Witaminy B1, B6, B12 – dlaczego potrzebujesz zastrzyków, instrukcji i schematu

Przepisując zastrzyki witamin B1, B6 i B12 należy skonsultować się z lekarzem:

  • czy można używać skomplikowanych narzędzi;
  • Główna trudność w stosowaniu tych witamin polega na tym, że są one ze sobą niekompatybilne: cyjanokobalamina hamuje działanie pirydoksyny, zwiększa alergizujące właściwości tiaminy, więc nie można ich stosować jednocześnie. Pirydoksyna utrudnia wchłanianie tiaminy, uniemożliwiając jej przejście do formy aktywnej biologicznie. Ale możesz używać tych witamin w kompleksie: zarówno w czystej postaci zgodnie ze specjalnym schematem, jak i jako część produktów multiwitaminowych.

    Łącząc czyste witaminy

    Czystych witamin nie można mieszać w jednej strzykawce: zaczynają reagować. Takie stosowanie może powodować silne skutki uboczne w przypadku braku wyraźnego terapeutycznego. Dlatego zaleca się zachowanie odstępu co najmniej 12 godzin między wstrzyknięciami. Cena jednoskładnikowych suplementów farmaceutycznych jest niska, ale ich stosowanie wymaga przestrzegania tej zasady.

    Wcześniej, przy braku złożonych funduszy zrównoważonych, stosowano następujący schemat:

  • naprzemiennie rano: jeden dzień – B1, drugi – B6;
  • Istnieją również schematy, w których tiamina i pirydoksyna są podawane jednocześnie, ale za pomocą różnych strzykawek. Następnego dnia podaje się zastrzyk cyjanokobalaminy.

    Ważny! Używając czystych witamin, należy pamiętać o podstawowej zasadzie: nie mieszaj leków w jednej strzykawce.

    Przestrzeganie 12-godzinnej przerwy między wstrzyknięciami pomaga skuteczniej wchłaniać składniki aktywne, zmniejszając prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych.

    Kompleksowe preparaty

    Jeśli lekarz zaleci wstrzyknięcie kompleksu witamin B1, B6 i B12, wielu pacjentów zaczyna wątpić, argumentując, że substancje są niezgodne. Złożone fundusze różnią się od konwencjonalnych tym, że są przygotowywane przy użyciu specjalnej technologii, która umożliwia substancjom aktywnym przechodzenie w aktywną formę w różnym czasie. Dzięki temu nie oddziałują ze sobą w organizmie, dzięki czemu są łatwiej przyswajalne.

    Takie leki mają wyższą cenę, ponieważ ich technologia wytwarzania różni się od konwencjonalnych leków jednoskładnikowych. Mogą również zawierać lidokainę, która zmniejsza ból po podaniu. Wymaganych jest mniej wstrzyknięć dziennie, co jest łatwiejsze dla wielu pacjentów.

    Combilipen i Larigama oprócz witamin zawierają lidokainę. Zmniejsza ból.

    Wskazania do stosowania

    Witaminy B1, B6 i B12 są potrzebne w celu normalizacji funkcjonowania układu nerwowego, zwiększenia wydolności oraz zmniejszenia objawów bólu w chorobach zwyrodnieniowych kręgosłupa. Są mianowani w takich przypadkach:

  • zespół bólowy spowodowany zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa;
  • w okresie rekonwalescencji po urazach i zabiegach chirurgicznych.
  • Ważny! Kompleks nie jest przepisywany w okresie ciąży i laktacji, ponieważ B6 hamuje produkcję mleka.

    Kobietom w ciąży nie przepisuje się złożonych leków, ponieważ nie ma danych na temat bezpieczeństwa stosowania w tym okresie.

    Czyste witaminy można przepisać na niedokrwistość z niedoboru żelaza (B12), zwiększone zmęczenie, ostrą toksykozę, której towarzyszy wyraźny niedobór składników odżywczych. Podczas laktacji można przepisać tiaminę z cyjanokobalaminą, ale tylko pod nadzorem lekarza, ponieważ witaminy mogą dostać się do mleka matki.

    Czas trwania kursu

    Czas trwania kuracji wynosi 10 dni dla tiaminy i pirydoksyny oraz 20 dni dla cyjanokobalaminy. Dlatego najczęściej B1 i B6 zmieniają się co drugi dzień, aw drugiej połowie dnia codziennie wstrzykuje się B12. Nie ma schematu iniekcji witamin B1, B6 i B12 w celach profilaktycznych – tabletki są stosowane profilaktycznie.

    Schemat leczenia można opracować indywidualnie dla każdego indywidualnego przypadku, a czas trwania stosowania może się różnić. Średnio zastrzyki witamin podaje się przez 2-3 tygodnie, po czym przechodzą na tabletki.

    Bolesne odczucia

    Bolesne odczucia pojawiają się przy domięśniowym podawaniu witamin. Najbardziej bolesna jest tiamina (B1). Zastrzyki podaje się na trzy sposoby:

    Najpopularniejsza jest metoda domięśniowa: pozwala na stopniowe wchłanianie substancji czynnej do krwiobiegu i dłuższe działanie. Przy zastrzykach dożylnych substancje czynne szybciej osiągają maksymalne stężenie we krwi, ale skraca się również okres ich eliminacji. Podskórne podawanie witamin charakteryzuje się mniejszą biodostępnością i silnymi bolesnymi odczuciami, dlatego jest stosowane niezwykle rzadko.

    Porównanie tabletek i form wtryskowych

    Przyjmowanie witamin B1, B6, B12 jest możliwe zarówno w postaci zastrzyków, jak i tabletek. Każda z tych form ma swoje zalety i wady.

    Zalety i wady stosowania tabletek

    Tabletki witamin są wygodniejsze dla pacjentów: tabletki są łatwe do wypicia, nie boli i można to zrobić w domu. Ale pigułki mają wiele wad:

  • niższa biodostępność substancji aktywnych;
  • mniejszy efekt terapeutyczny w zaburzeniach metabolicznych;
  • hamowanie wchłaniania witaminy B12 w chorobach jelit.
  • W przypadku problemów z przewodem pokarmowym stosowanie tabletek jest mniej skuteczne. Ampułki są również używane w przypadkach, gdy pacjenci nie mogą samodzielnie przyjmować tabletek.

    Zalety i wady roztworów do iniekcji

    Ampułki z roztworem do wstrzykiwań również mają swoje wady i zalety. Zalety tej formy wydania obejmują:

  • wysoka biodostępność dzięki szybszemu wejściu do krwiobiegu;
  • wyraźny efekt terapeutyczny po użyciu;
  • możliwość stosowania w chorobach żołądka i jelit.
  • Instrukcja użycia wstrzyknięcia

    Instrukcje prawidłowego wstrzykiwania witamin B1, B6 i B12 są identyczne. Możesz to zrobić w domu, samodzielnie, ale tylko zgodnie z zaleceniami lekarza.

    Poniżej znajduje się instrukcja dotycząca witaminy B6.

  • Wybierz miejsce wstrzyknięcia. Wstrzyknięcie domięśniowe wykonuje się w mięsień pośladkowy. Niepożądane jest samodzielne wstrzykiwanie w pośladek, ponieważ można dotknąć nerwu kulszowego. Najwygodniej jest położyć go na udzie. Jeśli zastrzyk jest wykonywany innej osobie, należy w myślach zarysować pośladek na 4 części i wybrać górną zewnętrzną ćwiartkę, bliżej dolnej części pleców.
  • Pobrać B6 do strzykawki. Aby to zrobić, zdezynfekuj ręce, wytrzyj ampułkę alkoholem lub chlorheksydyną i ostrożnie otwórz. Zbierz zawartość do jałowej strzykawki. Jeśli ampułka zawiera liofilizat, należy najpierw dodać do niej 1 ml wody destylowanej, aby uzyskać roztwór.
  • Po pobraniu zawartości ampułki do strzykawki należy ustawić ją pionowo i delikatnie poklepać palcami, aby usunąć pęcherzyki powietrza ze ścianek. Następnie, naciskając tłok, wycisnąć powietrze ze strzykawki, aż pojawią się pierwsze krople roztworu.
  • Zdezynfekować zaznaczony obszar skóry alkoholem lub roztworem chlorheksydyny.
  • Aby lepiej wchłonąć substancję, możesz ścisnąć mięsień między palcami, tworząc fałd. Spowoduje to głębsze wciśnięcie igły.
  • Wprowadzić igłę мыш do mięśnia i powoli wciskać tłok podczas wstrzykiwania leku. Szybkie podanie B6 może być bolesne.
  • Po całkowitym wprowadzeniu B6 wyciągnąć igłę z mięśnia i nałożyć jałowy kawałek waty w miejsce wstrzyknięcia. Aby zmniejszyć intensywność zespołu bólowego, możesz lekko rozciągnąć obszar mięśni: zwiększy to przepływ krwi w miejscu wstrzyknięcia i przyspieszy wchłanianie witaminy.
  • Film wyraźnie pokazuje, jak prawidłowo wykonywać zastrzyki w pośladek:

    Połączenie B1, B6 i B12 jest możliwe w ramach tego samego cyklu leczenia, ale lepiej jest stosować je w różnym czasie. Jeśli dana osoba nie jest gotowa na kilka zastrzyków dziennie, potrzebuje złożonych preparatów, które można stosować raz dziennie.


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska