. Jest jeszcze bardziej zniszczony i jeszcze łatwiejszy do strawienia i rozbicia na aminokwasy. To cały żart. Cała różnica polega na przetwarzaniu.

 • Hydrolizowany kolagen – wysoko przetworzony.

Trawienie i wchłanianie zależy od przetwarzania przetwarzania kolagenu, tj. z jego biodostępności.

Nauka głównego nurtu twierdzi, że obecnie nie ma prawdziwych, znaczących dowodów na to, że suplementy pomagają. Jest bardzo mało badań. Ale te, które są, to:

90 osób po 50. roku życia z zapaleniem stawów. Zostali podzieleni na dwie grupy. Przez 3 miesiące jedna grupa jadła placebo, druga pigułkę, tj. jedna kapsułka hydrolizowanego kolagenu z jednego źródła. I były ulepszenia! Mobilność, łagodzenie bólu u osób przyjmujących suplement.

Dzieje się tak nie tylko dlatego, że dawka badania jest prawdopodobnie tak niska, że ​​jej wpływ prawdopodobnie będzie znikomy, ale także z powodu tajemnicy dotyczącej finansowania badań. Producenci, którzy chcą, aby ich suplementy przeszły test, płacą za badania, a naukowcy w swoich publikacjach uznają suplement za skuteczny. A kiedy zobaczysz tego rodzaju artykuł, wiedz, że musisz bardzo uważnie przyjrzeć się danym.

Inne badanie [3] tego samego producenta. Ale potem oficjalnie ogłosili, że sponsorują badanie. Zbadano wpływ kolagenu na głowy stawów kolanowych. Była już przyzwoita dawka 10 g dziennie. A wyniki są bardziej odkrywcze.

Były ulepszenia, ale tylko na zdjęciach. Eksperyment trwał 24 miesiące. Ze względu na małą liczebność próby wyników tych nie należy uważać za rozstrzygające.

Oto kolejne badanie [4] – i wszystkie od tych samych facetów. Jest tego więcej. Mają około 5 studiów. Małe grupy kontrolne. A subiektywne wyniki oparte na rodzaju ankiet boli / nie boli.

Żelatyna i hormon wzrostu

Najlepszym źródłem argininy ze wszystkich białek jest żelatyna. Ale oprócz tej żelatyny, soja również nadąża. Ogólnie rzecz biorąc, faceci jedli białko w dużych dawkach, prawie pół grama na kg masy ciała.

Ale nie uprawiali sportu. Stwierdzono, że spożycie żelatyny w pożywieniu znacznie zwiększa wydzielanie hormonu wzrostu po spożyciu. Wyższe niż wszystkie inne białka. Tylko soja nie pozostawała w tyle. Uważa się, że to wszystko dzięki argininie. Ale po 2 godzinach! Nie po 20 minutach, ale po 2 godzinach.

Pytanie, które natychmiast zadajemy, brzmi: czy sportowcy mogą zwiększyć produkcję hormonu wzrostu jedząc żelatynę na śniadanie? Na podstawie badań możemy powiedzieć, że jeśli ważysz 80 kg, potrzebujesz 48 g żelatyny.

Ciekawy. To już jest obiecujące. Jest więcej badań, ale większość z nich jest sponsorowana przez producentów. Jeśli inne badanie zhydrolizowanego kolagenu typu 2 . Napisałem tam jakieś nienaukowe bzdury, nawet tego nie analizuję.

Żelatyna lub hydrolizowany kolagen

 

Istnieją oddzielne suplementy kolagenu i jadalna żelatyna. Jaka jest między nimi różnica? Najpierw zastanówmy się, czym jest kolagen i żelatyna.

Kolagen to białko, które stanowi od 25% do 35% białek w całym organizmie i znajduje się we wszystkich tkankach naszego organizmu:

W skórze . Składa się z włókien kolagenu i elastyny ​​oraz tkanki głównej – macierzy. Kolagen stanowi około 75% suchej masy, a elastyna około 4%.

W mięśniach . Mięśnie zbudowane są z tkanki łącznej, na którą składają się włókna kolagenu i elastyny.

W tkance naczyń krwionośnych.

Natywny (naturalny) kolagen . Jest to naturalna forma kolagenu występująca w skórze, więzadłach i chrząstkach. To właśnie ten rodzaj kolagenu otrzymujemy z pożywienia, jedzenia udka kurczaka czy gryzienia chrząstki.

 

Pod względem biodostępności i przyswajania przez organizm jest niezwykle złożony. Im bardziej naturalna forma kolagenu (mniej przetworzona), tym więcej wysiłku potrzebuje organizm, aby go strawić i wchłonąć, wydać więcej energii, enzymów i innych zasobów.

Kiedy więc zobaczysz reklamę z głośnym „przechwalaniem się” – „nasz produkt ma prawdziwy, naturalny kolagen” – odejdź od niego, nic ci to nie da.

Przy chorobach przewodu pokarmowego, niskiej kwasowości, chorobach trzustki, braku enzymów i innych problemach trawiennych taki kolagen nie może być wchłaniany przez organizm. Ponieważ do asymilacji konieczne jest rozbicie odpowiednio silnych wiązań między cząsteczkami kolagenu w celu uzyskania poszczególnych elementów.

A jeśli organizm nie może czegoś przyswoić, zostanie po prostu wyświetlony „w linii prostej”. Jeśli z jakiegoś powodu coś wnika dalej (na przykład duże łańcuchy białkowe nie są całkowicie rozszczepione), to powoduje to ostrą reakcję układu odpornościowego w postaci alergii i chorób.

Dlatego ciężko nam trawić chrząstki, więzadła i ścięgna i generalnie nie warto jeść. Tego rodzaju kolagen, podobnie jak kości, paznokcie i włosy, na ogół nie jest w stanie strawić naszych enzymów. Jest więc skóra i chrząstki – bezużyteczny i nieskuteczny sposób na uzupełnienie diety w aminokwasy i kolagen. Zbyt dużo wysiłku, zasobów i energii jest wymagane, a wynik może być zerowy.

Żelatyna . Kiedy kolagen poddany zostanie pewnej obróbce, np. Gotując się w wodzie, jego struktura ulega zniszczeniu i częściowej hydrolizie, a produktem tego procesu staje się żelatyna . Oczywiście dużo łatwiej jest go strawić.

 

 

Żelatyna jest drugą najbardziej przyswajalną formą kolagenu . Gotowanie kości, chrząstek i innych produktów ubocznych powoduje zniszczenie wiązań kolagenowych i uzyskanie bardziej dostępnego typu kolagenu, składającego się z mniejszych łańcuchów aminokwasów.

Nasza słynna galaretka to zwykła żelatyna. Taki kolagen jest łatwiej przyswajalny przez organizm. W przeciwieństwie do glukozaminy i chondroityny, które ulegają zniszczeniu podczas obróbki cieplnej i nie można ich uzyskać z żelatyny w postaci gotowej, żelatyna jest dobrym źródłem kolagenu dla organizmu.

Nie zaleca się ciągłego stosowania żelatyny . W przypadku problemów żołądkowych żelatyna może być również słabo wchłaniana. Ponadto żelatyna jest białkiem, a nadmiar białka przyczynia się do krzepnięcia krwi, a dla niektórych osób, szczególnie w starszym wieku i przy obecności innych chorób, może być szkodliwy.

Jednak dla odmiany na kursach możesz wziąć zakupioną żelatynę z torby. Otrzymamy pewną ilość kolagenu typu I, II i III, niezbędnego dla naszych więzadeł, chrząstek, skóry i stawów.

Więc żelatyna to kolagen, który uległ rozkładowi . Łatwiej strawny niż surowiec. W fabrykach żelatynę uzyskuje się przez gotowanie i przetwarzanie różnych zasad masy kostnej, zmielonych więzadeł, chrząstki itp.

Hydrolizowany kolagen to żelatyna, która została poddana kilkukrotnej obróbce. Jest jeszcze bardziej zniszczony i jeszcze łatwiejszy do strawienia i rozbicia na aminokwasy.

 

Organizm nie musi się wysilać, aby strawić tę formę, nie musi marnować i produkować enzymów do trawienia. Wystarczy rozpoznać i przyswoić gotowe aminokwasy i peptydy.

Z tego możemy wywnioskować, że najlepszym kolagenem, jaki możemy podać organizmowi, jest hydrolizowany (całkowicie rozłożony) kolagen. Formę tę można otrzymać tylko w fabryce i możemy ją spożywać tylko w postaci suplementów. Cała różnica polega na przetwarzaniu. Przetwarzanie średniej żelatyny. Hydrolizowany kolagen – wysoko przetworzony.

WNIOSEK: nadal zalecamy przyjmowanie żelatyny . Z dość banalnych i logicznych powodów: kosztuje mniej, a ponadto jest dobrze wchłaniany, tylko wolniej niż jego drogi odpowiednik. Najważniejsze, jak to wziąć.

Koniecznie wymieszaj żelatynę w wodzie i weź ją przed posiłkami lub przynajmniej z kwasem askorbinowym, aby żołądek miał odpowiednią kwasowość. To jest bardzo ważne! Żelatyna nie pobudza receptorów i nasz organizm nie będzie na nią prawidłowo reagował.

Nawiasem mówiąc, możesz zrobić własne galaretowate galaretki w domu . Handlowe galaretki mają niską zawartość żelatyny i dużą zawartość cukru, więc nie warto ich jeść.

Optymalna dawka to 3-5 gramów na raz . Nie należy od razu wypijać dziennej porcji, lepiej rozprowadzać ją na cały dzień.

Jak skuteczne są

 

Zarówno w przypadku żelatyny, jak i kolagenu zajmujemy się tylko niektórymi niezbędnymi aminokwasami – proliną, glicyną, argininą i alaniną. Jak wiesz, białko składa się z cegiełek budulcowych aminokwasów, a każde białko, które jemy, zostanie rozbite na bloki budulcowe (aminokwasy). I dopiero wtedy nasz organizm, używając cegieł, zbuduje własne, niepowtarzalne białko.

Zarówno żelatyna, jak i kolagen (hydrolizowany) mają niewiele niezbędnych i wiele nieistotnych aminokwasów. Co to znaczy? Oznacza to, że jeśli jemy dużo różnych pokarmów białkowych, to efekt suplementacji będzie mniejszy niż u osób, które jedzą zgodnie ze schematem kurczak-pierś-gryka.

Suplementy kolagenowe pomogą osobom niedożywionym i spożywającym za mało białka . Dla osób z rozwiniętą masą mięśniową i bogatą dietą białkową, nawet w przypadku ostrej potrzeby budowania kolagenu i aminokwasów, wystarczą rezerwy organizmu.

Dlaczego następuje spowolnienie syntezy kolagenu, a właściwie starzenie się organizmu, nie zostało jeszcze w pełni zrozumiane przez naukowców. Istnieje wiele teorii, ale faktem jest, że proces ten nie jest odwracalny. Ale możemy uczynić to mniej szybkim i zauważalnym, znacznie opóźnić.

Musisz tylko zrozumieć, że najważniejszym sposobem, aby to zrobić, nie jest wcale przyjmowanie specjalistycznych suplementów, jak wielu ludzi myśli, ale wszystkie te same zasady zdrowego stylu życia.

Zdrowa dieta zapewni odpowiednie odżywienie tkanek i dostarczenie niezbędnych substancji do procesu tworzenia kolagenu i elastyny.

Ruch przyspieszy i usprawni te procesy, a przede wszystkim dotlenienie i zaopatrzenie pracujących tkanek w niezbędne składniki odżywcze.

Woda zapewni i stworzy warunki dla przepływu wszystkich procesów życiowych.

Wszystko jest skandalicznie proste i przez to trudne.

Oczywiście można stosować suplementy, one podobnie jak żywność dla sportowców niosą po prostu gotową formułę i niezbędny zestaw pierwiastków w zwiększonej ilości do syntezy własnego kolagenu, co ułatwia organizmowi przyswajanie go i produkcję własnego unikalnego białka.

Chociaż istnieje kilka kluczowych różnic między peptydami kolagenu a żelatyną, oba zostały powiązane z kilkoma potencjalnymi korzyściami zdrowotnymi. Oto niektóre z głównych sposobów, w jakie te superstar suplementy mogą wpływać na twoje zdrowie.

1. Zmniejsza ból stawów

Ból stawów i stan zapalny to dwa główne objawy, których doświadcza wiele osób, gdy produkcja kolagenu zaczyna spadać. Na szczęście kilka badań wykazało, że suplementacja kolagenem lub żelatyną może zmniejszyć ból stawów, poprawić mobilność i zmniejszyć ryzyko pogorszenia stanu stawów w czasie.

Co więcej, kolagen może również pomóc osobom cierpiącym na reumatoidalne zapalenie stawów, które jest rodzajem choroby autoimmunologicznej charakteryzującej się bólem i obrzękiem stawów.

W rzeczywistości jedno badanie opublikowane w czasopiśmie Science wykazało, że przyjmowanie suplementu kolagenu skutecznie poprawia obrzęk i bolesność stawów u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów, a nawet może pomóc w wywołaniu remisji u kilku uczestników.

2. Wspomaga zdrowie jelit

Obiecujące badania sugerują, że zarówno kolagen, jak i żelatyna mogą pomóc w leczeniu zespołu nieszczelnego jelita, stanu, w którym toksyny i cząsteczki przedostają się z przewodu pokarmowego do krwiobiegu, powodując rozległy stan zapalny w całym organizmie.

Żelatyna i kolagen mogą nie tylko zmniejszyć stan zapalny jelit, ale także wzmocnić barierę przewodu pokarmowego, aby poprawić zdrowie jelit.

Należy jednak pamiętać, że jedną z kluczowych różnic między żelatyną a kolagenem jest strawność; Żelatyna i hydrolizowany kolagen mają niską masę cząsteczkową i mogą być łatwiej wchłaniane przez organizm, jeśli masz problemy z trawieniem.

3. Wspomaga świecącą skórę

Ponieważ kolagen odgrywa kluczową rolę w zdrowiu skóry, zwiększenie jego spożycia poprzez suplementację może pomóc odwrócić oznaki starzenia, aby skóra była promienna i gładka.

W jednym badaniu codzienne przyjmowanie peptydów kolagenowych przez osiem tygodni poprawiło elastyczność skóry i nawilżenie bez skutków ubocznych. Inne badanie z Londynu wykazało, że stosowanie suplementów kolagenowych może przeciwdziałać oznakom starzenia, zwiększając jędrność skóry, redukując zmarszczki i suchość.

4. Zmniejsza głód

Pod względem żywieniowym istnieje wiele podobieństw między żelatyną a kolagenem, zwłaszcza pod względem zawartości białka. W rzeczywistości oba składają się głównie z białka, a każda porcja zawiera szereg niezbędnych aminokwasów.

Białko jest ważne dla wielu aspektów zdrowia, zwłaszcza jeśli chodzi o kontrolowanie głodu. Badania nie tylko przyczyniają się do sytości i zmniejszają ogólne spożycie kalorii, ale także pokazują, że białko może pomóc obniżyć poziom greliny, hormonu odpowiedzialnego za stymulowanie głodu.

Ponadto żelatyna może nawet zwiększać poziom glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), ważnego hormonu kontrolującego głód i apetyt, zgodnie z badaniem przeprowadzonym w 2008 roku w Brazylii.

5. Wzmacnia kości

Chociaż istnieje kilka niewielkich różnic między żelatyną a peptydami kolagenowymi, oba zawierają wiele składników odżywczych potrzebnych do utrzymania zdrowia kości.

W szczególności miedź jest niezbędnym minerałem znajdującym się w obu suplementach, który został powiązany z poprawą zdrowia kości. W rzeczywistości, jedno badanie z Chin wykazało, że nieprawidłowe poziomy miedzi we krwi mogą być związane ze zwiększonym ryzykiem złamań i zmniejszoną gęstością kości.

Co więcej, inne badania pokazują również, że hydrolizat kolagenu może być pomocny w leczeniu problemów takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów i osteoporoza. Badanie przeprowadzone przez Case Western Reserve University wykazało, że codzienne suplementy mogą zmniejszyć ból u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego lub biodrowego, a także mogą blokować rozpad kolagenu kostnego w celu utrzymania zdrowia kości.

Sekret skuteczności żelatyny

Aby zrozumieć, jak działa żelatyna, musisz zrozumieć, co to jest. Jest to substancja pozyskiwana z tkanki łącznej bydła. Gotowy produkt zawiera dużo białka zwierzęcego, które jest „budulcem” skóry i sprzyja jej regeneracji. Również żelatyna znacząco poprawia kondycję włosów i paznokci.

Wyraźny efekt przyjmowania żelatyny wynika z obecności takich użytecznych substancji w jej składzie:

 • kolagen – ma silne właściwości przeciwstarzeniowe, uelastycznia i uelastycznia skórę;
 • aminokwasy (około 15 nazw) – stymulują regenerację uszkodzonych obszarów skóry, hamują naturalny proces starzenia;
 • kompleks witamin – odżywia komórki skóry, utrzymuje naskórek w normalnym stanie funkcjonalnym;
 • minerały (żelazo, fosfor, potas, wapń) – stymulują procesy metaboliczne, przyspieszają regenerację.

Żelatyna jest cennym źródłem białka zwierzęcego, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i budowy tkanek. To przyzwoita alternatywa dla mięsa. Warto jednak pamiętać, że żelatyna to produkt wysokokaloryczny. Jego wartość energetyczna to około 300 Kcal na 100 gramów. Tak więc ci, którzy podążają za rysunkiem, powinni przyjmować żelatynę z umiarem.

 

Jak wziąć żelatynę

Aby zachować piękno i młodość skóry, potrzebujesz najpopularniejszej żelatyny. Możesz kupić najtańszy. Najważniejsze jest, aby kompozycja nie zawierała żadnych syntetycznych dodatków (konserwantów itp.). Napój przeciwstarzeniowy przygotowuje się w następujący sposób:

 • Wieczorem rozcieńczyć łyżeczkę miodu w szklance zimnej wody i dodać dwie łyżeczki żelatyny. Miód nie jest wymagany, ale bardzo dobrze działa w połączeniu z żelatyną. Ponadto bez tego smak napoju będzie bardzo nieprzyjemny.
 • Dobrze wymieszaj i pozostaw przedmiot obrabiany w temperaturze pokojowej na noc.
 • Rano wlej płyn do rondla i podgrzej do rozpuszczenia żelatyny. Ale nie gotuj, w przeciwnym razie produkt będzie bezużyteczny.
 • Gdy napój lekko ostygnie, wypij go na pusty żołądek. Możesz zjeść śniadanie za około pół godziny.

 

Żelatynę należy przyjmować codziennie przez miesiąc. Przed drugim kursem muszą minąć co najmniej trzy miesiące, w przeciwnym razie nastąpi przedawkowanie białka.

Wygodna alternatywa

Jeśli nie chcesz tracić czasu na przygotowywanie galaretowatego napoju, możesz kupić żelatynowe kapsułki w aptece. Jest równie przydatny jak kulinarny, ale jest gotowy do użycia i nie wymaga żadnych dodatkowych manipulacji.

Alternatywnie możesz również kupić specjalny suplement diety z kolagenem w sklepie z żywnością dla sportowców. Posiada wysoką zawartość białka i wysoką biodostępność. Tak więc, jeśli zwykła żelatyna jest wchłaniana przez organizm w 20-30%, to suplement sportowy jest wchłaniany w 90%. Wstrząsowa dawka białka natychmiast dostaje się do krwiobiegu i jest transportowana do tkanek.

Pamiętaj jednak, że zbyt dużo białka jest nie mniej szkodliwe niż jego brak. Jeśli więc nie masz pewności, ile kolagenu potrzebuje Twój organizm, wybierz zwykłą żelatynę zamiast skoncentrowanych suplementów sportowych. Będzie miał dobry efekt kosmetyczny bez skutków ubocznych.

Żelatyna zawiera substancje pochodzenia zwierzęcego obecne w organizmie człowieka. Oznacza to, że odżywia tkanki i poprawia ich stan funkcjonalny. Po miesięcznym kursie żelatyny możesz liczyć na następujący efekt:

Żelatyna ze względu na swoje właściwości otulające ma korzystny wpływ na żołądek. Picie drinka rano może wyleczyć zapalenie żołądka i zwalczyć zgagę.

 

Powiem szczerze – nie żałowałem. Eksperyment się powiódł. Wziąłem czterotygodniowy kurs żelatyny, a wynik był bardzo zadowalający. Twarz stała się świeższa i młodsza, włosy zaczęły wyglądać lepiej. Ponadto paznokcie przestały się łamać.

Dlaczego nie wszyscy są szczęśliwi?

Pomimo niezaprzeczalnych zalet żelatyny, są na jej temat nie tylko pozytywne recenzje. Niektóre kobiety twierdzą, że ten produkt był bezużyteczny lub miał bardzo mały efekt. Dlaczego to się dzieje?

Faktem jest, że organizm zaczyna intensywnie tracić kolagen od około 30 roku życia. Ale wiele kobiet zaczyna walczyć o uzupełnienie niedoboru białka dopiero wtedy, gdy pojawiają się widoczne zmiany związane z wiekiem – po 40 latach (lub nawet po 50).

Ale w wieku dorosłym niedobór kolagenu w organizmie (a zwłaszcza w tkankach) jest ogromny. Kiedy zaczynasz pić galaretowaty napój, po prostu nadrabiasz wynikający z tego niedobór składników odżywczych. Organizm kieruje białko do najbardziej wrażliwych obszarów – chrząstki, stawów i naczyń krwionośnych.

Zatem jeśli nie zauważyłeś efektu przeciwstarzeniowego po pierwszym kursie, nie oznacza to, że żelatyna nie działa. Działa, ale najpierw porozmawiamy o przemianach wewnętrznych. Aby zauważyć pozytywne przemiany skóry, musisz przejść dwa, a nawet trzy lub cztery kursy. Efekt kosmetyczny uzyskasz dopiero po rozwiązaniu problemów wewnętrznych.

Żelatyna to budżetowe narzędzie do kompleksowego odmładzania skóry i całego ciała. Im szybciej zaczniesz go stosować, tym wyraźniejszy będzie efekt kosmetyczny. Wyniki mogą nie być widoczne tak szybko, jak byś chciał, ale w końcu zauważysz pozytywne zmiany. Wartość żelatyny polega na tym, że odmładza Cię nie tylko zewnętrznie, ale także wewnętrznie.

Kolagen i żelatyna mają niezwykle pozytywny wpływ na zdrowie i wygląd człowieka. Dokonując wyboru między nimi, należy wziąć pod uwagę cel aplikacji i zalecenia specjalistów. Przed rozpoczęciem wizyty wskazana jest konsultacja z lekarzem.

 


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska