Dżem agrestowy na zimę – 10 prostych przepisów krok po kroku

Dżem agrestowy na zimę

Przygotowany na zimę dżem agrestowy to zarówno pyszny samodzielny deser, jak i dobra opcja na nadzienie do wypieków. Ze względu na wysoką zawartość pektyn w jagodach dżem ten jest gęsty bez dodatkowych zagęszczaczy. Jest przygotowywany albo tylko z agrestu z cukrem, albo z dodatkiem innych jagód, a także owoców cytrusowych. W niektórych przepisach jagody przetacza się przez maszynę do mięsa, w innych gotuje się całe jagody.

Prosty przepis na gęsty dżem agrestowy na zimę

1 godzina. 20 minut. 20 1 

Ten przepis wykorzystuje trzy składniki: agrest, cukier i wodę. Przed gotowaniem jagody są mielone w maszynce do mięsa. Dżem okazuje się gęsty, złocisty z przeplatanymi ziarnami.

Czas gotowania: 1 godzina.

Ilość: 1 litr.

Składniki

  • Agrest 1 kg
  • Cukier granulowany 0,5 kg
  • 0,5 szklanki wody
  • Dżem agrestowy na zimę - 10 prostych przepisów krok po kroku

    Odmierz wymaganą ilość cukru, wody i jagód. Agrest powinien być zielony, ale wystarczająco dojrzały.

    Dżem agrestowy na zimę - 10 prostych przepisów krok po kroku

    Suche końce i łodygi jagód odetnij nożem lub ostrymi nożyczkami.

    Dżem agrestowy na zimę - 10 prostych przepisów krok po kroku

    Agrest wlej do rondla o powierzchni ze stali nierdzewnej, emalii, ceramiki lub szkła. Wlej pół szklanki gorącej wody. Następnie zamknij pojemnik pokrywką i odczekaj chwilę, aż agrest ugotuje się na parze.

    Dżem agrestowy na zimę - 10 prostych przepisów krok po kroku

    Następnym krokiem jest spuszczenie pół szklanki płynu z jagód, a zmiękczone jagody zamienimy w puree ziemniaczane za pomocą maszynki do mięsa.

    Dżem agrestowy na zimę - 10 prostych przepisów krok po kroku

    Połącz płyn odsączony z jagód i pół kilograma cukru w ​​rondlu, wymieszaj.

    Dżem agrestowy na zimę - 10 prostych przepisów krok po kroku

    Zagotuj syrop, doprowadzając roztwór cukru do wrzenia i mieszając.

    Dżem agrestowy na zimę - 10 prostych przepisów krok po kroku

    Do powstałego syropu włożyć puree z agrestu, wymieszać i włożyć do pieca.

    Dżem agrestowy na zimę - 10 prostych przepisów krok po kroku

    Gotuj dżem przez około 20 minut, aż stanie się gęstszy i ciemniejszy. Pamiętaj, aby od czasu do czasu zamieszać napar łopatką.

    Dżem agrestowy na zimę - 10 prostych przepisów krok po kroku

    Dżem agrestowy przełóż do czystego, suchego pojemnika. Wybierz objętość puszek według własnego uznania.

    Dżem agrestowy na zimę - 10 prostych przepisów krok po kroku

    Dokręć słoiki z wcześniej ugotowanymi pokrywkami lub, jeśli chcesz, zwiń. Dżem można przechowywać w temperaturze pokojowej, ale chłodne pomieszczenie jest lepsze do długotrwałego przechowywania.

    Smacznego!

    Przepis krok po kroku na robienie dżemu z czerwonego agrestu

    1 godzina. 20 minut. 20 1 

    Czerwony agrest daje piękny, rubinowy dżem. Jest gotowany w jednym bardzo krótkim etapie, dzięki czemu zachowuje maksimum witamin.

    Składniki:

    Proces gotowania:

  • Przygotuj dojrzały agrest do gotowania dżemu: umyj je, usuń suche elementy u góry i zielone szypułki. Wygodnie jest przeprowadzić tę operację ostrymi małymi nożyczkami lub nożem.
  • Agrest wsypać do robota kuchennego i posiekać. Jagody powinny być dobrze zmielone, aby prawie nie pozostały gęste cząstki. Zamiast kombajnu możesz użyć maszynki do mięsa z drobną dyszą.
  • Jeśli pozostało dużo niezmielonej masy, puree z agrestu przecieramy przez sito, usuwając ciasto z procesu kulinarnego.
  • Wymieszaj przypominającą kleik część przecieru jagodowego z cukrem. Umieść pojemnik na kuchence i doprowadź mieszaninę do 80 stopni. Ogień powinien być mały, a zawartość pojemnika musi być stale mieszana, aby cukier szybciej się rozpuścił. To kończy proces gotowania. Dżem nie jest bardzo gęsty, masa jagodowa pozostaje na wpół upieczona. Taki produkt nie jest przechowywany przez długi czas, dlatego jeśli chcesz uzyskać deser o dłuższym przechowywaniu, gotuj dżem dłużej – 15-20 minut.
  • Wlej dżem agrestowy do sterylnych słoików i zamknij czystymi pokrywkami. Przechowuj dżem w lodówce na krótki sposób gotowania i trzymaj dżem przez dłuższy czas w chłodnym pomieszczeniu.
  • Smacznego!

    Jak zrobić dżem z zielonego agrestu na zimę?

    1 godzina. 20 minut. 20 1 

    W tym przepisie jagody są mielone przez sito lub blender. Aby odsłonić smak agrestu i bezpieczniejsze przechowywanie, dodaj kilka łyżek mocnego alkoholu (opcjonalnie).

    Składniki:

  • Rum (lub inny mocny napój) – 70 ml.
  • Proces gotowania:

  • Usuń ogonki z agrestu umytego pod wodą, usuń istniejące uszkodzenia ze skóry. Moczyć jagody w ciepłej wodzie przez 1 godzinę.
  • Odcedź wodę i przepuść jagody przez dowolne urządzenie do mielenia: maszynkę do mięsa, blender lub po prostu przetrzyj przez sito. Aby uzyskać jednolitą konsystencję, możesz powtórzyć proces mielenia.
  • Umieść pojemnik ze skręconymi jagodami na kuchence i gotuj na małej mocy przez 15-20 minut.
  • Wsyp cukier do gorącego puree z agrestu, weź drewnianą lub silikonową szpatułkę i mieszaj jagody z cukrem przez kilka minut, aby kryształki jak najbardziej się rozpuściły.
  • Dżem gotujemy razem z cukrem przez około 20 minut po ugotowaniu. Ogień musi być mały, masa musi być mieszana w krótkich odstępach czasu. Dżem powinien wyraźnie zgęstnieć, chociaż nadal będzie mniej gęsty na gorąco niż na zimno.
  • Pod koniec gotowania dodaj do dżemu rum, brandy lub inny mocny napój i zamieszaj. Alkohol służy nie tylko jako wzmacniacz aromatu i smaku, ale także jako konserwant antyseptyczny. Ale nie musisz go dodawać, jeśli dżem jest wystarczająco słodki i ugotowany.
  • W spiżarni lub piwnicy umieść dżem zapakowany w czyste słoiki i przykryty pokrywkami.
  • Smacznego!

    Dżem agrestowy na zimę

    1 godzina. 20 minut. 20 1 

    W tym przepisie używa się tylko soku i miąższu agrestu, a gęstą skórkę usuwa się po zmieleniu jagód. Dżem okazuje się wodnisty, o bardzo delikatnej konsystencji.

    Składniki:

    Proces gotowania:

  • Wybierz wymaganą ilość jagód do zrobienia dżemu. Mogą być przejrzałe lub odwrotnie, zielonkawe, z plamami na skórze – w przypadku przysmaku według tego przepisu ich wygląd nie jest ważny. Po usunięciu suchych ogonków i umyciu agrestu włóż je do blendera i posiekaj.
  • Podgrzej starte jagody w rondlu. Gdy tylko masa zacznie się gotować, zdejmij z ognia i ostudź.
  • Agrest przetrzyj przez durszlak lub sito tak, aby sok i miąższ wyciśnięto do miski, a ciasto wyciśnij do worka z gazy, wyciskając pozostały sok i wyrzuć.
  • Wymieszaj powstałą półpłynną bazę dżemu z cukrem i podpal. Usuń piankę z ugotowanego dżemu, zmniejsz moc pod patelnią i gotuj słodką masę przez 5 minut.
  • Dżem-pięć minut, podobny do miodu w kolorze i konsystencji, wlać do słoików i szczelnie je zamknąć. Nie martw się, że deser jagodowy okazał się płynny – po schłodzeniu zgęstnieje. Lepiej podawać taki przysmak z herbatą. Jeśli jest używany jako nadzienie do pieczenia, należy go wymieszać z zagęszczaczami.
  • Smacznego!

    Dżem agrestowy z pomarańczą przez maszynkę do mięsa

    1 godzina. 20 minut. 20 1 

    Agrest dobrze współgra z owocami cytrusowymi, zapożyczając ich charakterystyczną kwaskowatość. Ten przepis polega na wkręcaniu agrestu i pomarańczy przez maszynkę do mięsa bezpośrednio w skórę. Dżem ma złocisty miodowy kolor z przyjemnym cytrusowym aromatem.

    Składniki:

    Proces gotowania:

  • Jagody cytrusowe i agrest umyć, strząsnąć z wody. Pomarańcze pokroić na kilka kawałków, nie trzeba zdejmować skórki. Z agrestu usunąć ogonki i działki. Następnie przewiń oba składniki w maszynce do mięsa. Jeśli uważasz, że pozostały duże kawałki pomarańczy, powtórz proces siekania.
  • Puree z jagód przykryć cukrem, wymieszać i odstawić na około pół godziny. Pozwoli to kryształom cukru szybciej się rozpuścić, co zapobiegnie spaleniu masy po podpaleniu.
  • Włóż przyszły dżem do miski z nieprzywierającą powłoką. Gdy się zagotuje, wymieszaj ją szpatułką i usuń piankę z powierzchni.
  • Po ugotowaniu zmniejsz ogień do średniego i kontynuuj gotowanie dżemu przez około 20 minut. Mieszaj napar co 5 minut, aby składniki zostały równomiernie poddane obróbce cieplnej i wymieszane.
  • Umyj i wysterylizuj pojemnik na dżem. Konieczne jest wlanie gotowego przysmaku tylko do suchych słoików. Po zamknięciu szczelnymi, czystymi pokrywkami słoiki z dżemem przechowuj w chłodnym miejscu.
  • Smacznego!

    Gęsty dżem agrestowy na zimę z żelatyną

    1 godzina. 20 minut. 20 1 

    Dodanie żelatyny do deseru agrestowego sprawia, że ​​jest gęsty, jak gęsta galaretka. Nie zwiększaj zalecanej dawki środka żelującego, w przeciwnym razie zmniejszy się smak dżemu.

    Składniki:

    Proces gotowania:

  • Po oderwaniu ogonków i umyciu w wodzie doprowadź jagody agrestu do stanu puree za pomocą maszynki do mięsa lub blendera.
  • Posyp jagody cukrem i pozostaw na 30-40 minut, aby rozpuścić kryształki cukru.
  • Podczas rozpuszczania cukru namocz żelatynę w zimnej wodzie. Lepiej jest wziąć żelatynę, którą należy namoczyć i podgrzać, niż żelatynę instant. Powinien pęcznieć w wodzie przez około 40 minut.
  • Połóż jagody z cukrem na kuchence i gotuj przez 20 minut na średnim ogniu. Po krótkim czasie konieczne jest kilkakrotne wymieszanie masy. Pod koniec gotowania dodaj wanilię do dżemu.
  • Podgrzej spęcznioną żelatynę w małym pojemniku, aby wszystkie kryształki rozpadły się, tylko nie pozwól jej się zagotować. Następnie odcedź roztwór przez gazę.
  • Wlać galaretowaty roztwór do dżemu (nie powinien w tym czasie gotować), mieszać przez 1-2 minuty bez zdejmowania z ognia, a następnie wyłączyć piec.
  • Galaretkę z konfiturą agrestową włożyć do wysterylizowanych słoików i hermetycznie zamknąć.
  • Smacznego!

    Prosty i pyszny dżem z agrestu i czarnej porzeczki

    1 godzina. 20 minut. 20 1 

    Mieszanka agrestu i czarnej porzeczki nadaje efektowny burgundowy kolor. Dżem robi się z puree z jagód i sprowadza do pożądanej gęstości. W razie potrzeby niektóre jagody można pozostawić nienaruszone.

    Składniki:

    Proces gotowania:

  • Umyj i usuń ogony agrestu i porzeczki. Odstawić ćwiartkę agrestu. Pozostałe jagody posiekaj w dowolny dogodny sposób: maszynką do mięsa, blenderem lub sufitem i przetrzyj przez sito.
  • Wymieszaj powstałe puree z całymi agrestami i podpal w rondlu odpowiednim do gotowania na kuchence. Dodaj wodę i gotuj jagody przez 20 minut, mieszając od czasu do czasu łopatką lub dużą łyżką.
  • Dodaj cukier i wymieszaj z gorącym puree z jagód. Możesz dodać więcej cukru, ponieważ porzeczki mogą być kwaśne. Skosztuj naparu i gotuj jeszcze przez 20 minut, zagniatając dżem w rondlu od samego dołu.
  • Wyjmij pojemnik z jagodami z ognia, trzymaj przez około godzinę w temperaturze pokojowej i sprawdź konsystencję dżemu. Jeśli nie jest wystarczająco gęsty, możesz gotować przez kolejne 15-20 minut.
  • Gorący dżem umieść w wysterylizowanych i wysuszonych słoikach, zamknij wstępnie ugotowanymi pokrywkami, a po ostygnięciu wyślij do magazynu na półfabrykaty.
  • Smacznego!

    Dżem z agrestu i czerwonej porzeczki

    1 godzina. 20 minut. 20 1 

    Zgodnie z tym przepisem z jagód uzyskuje się galaretkę konfiturową o przyjemnym czerwonym odcieniu. Do gotowania używa się tylko soku i miąższu, a z ciasta można zrobić kompot lub galaretkę.

    Składniki:

    Proces gotowania:

  • Usuń resztki gałązek, jajniki kwiatowe z jagód i umyj je pod wodą.
  • Podgrzej czerwone porzeczki w głębokiej misce za pomocą zmiażdżenia. Postaraj się zmiażdżyć każdą jagodę, aby sok wyróżniał się jak najpełniej. Następnie rozłóż gazę lub cienką bawełnianą szmatkę na dwie warstwy i połóż na niej pokruszone porzeczki. Wyciśnij sok do czystej miski. Odłóż ciasto na bok.
  • Agrest trzymaj w gorącej wodzie przez 30 minut, następnie spuść wodę i zmiażdż jagody. Możesz przewijać maszynkę do mięsa lub poncz za pomocą blendera. Kontynuuj z agrestem jak z porzeczkami. Następnie wymieszaj sok z dwóch rodzajów jagód.
  • Wlej cukier do duetu soków, rozpuść go i włóż masę do ognia. Po ugotowaniu gotuj dżem przez 30-40 minut. Najpierw konieczne jest usunięcie pianki, a także mieszanie dżemu przez cały czas gotowania.
  • Wysterylizuj słoiki o wybranej objętości, gotuj pokrywki przez 3 minuty. Włóż dżem do słoików i zamknij. Przechowywać w chłodnym miejscu.
  • Smacznego!

    Przepis krok po kroku na agrest z cytryną na zimę

    1 godzina. 20 minut. 20 1 

    Ten przepis wymaga więcej cukru niż klasyczny dżem z agrestu. Delikatność uzyskana dzięki kwaskowatości i orzeźwiającemu cytrynowemu aromatowi.

    Składniki:

    Proces gotowania:

  • Agrest, obrane i umyte, zamienić w puree ziemniaczane, przebijając blenderem. Przepis wykorzystuje całą masę jagodową, bez podziału na miazgę i ciasto.
  • Umyj i posiekaj cytrynę: możesz w blenderze lub posiekać na małe kawałki nożem.
  • Wymieszaj cukier z wodą i zagotuj syrop, doprowadzając roztwór do wrzenia i upewniając się, że kryształki się rozpuściły.
  • Do syropu wlać plasterki cytryny (lub kleik) i doprowadzić do powstania wrzących bąbelków.
  • Agrest wlać do syropu cytrynowego, po wymieszaniu gotować przez 7 minut. Zdjąć z ognia i schłodzić napar. Po schłodzeniu powtórzyć 7-minutowe gotowanie. Pozwól masie ponownie ostygnąć i gotuj ponownie przez 10 minut.
  • W stanie gorącym rozprowadzić dżem w słoikach, wysterylizowanych przed użyciem i zakręcić pokrywki. Taki dżem przechowuje się w pomieszczeniu o temperaturze nieco niższej od temperatury pokojowej.
  • Smacznego!

    Przepis na gęsty dżem agrestowy w powolnej kuchence

    1 godzina. 20 minut. 20 1 

    Aby zrobić dżem w wolnej kuchence, musisz użyć trybu „duszenia”. Jagody należy najpierw zagnieść, a dżem trzeba ugotować w trzech etapach.

    Składniki:

    Proces gotowania:

  • Agrest, po usunięciu ogonków i wypłukaniu wodą, zmiażdżyć lub zmiażdżyć w blenderze. Włóż do miski multicooker i przykryj cukrem. Odczekaj pół godziny, aż cukier się rozpuści.
  • W trybie „gaszenie” utrzymuj masę przez 30 minut. Nie musisz zamykać miski, aby dżem się nie przelał.
  • Wymieszaj napar i odtłuszczaj, gdy się uformuje.
  • Gdy urządzenie się wyłączy, wyjmij miskę z masą jagodową i ostudź w temperaturze pokojowej.
  • Następnie ponownie włóż miskę do multicookera, powtórz ten sam tryb przez 15 minut. Powiel proces chłodzenia, a następnie jeszcze raz – proces gotowania w „hartowaniu. Dopiero za trzecim razem wystarczy gotować przez 5 minut po pojawieniu się pierwszych bąbelków.
  • Sterylizuj puszki na kuchence, w piekarniku lub w multicookerze. W tej drugiej opcji musisz wybrać tryb „gotowania na parze” i użyć parownika-kontenera. Włóż do niego słoiki, nałóż pokrywki i trzymaj przez 15-20 minut. Po przetworzeniu pamiętaj, aby wysuszyć słoiki.
  • W przygotowanym pojemniku ułożyć dżem agrestowy i szczelnie zamykając wieczka przechowywać w chłodnym pomieszczeniu.
  • Smacznego!


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska