5 sposobów na ożywienie suszonego kwiatu

5 sposobów na ożywienie suszonego kwiatu

Jeśli roślina jest całkowicie sucha, reanimacja nie będzie już możliwa. Ale zanim wyciągniesz taki wniosek, dokładnie zbadaj kwiat, może nie całkowicie umrzeć. Jeśli pęd jest zielony w środku, łodyga jest miękka, a korzenie nie są kruche, najprawdopodobniej taka roślina może zostać ożywiona.

Kąpiel parowa

Podgrzej wodę do 80-90 stopni i wlej do szerokiego pojemnika. Umieść w nim podstawkę, która powinna lekko wystawać z wody, a na niej postaw doniczkę z suszonym kwiatem. Musi być przechowywany, aż woda całkowicie się ochłodzi. Aby przywrócić roślinę do życia, należy przeprowadzić co najmniej pięć takich procedur.

Możesz także włączyć gorącą wodę w łazience, zamknąć drzwi i podgrzać powietrze do 45 stopni parą. Zakręć wodę, umieść doniczkę w ogrzewanej łazience. Pozostaw to, aż powietrze całkowicie się ochłodzi. Nie wolno przekraczać określonej temperatury, może to zaszkodzić roślinie.

Rozpylający

Innym sposobem przywrócenia zwiędłej rośliny jest opryskiwanie. Można to zrobić za pomocą:

  • roztwór nadtlenku wodoru;
  • roztwór kwasu bursztynowego.

Aby przygotować roztwór nadtlenku wodoru, będziesz potrzebować:

  • jeden litr przegotowanej lub osiadłej wody;
  • jedna łyżka stołowa 3% nadtlenku wodoru.

Wymieszaj te składniki, wlej do butelki ze spryskiwaczem i codziennie spryskuj wysuszoną roślinę, aż „ożyje”. To rozwiązanie bardzo dobrze sprawdza się przy opryskiwaniu i podlewaniu innych roślin domowych – raz w tygodniu. Tylko nie wlewać tego roztworu do całkowicie suchej gleby, najpierw lekko zwilżyć wodą, aby nie spalić korzeni.

Do roztworu kwasu bursztynowego potrzebne będą:

  • jeden litr osiadłej wody;
  • dwa gramy proszku lub tabletek kwasu bursztynowego.

Rozpuścić tabletki lub proszek kwasu bursztynowego w niewielkiej ilości wody, dobrze wymieszać, a następnie dodać wymaganą ilość wody do wymaganej objętości. Ten roztwór należy spryskiwać suszoną rośliną raz dziennie przez tydzień. Procedurę można powtórzyć dla innych roślin domowych w odstępie od dwóch do trzech tygodni. Kwas bursztynowy stymuluje wzrost niektórych części roślin.

Nawadnianie kroplowe

To kolejny sposób na przywrócenie martwej rośliny. Nie dopuści do zalania rośliny, ponieważ nadmiar wilgoci jest tak samo destrukcyjny dla kwiatu jak jej brak. Aby zorganizować taki system, potrzebujesz konwencjonalnych zakraplaczy medycznych i zbiornika na wodę.

Plan działania:

  1. Sprawdź komorę kroplową pod kątem integralności, czyszczenie powinno odbywać się po obu stronach.
  2. Koniec zakraplacza musi być obciążony pewnym ciężarem, ale nie ściśnięty. W przeciwnym razie nie będzie leżał na dnie, ale unosi się.
  3. Umieść pojemnik z wodą na wzniesieniu i opuść do niego jeden koniec rurki zakraplacza.
  4. Otworzyć regulator na komorze kroplowej tak, aby płynął wymagany przepływ wody.
  5. Drugi koniec zakraplacza przymocuj do łodygi kwiatu.

Ta metoda może być używana do ciągłego podlewania twoich roślin domowych, a także jeśli musisz gdzieś iść przez długi czas.

Mokra gąbka

Może być stosowany jako sposób na powolne nasycanie rośliny wilgocią. Mokra gąbka położona na ziemi będzie stopniowo uwalniać wodę. Podlewaj raz dziennie niewielką ilością wody, powinno wystarczyć.

Przeszczep do świeżej gleby

Czasami roślina wysycha nie tylko z powodu braku wilgoci, ale także z innych powodów, na przykład z powodu niewłaściwego składu gleby lub inwazji szkodliwych owadów. W takim przypadku możesz spróbować przesadzić roślinę do nowej gleby. Należy jednak pamiętać, że należy to zrobić ostrożnie, ponieważ każdy przeszczep może być traumatyczny dla systemu korzeniowego.

Jak zrobić przeszczep:

  1. Usuń roślinę z doniczki.
  2. Delikatnie uwolnij korzenie ze starej gleby.
  3. Oceń w jak największym stopniu stan i witalność systemu korzeniowego.
  4. Umieść roślinę w nowej glebie.
  5. Zalej osiadłą wodą.

Do przesadzania użyj większej doniczki, aby zapewnić wystarczająco dużo miejsca na system korzeniowy.

Staraj się nie sprawiać, by twoje rośliny doniczkowe czuły się źle. Lepiej zawczasu zadbać o ich opiekę, niż później szukać sposobów reanimacji. Nie zapomnij o karmieniu, ponieważ rośliny, podobnie jak ludzie, potrzebują zdrowej żywności.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska