Czy można mieć gulasz warzywny z zapaleniem błony śluzowej żołądka

Czy można mieć gulasz warzywny z zapaleniem błony śluzowej żołądka

 

Ragout to łatwe do przyrządzenia danie, które jest dobrze wchłaniane przez organizm. Można go przygotować zarówno latem, jak i jesienią, kiedy warzywa na rynku stają się bardzo przystępne. Ragu będzie świetną propozycją na lekkie śniadanie, drugie danie w porze lunchu. I nawet na świątecznym stole będzie wyglądać niesamowicie.

Głównym składnikiem dania są warzywa. Jak wiecie, wszystkie są bogate w magnez i potas, żelazo. Listę tę uzupełniają kwasy organiczne, błonnik pokarmowy, witaminy.

Drugim powodem regularnego jedzenia gulaszu warzywnego z zapaleniem błony śluzowej żołądka jest metoda gotowania. Zakaz smażenia, palenia i nadużywania przypraw. Zamiast nich – powolne duszenie, a nawet marnowanie na małym ogniu. Podczas procesu gotowania utrzymywana jest niska temperatura, używana jest minimalna ilość tłuszczu. Nawiasem mówiąc, będziesz potrzebować mniej wody, niż gdybyś chciał po prostu ugotować warzywa. Rezultat – żołądek trawi pokarm znacznie łatwiej, bez ryzyka zaostrzeń i z korzyścią dla organizmu. Zwłaszcza jeśli porównamy gulasz z ciężkimi sałatkami warzywnymi.

Ale to nie wszystko. Okazuje się, że nawet najbogatszy gulasz ma niską kaloryczność, co idzie w parze z dobrym nasyceniem. Jest to prawie idealne do ułamkowego odżywiania zalecanego przez gastroenterologów w przypadku różnych postaci zapalenia żołądka i choroby wrzodowej.

Ważny punkt! Zamiast lekkiego gulaszu, gdy warzywa po prostu marnieją na kuchence, możesz ugotować ciemny. Warzywa są wstępnie pieczone w piekarniku do połowy ugotowane lub lekko usmażone. Ciemny gulasz warzywny z zapaleniem błony śluzowej żołądka o wysokiej kwasowości jest niedopuszczalny, jest spożywany tylko z niską kwasowością.

Z jakich warzyw przyrządza się gulasz dietetyczny?

Głównym wymaganiem dla składników gulaszu jest ich oszczędny wpływ na stan zapalny skorupy. Ważną rolę odgrywa również kwaśne środowisko.

Tak więc, przy niedoczynnym zapaleniu błony śluzowej żołądka, żołądek pacjenta wytwarza niewystarczającą ilość soku żołądkowego. Najlepszą opcją gotowania byłby gulasz warzywny z marchwi i kalafiora, ziemniaków, szparagów, buraków. Czasami dodaje się dynię i wodorosty. Jeśli lekarz prowadzący wyraził zgodę, dopuszczalne są pomarańczowe odmiany pomidorów. Zdecydowanie powinieneś powstrzymać się od cebuli z czosnkiem – są one niepożądane w przypadku jakiejkolwiek formy zapalenia błony śluzowej żołądka. A także z papryki, świeżych ogórków i brukwi.

Przy wysokiej kwasowości kwas solny jest wytwarzany w „końskich dawkach” i niekorzystnie wpływa na błonę śluzową, niszcząc ją. Od razu zapominamy o rzodkiewce, rzodkiewce, cebuli z czosnkiem. To, co naprawdę możesz dodać do gulaszu, to warzywa (wystarczy koperek, pietruszka i seler), ziemniaki i marchewka, buraki, kalafior i dynia.

W rzadkich przypadkach zapaleniu błony śluzowej żołądka towarzyszy normalne wydzielanie żołądkowe. Odpowiednie warzywa do robienia gulaszu to dynia i cukinia, az zieleniny – szpinak, koperek i pietruszka. Nawet dojrzałe pomidory są dopuszczalne, jeśli usunie się skórę. Ale odmiany ogórków, rzodkiewek, rzepy i białej kapusty będą musiały zostać porzucone.

Korzyści dla organizmu

Zwracamy uwagę na pozytywne właściwości warzyw, które składają się na klasyczny gulasz:

  • Dynia. Składa się z białek i węglowodanów, nasyconych solami mineralnymi. Zmniejsza poziom kwasowości w żołądku, przyczynia się do prawidłowego odpływu żółci.
  • Marchewka. Bogaty w beta-karoten. W odniesieniu do układu pokarmowego działa następująco: łagodzi skurcze, aktywuje proces regeneracji w dotkniętych komórkach, chroni ściany żołądka.
  • Kalafior. Zawiera dużo witaminy C. Dzięki niej poprawia się motoryka jelit, ustępuje zespół bólowy. Fermentacja jest znacznie szybsza, rozpoczyna się odbudowa błony śluzowej.
  • Ziemniak. Nawet po obróbce cieplnej zachowuje swoje właściwości użytkowe. Szczególnie przydatny w przypadku odmian różowych ziemniaków z zapaleniem błony śluzowej żołądka.
  • Buraczany. Doskonały środek przeciwbólowy o działaniu przeciwzapalnym.
  • Szparag. Lecznicze właściwości produktu znane były naszym przodkom. Szparagi pomagają zacisnąć małe wrzody, ale są przeciwwskazane w zaostrzeniach i zapaleniu żołądka o wysokiej kwasowości.
  • Zieloni: pietruszka, seler, koperek. Zieloni są bardzo przydatne przy nadkwasocie, ponieważ neutralizują szkodliwe działanie kwasów. Skutecznie zwalcza wzdęcia.
  • Cukinia. Dzięki nim możliwe jest unormowanie gospodarki wodnej, oczyszczenie przewodu pokarmowego z toksyn i związków toksycznych.

Jak gotować w piekarniku?

Zanim przejdziemy do przepisu krok po kroku na gotowanie gulaszu warzywnego w piekarniku, zwracamy uwagę na kilka przydatnych wskazówek:

Gulasz warzywny w piekarniku

 

  • Do gotowania lepiej jest używać młodych warzyw. Są lepiej wchłaniane, szybciej przygotowywane, uchodzą za bardziej przydatne.
  • Jeśli to możliwe, pokrój wszystkie składniki równo. Mogą to być kostki, patyczki lub słomki.
  • Składniki, które gotują się dłużej, są najpierw wysyłane do piekarnika.
  • Czy zamierzasz gotować gulasz w specjalnej formie? Użyj minimalnej ilości oleju, aby danie nie okazało się zbyt tłuste.
  • Ochrona warzyw przed przypaleniem jest łatwa, jeśli przykryjesz je folią.

 

Popularny przepis dietetyczny na gulasz warzywny na zapalenie błony śluzowej żołądka jest następujący:

  • Ziemniaki są obrane i pokrojone na małe kawałki.
  • Młode cukinie kroimy w plastry.
  • Jeśli przygotowujesz gulasz z kapustą, posiekaj ją cienko. Zieloni (pietruszka, seler) są również siekane.
  • Nasmaruj formę odrobiną oleju słonecznikowego.
  • Połóż ziemniaki na dnie, posyp ziołami. Zaleca się użycie cukinii jako wierzchniej warstwy.
  • Formę wypełnia się niewielką ilością wody i przykrywa folią.
  • Całkowity czas gotowania wynosi 50 minut w piekarniku w temperaturze 170 stopni.

Jak gotować gulasz dietetyczny w powolnej kuchence?

Danie gotowane w powolnej kuchence jest jeszcze korzystniejsze dla organizmu. Dzięki zastosowaniu niskiej temperatury zachowuje się znacznie więcej przydatnych substancji, gulasz nabiera szczególnego smaku, niezrównanego aromatu. Będziesz potrzebował następujących składników:

  • Ziemniaki średniej wielkości – 3 szt.
  • Marchewka
  • Cukinia młoda
  • Słodka papryka
  • Warzywa. Na przykład koperek.

Dokładnie opłucz warzywa i pozostaw w pojemniku z wodą na 5-10 minut. W międzyczasie nasmaruj dno multicookera olejem roślinnym. Drobno posiekane lub starte marchewki umieszcza się w powolnej kuchence i włącza tryb ogrzewania. Po marchewce do miski wysyłane są pokrojone w kostkę ziemniaki.

Kolejną warstwą po ziemniakach jest słodka papryka pokrojona w kostkę lub plastry. Cukinię w postaci kostek układa się na wierzchu i posypuje solą. Wszystkie warzywa są wypełnione wodą. Z reguły wystarczy 100 ml. Następnie są przykryte pokrywką. Tryb gotowania – „pieczenie”, jest w prawie każdym nowoczesnym multicookerze. Zalecany czas gotowania to 60 minut.

Należy pamiętać, że warzywa nie są dodawane od razu, ale dopiero na końcu. Gotowe danie posypujemy koperkiem.

Jeśli porównamy te dwie metody gotowania gulaszu warzywnego, różnica jest dość oczywista. W przypadku piekarnika jedzenie gotuje się nieco szybciej. Ale to w powolnej kuchence można osiągnąć niezrównany efekt marnowania, w wyniku czego danie okazuje się smaczniejsze i aromatyczne.

Zamiast konkluzji

Zdecydowanie nie trzeba wątpić w wartość terapeutyczną gulaszu warzywnego w różnych postaciach zapalenia błony śluzowej żołądka. W trakcie przygotowywania potrawy można tworzyć różne kombinacje, dodawać i usuwać niektóre rodzaje warzyw. Dieta pacjenta staje się bardziej urozmaicona – ma to nie tylko efekt terapeutyczny, ale także psychologiczny. Gulasz warzywny po raz kolejny udowadnia, że ​​nawet przy ścisłej diecie na zapalenie błony śluzowej żołądka można jeść smacznie, sycąco i zdrowo.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska