Słaby sen jakich witamin brakuje

Jaki niedobór witaminy może powodować bezsenność?

 

Jak często rzucasz się i przewracasz w łóżku w nocy przed zaśnięciem? Jest wiele rzeczy, które mogą powodować problemy ze snem, w tym brak pewnych składników odżywczych.

Nie stosuj samoleczenia! W naszych artykułach zbieramy najnowsze dane naukowe oraz opinie autorytatywnych ekspertów w dziedzinie zdrowia. Ale pamiętaj: tylko lekarz może zdiagnozować i przepisać leczenie.

Jakich składników odżywczych może brakować?

Odpowiednie spożycie witamin i minerałów jest niezbędne dla wszystkich funkcji naszego organizmu, w tym snu. „Jeśli chodzi o spokojny, regenerujący sen, pewne niedobory lub niedobory składników odżywczych mogą odgrywać dużą rolę (obniżony poziom, ale nie tak niski, aby można go było uznać za rzeczywisty niedobór)”, mówi Robin Forutan, dietetyk i rzecznik Akademii Żywienia .i Dietetyka.

Jeśli masz trudności ze snem w nocy, możesz mieć niski poziom witaminy D. Duża liczba ludzi żyjących w naszych szerokościach geograficznych nie otrzymuje wystarczającej ilości tej witaminy, a niski poziom może prowadzić do zaburzeń snu. Niedobór witaminy C może również utrudniać sen, ponieważ kwas askorbinowy (inna nazwa tej witaminy) pomaga zwalczać objawy stresu.

Winny może być również brak wapnia. „Niskie spożycie wapnia wiąże się z trudnościami z zasypianiem” – powiedział Forutan. „Być może dlatego, że wapń pomaga mózgowi wykorzystać aminokwas tryptofan do produkcji melatoniny, tak zwanego hormonu snu”. Dlatego bardzo ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli uważasz, że masz niedobór jednego z tych składników odżywczych lub masz ciągłe problemy ze snem.

Co się dzieje, kiedy śpimy?

Dobry sen w nocy jest niezbędny dla zdrowia naszego ciała i umysłu. Melatonina, hormon regulujący nasz cykl snu i czuwania, jest uwalniany, gdy przygotowujemy się do snu i pomaga nam zasnąć. Jego poziom zaczyna spadać dopiero wtedy, gdy nadejdzie pora przebudzenia. Podczas snu somatotropina hormonu wzrostu „działa” w całym naszym ciele, umożliwiając regenerację mięśni, kości i innych tkanek.

Sen sprzyja odpoczynku dla naszego ciała i mózgu oraz przywraca siły po długim dniu pracy. Wiele rzeczy, które uważamy za oczywiste, zależy od snu. Jeśli będziesz spać lepiej, na pewno będziesz mógł lepiej żyć. Więc jeśli masz problemy ze snem, porozmawiaj z lekarzem o kolejnych krokach.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska