8 oznak i objawów niedoboru potasu (hipokaliemia)

Jednak stwierdzono, że około 98% ludzi w krajach rozwiniętych nie otrzymuje zalecanej ilości potasu z pożywienia. Może to obwiniać nowoczesną dietę, ponieważ przeważa w niej przetworzona żywność nad pełnowartościowymi produktami roślinnymi, takimi jak owoce, warzywa, rośliny strączkowe i orzechy.

Jednak dieta uboga w potas rzadko jest przyczyną niedoboru potasu lub hipokaliemii.

Niedobór charakteryzuje się poziomem potasu we krwi poniżej 3,5 mmol / l.

Niedobór potasu może się również rozwinąć, gdy organizm nagle traci dużo płynów, często w wyniku przewlekłych wymiotów, biegunki, nadmiernej potliwości i utraty krwi.

Oto 8 oznak i objawów niedoboru potasu.

Osłabienie i zmęczenie to często pierwsze oznaki braku potasu w organizmie. Istnieje kilka sposobów, w jakie niedobór tego minerału może powodować osłabienie i zmęczenie.

Po pierwsze, potas pomaga regulować skurcze mięśni. Kiedy poziom tego minerału we krwi jest poniżej normy, Twoje mięśnie nie są w stanie prawidłowo się kurczyć. Niedobór tego minerału może również wpływać na sposób wykorzystania składników odżywczych przez organizm, co prowadzi do zmęczenia.

Na przykład niektóre dowody sugerują, że niedobór potasu w organizmie człowieka może upośledzać produkcję insuliny, prowadząc do wysokiego poziomu cukru we krwi (hiperglikemia).

Ponieważ potas pomaga regulować skurcze mięśni, jego niedobór może prowadzić do słabszych skurczów mięśni. Ponadto niektóre dowody sugerują, że niedobór może zakłócać produkcję insuliny, co może prowadzić do zmęczenia z powodu nadmiernego wzrostu poziomu cukru we krwi.

Niedobór potasu może objawiać się skurczami i skurczami mięśni. Skurcze mięśni to nagłe, niekontrolowane skurcze mięśni. Mogą wystąpić, gdy poziom tego minerału we krwi będzie zbyt niski. W komórkach mięśniowych potas pomaga przekazywać sygnały z mózgu, które stymulują skurcze. Pomaga również zatrzymać te skurcze poprzez wyprowadzenie się z komórek mięśniowych.

Kiedy poziom potasu we krwi jest niski, mózg nie może skutecznie przekazywać tych sygnałów. Prowadzi to do dłuższych skurczów, takich jak skurcze mięśni.

Potas pomaga rozpocząć i zatrzymać skurcze mięśni. Niski poziom potasu we krwi może wpływać na tę równowagę, powodując niekontrolowane i przedłużone skurcze mięśni zwane drgawkami.

Problemy z trawieniem mają wiele przyczyn, z których jedną może być niedobór potasu w organizmie.

Potas pomaga przekazywać sygnały z mózgu do mięśni układu pokarmowego. Sygnały te stymulują skurcze, które pomagają układowi trawiennemu mieszać i napędzać pokarm, aby mógł zostać strawiony.

Kiedy poziom potasu we krwi jest zbyt niski, mózg nie może skutecznie przekazywać sygnałów. W ten sposób skurcze w układzie pokarmowym mogą ulec osłabieniu, co spowalnia ruch pokarmu. Może to powodować problemy trawienne, takie jak wzdęcia i zaparcia.

Ponadto niektóre badania sugerują, że ciężki niedobór potasu może prowadzić do całkowitego paraliżu jelit. Jednak inne badania wykazały, że związek między niedoborem potasu a porażeniem jelit nie jest do końca jasny.

Niedobór potasu może powodować problemy, takie jak wzdęcia i zaparcia, ponieważ może to spowolnić przepływ pokarmu przez układ pokarmowy. Niektóre dowody sugerują, że poważny niedobór może sparaliżować jelita, ale nie jest to całkowicie jasne.

Czy zauważyłeś, że Twoje serce nagle bije mocniej, szybciej lub nierównomiernie? To uczucie jest znane jako szybkie tętno i zwykle wiąże się ze stresem lub lękiem. Jednak szybkie tętno może być również oznaką niedoboru potasu.

Dzieje się tak, ponieważ przepływ potasu wewnątrz i na zewnątrz komórek serca pomaga regulować bicie serca. Niski poziom tego minerału we krwi może zmienić ten przepływ, powodując szybkie bicie serca.

Ponadto szybkie bicie serca może być oznaką arytmii (nieregularnego bicia serca), która jest również związana z niedoborem potasu. W przeciwieństwie do kołatania serca arytmie są związane z poważnymi chorobami serca.

Potas pomaga regulować bicie serca, a niski poziom potasu może powodować objawy związane z sercem, takie jak szybkie bicie serca. Może to być również objaw arytmii, która może być oznaką poważnej choroby serca.

Ból i sztywność mięśni mogą również być oznaką poważnego niedoboru potasu. Objawy te mogą wskazywać na szybki rozpad mięśni, znany również jako rabdomioliza.

Potas we krwi pomaga regulować ukrwienie mięśni. Kiedy poziom jest bardzo niski, naczynia krwionośne mogą zwężać się i ograniczać przepływ krwi do mięśni.

Oznacza to, że komórki mięśniowe otrzymują mniej tlenu, co może prowadzić do ich zniszczenia. Prowadzi to do rabdomiolizy, której towarzyszą objawy, takie jak sztywność mięśni i ból.

Bóle mięśni i sztywność mogą być kolejnymi objawami niedoboru potasu i są spowodowane szybkim rozpadem mięśni (rabdomioliza).

Osoby z niedoborem potasu mogą odczuwać ciągłe mrowienie i drętwienie. Nazywa się to parestezją i zwykle występuje w dłoniach, rękach, stopach i nogach. Ten minerał jest niezbędny dla zdrowych funkcji nerwowych. Niski poziom potasu we krwi może osłabiać sygnały nerwowe, co może prowadzić do mrowienia i drętwienia.

Chociaż te łagodne objawy mogą być nieszkodliwe, silne mrowienie i drętwienie mogą być oznaką podstawowej choroby. Jeśli doświadczasz uporczywej parestezji, najlepiej udać się do lekarza.

Utrzymujące się mrowienie i drętwienie kończyn może być oznaką upośledzenia funkcji nerwów z powodu niedoboru potasu. Jeśli odczuwasz chroniczne mrowienie i drętwienie dłoni, ramion, nóg lub stóp, najlepiej udać się do lekarza.

Ciężki niedobór potasu może powodować trudności w oddychaniu. Dzieje się tak, ponieważ pomaga przekazywać sygnały stymulujące skurcz i ekspansję płuc. Kiedy poziom potasu we krwi jest bardzo niski, płuca nie mogą się prawidłowo rozszerzać i kurczyć. Prowadzi to do duszności.

Ponadto niski poziom potasu we krwi może utrudniać oddychanie, ponieważ może prowadzić do pogorszenia bicia serca. Oznacza to, że twoje serce jest mniej zdolne do dostarczania krwi do reszty ciała.

Krew przenosi tlen do organizmu, więc upośledzenie krążenia może powodować duszność. Ponadto ciężki niedobór potasu może powodować zatrzymanie funkcjonowania płuc, co jest śmiertelne.

Potas pomaga płucom rozszerzać się i kurczyć, więc niedobór tego minerału może prowadzić do duszności. Ponadto ciężki niedobór może spowodować zatrzymanie funkcjonowania płuc, co jest śmiertelne.

Niedobór potasu jest również powiązany z wahaniami nastroju i zmęczeniem psychicznym. Niski poziom potasu we krwi może zakłócać sygnały pomagające utrzymać optymalne funkcjonowanie mózgu. Na przykład badanie wykazało, że 20% pacjentów z zaburzeniami psychicznymi miało niedobór potasu.

Jednak istnieją ograniczone dowody na niedobór potasu i nastrój. Dlatego potrzebne są dalsze badania.

Niedobór potasu został powiązany ze zmianami nastroju i zaburzeniami psychicznymi. Jednak związek między nimi nie jest do końca jasny.

Najlepszym sposobem na zwiększenie spożycia potasu jest spożywanie większej ilości pokarmów bogatych w potas, takich jak owoce, warzywa, rośliny strączkowe i orzechy.

Zalecane dzienne spożycie potasu (ZDS) wynosi 4700 mg.

Oto lista produktów, które są doskonałym źródłem potasu (wskazywane przez ile% każdego 100 gramów pokarmu dostarcza organizmowi potasu):

  • Buraki gotowane: 26% RDI
  • Biała fasola gotowana: 18% DV.
  • Pieczone białe ziemniaki: 16% DV.
  • Pieczone słodkie ziemniaki: 14% DV.
  • Fasola pinto gotowana: 12% ZDS
  • Potas znajduje się w różnych produktach spożywczych, zwłaszcza owocach, warzywach i roślinach strączkowych, takich jak bataty, biała fasola, ziemniaki i banany. RDA dla tego minerału wynosi 4700 mg.

    Nie zaleca się stosowania suplementów potasu. Różni znani producenci suplementów ograniczają się do preparatów zawierających do 99 mg potasu w kapsułce. Zaleca się przyjmować do pięciu kapsułek dziennie – do 495 mg potasu. Dla porównania, średni banan zawiera 422 mg potasu.

    Ten limit jest prawdopodobnie niski, ponieważ badania wykazały, że suplementy potasu w dużych dawkach mogą uszkadzać jelita lub prowadzić do nieprawidłowego bicia serca, co może prowadzić do śmierci.

    Przyjmowanie zbyt dużej ilości potasu może powodować nadmierne gromadzenie się potasu we krwi, powodując stan zwany hiperkaliemią. Hiperkaliemia może powodować arytmie (nieregularne bicie serca), które mogą powodować poważne choroby serca.

    Jeśli jednak lekarz zalecił przyjmowanie większych dawek tego minerału niż wskazane powyżej, jest to normalne.

    Suplementy potasu nie są zalecane, ponieważ zawierają tylko 99 mg tego minerału na kapsułkę (nie więcej niż 5 kapsułek dziennie). Ponadto badania powiązały ich spożycie z niekorzystnymi warunkami.

  • Bardzo niewiele osób spożywa wystarczającą ilość potasu.
  • Jednak niskie spożycie rzadko jest przyczyną niedoboru. Niedobór zwykle występuje, gdy organizm traci dużo płynów.
  • Typowe oznaki i objawy niedoboru potasu obejmują osłabienie i zmęczenie, skurcze mięśni, ból i sztywność mięśni, mrowienie i drętwienie kończyn, przyspieszenie akcji serca, trudności w oddychaniu, problemy trawienne i zmiany nastroju.
  • Jeśli uważasz, że masz niedobór potasu, koniecznie udaj się do lekarza, ponieważ jego brak może prowadzić do poważnych konsekwencji.
  • Na szczęście możesz zwiększyć swój poziom we krwi po prostu spożywając więcej produktów bogatych w potas, takich jak buraki, bataty, biała fasola, skorupiaki, białe ziemniaki, słodkie ziemniaki, awokado, fasola pinto i banany.

  • Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska