Krople do oczu z tauryną – instrukcje użytkowania i recenzje

Istnieje wiele kontrowersji dotyczących korzyści płynących z tauryny dla oczu. Ktoś uważa lek za zwykłe placebo, inni przypisują mu magiczne właściwości. Pomimo różnicy zdań, lekarze aktywnie przepisują lekarstwo na wszystkie choroby okulistyczne jako witaminę i środek metaboliczny.

Wskazania do stosowania kropli do oczu z tauryną:

Roztwór stosuje się przy suchości i podrażnieniach błon śluzowych oczu, szybko likwiduje dyskomfort, łagodzi zaczerwienienia, swędzenie, łagodzi zmęczenie. Zaleca się również używać go podczas długiej pracy przy komputerze, czytania drobnego tekstu lub innego zmęczenia oczu.

Uwaga! Stosując krople należy pamiętać, że są one przeznaczone wyłącznie do podania podspojówkowego (pod błonę śluzową oka).

Nie wlewaj roztworu do nosa ani uszu. Takie zastosowanie nie spowoduje wiele szkód, ale też nie przyniesie żadnych korzyści. Nie ma potrzeby obawiać się naturalnego wnikania leku do jamy nosowej przez gruczoły łzowe. Wszystkie leki okulistyczne są zaprojektowane tak, aby nie podrażniać błony śluzowej nosa.

Więcej informacji o leku można znaleźć w wideo:

Przeciwwskazania i środki ostrożności

Tauryna ma bardzo niewiele przeciwwskazań. Może być używany przez prawie wszystkich, z wyjątkiem:

 • osoby z nadwrażliwością na składniki roztworu;
 • Pomimo ograniczeń wiekowych, często przepisuje się krople w leczeniu dzieci. Lek jest uważany przez pediatrów za bezpieczny, ponieważ jest częścią wielu formuł do karmienia mieszanką. Ponadto lek stosuje się miejscowo, co znacznie zmniejsza ryzyko przedawkowania i działań niepożądanych.

  Uwaga! Nie wolno kapać tauryny do oczu w czasie ciąży. Jego wpływ na płód nie jest dobrze poznany.

  Ale jeśli nie możesz obejść się bez kropli, tylko lekarz powinien je przepisać. Ustala również dzienną dawkę i częstotliwość stosowania, które nie zaszkodzą ani matce, ani dziecku.

  Formy wydania i skład

  Do użytku medycznego krople do oczu z tauryną są dostępne w postaci 4% roztworu. Lek jest przezroczystym płynem, bezbarwnym i bezwonnym. Jest butelkowany w plastikowych butelkach z dozownikiem o pojemności od 1,5 do 10 ml. Pojemnik wraz z instrukcją użytkowania umieszczony jest w pudełku kartonowym.

  Głównym składnikiem aktywnym jest aminokwas Tauryna (40 mg na 1 ml płynu). Jako dodatkowe składniki stosuje się wodę, wodorotlenek sodu i konserwant metyloparaben. Działa dezynfekująco, hamuje rozwój bakterii i grzybów.

  Dawkowanie i schemat stosowania

  Instrukcje wskazują, że schemat stosowania tauryny zależy od choroby. W razie potrzeby normy zalecane w adnotacji mogą zostać zmienione przez lekarza.

  Tabela 1 – Zasady stosowania kropli tauryny

  Nakładaj 1-2 krople 4 razy dziennie. Czas trwania terapii ustala lekarz, ale maksymalny czas trwania terapii to minimum 3 miesiące Stosować 2-3 krople trzy razy dziennie. Okres leczenia wynosi 30 dni. Po tygodniowej przerwie terapię można powtarzać aż do całkowitego ustąpienia objawów Stosować 2-3 krople 2 razy dziennie przez 2,5-3 miesiące Dawka dzienna 6 kropli podzielona na 3 aplikacje Czas trwania leczenia – 10 dni

  Przed podaniem lek należy ogrzać do temperatury ciała. Aby to zrobić, butelkę zanurza się w ciepłej wodzie lub zwija w dłonie. Roztworu nie można kapać bezpośrednio na rogówkę – płyn ostrożnie wstrzykuje się do worka spojówkowego (jamy między powieką a gałką oczną), po czym masuje się skórę.

  Uwaga! Osoby używające soczewek kontaktowych powinny je zdjąć przed podaniem leku. Można je ponownie włożyć dopiero 15 minut po zabiegu.

  Skutki uboczne i alergie

  Krople tauryny to mało toksyczne roztwory. Dlatego jedynym efektem ubocznym wymienionym w adnotacji jest reakcja alergiczna. Objawia się łzawieniem, podrażnieniem spojówek, pieczeniem, swędzeniem.

  Jeśli wystąpią takie objawy, należy przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem.

  Instrukcja użytkowania nie mówi nic o przypadkach przedawkowania kropli do oczu z tauryną. Ale to nie znaczy, że taki stan nie może się rozwijać. Przy przedłużającym się i niekontrolowanym przekroczeniu normy dobowej może wystąpić swędzenie lub podrażnienie rogówki.

  Łatwo pozbyć się takich objawów – wystarczy odstawić lek lub zmniejszyć dawkę. Jeśli dyskomfort utrzymuje się, należy skonsultować się ze specjalistą.

  Stosowanie tauryny w profilaktyce

  Krople do oczu z aminokwasem można stosować nie tylko w leczeniu, ale również w profilaktyce chorób takich jak zaćma, jaskra, suche zapalenie rogówki. Witamina poprawia odżywienie tkanek, zwiększa przepływ tlenu, stymuluje procesy metaboliczne, spowalnia denaturację (niszczenie) białka zawartego w soczewce.

  Uwaga! Zdolność tauryny do obniżania ciśnienia wewnątrzgałkowego służy zapobieganiu jaskrze. Lek poprawia ostrość wzroku, pomaga złagodzić napięcie i poprawia odpływ płynu wewnątrzgałkowego.

  Często roztwór okulistyczny jest stosowany, aby zapobiec wysuszeniu i zmęczeniu oczu podczas wielogodzinnego siedzenia przed monitorem komputera, pracy z drobnymi szczegółami, czytania i prowadzenia samochodu. Czynniki te powodują stres i obniżoną ostrość wzroku.

  Taurynę należy podawać profilaktycznie raz dziennie 1-2 krople do każdego oka przez miesiąc. Zabiegi zaleca się trzy razy w roku. Należy pamiętać, że jednorazowe podanie roztworu nie przyniesie żadnych korzyści. Lek jest w stanie kumulować się w organizmie i dopiero po zakończeniu całego kursu daje efekt.

  Aby zostawić recenzję, wypełnij specjalny formularz poniżej:

  Imię i nazwisko: E-mail (zostanie ukryty): Tytuł: Zalety: Wady: Ocena: Zaznacz to pole, aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem.

  Krople do oczu z tauryną mają dobre recenzje. Lekarze mówią o bezpieczeństwie i niezawodności leku; pacjenci zauważają, że lek nawilża i łagodzi spojówkę oka. Wiele osób stosuje tę witaminę w celach profilaktycznych w przerwach między noszeniem soczewek.

  Osoby stosujące preparat do leczenia zaćmy zauważają poprawę widzenia, zniknięcie zaczerwienienia i uczucie piasku w oczach. Lek daje również dobry efekt w przypadku kontuzji – po 3-5 dniach pojawia się ulga, znika ból, łzawienie i światłowstręt, przyspiesza regenerację tkanek.

 • u niektórych pacjentów tauryna wywoływała alergie, ból i ból oczu.
 • Przechowywanie i okres trwałości

  Taurynę należy przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu oraz poza zasięgiem dzieci. Po otwarciu lek należy zużyć w ciągu 28-30 dni. Okres przechowywania zapieczętowanej cieczy wynosi 4 lata od daty produkcji.

  Interakcje lekowe

  Lek należy stosować ostrożnie u pacjentów stosujących glikozydy nasercowe, diuretyki tiazydowe, furosemid, pochodne sulfonylomocznika.

  Uwaga! Chociaż witamina nie przenika do krążenia ogólnoustrojowego, przy długotrwałym stosowaniu może reagować z tymi lekami i szkodzić zdrowiu pacjenta.

  W przypadku wspólnej wizyty z innymi lekami okulistycznymi należy zachować 15-minutową przerwę między podaniem leków. Aminokwas stosowany jednocześnie z tymolem wzmacnia jego wpływ na ciśnienie wewnątrzgałkowe.

  Cena i gdzie kupić

  Krople do oczu z tauryną są dostępne we wszystkich aptekach i sklepach internetowych. Są niedrogie. Dokładna cena zależy od ilości, producenta i narzutów sieci aptek.

  Tabela 2 – Koszt leku w aptekach w Moskwie

  Średnia cena kropli z aminokwasem w aptekach wynosi 30-36 rubli.

  Co jest lepsze: Tauryna lub Taufon

  Tauryna i Taufon są absolutnymi analogami. Mają podobne mechanizmy działania, skład, wskazania i ograniczenia stosowania. Główną właściwością tych leków jest pomoc w leczeniu jaskry lub zaćmy, łagodzenie zmęczenia oczu i poprawa trofizmu tkankowego.

  Różnica między funduszami dotyczy tylko ceny i producenta. Tauryna jest produkowana przez wiele krajowych firm farmaceutycznych, a Taufon jest produkowany tylko przez Moskiewską Fabrykę Endokrynologiczną FSUE. Pierwsza jest tańsza niż druga.

  Co jest lepsze: Tauryna lub Oftan Katakhrom

  Zarówno Tauryna, jak i Oftan Katakhrom są wysoce skutecznymi lekami na zaćmę. Nie można powiedzieć, który jest lepszy. Krople mają zbyt wiele różnic, chociaż są stosowane w leczeniu tych samych problemów okulistycznych.

  Tabela 3 – Podobieństwa i cechy charakterystyczne leków

  Poprawia metabolizm, poprawia dopływ tlenu do tkanek oka, normalizuje ciśnienie śródgałkowe Działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, przyspiesza regenerację tkanki soczewki, aktywuje metabolizm Zaćma, jaskra, zmiany dystroficzne rogówki Zwiększona wrażliwość na taurynę, ciąża, dzieciństwo Indywidualny wiek do 18 lat, okres ciąży i alergia na GVA, kontaktowe zapalenie skóry. Rzadko – nudności, zawroty głowy, tachykardia Lek należy przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu przez 4 lata. Produkt należy przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu. Okres trwałości – 3 lata

  Krople tauryny nie są panaceum na zaćmę i inne choroby oczu. Ale pomagają spowolnić postęp choroby, a czasami stają się jedynym leczeniem. Ze względu na cenę, minimum przeciwwskazań oraz dobrą skuteczność terapeutyczną lek cieszy się dużą popularnością wśród lekarzy i pacjentów.

  Podobał Ci się artykuł? Udostępnij to w mediach społecznościowych.


  Aleksandra Kowalski

  Edytor serwisu

  Rate author
  iHerba Polska