Zapalenie błony śluzowej żołądka i produkty mleczne: przyjaciel czy wróg

Mleko, śmietana i ser

 

Ból żołądka, odbijanie, uczucie ciężkości, nudności – to wszystko pierwsze objawy zapalenia błony śluzowej żołądka. Niestety tej choroby nie można nazwać rzadką – według statystyk doświadczyło jej ponad 70% światowej populacji. Zagrożeni są wszyscy – mężczyźni, kobiety, dzieci, dorośli, osoby starsze. Zapalenie błony śluzowej żołądka może nie objawiać się przez długi czas, powoli rozwijając się w ciele i stwarzając wiele problemów dla osoby. W takim przypadku jedyną słuszną decyzją byłaby wizyta u gastroenterologa, który przeprowadzi badanie i zidentyfikuje źródło choroby. A potem – leczenie, dieta, odrzucenie złych nawyków i staranny dobór pokarmu, w tym nabiału.

Trochę o zapaleniu żołądka

Zapalenie błony śluzowej żołądka to zapalenie żołądka, uszkodzenie błony śluzowej. Przyczyny tej choroby to:

  • Niewłaściwe odżywianie, spożywanie żywności zawierającej barwniki, substancje rakotwórcze i GMO;
  • Intensywny rytm życia, stres;
  • Alkoholizm;
  • Palenie.

Również zapalenie błony śluzowej żołądka staje się konsekwencją rozwoju bakterii w układzie pokarmowym zwanych Helicobacter pylori. Mogą żyć w ciele przez długi czas, rozpoczynając swój rozwój dopiero wtedy, gdy zostaną stworzone do tego sprzyjające warunki.

Leczenie zapalenia żołądka produktami mlecznymi

Po postawieniu diagnozy specjalista zaleci odpowiednie leczenie. Zależy to od stopnia uszkodzenia żołądka, przyczyny rozwoju choroby i jej stadium. Warunkiem leczenia jest przestrzeganie diety, która jest również opracowywana z uwzględnieniem charakterystyki choroby. Większość pacjentów jest zainteresowana pytaniem – czy produkty mleczne mogą mieć zapalenie błony śluzowej żołądka i czy spowoduje to szkodę? Rozważmy to pytanie bardziej szczegółowo.

Mleko i kefir

Mleko zawiera białko, które jest niezbędne do odbudowy błony śluzowej żołądka. Dlatego jego stosowanie przyczynia się do szybkiego powrotu do zdrowia.

Jeśli pacjent ma zwiększoną kwasowość żołądka, zaleca się stosowanie mleka o niskiej zawartości tłuszczu i sfermentowanego mleka pieczonego. Ale śmietanę należy porzucić.

Przy zmniejszonej kwasowości żołądka można dodawać do diety kwaśne produkty mleczne – kefir, śmietanę, mleko o niskiej zawartości tłuszczu. Ryazhenka również wniesie nieoceniony wkład w pracę żołądka.

Powody rezygnacji z nabiału

W przypadku zapalenia błony śluzowej żołądka zaleca się porzucenie słodkich potraw, w tym skondensowanego mleka. Jeśli kwasowość zostanie zwiększona, kefir jest surowo zabroniony – mogą tylko zaostrzyć chorobę. Ponadto nie można używać produktów mlecznych z indywidualną nietolerancją białka i laktozy.

Wielu ekspertów uważa, że ​​\u200b\u200bw przypadku zapalenia błony śluzowej żołądka lepiej całkowicie zrezygnować z fermentowanych produktów mlecznych, które podrażniają błonę śluzową. Dotyczy to zwłaszcza kefiru, sfermentowanego pieczonego mleka i śmietany.

Można je zastąpić zwykłym mlekiem, niesłodzoną herbatą, kompotem. Jak warto to dla ciebie zrobić – lekarz prowadzący zdecyduje po badaniu. W niektórych przypadkach produkty mleczne naprawdę nic nie pomogą.

Zasady stosowania produktów mlecznych

  • Z diety należy całkowicie wykluczyć kwaśną śmietanę i pikantne sery, a także mleko skondensowane w dowolnej postaci.
  • Mleko można pić tylko wtedy, gdy jest ciepłe.
  • Przy niskiej kwasowości żołądka lepiej nie używać mleka w „żywej” formie, ale dodawać je do herbaty, płatków śniadaniowych.
  • Zapalenie błony śluzowej żołądka można wyleczyć płatkami zbożowymi gotowanymi w wodzie z dodatkiem mleka. Szczególnie korzystne są płatki owsiane i gryka.
  • Pij pełne mleko małymi łykami.
  • Nie pij sfermentowanych produktów mlecznych, w tym sfermentowanego mleka pieczonego, na pusty żołądek.
  • Mleko krowie można zastąpić kozim, co znacznie przyspieszy proces gojenia.
  • W przypadku zapalenia błony śluzowej żołądka nie można pić przeterminowanych produktów mlecznych. Najlepszą opcją jest zakup świeżych napojów wyprodukowanych dzisiaj.
  • Najzdrowszy nabiał sprzedawany jest na wsiach. Jeśli to możliwe, należy używać wyłącznie świeżego, nieprzetworzonego mleka.

Tak więc produkty mleczne można nazwać przyjaciółmi żołądka. Pomagają przywrócić naturalną mikroflorę, nasycają jelita pożytecznymi bakteriami i zapobiegają dalszemu rozwojowi choroby. Jednak produkty mleczne mogą być dodatkiem do kuracji głównej, ale nie jej substytutem. Pamiętaj, aby odwiedzić lekarza przy pierwszych oznakach choroby żołądka.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska