Nie musisz często zmieniać wody, aby utrzymać akwarium w czystości. Wystarczy kupić specjalne urządzenie – filtr akwariowy. W tej recenzji poznasz podstawowe cechy urządzeń filtrujących i najlepsze filtry do swojego akwarium.
Nie musisz często zmieniać wody, aby utrzymać akwarium w czystości. Wystarczy kupić specjalne urządzenie – filtr akwariowy. Ale ze względu na dużą liczbę dostępnych opcji wybór odpowiedniego urządzenia nie jest taki łatwy. Ale normalne istnienie nie tylko ryb i innej fauny akwariowej, ale także roślin zależy od właściwego wyboru. Dlatego przed zakupem warto poznać zarówno główne cechy urządzeń filtrujących, jak i najlepsze filtry do akwarium.
Typy filtrów
Wszystkie urządzenia filtrujące do akwariów są przede wszystkim podzielone zgodnie z metodą instalacji. Jeśli filtr ma być zamocowany wewnątrz, jest uważany za wewnętrzny. Gdy znajduje się na zewnątrz – na zewnątrz. Airlift jest uważany za oddzielny rodzaj filtrów wewnętrznych. Podczas gdy zewnętrzne urządzenie filtrujące może być kanister lub na zawiasach.
Wewnętrzny
Najpopularniejsze urządzenia do skutecznego sprzątania w dobrej cenie. I chociaż nawet najpotężniejsze modele wewnętrzne mają pojemność do 500 litrów, to jest więcej niż wystarczające dla wielu hobbystów. Filtry zajmują mało miejsca i prawie nie zmniejszają objętości akwarium. A w dużych zbiornikach służą do dodatkowej filtracji razem z modelami zewnętrznymi.
Zasada działania polega na stworzeniu wbudowanej pompy strumienia wody, który odbija się od ścianek i unosi zassane przez filtr zawieszone cząsteczki. Ponadto przepływ nie powinien być zbyt słaby, aby skutecznie oczyścić akwarium i niezbyt silny, w przeciwnym razie brud zostanie ponownie odbity od samego urządzenia.
Uważa się, że najlepsze filtry wewnętrzne do akwarium to urządzenia zamknięte („okulary”). Mają ograniczoną pojemność, która wystarcza na nie więcej niż 200-litrowy zbiornik, ale są bardzo wydajne.
Głowice filtrów zapewniają czyszczenie mechaniczne i biologiczne i nadają się do dużych akwariów. Ale skuteczność czyszczenia z ich pomocą jest niższa niż w przypadku opcji zamkniętych.
Innym rodzajem filtra wewnętrznego jest podnośnik powietrzny. Jego zalety to korzystna cena, wzbogacenie wody mieszanką powietrza oraz skuteczna filtracja mechaniczna. Wadą jest mała moc. Nawet najbardziej produktywne modele mogą obsługiwać tylko stosunkowo małe akwarium – do 100-150 litrów. Dlatego są zwykle kupowane do zbiorników z narybkiem lub krewetkami.
Zewnętrzny
Filtry zewnętrzne są bardziej wydajne, dlatego są właściwym wyborem do akwariów od 150 do 1000-1500 litrów. Ten typ urządzenia jest instalowany na zewnątrz. Woda przepływa wężem z akwarium do filtra zewnętrznego, przechodzi przez wszystkie warstwy wypełniacza i wraca przez drugą rurę. Zalety technologii to pełny cykl filtracji, wysoka niezawodność, trwałość i łatwa konserwacja. Wśród minusów są duże wymiary i wysoki poziom hałasu.
Filtr zewnętrzny pojemnika został wybrany ze względu na jego dobrą wydajność. Aby go zainstalować, potrzebujesz więcej miejsca – ale stosunek ceny do skuteczności czyszczenia będzie wyższy. Powody wyboru innej wersji filtra zewnętrznego uchylnego to zwartość, lekkość oraz możliwość zawieszenia bezpośrednio na ścianie akwarium.
Z drugiej strony takie urządzenie zwane „plecakiem” wystarczy na nie więcej niż 250-350 litrów. A działaniu większości zamontowanych modeli, działających na zasadzie wodospadu, towarzyszą odgłosy szemrzącej wody.
Rodzaj filtracji i wypełnienie
Zgodnie z metodą oczyszczania wody wszystkie urządzenia filtrujące do akwariów dzielą się na trzy typy:
• Modele mechaniczne usuwają zanieczyszczenia z wody. Zasada działania opiera się na przepływie cieczy przez porowaty materiał, który zatrzymuje cząstki o określonej wielkości. Wypełniacz jest okresowo myty i wymieniany. Średnia żywotność gąbki wynosi 2 tygodnie.
• Aby oczyścić wodę nie tylko z zawieszonych zanieczyszczeń, ale także z niebezpiecznych chemikaliów, warto wybierać modele z filtracją biologiczną. Kolonie pożytecznych bakterii powstające na powierzchni filtra rozkładają amoniak na znacznie mniej szkodliwe składniki. Jednym z przykładów wypełniacza jest porowata ceramika.
• Filtracja chemiczna dobrze usuwa substancje rozpuszczone. Wypełnione są węglem aktywnym, rzadziej torfem. Pierwsza usuwa amoniak i zapach. Ściółka torfowa jest wybierana dla ryb wymagających łagodnej kwaśnej wody.
Większość filtrów, nie licząc tych najbardziej budżetowych, pozwala na oczyszczanie wody w akwarium na kilka sposobów naraz. Kupując, warto zwrócić uwagę na urządzenia, które stosują jednocześnie 3 rodzaje filtracji – tym bardziej, że ich cena nie jest dużo wyższa niż modeli z 2 opcjami czyszczenia.
Potęga technologii
Wybierając lepszy filtr do akwarium, weź pod uwagę zużycie energii elektrycznej. Najlepsza opcja to nie więcej niż 10 watów. W przypadku dużych ilości odpowiednie są urządzenia o mocy do 16 W. Chociaż biorąc pod uwagę fakt, że sprzęt wydaje w ciągu 10 kW miesięcznie, różnica będzie nieznaczna.
Wydajność filtra należy dobrać do objętości akwarium. Pożądane jest, aby natężenie przepływu cieczy przechodzącej przez urządzenie filtrujące było nie mniejsze niż trzykrotna pojemność zbiornika. Jeśli więc objętość wynosi 200 l, wydajność musi wynosić co najmniej 600 l / h.
Filtruj producentów
Przed wyborem filtra do akwarium warto zwrócić uwagę na jego markę. Lista najpopularniejszych producentów sprzętu obejmuje:
- Aquael . Firma produkująca głównie wewnętrzne urządzenia filtrujące o średniej wydajności – do 1000 l / h. Zalety produktów tej marki to dobra wydajność, przystępna cena, niezawodność i szczelność.
- Tetra. Marka, w której linii znajdują się modele o wydajności 400-2400 l / h. Średnia objętość obsługiwanych akwariów to 500 litrów, maksymalna to 1 metr sześcienny. m. Filtry są łatwe w utrzymaniu, pracują niemal bezgłośnie, mają atrakcyjny wygląd, a czasem nawet termostat. Chociaż ceny takich modeli nie można nazwać przystępną.
- Fluval (Hagen). Kanadyjski producent, wśród których znajdują się modele do akwariów o pojemności 50 litrów oraz sprzęt przeznaczony nawet na 1,5 metra sześciennego. Większość opcji ma 3 sekcje i wielostopniową filtrację. Do wad należy szybko psująca się tablica elektryczna, gromadzenie się brudu w wężach i trudność w znalezieniu części zamiennych.
- Eheim. Niemiecka firma produkująca dobre i średnie modele. Duży asortyment pozwala dobrać urządzenia do niemal każdego akwarium. Seria Classic przeznaczona jest do stosunkowo małych zbiorników do 300 litrów. Linia profesjonalnych modeli pozwala obsłużyć pojemność ponad 500 litrów, ale koszt jest zauważalnie wyższy.
- JBL. Niemiecki producent, którego produkty niewiele różnią się od modeli Eheim. Konstrukcja większości modeli to kanister podzielony na sekcje, połączony klipsami z silnikiem. Zalety technologii to cicha praca, wysoka szczelność, proste wyszukiwanie części zamiennych.
- Jebo. Koszt modeli jest niższy niż w przypadku większości innych firm. Jednak jakość często pozostawia wiele do życzenia. Czasami pojawiają się usterki i problemy z uruchomieniem. Ale filtry są łatwe w użyciu i prawie bezgłośne.
Nie zaleca się wybierania modeli mało znanych marek z Chin i innych krajów azjatyckich. Po pierwsze, ze względu na ryzyko napotkania złej jakości montażu (jakość może być całkiem dobra – ale prawdopodobieństwo zawarcia małżeństwa jest nawet większe niż w przypadku Jebo). Oczywiście możesz kupić taki sprzęt – ale najlepiej zrobić to tylko jako tymczasowy zamiennik na jednostki wyższej jakości.
TOP 5 najlepszych modeli
Ocena tego typu sprzętu na podstawie opinii klientów i ocen na stronach sklepów internetowych pomoże Ci znaleźć odpowiednią opcję dla filtra akwariowego. Wybór sprzętu z tej listy pozwala liczyć na najlepszy stosunek ceny do jakości spośród wszystkich analogów.
Tetra RDF 300
- typ filtra: wewnętrzny;
- liczba metod czyszczenia: 3;
- wydajność, l / h / objętość akwarium, l: 300 / 20-120;
Decydując, który filtr do akwarium lepiej wybrać, należy zwrócić uwagę na model Tetra RDF 300, Urządzenie stanowi optymalne połączenie skuteczności filtracji i cech dekoracyjnych. Wśród zalet jest trzystopniowe czyszczenie, które pozwala usunąć zarówno kolor wody, jak i nieprzyjemny zapach.
Wadą jest stosunkowo niewielka głębokość akwariów, w których można zamontować taki filtr. Maksymalna pojemność zbiornika to tylko 100 litrów. A urządzenie nie ma przycisku zasilania – filtr zaczyna działać po podłączeniu do gniazdka.
Tetra EasyCrystal 600
- rodzaj filtra: wewnętrzny (powietrzny);
- liczba metod czyszczenia: 3;
- wydajność, l / h / objętość akwarium, l: 600 / 50-150;
Wybierając najlepszy filtr do akwarium o pojemności 150 litrów, trudno jest znaleźć model o lepszej wartości niż EasyCrystal 600 firmy Tetra. Urządzenie zapewnia skuteczną trzystopniową filtrację za pomocą gąbki filtracyjnej i węgla aktywnego. Kolejnym plusem jest bezpieczne mocowanie z przyssawką i łatwa konserwacja.
Do plusów można zaliczyć zużycie energii na poziomie zaledwie 8 W, możliwość wymiany gąbki co 4 tygodnie oraz zwartość. Jednak ze względu na to, że EasyCrystal 600 nadal jest windą powietrzną, maksymalna objętość obsługiwanego akwarium nie przekracza 200 litrów, a producent zaleca stosowanie filtra do zbiorników do 150 litrów.
Aquael Fan 3 plus
- typ filtra: wewnętrzny;
- liczba metod czyszczenia: 2;
- wydajność, l / h / objętość akwarium, l: 700 / 100-250;
maksymalna pojemność obsługiwanego akwarium może osiągnąć 250 litrów. Zapewnia to dobra wydajność na poziomie 700 l / h oraz skuteczna filtracja – biologiczna i mechaniczna. Urządzenie jest ciche i niewielkie.
Inne zalety to napowietrzanie, łatwa instalacja i regulacja wydajności. Ponadto urządzenie przeznaczone jest do akwariów nie ze świeżą, ale z morską wodą, co umożliwia stosowanie Aquael Fan 3 plus do hodowli ryb egzotycznych. Chociaż prawie jedyną wadą urządzenia jest jego duży rozmiar.
SunSun HBL-802
- typ filtra: zewnętrzny (zawiasowy);
- liczba metod czyszczenia: 1;
- wydajność, l / h / objętość akwarium, l: 500 / 80-120;
W rankingu filtrów zewnętrznych do akwarium można znaleźć model SunSun HBL-802. Jego zalety to możliwość zawieszenia na zbiorniku, oczyszczanie zarówno wody słodkiej, jak i morskiej, 4-stopniowa filtracja oraz minimalny pobór mocy – 6 W.
Pojemność filtra jest wystarczająca do małego akwarium – tylko 120 litrów. Ale ma dość trwały korpus, wysoką skuteczność filtracji i zwartość. Ponadto według kupujących nie ma zauważalnych braków w urządzeniu.
EHEIM 2275 professional 4+
- typ filtra: zewnętrzny (kanister);
- liczba metod czyszczenia: 2;
- wydajność, l / h / objętość akwarium, l: 1250 / 200-600;
Topowe urządzenia uzupełnia wysokowydajny, choć bardzo drogi model filtra akwariowego. Urządzenie premium pozwala na oczyszczanie wody w akwariach do 600 litrów objętości. Jego zalety to regulowany przepływ wlotowy, łatwe czyszczenie, ochrona powietrza i cicha praca.
Kolejną ważną cechą modelu jest kompatybilność ze wszystkimi akcesoriami EHEIM oraz możliwość opóźnienia czyszczenia. A wśród minusów tego zewnętrznego gadżetu odnotowano tylko wysoki koszt zarówno samego urządzenia, jak i wypełniaczy filtrów.