Jak prawidłowo wysuszyć maliny: 6 sposobów

Jak prawidłowo suszyć maliny

Ale jest inna stara metoda zaopatrzenia, która pozwala zachować duże ilości produktu przez bardzo długi czas, praktycznie nie tracąc przydatnych właściwości. Suszenie jagód pozwala na przechowywanie gotowego produktu przez co najmniej rok. A wysuszony produkt ma szerokie zastosowanie – od gotowania po tradycyjną medycynę i kosmetologię domową.

Wszyscy wiedzą, że maliny mają właściwości lecznicze, pomagają zwalczać przeziębienia, wzmacniają układ odpornościowy, poprawiają stan naczyń krwionośnych. Suszone jagody w niczym nie ustępują świeżym, a nawet mają przewagę ze względu na wyższą koncentrację składników odżywczych w produkcie po przetworzeniu. Ponadto po wysuszeniu będzie można skorzystać z pomocy medycyny ludowej o każdej porze roku, kiedy jest to wymagane.

Ten proces ma swoje własne trudności. Przede wszystkim kojarzą się z tym, że maliny są bardzo delikatne, jest w nich dużo wilgoci, łatwo traci kształt przy niewielkim nacisku. Dlatego bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiednie surowce, prawidłowo zebrać i przygotować je do suszenia na jeden ze sposobów. Sposobów na suszone maliny jest sporo. Każdy może wybrać ten, który najbardziej odpowiada. W niektórych sytuacjach możliwe jest łączenie metod suszenia, aby dokładnie uzyskać oczekiwany efekt.

Jak wybrać maliny do suszenia

Do suszenia nadają się zarówno dzikie maliny leśne, jak i wszelkie odmiany roślin ogrodowych. W związku z tym powinieneś polegać na własnym guście i preferencjach. Jeśli wybierzesz niezbyt słodką jagodę, po przetworzeniu będzie zawierała więcej nut kwaśnych w smaku niż słodkich. Na przykład maliny leśne mają wyraźniejszy aromat, który utrzymuje się po wysuszeniu.

Szczególną uwagę zwraca się na jakość samych surowców podczas zbioru, a nie na odmianę lub odmianę. Jagody powinny być dojrzałe, nieuszkodzone, nie wykazujące oznak choroby, suche. Jeśli wszystkie powyższe wymagania zostaną spełnione, proces suszenia będzie szybszy i łatwiejszy, a gotowy produkt będzie miał doskonałą jakość i smak oraz będzie trwał przez długi czas.

Jak przygotować jagody do suszenia

Przygotowanie rozpoczyna się od zbioru. Jagody muszą być usuwane, gdy dojrzewają. Lepiej zbierać regularnie w małych partiach i natychmiast wysyłać do suszenia, aby owoce nie miały czasu na przejrzałość lub marszczenie się na tacy po wyjęciu z krzaka. Maliny szybko się deformują i wypuszczają sok. Takich surowców nie można używać do suszenia. Również dobrze dojrzałe lub przejrzałe okazy nie nadają się do przetwarzania. Są zbyt miękkie, wodniste i do tego czasu straciły swój smak i aromat. Lepiej jest dawać pierwszeństwo prawie dojrzałym jagodom.

Zbiór jest najlepszy przy słonecznej, suchej pogodzie. Jeśli dzień wcześniej padało, musisz poczekać, aż krzaki dobrze wyschną. Zaleca się również nie zbierać jagód wczesnym rankiem lub wieczorem, kiedy to wzrasta wilgotność lub spada rosa.

Jagody należy starannie oddzielić od łodygi, aby nie uszkodzić, i umieścić w niskim pojemniku lub palecie. Lepiej jest wziąć szeroki pojemnik z niskimi krawędziami, aby nie układać malin warstwami, ale spróbuj złożyć je w jednym rzędzie. W przeciwnym razie dolne warstwy mogą się odkształcić.

Przed rozpoczęciem suszenia należy posortować jagody, usunąć resztki, liście, łodygi, owady, jeśli napotkają, zmiażdżone, lekko zepsute i zbyt dojrzałe owoce. Nie zaleca się mycia malin, zyskują one dużo wilgoci i tracą nieco smaku i aromatu. Jeśli jagoda jest zbyt zakurzona lub nie masz pewności, że jest czysta, możesz wypłukać ją pod zimną bieżącą wodą, umieszczając ją w szerokim sicie. Ważne jest, aby nie mieszać ani nie dotykać jagód, aby nie zostały uszkodzone. Następnie rozłóż papierowy lub zwykły ręcznik i ułóż maliny w jednym rzędzie, pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Idź jeszcze raz.

Jak suszyć maliny w domu

Istnieje wiele sposobów na wysuszenie jagód i uzyskanie pachnącego produktu. Każdy wybiera taki, który spełnia jego wymagania, warunki i preferencje. Suszenie naturalne pozwala na natychmiastowe przetworzenie dużych ilości produktu, ale wymaga miejsca na organizację procesu, sprzyjających warunków atmosferycznych i czasu. Inne metody mogą zaoszczędzić sporo czasu, ale wielkość partii jest znacznie zmniejszona.

Niektórzy stosują kombinację różnych technik. Jeśli obszar zbioru jest daleko, zebrane jagody mogą nie tolerować transportu. Następnie możesz suszyć tutaj na świeżym powietrzu przez kilka dni i suszyć w domu za pomocą specjalnych urządzeń. Ta sama metoda pozwala dostosować proces, jeśli pogoda nagle się pogorszy.

W piecu

Piekarnik może znacznie skrócić czas przetwarzania produktu. Ale nie pozwala na suszenie jagód w dużych partiach, a także wymaga zużycia energii.

  1. Tak przygotowane i suszone jagody połóż na blasze do pieczenia, którą zaleca się przykryć papierem do pieczenia, matą silikonową lub folią. Odbywa się to w przypadku, gdy jagoda zaczyna wydzielać sok, który po zagęszczeniu będzie utrudniał łatwe usuwanie z powierzchni. Aby nieco przyspieszyć proces, możesz przykryć ruszt papierem, zrobić w nim kilka otworów, ułożyć maliny w jednej warstwie i położyć ruszt na blasze do pieczenia.
  2. Rozgrzej piekarnik do 60 stopni. Jeśli jest funkcja wentylatora lub konwekcji, lepiej ją aktywować. To znacznie poprawi cyrkulację powietrza, dzięki czemu proces będzie przebiegał znacznie szybciej.
  3. Umieść blachę do pieczenia z jagodami w komorze piekarnika. Możesz od razu wysuszyć dwie blachy do pieczenia, aby zwiększyć objętość, ale będziesz musiał okresowo zmieniać ich miejsca, aby jagody wyschły równomiernie. Pozostaw niewielką szczelinę między drzwiami a komorą piekarnika, nie zamykaj do końca. Parująca wilgoć wyjdzie w pozostawioną szczelinę, a maliny wyschną, a nie ugotują się.
  4. Otwieraj piekarnik na 3-5 minut co godzinę, aby zmniejszyć wilgotność w środku. Ponadto okresowo obniżaj temperaturę do 40 stopni. Gdy piekarnik i jagody ostygną, podgrzej do 60 stopni. Ta metoda pozwala na pobudzenie procesu i skrócenie czasu.
  5. Uzyskanie całkowicie suchego produktu zajmie 5-6 godzin, chociaż wszystko zależy od wielkości i mocy piekarnika, ilości malin na blasze do pieczenia. Dlatego warto okresowo sprawdzać jagody, gdy trochę wyschną, można je mieszać. Te, które są już gotowe, należy usunąć, aby nie wyschły i nie straciły aromatu.

Gotowy produkt wyjąć z piekarnika, pozostawić na stole do ostygnięcia w temperaturze pokojowej i przechowywać.

W suszarce elektrycznej

Korzystanie z suszarki elektrycznej to najlepszy sposób na przygotowanie jagód w domu. To urządzenie jest specjalnie zaprojektowane do tego celu. Proces trwa dłużej niż w piecu, ale znacznie krócej niż suszenie na świeżym powietrzu. Urządzenie umożliwia ustawienie wymaganej temperatury. Gorące powietrze jest równomiernie nadmuchiwane na produkt i nie nagrzewa się. Nie ma potrzeby ciągłego monitorowania tego, co się dzieje, wystarczy od czasu do czasu monitorować stopień gotowości i dostosowywać czas. Suszarki elektryczne zużywają znacznie mniej energii elektrycznej.

  1. Tak przygotowane jagody układamy na ruszcie suszarki elektrycznej w jednej warstwie. Pozostaw między nimi niewielką przestrzeń, aby powietrze mogło cyrkulować i równomiernie suszyć produkt.
  2. Podczas ustawiania temperatury lepiej postępować zgodnie z załączonymi instrukcjami. Zwykle zawierają program do suszenia jagód. Jeśli tak nie jest, należy skupić się na temperaturze nie wyższej niż 60 stopni. Niektórzy zalecają ustawienie regulatora na około 30-40 stopni, aby maliny traciły jak najmniej składników odżywczych, ale wtedy czas znacznie się wydłuża.
  3. Ułóż poziomy jeden na drugim, zamknij pokrywę i włącz urządzenie. Jeżeli wyposażenie suszarki elektrycznej jest zaprojektowane w taki sposób, że powietrze jest wydmuchiwane od dołu do góry, należy co 1-2 godziny zmieniać poziomy: podnosić dolne do góry i opuszczać górne.
  4. Jeśli ilości produktu są małe, a jagody zajmują nie więcej niż 2-3 poziomy, możesz to pominąć lub zmienić miejsca w trakcie procesu. Gdy zainstalowano więcej niż 4 poziomy, należy przeprowadzić podobną procedurę, aby jagoda wyschła równomiernie. Od czasu do czasu warto również mieszać żywność na ruszcie, ale nie należy tego robić przed wyschnięciem w połowie.
  5. W sumie proces może zająć od 6 do 12 godzin. Jeśli urządzenie nie posiada regulatora temperatury, który odetnie zasilanie w przypadku przegrzania, lepiej przerwać proces w nocy i wznowić go rano.
  6. Gdy jagody są całkowicie suche, urządzenie wyłącza się, ale maliny powinny stać trochę dłużej, aż całkowicie ostygną. W tym czasie cały proces zostanie zakończony, a wilgotność jagód wyrówna się. Następnie możesz przelać do przygotowanych pojemników i przechowywać.

We frytownicy

Korzystanie z airfryer jest również dość skuteczną metodą. Urządzenie pozwala uzyskać wynik w 30-60 minut. Istnieją znaczne ograniczenia co do ilości, którą można wysuszyć. Kolba airfryer nie pozwala na suszenie wielu jagód na raz. Airfryer pozwala nie zakłócać procesu, nie trzeba mieszać i obracać jagód, powietrza, a bez tego dobrze wydmuchuje produkt ze wszystkich stron.

  1. Wyselekcjonowane i wysuszone jagody połóż na wszystkich rusztach urządzenia. Przykryj je papierem do pieczenia, robiąc w nich otwory, aby jagody nie wpadły przez otwory w ruszcie. Jeśli jest metalowe sitko, można w nim umieścić maliny, uważając, aby nie nałożyć produktu o grubości większej niż 2 warstwy.
  2. Umieść ruszty w misce urządzenia airfryer. Pokrywka nie powinna ciasno przylegać, dlatego warto zrobić przerwę, zastępując szpikulec lub sztućce.
  3. Ustaw maksymalną prędkość nadmuchu, jeśli zapewnia to projekt, reżim temperatury nie jest wyższy niż 60 stopni. Włącz urządzenie. Po upływie czasu sprawdź wynik. Jeśli są jagody, które pozostają wilgotne i miękkie, można je polać i wysuszyć.
  4. Gotowy wysuszony produkt pozostawić na stole do ostygnięcia i włożyć do pojemników magazynowych.

W suszarce

Proces suszenia jagód w suszarce nie różni się zasadniczo od używania suszarki elektrycznej. Różnica polega na tym, że odwadniacze to ulepszone modele prostych suszarek elektrycznych. Wśród nich znajdują się urządzenia wyposażone w funkcję równomiernego rozdmuchu wszystkich poziomów jednocześnie. Eliminuje to konieczność zatrzymywania procesu, zmiany położenia rusztów i mieszania malin na paletach. Wystarczy ustawić żądaną temperaturę, czas i poczekać na zakończenie zaprogramowanego programu. Pozwalają również wraz z temperaturą ustawić czas suszenia, intensywność cyrkulacji powietrza.

  1. Jagody układamy na rusztach, które umieszczamy w komorze urządzenia.
  2. Ustaw temperaturę nie wyższą niż 60 stopni, intensywną cyrkulację powietrza, przybliżony czas 7-10 godzin. Zależy to od temperatury, ilości jagód, ich wielkości i soczystości.
  3. Od czasu do czasu podchodź i sprawdź stopień gotowości. Jagody często mają różne rozmiary, więc poszczególne kawałki można ugotować wcześniej i najlepiej wyjąć z rusztu. Mogą być również niektóre maliny, które nie wyschły. Należy go przelać na osobną tacę i doprowadzić do stanu poprzez ponowne suszenie. Gotowe jagody powinny ostygnąć.

W kuchence mikrofalowej

Suszenie malin w mikrofalówce to najszybszy sposób. Ale to też najmniejsze ilości przetworzonego produktu. Ponadto będziesz musiał stale być blisko, aby kontrolować proces. Istnieją również osobliwości w doborze i przygotowaniu jagód, aby uzyskać jak najlepszy wynik.

Podobnie jak w poprzednich wersjach, maliny nie powinny być przejrzałe i zbyt miękkie. Oto przypadek, w którym preferowana jest niedojrzała jagoda. Wtedy będzie w stanie zachować swój kształt i nie zamienić się w bałagan.

  1. Lepiej jest położyć przygotowane jagody na naturalnej tkaninie, która służy do przykrywania płyty mikrofalowej. Potrzebny jest materiał, który szybko wchłonie uwolnioną wilgoć. Tkanina nie może być ułożona, ale w każdym przypadku przykryj maliny kawałkiem naturalnej materii.
  2. Do suszenia ustaw moc na 200 W. Uruchom proces przez 3-5 minut. Ten czas powinien wystarczyć na uzyskanie pożądanego stopnia wysuszenia. Ale wszystko zależy od indywidualnych warunków. Jeśli maliny nie są wystarczająco suche, należy powtórzyć ten krok. Jednocześnie uważnie monitoruj proces, zatrzymaj działanie pieca i sprawdź gotowość.
  3. Następnie wyjmij jagody z kuchenki mikrofalowej, ostudź i wlej do pojemnika do dalszego przechowywania.

W słońcu

Suszenie na zewnątrz to naturalny sposób. Ma swoje zalety i wady.

Jak suszyć maliny na słońcu

Plusy:

  1. Maliny można suszyć bezpośrednio na miejscu. Pozwala to zachować nienaruszoną maksymalną liczbę jagód, nie dadzą soku i nie ucierpią podczas transportu.
  2. Pozwala na przetwarzanie dużych ilości produktu. W takim przypadku nie jest konieczne gromadzenie określonej ilości, aby nie na próżno nagrzewać piekarnika i korzystać z suszarki. Możesz zebrać garść jagód, gdy dojrzewają i zaczną wysychać.
  3. W jagodach pozostaje maksymalna ilość witamin i minerałów. Proces przebiega stopniowo pod wpływem niskich temperatur, które nie niszczą witamin.

Ta metoda ma oczywiście pewne wady:

  1. Poświęć dużo czasu. Suszenie trwa 5-7 dni.
  2. Wymagane są dobre warunki pogodowe. Na dworze powinno być słonecznie, sucho i gorąco, najlepiej powyżej +25 stopni. Wzrost wilgotności może natychmiast zepsuć surowce: wszystko trzeba wyrzucić. Nagle deszcz lub silny wiatr zmuszają nas do pilnego szukania innych opcji suszenia. W nocy palety z jagodami należy przenieść do suchego pomieszczenia, a rano, gdy rosa wyparuje, należy je ponownie wystawić na zewnątrz. Nie jest tajemnicą, że rzadkie regiony mogą pochwalić się tak niezmiennie upalną pogodą przez kilka tygodni.
  3. Konieczne jest ciągłe monitorowanie procesu. Raz na 2 godziny delikatnie odwracaj jagody, aby zapewnić dobry przepływ powietrza i równomierne suszenie.
  4. Na ulicy jagoda może zbierać kurz, siedzą na niej owady. Dlatego powinien być pokryty gazą.

Niemniej jednak ta metoda pozostaje jedną z najpopularniejszych.

  1. Po wyjęciu jagód z krzaka i przygotowaniu układamy je w jednej warstwie na paletach. Lepiej użyć drucianych stojaków lub cienkiej siatki, arkusza sklejki lub blachy do pieczenia. Lepiej przykryć spód grubym papierem lub bawełnianą szmatką. Można wykonać otwory do cyrkulacji powietrza. Nie układaj jagód ciasno, pozostaw między nimi odległość. Przykryj górę kawałkiem gazy, której końce są dobrze zabezpieczone. Wystaw na słońce.
  2. Istnieją różne opinie na temat tego, jak najlepiej suszyć jagodę na świeżym powietrzu. Niektórzy radzą zostawić na słońcu, wtedy jagoda szybciej wysycha i trochę więdnie. Ci ostatni ostrzegają, że pod wpływem słońca niektóre witaminy ulegają zniszczeniu, dlatego radzą suszyć w cieniu. Tutaj powinieneś polegać na swoich preferencjach. Należy jednak pamiętać, że w cieniu maliny schną dłużej.
  3. Po kilku godzinach, gdy jagody uschną, delikatnie wymieszaj je na tackach, ponownie przykryj gazą i pozostaw do dalszego wyschnięcia. Wieczorem przed zachodem słońca przynieś go do pokoju, rano po wyschnięciu rosy odstaw palety na swoje miejsce.

Usuń te okazy, które wysychają wcześniej. Gdy wszystkie jagody dobrze wyschną, możesz przygotować je do przechowywania.

Jak określić gotowość produktu

Gotowość jest sprawdzana przez wygląd i dotyk. Jagoda staje się ciemnopurpurowa lub bordowa, pojawia się biało-szary nalot. Nie powinien być lepki ani pozostawiać śladów na dłoniach po naciśnięciu palcami. Po mocnym sprasowaniu suszone maliny kruszą się, nie tworzą lepkich grudek.

Czy można wysuszyć liście malin?

Do suszenia nadają się nie tylko jagody, ale także liście, kwiaty, pędy. Za ich pomocą można zaparzyć herbatę, która również korzystnie wpływa na stan organizmu. Liście zbiera się przed kwitnieniem, a kwiaty zaraz po zakwitnięciu. W tym czasie zawierają największą zawartość składników odżywczych.

Liście i kwiaty suszy się w taki sam sposób jak jagody. Tylko proces zajmuje znacznie mniej czasu. Suszone liście i pędy są przechowywane przez 2-3 lata i prawie nie tracą swoich przydatnych właściwości.

Jak prawidłowo przechowywać suszone maliny

Aby gotowy produkt był dobrze zachowany i nie zepsuł się, konieczne jest przestrzeganie odpowiednich warunków.

Suszone maliny nie tolerują wilgotnych pomieszczeń i zmian temperatury. Konieczne jest znalezienie miejsca w domu, w którym wilgotność i temperatura będą stałe. Również maliny należy chronić przed działaniem promieni słonecznych. Lepiej jest użyć spiżarni, jeśli jest dostępna. Wystarczy szafka kuchenna.

Suszone jagody są przechowywane w małych porcjach. Nie wkładaj ich wszystkich do jednej torby lub pudełka, potrzebują powietrza. Dlatego worek lub pojemnik musi być w połowie pełny, pozostawiając wolną przestrzeń.

Jako pojemniki do przechowywania zaleca się stosowanie kartonowych lub drewnianych pudełek z luźnymi wieczkami. Wyłóż ich spód grubym papierem. Możesz również użyć kartki papieru zamiast pokrywki. Szklane słoiki są w porządku, ale szczelnie przylegającą pokrywkę trzeba wymienić na coś innego. Możesz również przechowywać w plastikowej torbie, ale nie dodawaj więcej niż połowy jagód.

Liście, pędy i kwiaty przechowuje się tak samo jak jagody. Jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione, jagody będą przechowywane do 2 lat, liście – do 2-3 lat. Ale to w pierwszym roku suszone pokarmy zachowują swoje przydatne substancje, a następnie ich stężenie spada z każdym miesiącem.

Jakie są zalety suszonych malin

Podczas suszenia maliny tracą do 70% wilgoci, ale jednocześnie zachowują wszystkie składniki odżywcze i witaminy, a ich stężenie tylko wzrasta.

  1. Suszone maliny mogą korzystnie wpływać na funkcjonowanie organizmu. Jego stosowanie pomaga wzmocnić układ odpornościowy i zwalczać przeziębienia.
  2. Produkt zawiera witaminy A, C, E, PP, z grupy B, pierwiastki śladowe – magnez, potas, miedź, fluor, mangan. Zawiera również dużą ilość olejków eterycznych, garbników, pektyn oraz wiele kwasów: winowego, salicylowego, jabłkowego, cytrynowego. Na przykład kwas salicylowy rozrzedza krew i zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi.
  3. Substancje zawarte w malinach biorą udział we wzmacnianiu odporności, wzmacnianiu ścian naczyń krwionośnych, normalizacji ciśnienia krwi, poprawie przemiany materii, pracy układu sercowo-naczyniowego i pokarmowego. Malina pomaga przy bólach głowy, optymalizuje równowagę hormonów w organizmie, korzystnie wpływa na funkcjonowanie kobiecego układu rozrodczego, jest doskonałym środkiem moczopędnym, zwiększa witalność, zmęczenie, pomaga przetrwać ciężkie sytuacje stresowe i depresję bez konsekwencji. Konsekwentne spożywanie pokarmów pomaga w zapobieganiu miażdżycy.
  4. Dodatkowo suszone maliny pomagają odmłodzić organizm i utrzymać skórę w idealnej kondycji. Działa korzystnie zarówno wewnętrznie, jak i jako składnik masek, peelingów i toników.

Ale każde lekarstwo ma swoje ograniczenia i przeciwwskazania. Nie daj się ponieść nadmiernemu spożyciu suszonych malin. Codzienne stosowanie doprowadzi do nadmiaru substancji, które zaczną negatywnie wpływać na wygląd i zdrowie.

Są choroby, w których zabrania się spożywania malin i produktów z nich przygotowanych lub ograniczania ich stosowania.

Takie choroby obejmują:

  • wrzód, zapalenie żołądka, szczególnie podczas zaostrzenia;
  • patologia nerek i pęcherza;
  • alergia;
  • predyspozycje do dny moczanowej lub już posiadanie tej choroby;
  • astma.

Warto pamiętać, że nawet przy dobrym zdrowiu nadużywanie danego produktu doprowadzi do problemów i komplikacji.

Co można zrobić z suszonych malin

Suszone maliny można wykorzystać do przygotowania różnorodnych pysznych, aromatycznych i zdrowych posiłków. Przede wszystkim sprawi, że każda owsianka zbożowa będzie jaśniejsza i ciekawsza. Śniadanie od razu stanie się dużo smaczniejsze i zdrowsze. Rosyjskie gospodynie często wrzucały garść suszonych jagód do garnka z owsianką. Również z jagód i suszonych malin możesz zrobić zdrową i smaczną herbatę.

Suszona herbata malinowa

Składniki:

  • 2 łyżeczki suszone maliny;
  • 150-200 ml wrzącej wody;
  • 1-2 łyżeczki kochanie.

Przygotowanie:

  1. Maliny przełożyć do czajniczka lub płytkiego naczynia, zalać wrzątkiem, przykryć i odstawić na 10 minut.
  2. Odcedź powstały płyn, dodaj miód, wymieszaj, wlej do kubków.

Pij gorąco!

Koktajl mleczny z suszonymi malinami

Dzieci będą zachwycone koktajlem mlecznym z suszonymi jagodami. Okazuje się znacznie bardziej aromatyczny niż gotowany z dodatkiem świeżych malin.

Składniki:

  • 250 ml mleka;
  • 100 g suszonych malin;
  • 30 g miodu;
  • wanilia do smaku.

Przygotowanie:

  1. Do miski blendera wrzuć maliny i miód. Wlej mleko i ubij na wysokich obrotach.
  2. Dodaj wanilię, wymieszaj. Jeśli słodyczy nie wystarczy, dodaj cukier.
  3. Wlej do wysokiej szklanki i podawaj.

Piernik z malinami

Składniki:

  • 1 jajko;
  • 120 g masła;
  • 80 g suszonych malin;
  • 150 g miodu;
  • 350 g mąki pszennej;
  • 1 łyżeczka proszek do pieczenia.

Przygotowanie:

  1. Suszone maliny zmiel na okruchy. Można to zrobić za pomocą blendera lub młynka do kawy. Wymieszaj powstały proszek z miodem.
  2. Połącz mąkę z proszkiem do pieczenia i przesiej do filiżanki. Dodaj miękkie masło. Zmiel z mąką. Dodaj jajko i mieszankę malinowo-miodową. Zagnieść ciasto. Ugniataj przez co najmniej 10 minut.
  3. Uformuj piernik. Mogą mieć dowolny kształt. Formować ręcznie, rozwałkować ciasto i pokroić foremkami do ciastek.
  4. Przykryj blachę do pieczenia papierem do pieczenia. Rozłóż pierniczki, zostaw między nimi odległość. Piec w piekarniku w 180 stopniach przez 20 minut.
  5. Lekko ostudzić i można pić herbatę.

Drobiazg z owocami i suszonymi malinami

Lekki deser z owocami i malinami rozweseli.

Składniki:

  • pół banana;
  • 2 kiwi;
  • pół mango;
  • 2-3 garści świeżych malin;
  • skórka z limonki;
  • 100 g herbatnika waniliowego;
  • syrop owocowy do impregnacji herbatników;
  • 2 łyżki stołowe suszone maliny;
  • 1 łyżka. 35% krem;
  • 1 łyżka cukier puder;
  • czekolada opcjonalnie.

Przygotowanie:

Odłóż na bok jedno kiwi i kilka świeżych malin. Posłużą do dekoracji. Obierz resztę owoców i pokrój na duże kawałki. Dodaj skórkę z limonki i delikatnie wymieszaj.

  1. Śmietanę schłodzić i ubić z cukrem pudrem na mocne piki. Przełóż do torby do gotowania.
  2. Możesz zebrać deser. Weź piękne głębokie szkło, lepiej przezroczyste, aby warstwy były widoczne. Najpierw na spód połóż trochę bitej śmietany, a na wierzch łyżkę sałatki owocowej. Następnie włożyć kawałek biszkoptu, namoczyć w syropie. Ponownie dodaj łyżkę mieszanki owocowej. Przykryj warstwą bitej śmietany. Wstawić do lodówki do podania.

Przed podaniem warstwę kremu udekorować plastrami kiwi i malinami, obficie posypać suchym pudrem malinowym. W razie potrzeby dodaj wiórki czekoladowe.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska