Sos Wasabi: skład, jak gotować w domu, przepis

Sos Wasabi
Wasabi

Funkcje gotowania

Jak już opisaliśmy, w prawdziwym sosie wasabi jest jeden składnik: korzeń ziela wasabi. Jest puree i pakowane i nie wymaga żadnych obcych dodatków. Z niego powstaje proszek, który po rozcieńczeniu wodą tworzy prawie identyczny produkt: zieloną pastę o wyraźnym ostrym i pikantnym aromacie.

Ale wszystko w naszym nowoczesnym, skomercjalizowanym świecie nie jest takie proste. Ziele wasabi to produkt egzotyczny, rośnie tylko w Japonii, a jego samodzielna uprawa to żmudny i trudny proces. Dlatego sosy sprowadzane są z Japonii.

Oczywiście muszą być długo przechowywane, więc zapraszamy do konserwantów. Aby produkt był lepiej kupowany, należy obniżyć jego koszt, więc dodajmy skrobię na masę, wodę na objętość i trochę chemii na smak i kolor.

Krótko mówiąc, oprócz naturalnego korzenia wasabi, w opakowaniach rozsianych po półkach supermarketów znajduje się wiele niepotrzebnych, szkodliwych i niebezpiecznych składników, których tak trudno obecnie uniknąć w większości produktów spożywczych. Niestety jest to kosmicznie dalekie od prawdziwego sosu wasabi, a spożywanie go w jedzeniu jest szkodliwe, a nawet niebezpieczne dla zdrowia. Kiedy zamawiasz sushi w restauracji i dostajesz zielony kleik, nie możesz określić, co dokładnie tam jest zawarte.

Sos Wasabi jak gotować w domu

Z czego robi się tajemniczy i egzotyczny  sos wasabi? Jego przepis jest zaskakująco prosty. Zawiera główny składnik – korzeń wasabi. To nazwa rośliny, która rośnie wyłącznie w Japonii.

Nie można znaleźć tej rośliny w naszej świeżej postaci, z wyjątkiem niektórych specjalnych sklepów, a nawet wtedy tylko w dużych miastach. Na szczęście troskliwi producenci ułatwili to miłośnikom kuchni japońskiej i wymyślili wspaniały produkt: proszek wasabi. Jest to suszone zioło sproszkowane i zapakowane w hermetyczne torebki. Wystarczy rozcieńczyć proszek zimną wodą w równych proporcjach, a następnie wymieszać do uzyskania przyjemnej i jednorodnej konsystencji. Powinieneś otrzymać gęstą masę, w konsystencji bardzo gęstej śmietany.

Opcjonalnie możesz tutaj dodać kilka kropel świeżego soku z cytryny, soku z limonki lub kroplę sosu sojowego. Możliwe są też odmiany – z dodatkiem musztardy dla aromatu, chrzanu dla większej ostrości, czosnku dla bogatego smaku. W końcu nikt nie zabronił eksperymentowania!

Taki sproszkowany produkt generalnie nadaje się do spożycia, ale i tak jest gorszy w smaku od świeżego, naturalnego sosu. To jak musztarda w proszku: można jej użyć, smak jest prawie identyczny, ale naturalna musztarda to inna sprawa.

Aby zrobić prawdziwe wasabi w domu, wystarczy kupić proszek wasabi i rozcieńczyć go wodą w równych proporcjach, jeden do jednego. Najważniejsze, zanim kupisz ten sam proszek, uważnie przeczytaj jego skład, aby nie zmieniać „szydła na mydło”, jak mówią.

Dla większego bogactwa smaku do tej masy dodaje się świeżo wyciśnięty sok z cytryny. Do eksperymentów możesz dodać sok z limonki – smak będzie jaśniejszy i świeższy. Możesz zetrzeć odrobinę skórki z limonki i dodać do niej przyjemny cierpki sos.

To najłatwiejszy i najszybszy przepis, który nie zajmie więcej niż kilka minut. Ten makaron najlepiej ugotować raz, ponieważ pęka i traci smak.

Gotowanie sosu wasabi w domu

Przepis na chrzan i musztardę wasabi

Teraz fantazjujmy o zrobieniu naturalnego wasabi i spróbujmy stworzyć pachnący ostry sos z ulubionych produktów dostępnych dla każdego.

Jest około 48 kalorii w prawdziwym sosie wasabi.

W naszej wersji będzie to około 60 kcal.

Komponenty do wasabi:

  • Chrzan biały – 1 łyżka stołowa;
  • Musztarda do gustu – 2 łyżki;
  • Olej sezamowy – 1 łyżeczka;
  • Skrobia – na czubku noża;
  • Sok z cytryny – 1 łyżeczka;
  • Sos sojowy – 1 łyżeczka

Gotowanie niezwykłego sosu japońskiego według przepisu:

  1. Chrzan i musztardę mieszamy w misce lub innym ceramicznym pojemniku. Wybierz musztardę według własnego gustu: może być ognista lub delikatna, od tego będzie zależeć ostrość i smak powstałego sosu w finale. Dokładnie wymieszaj te dwa składniki.
  2. Dodaj trochę skrobi, aby zagęścić konsystencję. Wlej sos sojowy i sok z cytryny, olej sezamowy.
  3. Sos ubić ręcznie lub lepiej blenderem, aby konsystencja była idealnie kremowa.

Tutaj możesz eksperymentować i dodawać zioła, nasiona sezamu, czosnek i inne produkty spożywcze, aby uzyskać bardziej urozmaicony smak. Jeśli chcesz, aby kolor był zielony, jak w oryginale, upuść trochę naturalnego barwnika. Jeśli z umiarem, to nie zaszkodzi.

Z jakimi potrawami podawany jest sos?

Zwykliśmy wasabi z bułeczkami i sushi, jest to nieodłączny dodatek obok sosu sojowego i różowego marynowanego imbiru. Ale Japończycy w przeciwieństwie do nas jedzą tę przyprawę dosłownie ze wszystkimi potrawami: dla nas jest jak ketchup czy musztarda, stoi na stole na stałe i jest dodawana do każdego dania. Kochają wasabi, co powiedzieć! I wiedzą o jego dobroczynnych właściwościach.

Zielony makaron będzie bardzo harmonijny z rybami i to nie tylko na surowo. Można go dodawać, podobnie jak musztardę, do smażonej lub grillowanej ryby. Bardzo harmonijnie łączy się z gorącym tłustym mięsem: smażony stek, żeberka, grill, grillowany kurczak. Im gorętsze i usmażone mięso, tym lepiej „zaprzyjaźni się” z wasabi!

Ponadto wasabi można dodawać w niewielkich proporcjach do sosów i dressingów do mięs, sałatek, warzyw i makaronów, a także dań rybnych. Jest jak musztarda, tylko o jaśniejszym i bardziej wielowymiarowym smaku. Wypróbuj, eksperymentuj i odkryj wiele niezwykłych i nieoczekiwanych kombinacji smakowych!

Wniosek

Wasabi to produkt niezwykły. Przyzwyczailiśmy się, że od czasu do czasu jemy trochę, kiedy idziemy do sushi baru lub zamawiamy do domu bułki. Ale wielu nawet nie wie, jak nowa i pełnoprawna stanie się kuchnia domowa, jeśli zwrócisz większą uwagę na ten sos i zaczniesz dodawać go do różnych potraw, sosów i dressingów!

Należy uważnie wybrać gorącą japońską musztardę, dokładnie przestudiować skład na opakowaniu, ponieważ wielu producentów dodaje do tego produktu ogromną ilość chemii. Ale możesz zrobić japońską musztardę samodzielnie w domu, z najbardziej znanych i niedrogich składników!

Wypróbuj nasze przepisy i nie krępuj się eksperymentować w kuchni, dodając najbardziej niezwykłe składniki do zwykłych potraw i sosów. W końcu gotowanie to sztuka! I jak zawsze mamy nadzieję, że nasze artykuły, porady i przepisy zainspirują Cię do nowych kulinarnych wyczynów, a Twój stół stanie się bardziej urozmaicony i smaczniejszy!


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska