Ile świeżych ryb jest przechowywanych w lodówce bez zamrażania

ryba

Ryba jest nie tylko produktem zdrowym, smacznym i niezbędnym dla organizmu człowieka, ale często dość drogim i jednocześnie psującym się. Aby zapobiec psuciu się i uniknąć zatrucia pokarmowego, musisz dowiedzieć się, ile i jak świeże ryby są przechowywane w lodówce.

Jak wybrać świeżą rybę?

Zanim kupisz mieszkańca wody, musisz zadbać o jego świeżość i jakość. Znaki dobrego produktu:

 • łuski są błyszczące, ciasno przylegające;
 • skrzela są lekkie, bez śluzu;
 • oczy są jasne, wypukłe, nasycone;
 • ciało jest elastyczne, zachowując swój kształt;
 • zapach jest świeży, przyjemny;
 • brzuch lekki, lekko cofnięty (nie opuchnięty).

Lepiej kupować schłodzone niż mrożonki.

Cechy i trwałość ryb W samej rybie i na jej powierzchni zawsze znajdują się mikroorganizmy, które w warunkach pokojowych lub w upale zaczynają się szybko namnażać, prowadząc do psucia się. Stosowanie takich produktów powoduje poważne zatrucia pokarmowe, ze śmiercią włącznie.

Po rozgrzaniu tuszka niepokrojona (bez usuniętych skrzeli i wnętrzności) bardzo szybko stanie się niezdatna do spożycia. Maksymalny czas utrzymywania w cieple to 30-60 minut. Przechowywanie produktu w odpowiedniej temperaturze może znacznie przedłużyć jego świeżość.

Chłodzenie ma korzystny wpływ na trwałość, ponieważ zachodzą następujące procesy:

 • wzrost bakterii spowalnia;
 • miazga staje się gęstsza;
 • płyn w tkankach gęstnieje, wzrasta jego lepkość;
 • istnieje „konserwacja” witamin, makro- i mikroelementów.

Surowe ryby należy przechowywać w lodówce w temperaturze nie wyższej niż + 2-3 ° С do 2 dni.

Ważne jest, aby wybrać odpowiednie opakowanie. W plastikowej torbie tusza „dusi się”, nabiera nieprzyjemnego zapachu. Tym samym okres przechowywania schłodzonych ryb nie przekracza 24 godzin. Najlepszą metodą przechowywania jest papier jadalny. Duże tusze są pakowane pojedynczo, małe po kilka sztuk, umieszczane w lodówce.

Odpowiednie warunki przechowywania świeżych ryb opierają się na kontroli temperatury. Uważa się, że optymalny przedział wynosi od -2 do 0 ° С, dozwolony jest wzrost do + 5 ° С. Im wyższy wskaźnik, tym krótszy okres przydatności do spożycia.

Jeśli przechowujesz żywność w lodówce, która wymaga wyższej temperatury (+5-7 °C), powinieneś:

 • Umieścić tusze w pojemniku z lodem. Umieść na najzimniejszej półce.
 • Okresowo spuszczaj wodę. Dodaj lód.
 • Upewnij się, że ryba nie znajduje się w roztopionej wodzie.

W tym przypadku świeżość surowej tuszy utrzymuje się do 4-5 dni.

Przygotowanie do przechowywania

Ryba zaczyna się psuć z głowy, więc głowa, skrzela i wnętrzności są usuwane jak najszybciej. W wyspecjalizowanych sklepach profesjonalne cięcie na życzenie kupującego odbywa się już w momencie zakupu.

Kolejność czynności przygotowujących do przechowywania zakupionych wypatroszonych ryb:

 1. Dokładnie umyć. Usuń skrzela, wnętrzności.
 2. Usuń łuski. Usuń głowę, ogon, płetwy.
 3. Spłucz pod bieżącą wodą. Osuszyć ręcznikiem papierowym.
 4. Owiń papierem lub ściereczką. Wstawiamy do lodówki na najzimniejszą półkę.
 5. Tuszkę można posypać gruboziarnistą solą – wydłuży to czas przechowywania o 2 dni.
 6. Jeśli mieszkaniec wody został przyłapany na wędkowaniu, należy go jak najszybciej przygotować: umyć, usunąć skrzela i wnętrzności.
 7. Umieścić tusze na tacy, pozostawiając między nimi niewielką odległość. Pomoże to lepiej się ochłodzić.

Następnie tacę należy umieścić w lodówce. Po 4-5 godzinach trzeba go wyjąć, owinąć tusze papierem woskowanym, włożyć do plastikowej torby (torebki nie można zamknąć), włożyć do lodówki. Możesz zostawić jedzenie na tacy, ale zajmie to dużo miejsca, a całe jedzenie wokół będzie przesiąknięte rybim zapachem.

Kruszony lód może być użyty zamiast umieszczania na tacy chłodzącej. Lód wlewa się na dno pojemnika, umieszcza się obraną wypatroszoną tuszę, a górę ponownie przykrywa się okruchami lodu. Pozostaw na 1-3 godziny, w zależności od wielkości ryby.

Ile można przechowywać schłodzonej ryby w lodówce

Świeży produkt jest smaczny i zdrowy. Okres ważności surowych schłodzonych ryb w zależności od temperatury w lodówce:

 • od -2 do 0 ° С – 3 dni, obecność pakowania próżniowego pozwala zachować produkt od 5 do 10 dni;
 • od +1 do 4°C – 48 godzin, jeśli tusza została odpowiednio przygotowana i wstępnie schłodzona, to okres ten wydłuża się do 2-3 dni;
 • + 5-8 ° С – nie więcej niż 24 godziny.

Przeciętnie ryby pozostają w lodówce bez zepsucia przez 2 dni bez zamrażania. Mielone surowe ryby, kotlety lub kawałki są przechowywane nie dłużej niż 12 godzin. Jeśli na zewnątrz jest mniej niż + 2 ° С, świeże ryby można przechowywać na otwartym balkonie do 2 dni.

Ile rozmrożonych ryb można przechowywać w lodówce

Jakość ryb, które leżały w zamrażarce, a następnie rozmrażały, jest znacznie gorsza od ryb świeżych. Po rozmrożeniu należy go natychmiast poddać obróbce termicznej. Im dłużej produkt leży, tym więcej płynu traci, jego powierzchnia ciemnieje.

W lodówce w temperaturze +3-6°C trwałość rozmrożonych tuszek nie przekracza jednego dnia. W trybie od -2 do + 2 ° C ryba zachowuje ważność przez 2 dni. Maksymalny czas przechowywania plastrów lub filetów wynosi 12 godzin.

Im mniejsza różnica temperatur między lodówką a zamrażarką, tym wolniej ryby będą się rozmrażać, zachowując więcej składników odżywczych i smaku. Najlepsze warunki temperaturowe do rozmrażania nie przekraczają +2 ° С.

Jeśli temperatura w lodówce wynosi + 6 ° C i więcej, tusza straci dużo płynu i po ugotowaniu będzie sucha, twarda.

Przechowywanie ryb pakowane próżniowo

Ryby w przemysłowych opakowaniach próżniowych najdłużej przechowywane są w lodówce. Taki pojemnik z jednej strony izoluje tuszę przed kontaktem z innymi produktami zawierającymi drobnoustroje lub bakterie, z drugiej zaś „blokuje” zapach, wykluczając impregnację innych produktów. Temperatura przechowywania – od -2 do + 2 ° С.

Okres przechowywania w próżni wynosi od 5 do 10 dni, zależy od rodzaju ryby, obecności konserwantów. Głównym warunkiem jest to, że opakowanie nie może być otwierane. Po otwarciu produkt należy zużyć w ciągu 3-4 godzin.

Okres przechowywania świeżych ryb w lodówce przedstawiono w tabeli:

Rodzaj ryby Temperatura, ° С Termin, h
Świeży od -2 do 0 72
od +1 do +4 48
+ 5-8 24
Rozmrożony do +2 48
+ 3-6 24
Kawałki, filet, mięso mielone od -2 do +2 12
Pakowanie próżniowe od -2 do +2 120-240 (w zależności od składu, deklarowanego przez producenta)

Jak przechowywać produkt, jeśli nie ma lodówki?

Czasami nie ma możliwości natychmiastowego umieszczenia świeżych produktów w odpowiednich warunkach, aby zapobiec zepsuciu produktu. Skuteczne sposoby na trzymanie ryb z lodówki:

 • Użyj solanki – nasyconego roztworu soli. Zawiera tylko wodę i sól. Do naczynia wlać 1 litr wody, małymi porcjami wsypać sól (razem – 200 g) i dokładnie wymieszać, aż do całkowitego rozpuszczenia. Jeśli średniej wielkości obrany ziemniak nie unosi się w powstałej cieczy, ale tonie, dodaj więcej soli.
 • Na dno pojemnika o odpowiedniej objętości wylewa się warstwę soli o grubości około 1 cm, na której umieszcza się tusze bez wnętrzności w pewnej odległości od siebie. Sól ponownie wlewa się na wierzch. Można wykonać wiele warstw. Najważniejsze, aby wierzch był obficie posypany solą. Pojemnik zamykany jest pokrywką, wyjmowany do najzimniejszego miejsca (nie cieplejszego niż + 7 ° C).
 • Jeśli chcesz uratować produkt na wędrówce, na wyprawie wędkarskiej, natrzyj go solą, włóż do wiadra, szczelnie zamknij i zakop w ziemi, gdzie nie dostaje się słońce.
 • Oczyszczoną rybę należy posypać solą na wierzchu i od środka, owinąć ściereczką zamoczoną w 9% roztworze octu stołowego i odstawić w chłodne miejsce. Okres trwałości – do 48 godzin.
 • Oczyść z łusek i wnętrzności, posmaruj olejem słonecznikowym. W chłodzie ryby zachowują ważność do 1,5-2 dni ze względu na film olejowy, który hamuje rozmnażanie się mikroorganizmów.
 • Posolić przygotowaną tuszę, skropić sokiem z cytryny, włożyć do pojemnika lub słoika, szczelnie zamknąć i odstawić w zimne miejsce. Produkt nie tylko zachowa świeżość do 48 godzin, ale stanie się też znacznie bardziej soczysty i kruchy.
 • Uwolnij świeży połów z wnętrzności, usuń skrzela, wytrzyj do sucha ręcznikiem papierowym, łącznie z wnętrzem brzucha. Nie myj. Posyp suchą musztardą, włóż do wiadra, przesuwając gałązkami pokrzywy. Umieść w dole wykopanym w cieniu (ważne, żeby słońce nie padało). Produkty są ważne do 48 godzin.

Jakie są oznaki zepsutego produktu

Świeże ryby są bardzo zdrowe, również ze względu na zawartość niezbędnych aminokwasów. Przeciwnie, zepsuty produkt jest wyjątkowo toksyczny dla organizmu, powoduje zatrucie, aw ciężkich przypadkach możliwa jest śmierć. Oznaki nieświeżych ryb:

 • mętne oczy;
 • obecność śluzu na powierzchni;
 • stęchły lub zgniły zapach;
 • obrzęk brzucha;
 • wyblakłe, wystające łuski, które odpadły we fragmentach;
 • brązowe lub szare skrzela.

Właściwe przechowywanie ryb to utrzymywanie pożądanej temperatury i przestrzeganie terminów przydatności do spożycia. W przypadku braku lodówki stosuje się sól, rzadziej ocet lub olej słonecznikowy. Dodatki te są naturalnymi konserwantami, które zapobiegają rozwojowi mikroorganizmów i psuciu się produktu.


Aleksandra Kowalski
Edytor serwisu
Rate author
iHerba Polska