Dżem z mniszka lekarskiego: 13 przepisów

Dżem z mniszka lekarskiego

Te żółte kwiaty pokrywają wszystko późną wiosną i oprócz tego, że są przyjemne dla oka, mają właściwości lecznicze. Wygląd tego przysmaku jest identyczny z miodem, ale smakuje mniej słodko.

Wartość odżywcza produktu wynosi 191 kcal na 100 g. Takie liczby wynikają z faktu, że sam mniszek lekarski jest gorzki, więc wymagana jest duża ilość cukru. Ogólnie skład jest taki sam jak w przypadku każdego innego dżemu: woda, mniszek lekarski (w tym przypadku), cukier i kwas cytrynowy.

Dlaczego dżem z mniszka lekarskiego jest przydatny

Lista przydatnych właściwości tej rośliny jest naprawdę imponująca:

  1. Przede wszystkim zwraca uwagę żółty kolor rośliny, wskazujący na bogatą podaż witaminy C. Nawiasem mówiąc, przy zapaleniu wątroby zaleca się dżem z tej rośliny.
  2. Ponadto roślina zawiera witaminy A i B, a także sód, miedź, żelazo, magnez i potas. Wiele z tych minerałów jest w stanie nie tylko poprawić zdrowie fizyczne, ale także sprawność umysłową.
  3. Najczęściej o mniszek lekarski zgłaszają się osoby z chorymi nerwami i problemami żołądkowo-jelitowymi. Herbata z tym dżemem działa uspokajająco na układ nerwowy, pomaga w walce z lękiem i bezsennością.
  4. Roślina spowalnia tworzenie się żółci, przydatnej przy hemoroidach.
  5. Sami lekarze zalecają dżem z mniszka lekarskiego w leczeniu stawów. I to nie jest fikcja, tradycyjna medycyna jest w stanie pokonać artretyzm, dnę moczanową i reumatyzm.
  6. Dżem normalizuje również kwasowość w zapaleniu żołądka i zapaleniu trzustki, jest stosowany jako łagodny środek przeczyszczający. Wspomaga to dobry metabolizm, czystą skórę i doskonały apetyt. Dzięki temu dżem może stać się substytutem szkodliwego cukru i pomóc każdemu schudnąć.
  7. W przypadku nieprawidłowości w cyklu i bolesnych miesiączek dżem stosuje się jako naturalny środek przeciwbólowy.
  8. Produkt wzmacnia serce i naczynia krwionośne. Przy anemii i przeszywającym bólu w klatce piersiowej gorąca herbata z dżemem jest znacznie przyjemniejsza do picia niż gorzkie tabletki. Mniszek lekarski jest w stanie tłumić procesy zapalne w organizmie.
  9. Taki dżem jest przydatny w przypadku chorób zakaźnych i dysbiozy.
  10. Dżem jest często stosowany jako lek antyalergiczny. Wystarczy łyżka stołowa dla dorosłych na pusty żołądek każdego ranka, aby uniknąć alergii. Główni miłośnicy słodyczy – dzieci – lepiej chronić je przed próchnicą i podawać po łyżeczce, rozcieńczając produkt wodą.

Jak zbierać mlecze na dżem

Szczyt kwitnienia mniszka przypada na okres od kwietnia do października. Jednak nawet ta sprawa ma swoje subtelności i tajemnice. Na zbiory najlepiej wybrać się w maju, kiedy kwiatów jest dużo i są w pełni dojrzałe.

Fajnie, gdyby dzień wcześniej nie było deszczu, a dzień okazał się słoneczny. Nie należy wstawać nawet o świcie, w tym czasie kwiaty prawdopodobnie będą jeszcze zamknięte.

Wybierz mlecze z dużą czapką, jasnym kolorem, bez owadów, które mogą przenosić infekcje i bez widocznych oznak próchnicy. Należy również zwrócić uwagę na wygląd polany (tylko z niej można zbierać mlecze, ale nie z torów i nie w pobliżu przedsiębiorstwa przemysłowego). Jeśli wokół porozrzucane są śmieci, a trawa jest sucha, jasnozielona, ​​to gleba w tych miejscach może być zatruta trującymi chemikaliami z plastiku lub po prostu bardzo zanieczyszczona i uboga. W takim przypadku mlecze z tego obszaru stracą całą wartość, a czas zostanie zmarnowany.

Podstawowe zasady zbierania i suszenia
Do dżemu potrzebujesz tylko kwiatostanów, bez łodygi i liści. Najważniejszą rzeczą jest przycięcie kwiatu, a nie zbieranie go rękami. Nieostrożne obchodzenie się z mniszkiem może strząsnąć cały pyłek, w którym przechowywane są właściwości lecznicze. Czapki najlepiej złożyć w koszyku, aby się nie zgniotły ani nie odkształciły.

Do gotowania potrzebujesz około 400 zdrowych kwiatów. Przed suszeniem należy je sprawdzić pod kątem obcych ziół. Tak więc często hodowca kóz, podbiał i jesienny kulbaba naśladuje mniszek lekarski. Wszystkie te kwiaty można odróżnić po łodydze i wielkości.

W przypadku suszenia trzeba działać szybko, ponieważ kwiaty cięte bardzo szybko gniją. Mleczy nie trzeba myć, a jedynie umieścić na suszarce elektrycznej lub w miejscu nasłonecznionym (w tym ostatnim przypadku zebrane kwiaty powinny leżeć na słońcu przynajmniej tydzień).

Prawidłowe suszenie wymaga temperatury od 42 do 55 stopni Celsjusza. Po wyschnięciu czapki stają się kruche. Można jednak zrozumieć, czy wszystko jest zrobione poprawnie. Jeśli ściśnięty w dłoniach kwiat natychmiast się kruszy, oznacza to, że temperatura była zbyt wysoka, a roślina straciła swoje składniki odżywcze. Nie rozpaczaj, to nie zawsze oznacza porażkę. Delikatne nawilżanie sprayem może przywrócić do życia większość pączków dżemu.

Wysuszone nakrętki należy ostrożnie przenieść do szklanego lub papierowego pojemnika i przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu. Okres ważności do trzech lat.

Jak zrobić dżem z mniszka lekarskiego: przepisy kulinarne

Tradycyjny sposób gotowania

Składniki:

  • Kwiaty mniszka lekarskiego (od 400 sztuk).
  • 1,5 litra wody.
  • Cukier – 1,5 kilograma.
  • Sok z jednej cytryny lub 2 łyżki. kwas cytrynowy.
  • Pektyna (powszechny zagęszczacz w każdym sklepie) – 1 łyżka stołowa

Mlecze spłucz zimną wodą i odsącz nadmiar wilgoci. Po sprawdzeniu nadmiaru części (liście, łodyga) odciąć. Umieść kwiaty w rondlu i gotuj przez 5-10 minut, aż się zagotują. Po bulionie ostudzić i pozostawić w spokoju na jeden dzień. Następnie odcedź płyn i zacznij gotować dżem. Gdy nalewka się zagotuje, dodaj do niej cukier i dokładnie wymieszaj. Najlepiej do smaku. Usuń piankę. Ponownie ostudź do temperatury pokojowej i dodaj pektynę. Mieszaj podczas podgrzewania na małym ogniu. Poczekaj, aż zgęstnieje i wlej sok z cytryny.

Przed zamknięciem słoika potraktuj go wrzątkiem do sterylizacji. Zanurz pokrywki w gorącej wodzie na kilka minut, aby łatwo je dokręcić.

Dżem z mniszka lekarskiego z cytrynami i pomarańczami

Składniki:

  • 250-300 kwiatów mniszka lekarskiego.
  • 1,5 litra wody.
  • 1 cytryna.
  • 2 pomarańcze.
  • 750 g cukru na każdą puszkę.

Obierz i opłucz pomarańcze i cytryny. Opłucz mlecze i pozostaw do wyschnięcia. Wszystkie składniki wrzuć do miski, zalej wodą i gotuj przez godzinę. Po odsączeniu. Do powstałej ilości bulionu dodaj cukier (koniecznie spróbuj), wlej sok z cytryny i gotuj przez kolejną godzinę na małym ogniu, od czasu do czasu mieszając. Schłodzić i przelać do słoików.

Dżem z Liści Wiśni

Składniki:

  • Mlecze – 500
  • 1,5 litra przegotowanej wody.
  • 2 cytryny.
  • 12-15 liści wiśni.
  • Cukier – 1,5 kg.

Do podsuszonych kwiatów dodać liście wiśni i pokrojoną cytrynę, nie oddzielając się od skórki. Garnek ze składnikami stawiamy na średnim ogniu i gotujemy przez godzinę. Następnie ostudź i pozwól mu parzyć przez jeden dzień. Przecedzić przez gazę i ponownie ugotować, stopniowo dodając cukier. Trzeba spróbować. Po ugotowaniu zmniejsz ogień i gotuj przez kolejną godzinę. Konsystencja powinna być lepka. Schłodzić i przelać do słoików.

Przepis bez gotowania

Składniki:

  • Mlecze (z łodygami) – 400 sztuk.
  • 50 gramów miodu.

Ta metoda jest najbardziej przydatna, ponieważ absolutnie wszystkie witaminy pozostają w kwiatach. Mlecze z łodygami moczyć w wodzie przez jeden dzień. Następnie wycisnąć i zmielić w maszynce do mięsa. Następnie przenieś miksturę do pojemnika i wlej miód. Trzymaj pod zamkniętą pokrywką przez 12-24 godziny. Okresowo mieszaj dżem. Następnie przysmak można przechowywać w lodówce i łatwo dodawać do herbaty lub spożywać w czystej postaci.

Dżem z mniszka lekarskiego z przyprawami

Składniki:

  • Mlecze – 400-500 sztuk.
  • 1 litr przegotowanej wody.
  • 1 cytryna.
  • Korzeń imbiru.
  • 2 gwiazdki anyżu.
  • 1,5 kilograma cukru.

Mniszek, imbir, anyż i cytrynę zalej skórką wodą. Włóż do kuchenki i zagotuj, a następnie gotuj przez kolejne dziesięć minut. Następnie ostudź bulion i pozostaw na jedną noc. Odcedź i wyciśnij kwiaty. Ponownie podpal i dodaj cukier, jednocześnie mieszając. Powstały syrop gotuj do wrzenia na średnim ogniu, a po kolejnych pół godzinie na małym ogniu. Po przelaniu do przygotowanych słoików, zgodnie z zasadami.

Dżem z mniszka lekarskiego w wolnym naczyniu

Dżem z mniszka lekarskiego w wolnym naczyniu

Składniki:

  • 100-200 mleczy.
  • 300 gramów cukru.
  • Szklanka wody.
  • Pół cytryny.

Wlej wodę i cukier do miski multicooker, wymieszaj. Uruchom program gotowania dżemu i poczekaj, aż cukier całkowicie się rozpuści. W tym czasie usuń kwiaty z łodyg i spłucz. Pozwól, aby nadmiar wilgoci spłynął. Dodaj mlecze do syropu i gotuj w wolnym naczyniu przez kolejne 20 minut. Po wyjściu na jedną noc. Następnego dnia dżem zgęstnieje, trzeba go przecedzić przez gazę. Następnie wlej go z powrotem do miski multicooker i gotuj przez 15 minut, dodając sok z cytryny. Gorący przysmak wlać do słoików i ostudzić.

Dżem z mniszka lekarskiego bez cukru i gotowania

Składniki:

  • Mlecze – 300-400 sztuk (możliwe z liśćmi i nogami).
  • Płynny miód.
  • Korzeń imbiru – 2 centymetry.
  • Skórka cytrynowa z jednej cytryny.
  • Sok z połowy cytryny.

Oczyść zebrane kwiaty z gruzu i owadów. Włóż do słoika, zostawiając miejsce na miód. Do słoika dodaj skórkę z cytryny, sok i drobno posiekany imbir. Następnie wlej miód, aż wszystkie składniki zostaną całkowicie przykryte. Wstrząśnij do wymieszania i odstaw na jeden dzień. Przechowywać w ciemnym miejscu przez trzy tygodnie. Po upływie terminu ważności odcedź i przelej do słoików.

Dżem z mniszka lekarskiego z miętą i igłami

Składniki:

  • 500 mleczy.
  • 25 gałązek mięty.
  • Garść młodych igieł.
  • Cukier – 1,5 kilograma.
  • 2,5 litra wody pitnej.
  • Duża cytryna i limonka.

Wybrane mlecze włożyć do rondla, dodać listki mięty (bez łodyg), drobno posiekaną limonkę i igły. Dusić do wrzenia. Usuń piankę. Nalegaj na dzień. Następnie kilkakrotnie odcedź płyn i ponownie go podpal. Dodaj cukier i gotuj przez kolejną godzinę, od czasu do czasu mieszając. Gotuj przez co najmniej dwie godziny. Konsystencja powinna być bardzo gęsta. Przenieś do przetworzonego słoika.

Dżem z mniszka lekarskiego i rabarbaru

Składniki:

  • Kilogram sadzonek rabarbaru.
  • 300-500 mleczy.
  • 1,5 kilograma cukru.
  • Litr wody.

Rabarbar pokroić na małe kawałki i gotować dokładnie 1 minutę we wrzącej wodzie. Następnie ostudzić ostro zimną wodą. Osobno zrobić syrop z cukru i wody (gotować około godziny, aż się zagotuje). W osobnym rondlu wymieszać rabarbar, mniszek lekarski i syrop. Gotuj ponownie, aż się zagotuje. Smak tego dżemu jest niezwykły ze względu na kwaśny rabarbar. Taki przepis zawsze pomoże osobom z problemami żołądkowo-jelitowymi.

Dżem z mniszka lekarskiego i płatków róży

Składniki:

  • 100 (suszone lub świeże) płatki róż.
  • 400 (suszonych lub świeżych) kwiatów mniszka lekarskiego.
  • 1 kilogram cukru.
  • Duża cytryna.
  • Szklanka wody.

Syrop cukrowy przygotować osobno: wymieszać wodę z cukrem i zagotować. Dodaj płatki i mlecze, wymieszaj. Następnie pozostaw mieszaninę na noc. Po upływie terminu ważności ponownie podgrzej garnek i dodaj sok z cytryny. Gotuj do wrzenia, odcedź 2-3 razy i przelej do słoików.

Dżem z mniszka lekarskiego i orzechów

Składniki:

  • 500 kwiatów.
  • 2 duże cytryny.
  • Korzeń imbiru.
  • 1,5 szklanki posiekanych orzechów włoskich lub migdałów.
  • 2 kg cukru.
  • Badian – 2-3 gwiazdki.
  • 2 litry wody.

Aby usunąć kwiaty z mieszkańców ziemi i gruzu. Wymieszać z posiekanym imbirem, anyżem i cytryną. Zalej wodą i zagotuj. Nalegaj jedną noc. Rano odcedź i dobrze wyciśnij wszystkie składniki. Dodaj orzechy i cukier. Zagotuj powstałą mieszaninę i wlej do słoików.

Szybki dżem z mniszka lekarskiego

Składniki:

  • 400 sztuk czapek mniszka lekarskiego.
  • 1 kilogram cukru.
  • 1 litr wody.

Przejdź przez kwiaty, ale nie spłukuj, włóż do rondla z wodą. Stopniowo dodawaj cukier, pozwól mu się zagotować. Dobrze wymieszaj i gotuj przez kolejne 20 minut. W razie potrzeby odcedź i przelej do wysterylizowanych słoików.

Dżem z mniszka lekarskiego i pektyny (profesjonalny)

Ten przepis jest skomplikowany ze względu na długotrwały proces, a także kilka etapów gotowania. Ale to właśnie ta opcja najlepiej nadaje się do leczenia!

Składniki:

  • 400 kwiatów mniszka lekarskiego.
  • 3-4 worki pektyny.
  • 1,5 kilograma cukru.
  • 2 litry wody.
  • 1 mała cytryna.
  1. Zbierz kwiaty, oddziel od nadmiaru zielonych części, spłucz. Włóż do rondla i przykryj schłodzoną, przegotowaną wodą. Zagotuj powstałą mieszaninę i gotuj na małym ogniu przez kolejne 10 minut. Przykryj ręcznikiem i odstaw na 12 godzin.
  2. Odcedź płyn 2-3 razy. Powstałą wodę ponownie podgrzej i dodaj cukier, dokładnie wymieszaj. Po całkowitym rozpuszczeniu gotuj przez kolejne 15 minut. Następnie ostudź.
  3. Włóż z powrotem do kuchenki i dodaj pektynę, delikatnie mieszaj, aż zgęstnieje. Wyciśnij sok z cytryny. Wlać do słoików. Przechowywać w chłodnym miejscu.

Podstawowe zasady przędzenia

Przed wlaniem dżemu do słoika należy go wysterylizować przez parzenie lub posypanie wrzątkiem. Jednak pojemnik nigdy nie powinien być mokry! Przed zwinięciem słoiki należy położyć do góry nogami na papierze i poczekać, aż całkowicie wyschną. Możesz oczywiście skorzystać z kuchenki mikrofalowej, suszarki do włosów i piekarnika, aby przyspieszyć ten proces.

Czapki mogą również wywołać spore zamieszanie. Przepis babci mówi, że wystarczy użyć tylko blaszanych. Teraz popularne są próżniowe. Odkryjmy kilka sekretów. Lepiej wziąć nasadki „białe”, mają mniejsze ryzyko utlenienia (nie powinny się odkształcać) lub specjalne zakrętki. Sklep może doradzić te próżniowe, wytrzymają długo i niezawodnie, a dokręcenie ich jest łatwe.

Jeśli dżem nie jest przeznaczony do długotrwałego przechowywania, wystarczą plastikowe pokrywki. Ale i tutaj istniało niebezpieczeństwo. Przy dużej ilości cukru pokrywki te szybko pęcznieją, dlatego przed zwinięciem należy położyć na słoiku kilka warstw papieru (nie gazety).

Ale sok z cytryny lub kwasek cytrynowy w ogóle nie są dodawane do pikantności. Kwaśne środowisko uratuje słodkie loki przed pleśnią. Ważną rolę odgrywa również gęstość dżemu. Im jest grubszy, tym dłużej pozostanie na półce.

Co zrobić z zepsutym dżemem

Dżem może fermentować z powodu braku cukru, który działa jak naturalny konserwant. Ale nie denerwuj się z wyprzedzeniem! Ciężką pracę można jeszcze uratować.

  1. Zepsuty smakołyk należy rozgrzać na średnim ogniu i zagotować. Stopniowo dodawaj około 50-100 gramów cukru na kilogram dżemu. Usuń piankę, powtórz proces zatykania.
  2. Jeśli dżem jest posłodzony, należy wstawić słoiki do ciepłej wody i zagotować, gdy cukier całkowicie się rozpuści, dodać łyżeczkę soku z cytryny.
  3. Pleśń też sprawia wiele kłopotów. Pozbycie się go jest trudniejsze. Najczęstszą przyczyną zepsutego dżemu są naruszenia procesu technologicznego zatykania (wilgoć, nie do końca zamknięte słoiki i powietrze w środku) i gotowania (niedogotowany syrop, nierozpuszczony cukier). W takim przypadku otwórz puszkę i ostrożnie usuń spleśniałą warstwę. Następnie wytrzyj gardło słoika i ponownie zamknij. Trzeba go spożyć od razu, ale lepiej wysłać go do wypieków lub użyć jako zamiennik cukru.

Gdzie przechowywać dżem

Idealnym miejscem jest oczywiście piwnica, gdzie puszki owinięte są wełnianym kocem. Ale nie każda gospodyni ma takie miejsce! Dżem możesz również przechowywać w lodówce, na najniższej półce, z dala od zamrażarki.

Gdzie przechowywać dżem z mniszka?

Ważne jest, aby temperatura nie przekraczała 10-12 stopni Celsjusza. Jeśli proces wirowania zostanie wykonany poprawnie, dżem całkowicie stanie w spiżarni.

Okres przechowywania słodkiego produktu wynosi zwykle trzy lata. Dopiero po tym rozpoczynają się procesy fermentacji. Ale jeśli to dżem z nasionami, musisz mieć czas na jego użycie za sześć miesięcy. Niebezpieczeństwo tkwi w kwasie cyjanowodorowym, który po 5-7 miesiącach zaczyna silnie się rozprzestrzeniać.

Jak używać dżemu z mniszka?

  1. W przypadku osób, u których zdiagnozowano marskość wątroby, wypij co najmniej pięć szklanek ciepłej wody lub herbaty z trzema łyżkami dżemu z mniszka lekarskiego. Dla uzyskania najlepszego efektu możesz dodać również rumianek, jaśmin i ostropest plamisty.
  2. Jeśli serce jest niegrzeczne, a naczynia słabną, należy przez dwa tygodnie jeść łyżeczkę dżemu na pusty żołądek. Po miesiącu skonsoliduj wynik z innym kursem.
  3. W przypadku zapalenia oskrzeli i zapalenia płuc dżem z mniszka lekarskiego jest po prostu niezastąpiony. Należy go przyjmować w łyżce stołowej po każdym posiłku i dodawać do herbaty zamiast cukru na dziesięć dni.
  4. Kobiety w ciąży muszą używać tego dżemu. Bogaty w minerały i witaminy ma dobroczynny wpływ na płód i matkę. Zaleca się przyjmowanie dżemu w łyżeczce do herbaty. Maksymalna dawka to nie więcej niż trzy łyżki stołowe w czystej postaci.

Przeciwwskazania

Ogólnie dżem z mniszka lekarskiego jest nieszkodliwy, pytanie dotyczy tylko ilości. Zbyt dużo jedzenia może łatwo prowadzić do problemów z zębami, wysypki i skazy spowodowanej słodyczami. Osoby z cukrzycą i nadwagą będą musiały powstrzymać się od smakołyków.

Osoby z problemami z układem hormonalnym również powinny być czujne. Wysoka zawartość jodu w dżemie może być szkodliwa dla zdrowia. Alergia na pyłki może zrujnować życie, to samo dotyczy indywidualnej nietolerancji składników dżemu. Pecha mają również osoby z niskim ciśnieniem krwi.

Interesujące fakty na temat mniszka lekarskiego

  1. Był okres w historii, kiedy przedsiębiorcy nie wiedzieli o drzewie kauczukowym i specjalnie hodowanych mniszkach zawierających gumę w swoich korzeniach do produkcji gumy.
  2. Nic dziwnego, że właśnie tym kwiatom poświęcona jest słynna książka Raya Bradbury’ego „Wino z mniszka”, z których do niedawna powszechnie warzono zdrowe wino.
  3. Mniszek lekarski to niesamowity chwast, którego trudno się pozbyć. Nawet z uszkodzonego systemu korzeniowego cała populacja może odrosnąć.
  4. W czasie II wojny światowej Niemcy palili korzenie mniszka lekarskiego i parzyli „kawę”. Smak nie był gorszy niż naturalny napój!
  5. Mlecze mają dokładne zegary biologiczne. Otwierają się o szóstej rano i zamykają o trzeciej po południu.
  6. Na Kaukazie rośnie wyjątkowy gatunek mniszka lekarskiego o fioletowych płatkach.
  7. W Belgii możesz otrzymać pasztet z mniszka lekarskiego, a nawet piwo.
  8. Chińczycy stali się odkrywcami mniszka lekarskiego. Używali kwiatu w medycynie, a liście i łodygi w sałatkach i zupach. Do tej pory w Państwie Środka nie jest to roślina, ale warzywo.
  9. W Rosji młode dziewczyny wkładają kwiaty pod poduszki, aby odpędzić złe duchy i złe wieści. Być może jasny, letni kolor odegrał magiczną rolę.
  10. Istnieje specjalny rodzaj mniszka białego i żółtego, który rośnie tylko na terenie Półwyspu Kolskiego. Gatunek ten jest wymieniony w Czerwonej Księdze.
  11. Starożytni Grecy wierzyli, że przy pomocy mniszka można pozbyć się piegów i plam starczych.

Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska