Dżem cebulowy: 8 przepisów Recipe

Dżem cebulowy

Nie można dokładnie określić zawartości kalorii, obecności składników odżywczych i witamin, ponieważ każdy przepis jest wyjątkowy. Ważny jest stopień przetworzenia cebuli i innych produktów. Średnia, zbliżona do klasycznego przepisu na dżem cebulowy zawiera na 100 g:

  • 185 kcal;
  • 1,6 g białka;
  • 26 g węglowodanów;
  • 8,5 g tłuszczu;
  • 5,6 g błonnika pokarmowego;
  • 1,5 g popiołu;
  • 56,8 g wody.

Każdy dżem będzie szczególnie bogaty w foliany i tiaminę dzięki cebuli – 100 g zawiera aż 3% dziennego zapotrzebowania. Wśród makroskładników należy wyróżnić krzem – ponad 15% dziennej wartości, potas i fosfor – po 7%, wapń i magnez – po 3%. Dżem cebulowy to doskonałe źródło cynku, miedzi i manganu – ponad 7% dziennego zapotrzebowania organizmu. Jednak przede wszystkim kobalt to 50% w 100 g produktu. Obecne są również niektóre niezbędne i nieistotne aminokwasy.

Dlaczego dżem cebulowy jest przydatny?

To pyszny i aromatyczny produkt, który można dodawać do różnych potraw. Ma minimum przeciwwskazań, a ze względu na brak goryczy nawet dzieci z przyjemnością jedzą konfiturę cebulową.

Wiele zależy od doboru składników, np. miód, czerwona lub ostra papryka, imbir, jabłka dodadzą dżemowi dodatkowych witamin, składników odżywczych i pozytywnych właściwości.

Dżem cebulowy znajduje się na liście dozwolonych produktów spożywczych na choroby żołądkowo-jelitowe. Jest dodawany w ograniczonym zakresie nawet w przypadku choroby wrzodowej. Surowa cebula w tym przypadku jest przeciwwskazana, ale dżem w małych dawkach jest przydatny i łagodzi stan.

Istnieją statystycznie potwierdzone dane, że przetworzona cebula pobudza perystaltykę i działa łagodnie przeczyszczająco, zwłaszcza na tle przewlekłych zaparć.

Pomimo usunięcia większości witaminy C podczas obróbki cieplnej, dżem miodowo-cebulowy zaleca się stosować na przeziębienia, grypę, zapalenie oskrzeli i ból gardła. Olejki eteryczne, fitoncydy i flawonoidy skutecznie przeciwdziałają chorobie.

Specjalna substancja glykinina pomaga obniżyć poziom cukru we krwi.

Jak wybrać cebulę na dżem

Początkowo musisz zdecydować się na cebulę. Zwykle do dżemu używa się klasycznej lub czerwonej cebuli. Czasami jednak potrzebna jest sałatka lub nawet młoda szalotka. Cebula w dużej mierze decyduje o ogólnym smaku dżemu i jest jego podstawą. Dlatego konieczne jest wybranie właściwej, najbardziej odpowiedniej odmiany.

Jakość cebuli powinna być wysoka w aromacie i smaku. Lepiej wypróbować kilka odmian, a następnie wybrać najbardziej interesującą i odpowiednią do przepisu. W takim przypadku cebula powinna być jędrna, a po ściśnięciu lekko chrupiąca.

Ale obecność ogniskowej zgnilizny lub innych uszkodzeń nie stanowi problemu. Wszystko można łatwo pokroić, nie wpłynie to na jakość konfitury cebulowej, tylko nieznacznie zwiększy ilość odpadów podczas czyszczenia.

Jak gotować dżem cebulowy: przepisy kulinarne

Dżem cebulowy to doskonałe danie, a przy odpowiednim przygotowaniu prawdziwy przysmak. Owoc opuszcza goryczkę, podczas gdy karmelizuje, odsłania wyjątkowy smak i aromat. Używając przypraw i dodatkowych składników, możesz stworzyć niesamowitą przystawkę, która zachwyci nawet najbardziej wymagających gości.

Klasyczny przepis

Najbardziej podstawowy i prosty dżem wymaga tylko minimalnych składników:

  • cebula – 1 kg;
  • łyżka oleju roślinnego;
  • cukier – 500 g.

Możesz użyć miodu, brązowego cukru, różnych przypraw i dodatków. Jednak ten przepis pozwoli Ci szybko i łatwo zapoznać się z tym niesamowitym daniem, a następnie poeksperymentować – dodać wino, tymianek, tworzyć mieszanki z jabłkami lub owocami cytrusowymi.

Cebulę należy obrać i pokroić w 5 mm krążki. Wlej olej na patelnię i zacznij smażyć krążki. W ciągu 2-3 minut na dużym ogniu należy je zarumienić, a następnie gotować przez 30 minut na średnim ogniu. Zapewnij równomierne pieczenie, mieszając miksturę co 5-7 minut.

Do rondla wlać trzy szklanki wody i dodać cukier. Podgrzej, dokładnie wymieszaj, aż cukier się rozpuści i dodaj smażoną cebulę. Ważną kwestią jest to, że musisz regularnie mieszać, aby cebula nie sklejała się w syropie. Gotuj około pół godziny, skupiając się na produkcie. Wszystko powinno dobrze się skarmelizować, zagęścić, a syrop powinien zamienić się w jednolitą masę.

Podczas gotowania zawartość garnka nabierze przyjemnego złotobrązowego odcienia, a pomieszczenie wypełni się przyjemnym aromatem. Jest to moment, w którym należy wyłączyć ogrzewanie, przykryć pokrywką i pozostawić masę na 10-15 minut. Dżem cebulowy jest gotowy, można go włożyć do słoików na tydzień w lodówce lub położyć na stole.

Wyśmienity dżem cebulowy z winem i tymiankiem

Wyśmienity dżem cebulowy z winem i tymiankiem

Jest doskonałym dodatkiem do mięs lub serów i idealnie nadaje się do burgerów czy kanapek mięsnych. Bogactwo składników zapewnia złożony, a jednocześnie bardzo intrygujący aromat i naprawdę pyszny smak. Do gotowania potrzebne będą następujące produkty:

  • czerwona lub niebieska cebula – 600 g;
  • cukier – 300 g;
  • wytrawne czerwone wino – 300 ml;
  • ocet balsamiczny – dwie łyżki;
  • olej roślinny – dwie łyżki stołowe;
  • liść laurowy – 2 szt .;
  • suszony tymianek – dwie łyżeczki;
  • ziele angielskie – łyżeczka.

To dokładnie przepis na restaurację, który został zweryfikowany przez składniki. Dlatego dodatkowy liść bazylii lub soku z cytryny będzie tutaj zbędny i zepsuje danie.

Cebulę obrać i pokroić w półpierścienie średniej grubości. Podgrzej patelnię, dodaj olej i zacznij smażyć. Cebula nie powinna się palić, ale konieczne jest doprowadzenie jej do równomiernej miękkości każdego kawałka. Z czasem zajmie to 20-30 minut. Jeśli używasz rondla, możesz dodać go bezpośrednio do niego. Lub włóż cebulę do rondla, dodaj cukier i mieszaj, aż będzie gładka na małym ogniu.

Po pięciu minutach wlej wino, dodaj liść laurowy, suszony tymianek i ocet balsamiczny. Doprowadź wszystko do wrzenia, a następnie zmniejsz ogień do ugaszenia. Trwa 15 minut, podczas których mieszankę należy raz wymieszać. Dodaj ziele angielskie, posmakuj solą. Jeśli wszystko jest w porządku, złap liść laurowy i gotuj przez kolejne 5 minut. Restauracja konfitura cebulowa na winie z tymiankiem gotowa. Do przechowywania używaj wysterylizowanych słoików, dzięki czemu produkt może wytrzymać do 20 dni w lodówce.

Słodki dżem cebulowy z jabłkami

Doskonałe połączenie odmieni dżem, stanie się słodki i bardzo przyjemny. To już naprawdę uniwersalne danie, które można po prostu zjeść z chlebem, dodanym jako nadzienie do ciast, służące do panierowania mięsa, do pieczenia (skórka będzie po prostu nieporównywalna). Do gotowania potrzebne są następujące produkty:

  • cebula zwykła lub czerwona – 1 kg;
  • duże jabłko słodko-kwaśne;
  • cukier – 420 g;
  • jedna gałązka tymianku;
  • łyżeczka majeranku;
  • Sól;
  • ocet 6% – 30ml;
  • olej roślinny;
  • woda lub czerwone wino – 200 ml.

Dżem można gotować tylko w wodzie, ale będzie o wiele ciekawszy i bogatszy, jeśli doda się wytrawne czerwone wino.

Jabłka obrać i pokroić w drobną kostkę. Cebulę pokroić w półpierścienie, ale można ją pokroić w kostkę, jak jabłka. Następnie włożyć do rondla z grubym dnem, skropić odrobiną oleju i usmażyć. Wystarczy jasnozłoty kolor, zajmie to dosłownie 5 minut. Następnie dodaj jabłka, cukier i ocet. Całość postawić na średnim ogniu i regularnie mieszać, a gdy będzie wystarczająca ilość soku zagotować. Zajmie to 10-15 minut.

Gdy napar zacznie lekko ciemnieć dodajemy wino lub wodę, a także tymianek i majeranek. Teraz możesz zamknąć pokrywkę i ustawić minimalną temperaturę. Mieszanka powinna gotować się powoli przez około 3 godziny. Masa stanie się gęsta i nasycona. Możesz umieścić go w słoikach po prostu oblanych wrzącą wodą, dodatkowa sterylizacja nie jest wymagana, ponieważ dżem będzie przechowywany w lodówce do 10 dni.

Pikantny dżem cebulowy z ostrą papryką

Stanowi doskonały dodatek do mięs, marynat i sosów. Taki dżem można stosować do nadziewania drobiu i ryb, nadzienia do pasztetów, dodawany do mięsa mielonego i mieszanki do panierowania mięsa przed pieczeniem. Lekko ostry smak i doskonały aromat podkreślą oryginalne danie. Do gotowania będziesz potrzebować:

  • cebula – 1,3 kg;
  • papryczka chili – dwa strąki;
  • miód – 20 g;
  • olej słonecznikowy;
  • ocet 6% – 30 ml;
  • suszony rozmaryn;
  • tymianek;
  • kolendra;
  • piment;
  • wytrawne białe wino.

Obecność wina jest typowa dla każdego szlachetnego dżemu cebulowego. Możesz gotować z wodą, ale uzyskasz mniej intensywny i rozwijający się smak.

Cebulę pokroić w drobną kostkę, papryczkę chili posiekać w kółko lub też w kostkę. Jeśli potrzebna jest mniejsza ostrość, nasiona należy usunąć.

Dodaj olej roślinny na rozgrzaną patelnię i pierwszą cebulę, a po 3-5 minutach smażenia – papryczkę chili. Technologia jest prosta. Cebulę należy smażyć na dużym ogniu, aktywnie mieszając, po dodaniu pieprzu utrzymuj ten tryb przez kolejne 2-3 minuty. Następnie włącz mały ogień i gotuj zawartość przez 15 minut, od czasu do czasu mieszając.

W osobnej misce wymieszać ocet, miód i wino. Można użyć wody, ale aromat i smak będą słabsze. Po 15 minutach gotowania dodaj ten składnik na patelnię. Można nieco zwiększyć ogień, aby smaki wymieniały się coraz aktywniej, a nadmiar płynu odparowywał. Następnie wróć do trybu duszenia pod pokrywką na kolejne pół godziny.

Jeśli potrzebny jest płynny dżem, można go natychmiast zdjąć z ognia i przelać do słoików. Aby uzyskać bardziej skoncentrowany skład i konsystencję, gotuj na wolnym ogniu do godziny. Taki dżem jest dobrze przechowywany w hermetycznie zamkniętym pojemniku. Wlany do wysterylizowanych słoików, świeżość, smak i aromat zachwycą nawet miesiąc.

Dżem miodowo-cebulowy

Dżem miodowo-cebulowy

Karmelizowana cebula i miód dobrze ze sobą współgrają, zapewniając głęboki słodki smak i bogaty aromat. Taki dżem można stosować nie tylko w daniach obiadowych, ale także w różnych nadzieniach do ciast i po prostu jeść z chlebem pod filiżanką herbaty. Do gotowania będziesz potrzebować:

  • cebula – 1 kg;
  • cukier – 180 g;
  • wytrawne białe wino – 200 ml;
  • miód – 60 g;
  • masło – 60 g;
  • ocet 6% – 30 ml;
  • kolendra – 10 g;
  • szczypta soli i pieprzu.

Cebulę pokroić w drobną kostkę i w rondelku roztopić masło. Możesz użyć patelni, ale potem musisz wszystko przenieść na patelnię do dalszego gotowania. Podsmaż posiekaną cebulę, aż będzie całkowicie przezroczysta. Może to zająć 10 minut na średnim ogniu. Najlepsze efekty daje masło, ale łatwo się wypali, więc nie pozwól, aby chwila minęła.

Do rondla dodaj cukier, miód i ocet, wszystko dokładnie wymieszaj, doprowadzając do wrzenia. Po kolejnych 5-7 minutach wlej wino, dodaj przyprawy. Przenieś ogień do trybu gaszenia. Dżem gotuje się przez dwie godziny, stopniowo gęstniejąc. To właśnie konsystencja stanie się decydującym czynnikiem w momencie usunięcia z ognia.

Pachnący dżem miodowo-cebulowy będzie przechowywany w wysterylizowanych słoikach do dwóch tygodni, pod warunkiem, że będzie przechowywany w lodówce.

Talerz francuskiej cebuli

Niezwykle bogaty i smaczny dżem można uzyskać mieszając jednocześnie kilka odmian cebuli. Ta przystawka pojawiła się we francuskich tawernach i od razu zyskała popularność. Podawany był z mięsem, drobiem i rybami. Do gotowania potrzebujesz:

  • dwie zwykłe główki smyczkowe;
  • dwie główki czerwonej cebuli;
  • cztery szalotki;
  • 100 ml octu balsamicznego;
  • cukier brązowy – 200 g;
  • 80 ml oliwy z oliwek;
  • kilka gałązek tymianku;
  • 400 ml wytrawnego czerwonego wina;
  • ziele angielskie – 5 g;
  • mielony czarny pieprz – 10 g;
  • Sól.

Wszystkie rodzaje cebuli należy pokroić w półpierścienie i wymieszać. Lepiej jest użyć patelni, aby dżem można było przygotować w jednym pojemniku. Wlej tam olej i zacznij intensywnie smażyć cebulę. Po 3-5 minutach dodaj tymianek i pieprz i zmniejsz ogień. Proces przygotowania różnych rodzajów cebuli do gotowości trwa 20 minut na małym ogniu.

Gdy wszystkie cebule się zrumienią i będą klarowne, wlej wino i cukier. Podgrzej i energicznie mieszaj, aż cały cukier się rozpuści, a mieszanina się zagotuje. Teraz ponownie trzeba zmniejszyć ciepło i gotować przyszły dżem przez około godzinę. Kluczowym wskaźnikiem będzie osiągnięcie pożądanej spójności. Możesz zdecydować się na płynny dżem cebulowy lub ugotować do pożądanej konsystencji.

Dżem z cebuli francuskiej jest przechowywany przez krótki czas – tylko tydzień. Jednak często jest spożywany w ciągu kilku dni, jest tak smaczny i wszechstronny w kuchni. Wystarczy zalać słoiki wrzątkiem, przy tak krótkim okresie przechowywania nie ma sensu sterylizować.

Dżem cebulowy ze śliwkami

To doskonały przepis, który wyróżnia się użytecznością. Dżem cebulowy ze śliwkami polecany jest przy zapaleniu żołądka, niedostatecznej perystaltyce jelit, przewlekłych zaparciach i zaburzeniach trawienia. Połączenie daje bardzo nietypowy smak. Dżem nadaje się do nadziewania naleśników lub bułek, można go jeść po prostu z chlebem i jogurtem. Do gotowania będziesz potrzebować:

  • czerwona cebula – 5-6 szt .;
  • dwie średnie śliwki;
  • pół szklanki cukru;
  • olej roślinny – dwie łyżki stołowe;
  • ocet balsamiczny do sałatek – dwie łyżki;
  • liść laurowy;
  • tymianek;
  • kilka suszonych pąków goździków.

Cebulę kroimy wzdłuż na cienkie plasterki. Usuń pestkę ze śliwki i pokrój w plastry mniej więcej tej samej wielkości. Wlej olej do rondla i przenieś tam posiekaną czerwoną cebulę. Pieczenie nie jest wymagane, konieczne jest, aby wszystko kilkakrotnie usiadło, stało się miękkie i przezroczyste. Aby to zrobić, wystarczy trzymać na małym ogniu przez 15 minut, od czasu do czasu mieszając masę.

Po skurczeniu dodać cukier i śliwkę, wymieszać, gotować jeszcze przez 5 minut. Wlać ocet balsamiczny, dodać tymianek i liść laurowy. Zwiększ ogrzewanie i przytrzymaj przez kolejne 3-5 minut. Dodaj pąki goździków, ale w taki sposób, abyś mógł je później złapać.

Przykrywając pokrywką, gotuj na małym ogniu przez kolejne pół godziny. Wszystko powinno zmiękczyć, skarmelizować i skurczyć. Zdejmij z ognia i złap pąki goździków, wydzielają aromat i nie są już potrzebne.

Wlej gorąco do wysterylizowanego słoika, aby dżem cebulowo-śliwkowy wytrzymał 12 dni w lodówce. Jest jednak tak pyszna, że ​​puszka zniknie za kilka dni.

Dżem cebulowy w wolnej kuchence

Dżem cebulowy w wolnej kuchence

Wielu zatrzymuje się z powodu konieczności zmiany składników, ciągłego monitorowania czasu, zwracania dużej uwagi na gotowanie. Multicooker upraszcza ten proces na wiele sposobów. Pyszny, aromatyczny i zdrowy dżem cebulowy można przygotować w multicookerze. Będzie to wymagało:

  • pięć dużych cebul;
  • 100 ml wody lub wina;
  • ocet 6% – 50ml;
  • olej roślinny – 40 ml;
  • cukier – trzy łyżki;
  • suszony tymianek – pół łyżeczki;
  • curri – na czubku noża;
  • ziele angielskie – 5 g.

Posiekaj cebulę na półpierścienie. Wlej olej do miski multicooker, włóż cebulę, wybierz tryb „Fry”. Możesz lekko posolić i dodać czarny pieprz. Ugotuj cebulę przy otwartej pokrywce, lepiej ustawić program na 12 minut. Podczas pieczenia zamieszać 2-3 razy.

Dodaj tymianek, ziele angielskie, ocet, wodę i cukier. Wszystko dokładnie wymieszaj. Teraz zamknij pokrywę i wybierz tryb „Pilaf”. Tam domyślnie czas ustawiony jest na 40 minut, co jest niezbędne do dobrego dżemu cebulowego. Dodaj curry 5 minut do miękkości i wymieszaj. Możesz ocenić konsystencję, jeśli to konieczne, jeszcze grubszą, a następnie ponownie włącz program „Pilaf” na 15-20 minut.

Przetwory cebulowe dobrze trzymają w lodówce przez około 10-12 dni. Dlatego wystarczy zalać słoiki i pokrywki wrzącą wodą, nie jest wymagana specjalna sterylizacja. Jednak przysmak szybko zniknie, można go zjeść po prostu z chlebem, dodać do kanapek z mięsem lub serem.

Zasady przechowywania dżemu

Wbrew nazwie dżem cebulowy ma krótki termin przydatności do spożycia. Nie sprawdzi się przygotowanie go na zimę, pomimo obróbki cieplnej, a nawet dodatku konserwantów. To produkt, który zepsuje się nawet w lodówce.

Zwykły okres przydatności do spożycia wynosi około tygodnia w temperaturze nieprzekraczającej 5 stopni. Niektóre przepisy zakładają obecność konserwantów, a następnie czas przechowywania w lodówce wydłuża się do 14-20 dni.

Dżem można umieścić w hermetycznie zamkniętych słoikach. Ze względu na krótki termin przydatności do spożycia wystarczy zalać je wrzątkiem. Ważna jest szczelna pokrywka, w przeciwnym razie dosłownie za jeden dzień większość aromatów po prostu zniknie, dżem straci znaczną część swojej atrakcyjności i użyteczności.

Ciekawe fakty na temat cebuli

Ciekawe fakty na temat cebuli

  1. Ojczyzna cebuli jest uważana za wschodnie regiony Azji Mniejszej, czyli terytoria współczesnego Iranu i Pakistanu. Od czasów starożytnych istnieją dowody na stosowanie tej rośliny w żywności. Już w epoce brązu cebulę uprawiano na Krecie iw Grecji.
  2. Najstarsze znalezione księgi kucharskie – tabliczki mezopotamskie – zawierają potrawy z aktywnym wykorzystaniem świeżej i przetworzonej cebuli. Wspomina również pory i szalotki.
  3. Cebula była wysoko ceniona w średniowieczu za swoje właściwości lecznicze i wzmacniające. Często płacono im nawet okup. Istnieją dokumenty potwierdzające zapłatę 24 cebuli dla jeńca rycerza w konflikcie feudalnym.
  4. Ameryka nie znała cebuli przed przybyciem Europejczyków, ale zaraz po jej wprowadzeniu rozprzestrzeniła się szeroko po całym kontynencie. Co więcej, Indianie wielu plemion, wymieniając lub otrzymując cebulę z trzeciej ręki, zaczęli ją samodzielnie uprawiać przed przybyciem Europejczyków na te ziemie.
  5. Wysoka skuteczność cebuli w walce z różnymi chorobami zakaźnymi została naukowo udowodniona. Ale jeszcze przed badaniami zauważono, że ludzie pracujący w szklarniach i ogródkach warzywnych z cebulą prawie nigdy nie chorują, nawet jeśli prawie je jedzą.

Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska