Miód na zapalenie żołądka

Miód na zapalenie żołądka

Zapalenie błony śluzowej żołądka to zapalenie błony śluzowej żołądka. Przewlekłe i ostre postacie tej choroby są spowodowane przez bakterię Helicobacter pylori, która stale znajduje się w soku żołądkowym każdej osoby. Ale w pewnych warunkach bakterie ze swoimi negatywnymi skutkami zmieniają kwasowość soku żołądkowego, uszkadzając w ten sposób błonę śluzową.

Podczas ostrego zapalenia błony śluzowej żołądka lub przewlekłego, podczas zaostrzenia, objawia się nieprzyjemnymi odczuciami w podżebrzu pośrodku lub nieco w lewo. Możesz także zobaczyć:

  • nudności i wymioty;
  • zgaga i uczucie ciężkości w żołądku;
  • odbijanie po jedzeniu;
  • problemy z apetytem i zaburzenia stolca;
  • nieprzyjemny smak w ustach.

Aby dokładnie określić przyczyny choroby i prawidłowo przepisać leczenie przez gastroenterologa, konieczne jest zdanie testów i przeprowadzenie szeregu badań:

  • badania moczu, kału i krwi;
  • USG jamy brzusznej;
  • gastroskopia i badanie w kierunku bakterii H. Pylori.

Nie zwlekaj z leczeniem tej choroby, ponieważ może ona wywołać rozwój bardziej niebezpiecznej choroby – wrzodów żołądka. Warto zauważyć, że z bólem w lewym podżebrzu może być przyczyną innej choroby – zapalenia trzustki.

Zapalenie błony śluzowej żołądka występuje zarówno w zwiększonej, zmniejszonej, jak i normalnej kwasowości soku żołądkowego, dlatego bardzo ważne jest, aby uzyskać wykwalifikowaną pomoc od lekarza, a nie samoleczenie. Dla każdego gatunku może istnieć inne podejście do leczenia i profilaktyki.

Zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka

W przeciwieństwie do przewlekłego lub ostrego, ten typ jest najbardziej podstępny. W przypadku zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka choroba praktycznie się nie objawia, podczas gdy błona śluzowa żołądka zanika i może przekształcić się w chorobę onkologiczną. W przypadku jakichkolwiek, nawet niewielkich objawów, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, aby rozpocząć leczenie zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka.

Dieta dla tego zapalenia błony śluzowej żołądka jest taka sama jak dla innych typów: wyklucza tłuszcz, przyprawy, chleb, niektóre warzywa, alkohol i tak dalej.

Erozyjne zapalenie błony śluzowej żołądka

Inny niebezpieczny wariant tej choroby. Związany z zapaleniem błony śluzowej żołądka. Jednocześnie dotyczy to dużej części powierzchni tego narządu. Z reguły przyczyną tej choroby jest stres. Występuje nieoczekiwanie i szybko się rozwija.

Przy erozyjnym zapaleniu błony śluzowej żołądka objawy są podobne do ostrych, ale dodatkowo pojawiają się: ostry ból bezpośrednio po jedzeniu, krew w wymiocinach i ciemne, smoliste stolce.

Dieta w okresie zaostrzenia

W pierwszym okresie lekarze zalecają całkowitą rezygnację z jedzenia w jak największym stopniu i przepisują tabelę 1A, której głównym celem jest wykluczenie fizycznego wpływu na żołądek. Dzięki tej diecie produkty piekarnicze, produkty mleczne, warzywa, sosy, przyprawy, kawa, kakao, napoje gazowane są całkowicie wykluczone, a spożycie soli jest ograniczone. Produkty muszą mieć płynną konsystencję, temperatura nie niższa niż 15 i nie wyższa niż 50 stopni.

Zalecane są zupy puree, płatki zbożowe, kisiele ze słodkich jagód i owoców, mleko, a także niewielka ilość cukru i miodu. Po kilku dniach (liczbę ustala lekarz) zostaje przydzielony stolik nr 1B.

W przeciwieństwie do diety 1A, dieta 1B zawiera krakersy pszenne i puree z warzyw (marchew, ziemniaki, kalafior).

W porozumieniu z gastroenterologiem pacjent zawsze otrzymuje wyczerpującą informację na temat stosowania diety oraz listę dozwolonych i zabronionych pokarmów. Na końcu materiału opublikowano dodatkowe zestawienie danych.

Dieta w okresie remisji

Aby zachować zdrową dietę, konieczne jest przestrzeganie ułamkowych posiłków o określonych porach. Pamiętaj, aby wykluczyć pikantne, wędzone, smażone i pikantne potrawy. Konieczne jest wykluczenie tłustych odmian ryb i mięs, a także rezygnacja z warzyw, takich jak kapusta biała, cebula, rzepa, rzodkiewka i szczaw. Warto też wykluczyć kiszonki warzywne.

Przy zwiększonej kwasowości warto wyeliminować pokarmy zwiększające kwasowość i preferować te, które neutralizują nadmiar kwasu. Na przykład warto wykluczyć bogate buliony, dając pierwszeństwo chudym.

Jeśli kwasowość jest obniżona, to wręcz przeciwnie, warto wprowadzić do diety buliony mięsne i rybne, wykluczając te pokarmy, które długo się trawią.

Przepisy z miodem na zapalenie żołądka

Miód, podobnie jak inne produkty pszczele, wyróżnia się naturalnymi dobroczynnymi właściwościami. Posiada dużą ilość makro- i mikroelementów oraz witamin.

Ważne jest, aby wiedzieć, że bezpośrednie leczenie zapalenia błony śluzowej żołądka miodem nie przyniesie pozytywnych rezultatów. Ale jest w stanie przyspieszyć metabolizm, co pozwoli szybciej wyzdrowieć po zaostrzeniu. Produkt ten dostarczy organizmowi szeregu witamin i minerałów niezbędnych do regeneracji. A dzięki obecności fruktozy i glukozy pomoże przywrócić siły podczas diet.

Musisz także słuchać rad swojego lekarza. Być może istnieją pewne przeciwwskazania specjalnie dla twojego ciała. Dotyczy to wszystkich produktów. Dlatego jeśli nie ma zakazu lekarskiego, to odpowiedź na pytanie „czy miód jest możliwy na zapalenie błony śluzowej żołądka?” – odpowiadamy, że możesz!

Miód na zapalenie żołądka o wysokiej kwasowości

Konieczne jest rozcieńczenie 1 łyżki miodu w szklance ciepłej wody, herbaty lub mleka. Wodę z miodem i innymi napojami zaleca się przyjmować 2 razy dziennie przez dwa miesiące. Po zażyciu napoju nie jedz przez 2 godziny.

Ale ważne jest, aby wiedzieć, że samo jedzenie miodu nie jest w żaden sposób niemożliwe przy wysokiej kwasowości. Nie jedz też produktów miodowych na pusty żołądek.

Miód na zapalenie żołądka o niskiej kwasowości

Przy niskiej kwasowości zaleca się dodanie niewielkiej ilości masła do miodu (nie więcej niż 2/3 łyżki stołowej). Przyjmować 3-4 razy dziennie na pół godziny przed posiłkiem. Dla skuteczności możesz dodać trochę soku z cytryny.

Zapobieganie

Aby zminimalizować ryzyko zapalenia błony śluzowej żołądka, należy wykluczyć następujące czynniki, które mogą być szkodliwe dla błony śluzowej:

  • żywność bogata w chemikalia;
  • długotrwałe stosowanie gumy do żucia;
  • nieregularne posiłki;
  • post;
  • objadanie się;
  • nadużywanie alkoholu;
  • jedzenie gorących lub zimnych posiłków;
  • niedobór wody.

Przyczyną choroby mogą być również inne różne choroby, szkodliwa praca, stresujące sytuacje i wiele innych.

Przepisy z miodem w profilaktyce chorób

Jeśli miód może być stosowany w zapaleniu żołądka, czy jest przydatny w profilaktyce? Tak, zwłaszcza z niektórymi innymi produktami, biorąc pod uwagę jego niewątpliwe korzystne właściwości. Oferujemy kilka przepisów.

Miód ze śliwkami i suszonymi morelami

Ta mieszanka pomoże utrzymać prawidłową równowagę kwasowo-zasadową w żołądku. A obecność dużej ilości witamin i minerałów pomoże wzmocnić organizm.

Miód z sokiem ziemniaczanym lub marchwiowym

Miód jest bardzo słabo rozpuszczalny w soku warzywnym. Sposób spożycia: Wystarczy zjeść dwie łyżeczki miodu i wypić 1/3 szklanki soku warzywnego.

Miód z płatkami owsianymi

Drobno zmielone płatki owsiane gotujemy na małym ogniu. Dodaj dwie łyżki miodu do powstałej mieszanki o wadze 100-120 g gotowej owsianki. Spożywać 3 razy dziennie na pusty żołądek przed posiłkami. Owsianka otula ściany żołądka, chroniąc w ten sposób błonę śluzową. Aloes z miodem Aby przygotować produkt, należy wymieszać te dwa składniki w równych proporcjach. Spożywać 1 łyżeczkę 3 razy dziennie 20 minut przed posiłkiem. Zalecane nie więcej niż 3 tygodnie.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska