Morel (Morchella) – właściwości, wartość odżywcza i skład

Smardze to grzyby, które wiosną nie rosną tak długo i szybko znikają. Mają stożkowaty kształt, dziurkowana czapka jest zwykle brązowa, a nogi są białe i puste w środku. W rzeczywistości ich kolory mogą się różnić. Możesz znaleźć smardze w kolorze szarym, czarnym, żółtym, brązowym, białym lub złotym. Są dobrze znane ze swojego drzewnego, ziemistego aromatu i wyśmienitego smaku.

Wiele osób co roku wybiera się do lasu w poszukiwaniu smardze z różnych powodów. Grzyby te rosną w różnych miejscach, ale zwykle są miejsca o największej koncentracji. Wzrost Morela zależy przede wszystkim od wilgotności gleby, idealnej temperatury gleby, dostępności w niej składników odżywczych oraz niewidocznego systemu korzeniowego.

Morele są przenoszone przez podziemny niewidzialny system korzeni zwany grzybnią. Najbardziej cenione są gąbki, produkujące od 250 000 do 500 000 mikroskopijnych zarodników. Zarodniki wpadają w ziemię i przyczepiają się do swojego podziemnego systemu korzeniowego, skąd będą pobierać składniki odżywcze z gleby. Twarde guzki na grzybni pęcznieją wiosną, tworząc smardze, gąbczaste grzyby. Dlatego smardze nie polegają na fotosyntezie, pozyskują składniki odżywcze z ziemi.

Aby smardze dobrze rosły w przyszłych sezonach, wielu zbieraczom grzybów zaleca się zbieranie i przenoszenie ich w siatkowych workach, aby zarodniki mogły swobodnie opadać z powrotem na ziemię.

Według krajowej bazy danych o wartościach odżywczych Ministerstwa Rolnictwa, jedna filiżanka moreli zawiera 59 gramów wody i tylko 20 kalorii.

Ich wartość odżywcza to 136 IU witaminy D. Zawierają również witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy, niacynę, kwas pantotenowy, ryboflawinę i tiaminę.

Kubek smardze zawiera 28 mg wapnia, 271 mg potasu, 13 mg magnezu, 8 mg żelaza, 128 mg fosforu i 14 mg sodu.

Wiele osób cieszy się smakiem smardze, krojąc je w plastry i dusząc w oleju, zawijając w mąkę lub bułkę tartą. Grzyby te można również nadziać serem, cebulą i czosnkiem, a następnie grillować.

Morel pomaga poprawić apetyt i ogólnie przewód pokarmowy. Grzyby te pomagają oczyścić krew i limfę, ujędrniają ciało i mają kompleksowe działanie lecznicze dzięki bogatemu składowi.

Morele od dawna są stosowane w leczeniu chorób oczu, takich jak dalekowzroczność i krótkowzroczność. Stosowano je przy leczeniu wszelkiego rodzaju schorzeń stawów i reumatyzmu. Jedzenie smardze pozytywnie wpływa na układ odpornościowy.

Różne nowoczesne naturalne preparaty na bazie tego grzyba nie tylko wzmacniają mięśnie oczu, ale także zapobiegają zmętnieniu soczewki.

Aby przywrócić funkcję wzroku i leczyć inne choroby, zaleca się regularne spożywanie grzybów smardze. Przed użyciem należy je dokładnie wyczyścić, namoczyć w wodzie przez godzinę, a następnie ugotować i wypłukać pod bieżącą wodą.

Ze względów bezpieczeństwa ważne jest, aby poprawnie zidentyfikować różne rodzaje smardze. Grzybowa „czapka Morel” lub „Verpa bohemica” wypełniona jest białą, puszystą włóknistą substancją. Tego grzyba nie należy jeść.

Wspólna linia lub „Gyromitra esculenta” to warunkowo jadalny grzyb, taki jak smardz. Ma falistą czapkę przypominającą mózg, która jest mięsista i krucha. Te grzyby są bardzo toksyczne.

„Morel semi-free” lub „Morchella semilibera” ma z reguły wysoką łodygę i nie do końca przylegającą do niej czapkę. Można je jeść, ale z umiarem.

Morele są bardzo popularne nie tylko w Europie i Stanach Zjednoczonych, ale także w naszym regionie. Ten grzyb jest nie tylko jadalny, ale także niezwykle zdrowy. Oczywiście musisz zrozumieć jego rodzaje, aby nie wpaść w nieprzyjemną sytuację, jedząc niejadalne lub warunkowo jadalne grzyby. W naturze można znaleźć tysiące jadalnych grzybów leczniczych i ziół. Zakup specjalistycznej książki pomoże Ci nauczyć się poprawnie rozpoznawać dzikie rośliny, jagody i grzyby. Daje to możliwość otrzymywania całkowicie darmowych naturalnych i zdrowych produktów o różnych porach roku, w zależności od pory roku.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska