Wanilina: korzyści i szkody dla zdrowia organizmu

Dobroczynne właściwości wanilii

Wanilia zawiera aromaty, olejki eteryczne, balsamy, tłuszcze, cukry i żywice. Ponadto zawiera również znaczną ilość węglowodanów, niektórych białek i tłuszczów, a także witamin z grupy B, PP, ryboflawiny, kwasu pantotenowego, niacyny i pirydoksyny.

100 g waniliny – 288 kcal.

Dobroczynne właściwości wanilii

Ogólna korzyść

  1. Ma przyjemny słodkawy, łagodny aromat, który pomaga się zrelaksować i wyciszyć.
  2. Pomaga rozładować napięcie nerwowe, pomaga radzić sobie z irytacją, łagodzi niepokój.
  3. Radzi sobie z lękiem i bezsennością.
  4. Działa leczniczo w leczeniu układu nerwowego.
  5. Jest silnym środkiem przeciwnowotworowym, przeciwutleniającym i przeciwdepresyjnym.
  6. Może obniżać ciśnienie krwi.
  7. Pomaga przy reakcjach alergicznych, drgawkach, gorączce, zapaleniu stawów.
  8. Zwalcza procesy zapalne w organizmie.
  9. Normalizuje procesy trawienia.

Dla kobiet

Wanilia pomaga normalizować cykl menstruacyjny, łagodzi stan podczas zespołu napięcia przedmiesiączkowego, pomaga radzić sobie z bolesnymi odczuciami. Ponieważ wanilia ma działanie uspokajające, stosuje się ją w stanach zapalnych przewodu pokarmowego, a także układu sercowo-naczyniowego, wydalniczego i oddechowego. Znajduje zastosowanie w różnych zabiegach kosmetycznych.

Dla mężczyzn

Wanilia może mieć korzystny wpływ na układ pokarmowy. Olejki eteryczne, które są częścią przyprawy, pomagają poprawić apetyt. W medycynie tradycyjnej istnieje wiele receptur opartych na wanilii na leczenie takich chorób jak niestrawność, reumatyzm, drgawki, gorączka, które tak często występują u mężczyzn.

Podczas ciąży

Nie zaleca się stosowania wanilii w czasie ciąży. Ta przyprawa zwiększa apetyt i może wywołać reakcję alergiczną.

Podczas karmienia piersią

W pierwszych miesiącach karmienia szczególnie pragniesz słodkich wypieków. Ale, jak wiadomo, słodycze ze sklepu zawierają różne wzmacniacze smaku i smaki, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie małego dziecka. Dlatego do ich stosowania należy podchodzić z dużą ostrożnością. Słodycze zawierające wanilinę ze względu na przyjemny aromat sprawiają, że chce się jeść w pierwszej kolejności. Należy jednak uważać, ponieważ zapach może wywoływać alergie u niemowląt. Musisz zacząć od małego kawałka smakołyku i odczekać około dwóch dni. Jeśli dziecko nie ma wysypki na twarzy, nie ma problemów z brzuszkiem, wtedy przyprawę można jeść, ale w małych ilościach.

Dla dzieci

Wanilina jest najsilniejszym alergenem, dlatego należy ją stosować bardzo ostrożnie. Dzieci przed ukończeniem trzeciego roku życia są przeciwwskazane w ich diecie.

Dzięki zawartości olejków eterycznych w wanilinie mają korzystny wpływ na układ pokarmowy. Przyprawa zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy, dzięki zawartości przeciwutleniaczy w składzie poprawia widzenie, pomaga rozładować napięcie nerwowe i radzić sobie ze stresem.

Kiedy chudniesz

Tradycyjna medycyna twierdzi, że wanilia może pomóc Ci schudnąć. Przyprawa stosowana jest jako środek aromatyzujący, który może „zaspokoić” głód, co pomoże szybko wykluczyć z diety mąkę i słodkie produkty.

Dodana do kawy lub herbaty wanilina pomaga zmniejszyć produkcję hormonu odpowiedzialnego za głód. Ten napój jest zwykle pijany 30 minut przed posiłkiem. Pomoże Ci to jeść mniej jedzenia, a tym samym korzystnie wpłynie na proces odchudzania.

Wanilina w medycynie

Przyjemną przyprawę należy włączyć do codziennej diety w przypadku problemów zdrowotnych, pojawienia się nerwicy i wybuchów agresji, bezsenności, zespołu napięcia przedmiesiączkowego, nieregularnego cyklu miesiączkowego, zaburzeń klimakterycznych, skłonności do nadmiernego spożycia alkoholu, cukrzycy, wzdęć, zapalenia jelita grubego , kolka jelitowa. Stosuje się go przy zaburzeniach układu nerwowego, w celu pozbycia się reumatyzmu, niestrawności, w celu zwiększenia apetytu. Wanilina to doskonały tradycyjny lek stosowany w anemii, zdolny do stymulacji i stymulacji aktywności układu mięśniowego.

Wanilina w medycynie

Nie smaruj błony śluzowej jamy ustnej ekstraktem waniliowym, zakopuj ją w małżowinie usznej i nozdrzach, spłucz i zrób mikrobloczki. Wszystkie inne zabiegi z olejkiem eterycznym waniliowym mają zastosowanie.

Za pomocą waniliny aromatyzują powietrze, robią na jej bazie nacieranie, kompresują, stosowane w pielęgnacji skóry, dodawane do kąpieli. Olejek waniliowy pomaga zwiększyć elastyczność skóry, zmiękcza ją, likwiduje podrażnienia i wysypki oraz łagodzi stany zapalne.

Ekstrakt waniliowy służy jako dodatek do wielu leków, łagodząc gorzki smak i nieprzyjemny zapach.

Odżywianie w przypadku chorób
co możesz, a czego nie możesz jeść:

Z cukrzycą

Wanilinę można dodawać do potraw przygotowywanych specjalnie dla osób z cukrzycą. Ale nie dotyczy to cukru waniliowego, którego stosowanie jest zabronione w przypadku tej choroby, ponieważ przyczynia się do gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi. Z pomocą tej przyprawy dla diabetyków można przygotować wiele zdrowych potraw, urozmaicić, wzbogacić i urozmaicić smak zwykłego jedzenia.

Z zapaleniem trzustki

Zapalenie trzustki to zapalenie trzustki. Aby pozbyć się tej choroby, powinieneś zmienić swoją zwykłą dietę i przestrzegać ścisłej diety. W przypadku tej choroby eksperci zalecają wykluczenie wszystkich gorących przypraw z potraw i zminimalizowanie ilości spożywanej soli.

W celu urozmaicenia menu wanilinę często stosuje się jako dodatek do wypieków i innych dozwolonych potraw. Dzięki temu menu będzie najbardziej atrakcyjne i bogate w smak.

Zastosowanie w kosmetologii

Już dawno zaczęli używać wanilii w kosmetologii. Aby włosy były miękkie i jedwabiste, zastosowano olejek waniliowy i nałożono go na całą długość. Teraz firmy kosmetyczne wykorzystują do swojej produkcji ekstrakt waniliowy.

Na bazie ekstraktu waniliowego możesz wziąć relaksującą kąpiel. Wystarczy dodać kilka kropel ekstraktu waniliowego do lekko osolonej mieszanki miodowo-mlecznej. Otrzymaną mieszaninę dodaj do kąpieli wypełnionej wodą.

Wanilinę można wykorzystać do wykonania antycellulitowej maski na ciało. Aby to zrobić, musisz wymieszać następujące składniki: 250 g cukru, 50 g mielonej kawy, 15 kropli olejku waniliowego. Nakładaj na skórę masującymi ruchami, ale nie na twarz ani na zapalne i wrażliwe obszary ciała.

Wanilia ma wspaniały aromat, dlatego często dodaje się ją do wody toaletowej i perfum.

Aby zmiękczyć i nadać włosom zdrowy połysk, do pielęgnacji należy stosować odżywki i szampony z dodatkiem olejku waniliowego.

  1. W celu przyspieszenia wzrostu włosów możesz przygotować następującą maskę. Konieczne jest zmieszanie 10 g drobno startego korzenia imbiru, 25 g tłustej śmietany i 3 krople olejku waniliowego. Nasmaruj cebulki włosów powstałą mieszanką, pozostaw na 20 minut, a następnie spłucz wodą. Aby utrwalić efekt, możesz spłukać włosy wywarem z rumianku.
  2. Poniższa maska ​​pomoże uporać się z problemem nadmiernego wypadania włosów. Aby go przygotować, musisz wymieszać 2 krople olejku waniliowego, 7 g oleju kokosowego i 5 g olejku łopianowego. Po wymieszaniu składników podgrzej je w kąpieli wodnej, a następnie rozprowadź na skórze głowy. Zachowaj kompozycję przez całą noc, owijając głowę ręcznikiem. Zmyć maskę szamponem.
  3. Aby wzmocnić włosy i nadać im połysk, musisz przygotować następującą maskę. Najpierw wymieszaj 2 krople olejku waniliowego z 3 żółtkami jajek, dodaj do mieszanki 30 g drożdży piwnych. Nałóż produkt na umyte, lekko wilgotne włosy. Zakryj głowę ręcznikiem na 1 godzinę, a następnie spłucz szamponem. Zaleca się nakładanie tej maski nie więcej niż 5 razy w miesiącu.
  4. Aby włosy były jedwabiste i gładkie, należy zastosować następującą maskę. Wymieszaj 3 krople olejku waniliowego, 20 ml świeżo wyciśniętego soku z cytryny i ten sam ml oleju słonecznikowego. Dobrze wymieszaj wszystkie składniki, nałóż na suche, czyste włosy. Owiń głowę folią i ogrzewaj włosy ciepłym powietrzem z suszarki przez 10 minut. Następnie zmyj maskę szamponem.
  5. Poniższe lekarstwo pomoże zagęścić włosy. Do jego przygotowania potrzebne są 3 krople olejku waniliowego, 5 ml olejku migdałowego. W osobnym pojemniku wymieszaj 20 g mielonej henny z herbatą. Dodaj olej do mieszanki i mieszaj, aż będzie gładka. Nałóż maskę na cebulki, a następnie owiń włosy ręcznikiem. Trzymaj maskę przez około 2 godziny. Zmyć produkt szamponem.

Maseczki domowej roboty zawierające wanilię należy stosować nie częściej niż 2 razy w tygodniu. Włosy staną się bardziej bujne, nabiorą zdrowego blasku, zniknie problem rozdwajających się końcówek i wypadania włosów.

Olejek waniliowy stosuje się również w domowych maseczkach do twarzy.

  1. Ta maska ​​pomoże pozbyć się zmarszczek. Aby go przygotować, wymieszaj 2 krople olejku waniliowego z 1 awokado i 1 puree bananowym. Nałóż powstałą mieszaninę na skórę twarzy grubą warstwą. Zmyć maskę po 30 minutach. Możesz używać tej mieszanki raz w tygodniu.
  2. Jeśli martwisz się częstymi wysypkami, trądzikiem, powinieneś wypróbować następującą maskę. Wymieszaj 2 krople olejku waniliowego z 20 kroplami oleju z pestek winogron, dodaj 10 g bodyagi i taką samą ilość skrobi kukurydzianej. Wszystko rozcieńczyć wodą mineralną do konsystencji gęstej śmietany. Nałóż maskę na problematyczne miejsca i trzymaj przez około 10 minut.
  3. Aby poradzić sobie z suchą skórą twarzy, należy stosować następującą maskę. Aby go przygotować, wymieszaj 2 krople olejku waniliowego z 10 ml oliwy z oliwek, 2 krople oleju sandałowego, dodaj 1 żółtko do mieszanki, wszystko ubij. Otrzymaną mieszaninę podgrzej w łaźni wodnej i nałóż na oczyszczoną skórę twarzy na parze. Zaleca się pozostawienie maseczki na twarzy na noc lub trzymanie przez około 3 godziny. Zmyj maskę i nałóż tłusty krem.

Wykorzystanie waniliny w kuchni

Cukier wanilinowy i waniliowy, przetworzona przyprawa, jest często używany w kulinarnych przysmakach. Najczęściej stosuje się go w postaci syropu lub zmieszanego z cukrem granulowanym. Prawdziwą wanilię dodaje się do deserów, wypieków i produktów mącznych. Aby nadać szczególny smak i przyjemny aromat, dodaje się go do różnych likierów, nadzień do ciast, grzanego wina, koktajli i domowych produktów.

Wykorzystanie waniliny w kuchni

Najczęściej w sklepie znajduje się sztuczna wanilina – zamiennik naturalnej wanilii. W przeciwieństwie do oryginału, sztuczna przyprawa ma ostry zapach. 20 g proszku waniliowego zastępuje 1 kg laski wanilii.

W produkcji przyprawa jest dodawana do słodyczy i wyrobów czekoladowych. Aby nadać potrawom i napojom aromat waniliowy, na pół godziny przed podaniem umieść przed nimi laskę wanilii około 15 cm, wyjmij ją przed wyjęciem naczynia. Cukier waniliowy najczęściej dodawany jest do ciast i deserów.

Syrop waniliowy służy do oblewania ciast i herbatników. Aby zrobić syrop waniliowy, weź 400 g cukru pudru i wymieszaj z 1 szklanką wody. Rozpuść mieszaninę na małym ogniu, a następnie ostudź. Wymieszaj oddzielnie 3 g waniliny i 50 g wódki. Wlej miksturę do schłodzonego syropu cukrowego, wszystko wymieszaj, aż będzie gładka.

Co można wymienić

Wanilia to dość droga przyprawa, dlatego często zastępuje się ją sztucznie przygotowanym cukrem waniliowym lub waniliowym. Dodatkowo wanilinę można zastąpić równie aromatycznymi przyprawami, takimi jak cynamon, cykoria, syrop waniliowy czy proszek.

Szkody i przeciwwskazania

Pomimo tego, że wanilia ma wiele przydatnych właściwości, istnieją również przeciwwskazania w jej stosowaniu, zaniedbując je, możesz wyrządzić znaczną szkodę ciału. Ta przyprawa jest zabroniona w czasie ciąży, należy również uważać podczas karmienia piersią. Przyprawa może powodować silne reakcje alergiczne.

Wanilia zwiększa wrażliwość skóry na światło ultrafioletowe, dlatego po nałożeniu maski lub kremu zawierającego tę przyprawę nie należy przez chwilę wychodzić na otwarte słońce.

Czy można dodać wanilinę?

Wanilina jest stosowana jako dodatek smakowy w różnych domowych produktach.

W dżem

Wanilina dodana do słodkiego preparatu nadaje dżemowi jeszcze więcej bogactwa, słodyczy i aromatu, a jeszcze bardziej ujawnia smak owocu lub jagody. Chociaż niektóre gospodynie domowe uważają, że wanilina nadaje naturalny smak produktu i nie należy jej dodawać. Dlatego to, czy dodać tę przyprawę do dżemu, zależy od preferencji smakowych gospodyni.

Na naleśniki

Często gospodynie domowe podczas przygotowywania naleśników dodają cukier waniliowy do ciasta. Przyprawa ta nadaje deserowi delikatny aromat i wyjątkowy smak, pobudza apetyt. Każdy produkt nadaje się na podstawę ciasta naleśnikowego – może to być woda, mleko, kefir, jogurt.

W kawie

Ta przyprawa jest dodawana do różnych koktajli, takich jak mokka waniliowa, latte i inne. Do kawy Raf dodaje się cukier waniliowy. W Stanach Zjednoczonych przygotowywany jest napój o nazwie French Vanilla.

Dopiero po podgrzaniu wanilina lub wanilia nadają napojowi swój aromat i słodkawy posmak. Dlatego w zimnej kawie będą prawie niewidoczne, ale dodadzą espresso pikanterii. Powinny być dodawane w trakcie gotowania. Syropy waniliowe są również wykorzystywane do przygotowywania napojów kawowych. Do kawy najlepiej dodać cukier waniliowy, naturalna przyprawa nada jej dość specyficzny smak.

W kompocie

Podczas przygotowywania kompotów w trakcie gotowania dodaje się wanilinę. Przyprawa wzmacnia naturalny słodki smak owoców i jagód, z których parzony jest napój.

Jak wybrać i przechowywać

Doświadczeni kucharze radzą zwracać uwagę na wygląd przyprawy. Powinny to być gładkie, nie cienkie, wystarczająco plastikowe strąki, które nie powinny pękać przy zginaniu. Jeśli na powierzchni wanilii utworzył się biały nalot, jest to znak wysokiej jakości produktu.

Przyprawę można przechowywać w nieotwartych opakowaniach nawet do trzech lat. Jeśli opakowanie ma plastikowe zapięcie, to znajdujące się w nim laski wanilii nie zepsują się przez około trzy miesiące. Należy je jednak przechowywać w temperaturze pokojowej nie wyższej niż 26 stopni, w przeciwnym razie strąki zaczną wydzielać wilgoć. Lepiej nie przechowywać wanilii w lodówce, ponieważ stopniowo traci ona wilgoć, a na powierzchni tworzy się pleśń.

Najlepszym nośnikiem pamięci jest folia spożywcza lub papier woskowany. Pikantne paluszki należy zawinąć w papier lub owinąć folią spożywczą w kilku warstwach, umieścić w szklanym pojemniku. Szkło powinno być umieszczone w miejscu, gdzie nie będzie padać bezpośrednie światło słoneczne, w którym będzie sucho i chłodno. Pojemnik powinien być dobrze zamknięty, w przeciwnym razie przyprawa wchłonie wszystkie obce zapachy, a także może wyschnąć. Po kilku tygodniach strąki wanilii należy usunąć i pozostawić na kwadrans do wywietrzenia.

Korzystając z tych prostych metod pielęgnacji i przechowywania, możesz zachować przyprawy w oryginalnej formie przez kilka lat. W praktyce zdarzają się przypadki, kiedy wanilia nadawała się do użytku nawet po 30 latach przechowywania.

Często na powierzchni przyprawy pojawia się biały, krystaliczny nalot, wiele niedoświadczonych gospodyń domowych może pomylić ją z pleśnią i wyrzucić odpowiednie strąki. Ta tabliczka potwierdza, jak wysokiej jakości są laski wanilii. Aby nie pomylić go z pleśnią, należy dokładnie rozważyć strąki. Kryształki waniliny błyszczą w świetle, a pleśń jest matowa. A zepsuty produkt pachnie bardzo specyficznie.

Ciekawe fakty o wanilii

Ciekawe fakty o wanilii

  1. Aromat wanilii wspomaga produkcję hormonu przyjemności.
  2. Wanilia jest uważana za jedną z najdroższych przypraw na świecie ze względu na trudność w uprawie.
  3. W czerwcu, ojczyzna tej przyprawy, Meksyk, jest gospodarzem corocznego festiwalu wanilii.
  4. Istnieje ponad sto odmian wanilii, ale tylko trzy odmiany są z nich specjalnie wyhodowane. Rosną na wyspie Madagaskar.
  5. Dla Azteków w XVI wieku wanilia służyła jako ekwiwalent pieniężny.
  6. Sztuczna wanilina nie ma nic wspólnego z naturalną wanilią. Produkowany jest syntetycznie z następujących produktów: kora sosnowa, olejek goździkowy, odpady papiernicze, otręby ryżowe, a obecnie związki petrochemiczne.
  7. Nasiona wanilii są najbardziej cenione przez kulinarnych znawców, mają bardzo intensywny aromat. Wykorzystywane są w produkcji pieczywa, dodawane do produktów mlecznych.
  8. Wanilia to jeden z najsilniejszych afrodyzjaków na świecie.
  9. Do tej pory wanilia zbierana jest wyłącznie ręcznie, nikt jeszcze nie miał okazji zautomatyzować jej zbierania.
  10. Wcześniej na plantacjach wanilii każdy strąk był ponumerowany w obawie przed kradzieżą, ponieważ wanilia była bardzo droga.
  11. W odległej przeszłości wanilia służyła jako lek, obecnie jest dodawana do leków, aby nadać im przyjemny aromat i złagodzić nieprzyjemny posmak.

Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska