Przewlekłe zapalenie migdałków i nawracające zapalenie migdałków

Zapalenie migdałków może być wywoływane przez wirusy (wirus cytomegalii, wirus opryszczki, wirus Epsteina-Barra) lub bakterie (paciorkowce z grupy A, gronkowce, enterokoki). Zapalenie migdałków występuje częściej u dzieci niż u dorosłych, ale zwykle nie pojawia się u dzieci poniżej drugiego roku życia.

  • ostre zapalenie migdałków – objawy trwają od 3 dni do dwóch tygodni
  • nawracające zapalenie migdałków – gdy dana osoba cierpi na wiele epizodów zapalenia migdałków w ciągu roku
  • przewlekłe zapalenie migdałków – objawy utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie
  • Ropień okołomigdałkowy (zapalenie paratonsillitis, zapalenie migdałków ropnych) może wynikać z rozprzestrzeniania się infekcji z migdałków w stanie zapalnym na inne tkanki w okolicy głowy i szyi. Chociaż niektóre źródła wskazują ten stan jako inny rodzaj zapalenia migdałków, prawdopodobnie dokładniej można go opisać jako powikłanie nieleczonego zapalenia migdałków. Ropień okołomigdałkowy występuje częściej u młodzieży i dorosłych niż u dzieci.

    Nawracające zapalenie migdałków można zdiagnozować, jeśli dana osoba ma kilka epizodów zapalenia migdałków rocznie. Infekcja jest leczona antybiotykami (patrz Antybiotyki na zapalenie migdałków. Które z nich są potrzebne i czy należy je przyjmować?), Ale nawroty choroby nadal występują od czasu do czasu kilka razy w roku. Badania wykazały, że nawracające zapalenie migdałków może być wynikiem predyspozycji genetycznych. Niektóre badania pokazują również, że podczas gdy nawracające zapalenie migdałków występuje częściej u dzieci (patrz Zapalenie migdałków u dzieci), przewlekłe zapalenie migdałków występuje częściej u dorosłych (patrz Zapalenie migdałków u dorosłych w domu).

    Przyczyny nawracającego zapalenia migdałków

    U dzieci nawracające zapalenie migdałków jest najczęściej wywoływane przez paciorkowce beta-hemolityczne grupy A, podczas gdy inne bakterie częściej powodują nawracające zapalenie migdałków u dorosłych. Wśród głównych przyczyn nawracającego zapalenia migdałków są:

  • odporne szczepy bakterii (bakterie z roku na rok stają się coraz bardziej odporne na antybiotyki)
  • możliwość, że Ty lub ktoś z Twojej rodziny jest nosicielem paciorkowca
  • Niezależnie od przyczyny nawracającego zapalenia migdałków, jeśli w ciągu roku wystąpi 5-7 epizodów zapalenia migdałków, lekarz może zalecić usunięcie migdałków (wycięcie migdałków).

    Jednak nie jest to jedyne kryterium, dla którego wskazane jest usunięcie migdałków. Twój lekarz może również zalecić usunięcie migdałków, jeśli masz powikłanie, takie jak bezdech senny lub jeśli obniża się jakość życia.

    Tonsillektomia w przypadku nawracającego zapalenia migdałków

    Przewlekłe zapalenie migdałków jest częstszym stanem u nastolatków i dorosłych. Osoby z przewlekłym zapaleniem migdałków zazwyczaj mają:

  • obrzęk i tkliwość węzłów chłonnych szyi
  • Infekcja oporna na antybiotyki i zmieniona funkcja odpornościowa prawdopodobnie odgrywają rolę w rozwoju przewlekłego zapalenia migdałków. Badania pokazują również zwiększone ryzyko przewlekłego zapalenia migdałków wśród osób narażonych na promieniowanie.

    Nawracający bezdech senny jest poważnym powikłaniem przewlekłego zapalenia migdałków. Ta komplikacja jest podstawą do wskazania usunięcia migdałków. Ostatecznie decyzja o usunięciu migdałków zależy od kilku czynników, w tym od zdolności do pójścia do pracy lub szkoły, objawów i wszelkich komplikacji.


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska