Okres ważności masła (w lodówce, w zamrażarce)

masło

Okres przechowywania masła naturalnego zależy od warunków przechowywania. Produkt wykonany ze śmietanki i niezawierający konserwantów może być przechowywany do 1,5 miesiąca. Dodatek składników chemicznych pomaga wydłużyć ten okres do sześciu miesięcy. Smak, świeżość i zapach słonego produktu trwa dłużej niż słodkiego i kremowego. Najważniejszym czynnikiem jest temperatura – nie powinna przekraczać +5°C.

Okres przechowywania masła zależy od jego składu i temperatury przechowywania

Jak wybrać świeży produkt

Świeżość masła zależy od warunków jego transportu i przechowywania w punktach sprzedaży. W dużych sieciach handlowych wyposażonych w nowoczesne agregaty chłodnicze wystarczy sprawdzić datę produkcji podaną na opakowaniu.

W dużych sklepach przechowywanie łatwo psującej się żywności jest ściśle monitorowane. Powinieneś być znacznie bardziej ostrożny kupując ropę w małych kioskach handlowych lub na targu. Aby nie kupować produktu, który może powodować zatrucie pokarmowe, musisz:

 • Znajdź na opakowaniu datę produkcji i okres realizacji. Nie powinieneś kupować produktu, jeśli minęła ponad połowa daty ważności.
 • Otwórz małe opakowanie foliowe, pergaminowe lub inne i spójrz na kolor produktu – powinien być biały lub jasnożółty. Jasnożółty kolor wskazuje, że produkt jest stary, bakterie aktywnie się w nim rozmnażają. Bogaty żółty kolor może wskazywać na przeszacowaną dawkę barwnika.
 • Sprawdź, jak pachnie masło – świeże ma mleczno-kremowy zapach. Staje się stęchły, gdy jest przechowywany w cieple lub jeśli data ważności jest zepsuta.
 • Kupując produkt na wagę, musisz wypróbować sztukę. Zjełczały smak wskazuje na pogorszenie jakości oleju.

Opakowania do przechowywania oleju

Istnieją 4 rodzaje opakowań, w których masło jest przechowywane w lodówce. Każdy ma swoje charakterystyczne cechy, w tym trwałość przechowywanych w nim produktów, zalety i wady:

 • Opakowanie producenta jest najbardziej niezawodne pod względem zachowania smaku i właściwości użytkowych. Najpopularniejszym materiałem jest folia. Jeśli kupiłeś dużo oleju, lepiej nie przenosić go z oryginalnego opakowania, ale trzymać go w nim do momentu użycia. W zamkniętych plastikowych pojemnikach okres przydatności do spożycia wynosi do 1,5 miesiąca.
 • Olejarka. Najlepsze materiały to szkło, porcelana i stal nierdzewna. Pojemnik powinien mieć szczelną pokrywę i nieprzezroczyste ścianki. W takich warunkach olejek zachowuje swój smak i świeżość nawet do 15 dni. Po spożyciu każdej porcji olejarkę należy dokładnie wypłukać, aby pozbyć się zarazków.
 • Folia. Aby delikatny smak nie zepsuł się, a aromat nie wyparował, olejek zawija się w folię. Tak więc korzystne właściwości są przechowywane do 20 dni. Minus: materiał łatwo się rwie, wymaga nawijania w kilku warstwach, co nie jest zbyt wygodne w codziennym użytkowaniu.
 • Na papierze pergaminowym. Zaletą materiału jest przepuszczalność powietrza, dzięki czemu produkt nie pleśnieje. Minus – pergamin przepuszcza powietrze, olejek szybko wchłania zapachy otaczających produktów. Okres przechowywania jest ograniczony do 10 dni.

Luźny olej kroi się na małe porcje, każdą zawija się w folię lub pergamin i wkłada do lodówki lub zamrażarki. Wydobądź kawałki, które chcesz, w razie potrzeby.

Margaryna dobrze się przechowuje w oryginalnym opakowaniu. Jeśli został otwarty, produkt nie jest przesuwany, ale owinięty pergaminem lub folią. Pomoże to zapobiec nasyceniu obcych zapachów.

Ile masła można przechowywać w lodówce

Okres przechowywania masła w lodówce zależy od kilku czynników. Im niższa temperatura, tym dłużej produkty zachowają swoje właściwości, optymalna wydajność mieści się w zakresie od 0 do +5 ° С. Wilgotność nie powinna przekraczać 75% – na wilgotnej powierzchni tworzy się pleśń.

Margarynę można przechowywać w lodówce do 3 miesięcy w temperaturze do +8 ° C, integralność opakowania nie wpływa na trwałość.

Okres trwałości masła naturalnego zgodnie z GOST 32261-2013, w zależności od temperatury powietrza i opakowania (w dniach):

Temperatura, ° С Pergamin Folia Zamknięte pojemniki fabryczne
od 0 do +5 dziesięć 45 120
-2-9 20 60 120
-15-18 45 75 120

Jak przechowywać masło w zamrażarce

Podobnie jak większość produktów wysokotłuszczowych, masło można przechowywać w zamrażarce i dobrze toleruje niskie temperatury. Należy go pokroić na małe kawałki, każdy zawinięty w osobny kawałek pergaminu lub folii i złożony do torby. Najlepiej używać półki zamrażarki bez produktów o silnym zapachu. Odpowiednia temperatura to -18°C i poniżej.

Kawałki należy usunąć w razie potrzeby. Po rozmrożeniu zawartość tłuszczu i inne cechy są całkowicie zachowane. W zamrażarce okres przydatności do spożycia sięga 6 miesięcy bez utraty jakości. Ponowne zamrażanie jest niepożądane, ale dopuszczalne. Nie należy rozmrażać produktu więcej niż 3 razy – jego struktura zostanie zakłócona, witaminy i inne przydatne substancje ulegną rozpadowi.

Margarynę można przechowywać w zamrażarce w temperaturze -12-18°C do roku. Lepiej toleruje ponowne zamrażanie ze względu na zawarte w składzie tłuszcze roślinne.

Jak przechowywać masło bez lodówki

W ciepłym pomieszczeniu produkt jest przechowywany nie dłużej niż 48 godzin. Ludowe sposoby na przechowywanie masła bez lodówki przez długi czas:

 • Słoik zimnej wody. Masło pokroić na kawałki lub patyczki i zanurzyć w wodzie. Umieść w najzimniejszym, najciemniejszym miejscu. Zmieniaj wodę co najmniej 2-3 razy dziennie na zimną. Może to zaoszczędzić olej nawet do 7 dni.
 • Słona woda. Na 1 litr płynu – 1 łyżka. l. substancje ze zjeżdżalnią. Produkt zawija się w pergamin na małe kawałki, zanurza w rondlu i zalewa słoną wodą. Musisz umieścić ucisk na szczycie. Okres przechowywania do 10 dni. Jeśli codziennie zmieniasz słoną wodę, okres ten wynosi do 20 dni.
 • Roztwór octu (5%). Pałeczki masła umieszcza się w szklanym słoiku, zalewa roztworem i szczelnie zamyka pokrywką. Słoik przenosi się do chłodnego, ciemnego miejsca. Okres ważności – do 21 dni.

Masło z dodatkami ziołowymi można przechowywać w temperaturze pokojowej do 10 dni, margarynę do 3 tygodni.

Oznaki zepsutego produktu

Możesz zrozumieć, że masło lub margaryna zaczęły się psuć za pomocą następujących znaków:

 • kolor zmienia się na jasnożółty, zielonkawy lub brudnożółty;
 • smak staje się gorzki;
 • zapach jest stęchły, zgniły.

Zmiany te wskazują na rozwój patogennej mikroflory w produkcie. Jego stosowanie jest niebezpieczne dla zdrowia – możliwy jest rozwój zatrucia pokarmowego w postaci łagodnej, umiarkowanej lub ciężkiej.

Jeśli produkt wygasł, ale nie ma śladów zepsucia, to umieszcza się go w wypiekach, dodawany do karmy dla zwierząt domowych.

Reanimacja zepsutego oleju

Wyrzuć zepsuty olej. Jeśli nadal podjęto decyzję o jego użyciu, możesz spróbować wyeliminować nieprzyjemny zapach i gorzki smak w następujący sposób:

 • Zrób roztwór sody oczyszczonej – 1 łyżeczka. 200 ml zimnej wody, dodaj olej na 30 minut. Odcedź roztwór, rozpuść produkt, dodając 2 łyżki. l. mleko. Usuń na zimno do zestalenia.
 • Zmyć płytkę nazębną z powierzchni pod bieżącą wodą. Dopraw solą i posyp sokiem z marchwi.
 • Roztop, dodaj kromkę białego chleba lub plasterek zielonego jabłka. Fajnie, włóż na zimno.
 • Wlać mleko, aby płyn całkowicie zakrył kawałek, zagnieść, odstawić na godzinę. Opłukać wodą.

Metody te pomagają poprawić właściwości produktu, ale wskazane jest stosowanie go tylko w wypiekach. Obróbka cieplna zniszczy chorobotwórcze mikroorganizmy.

Masło wymaga przestrzegania warunków przechowywania – należy je przechowywać na zimno. Produkt dobrze znosi zamrażanie, całkowicie przywracając swoje pierwotne właściwości po rozmrożeniu. Nie powinieneś kupować wielu paczek na raz, lepiej kupować w razie potrzeby. Wyjątkiem są przypadki odległego zamieszkania od sklepów na wsiach i wsiach.

Jakie kupujesz masło – naturalne czy z dodatkami ziołowymi? Czy do przechowywania używasz zamrażarki? Udostępnij artykuł znajomym i znajomym, zapisz go na swojej stronie w sieciach społecznościowych.


Aleksandra Kowalski
Edytor serwisu
Rate author
iHerba Polska