Jak zamrażać i przechowywać ser w zamrażarce

Sery twarde

Wiele osób pyta, czy ser można zamrozić. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nie wszystkie gatunki mogą być termicznie eksponowane. Aby zamrozić żywność, konieczne jest odpowiednie przygotowanie, w przeciwnym razie szybko stracą swoją jakość i pogorszą się.

Zamrażać tylko sery twarde.

Jakie rodzaje sera należy zamrozić

Większość stałych i półstałych odmian dobrze zniesie przechowywanie w zamrażarce.

Smak tych serów nie zmienia się, jednak po rozmrożeniu mogą stać się kruchy.

W rezultacie trudno będzie wykonać ładne cięcia. Odmiany miękkie i pastowate są mniej odporne na zimno. Najczęściej tracą część swoich właściwości, ale część z nich nadal można spożywać.

Zamrażać można następujące rodzaje sera:

 • Rosyjski;
 • „Colby”;
 • Parmezan;
 • ser edamski;
 • ser Mozzarella;
 • gouda;
 • ser Cheddar;
 • piękno;
 • „Filadelfia”;
 • Adygejski;
 • twaróg;
 • Holenderski itp.

Jakie sery nie można zamrozić

Sery domowej roboty są przygotowywane bez specjalnego sprzętu przemysłowego, fermentacji i wysokich temperatur. Z tego powodu nie tolerują dobrze takich wpływów. Są spożywane tylko świeże.

Jeśli włożysz taki produkt do zamrażarki, a następnie go rozmrozisz, otrzymasz masę zbliżoną konsystencją do twarogu. Z tego samego powodu brie, camembert i ricotta nie są przetwarzane.

Spleśniałe odmiany również nie zamarzają. Jeśli mówimy o zepsutych produktach, należy je zutylizować. Szlachetna pleśń umiera w niskich temperaturach, więc ta metoda przechowywania jest niepraktyczna.

Odmiana sera pleśniowego

Nie zaleca się zamrażania sera ze szlachetną pleśnią.

Zasady dotyczące zamrażania produktów

Podczas zamrażania sera i produktów serowych należy przestrzegać następujących zasad:

 1. Kawałki nie powinny być zbyt duże. Dopuszczalny zakres to od 250 do 500 g. Starają się brać kawałki o takiej wielkości, aby po zamrożeniu można je było zjeść w tydzień.
 2. Lepiej pokroić ser w kostkę. Ta forma nadaje się do przygotowania większości potraw. Wyjątkiem jest pizza. W takim przypadku wymagany jest tarty ser. W przypadku pizzy lepiej zamrozić frytki osobno: zbyt duży kawałek ostygnie i nagrzeje się nierównomiernie, co negatywnie wpłynie na smak.
 3. Oddzielne duże kawałki zawija się w pergamin, a małe posypuje mąką lub skrobią. Zapobiega to sklejaniu się sera we wspólną grudkę.
 4. Do przechowywania używaj zamkniętych pojemników i toreb. W otwartym pojemniku trwałość produktu jest drastycznie skrócona, ponieważ ma on tendencję do wchłaniania obcych smaków i zapachów. Jedynym wyjątkiem są sery z mleka koziego. Umieszczenie ich w hermetycznym opakowaniu spowoduje przerwanie dojrzewania. Spleśniałe gatunki są zawsze starannie pakowane w torbę, ponieważ mają silny zapach.
 5. Nie można przechowywać razem różnych rodzajów sera. To zepsuje smak. Dodatkowo jest to niewygodne, ponieważ mogą mieć różny okres przydatności do spożycia.
 6. Jeśli jest skórka, to nie jest odcinana. Pomaga zachować aromat i smak.
 7. Starają się trzymać paczki z dala od drzwi. Zapobiegnie to skutkom skrajnych temperatur podczas otwierania.

Cukier rafinowany służy do zapobiegania rozwojowi pleśni. W każdej torbie pozostają 1-2 kostki. Cukier wchłania płyn, więc jedzenie nie kwitnie. Aby zapewnić optymalne warunki przechowywania, komora zamrażarki musi być utrzymywana w stabilnej niskiej temperaturze.

Jeśli lodówka się zepsuje lub wyłączy, sery pozostawia się w komorze do powolnego rozmrażania. Nie są ponownie zamrażane. Przy regularnych zmianach temperatury istnieje duże ryzyko przedwczesnego psucia się żywności.

Przechowywanie sera w pojemniku

Ser pakujemy albo w wygodne pojemniki, albo w worki i pergamin.

Zamrażanie różnych rodzajów sera

Technologia zamrażania będzie się różnić w zależności od rodzaju sera.

Solidne i półstałe

Odmiany twarde i półtwarde lepiej sprawdzają się w zamrażarce, ponieważ zawierają mniej wilgoci i mają dłuższy okres przydatności do spożycia. Przygotowanie polega na podzieleniu głowy na małe kawałki.

Pakowane są w papier, pojemnik lub celofan. Wskazane jest użycie odkurzacza. Gwarantuje to zachowanie smaku produktu ze względu na całkowity brak kontaktu z inną mrożonką. Jeśli kupiłeś mały batonik w oryginalnym opakowaniu, nie musisz go otwierać. Zamroź w nim ser.

Krojenie sera

Krojenie sera półtwardego do późniejszego zamrożenia.

Pasztecik

Odmiany o miękkiej konsystencji są przechowywane w zamrażarce w oryginalnym opakowaniu. Nie są przygotowywane dodatkowo, ponieważ To jest niepotrzebne. Jeśli przeniesiesz masę do innego pojemnika, szybciej się zepsuje.

Ser topiony

Najczęściej nie ma potrzeby zamrażania serów topionych, ponieważ rzadko są kupowane w dużych ilościach. Batony można przechowywać w niskich temperaturach, ale nie jest to zalecane.

Tracą część swoich właściwości i zamieniają się w pastę, która jest problematyczna w aplikacji nawet na pieczywo. Lepiej jest używać takiego sera do gotowania. Nie ma potrzeby przygotowywania produktu do zamrożenia: umieszcza się go w zamrażarce w przemysłowym opakowaniu foliowym.

Tarte i posiekane

Aby uzyskać wióry, musisz najpierw użyć kombajnu lub tarki. Zaleca się wykonanie dużych pasków, aby kleik się nie pojawił. Frytki są umieszczane w torebce, pozostawiając wolną przestrzeń na węzeł.

Próbują się związać, aby w środku nie było za dużo powietrza. Wskazane jest naklejenie na opakowaniu etykiety z datą zamrożenia. Później łatwiej będzie określić, czy produkt nadaje się do spożycia, czy nie. Napełnione opakowania trafiają do zamrażarki.

Ten format przechowywania jest wygodny w przypadku małych lodówek, ponieważ oszczędza miejsce. Nie można rozmrozić tartego sera, ale natychmiast dodać do dania, ponieważ szybko się rozgrzeje.

Zamrażanie pokrojonego produktu jest łatwiejsze: wystarczy podzielić duży kawałek na kilka małych. Każdy jest umieszczony w osobnym, szczelnie zamkniętym pojemniku. Te ostatnie można zastąpić folią lub pergaminem. Opakowania są przenoszone do zamrażarki.

Wióry serowe

Ser powinien być luźny w opakowaniu.

Ile mrożonych serów jest przechowywanych

Okres przydatności do spożycia serów mrożonych, w zależności od ich rodzaju, podano w poniższej tabeli.

Rodzaj sera Czas przechowywania
Stałe lub półstałe 6-12 miesięcy
Pasztecik 2-3 miesiące
Połączony 2-3 miesiące
W plastrach lub tarty W zależności od odmiany

Konieczne jest prawidłowe nie tylko zamrażanie, ale także rozmrażanie serów.

Jeśli kawałki zostaną wyjęte z komory i od razu dodane do dania, możesz stracić trochę smaku. Jedynym wyjątkiem są wiórki serowe.

W innych przypadkach produkt należy rozmrażać powoli. Najpierw umieszcza się go w lodówce na dolnej półce, a następnie moczy przez kilka godzin w mleku o temperaturze pokojowej.


Aleksandra Kowalski
Edytor serwisu
Rate author
iHerba Polska