Wegetariańskie przepisy kulinarne

Wegetariańskie przepisy kulinarne

Paleta smaków sosów wegańskich jest niezwykle zróżnicowana i różnorodna. Możesz łatwo przygotować słodko-kwaśne, pikantne, słone opcje, a są przepisy z delikatnym kremowym smakiem, lekką goryczką. Psychologowie i dietetycy zapewniają, że jedzenie wpływa na nasz nastrój i samopoczucie, dzięki czemu z łatwością dobierzesz sos dla siebie w zależności od stanu zdrowia i osobistych preferencji.

Dodaj miód, rodzynki, suszone morele, daktyle, orzechy, awokado, kardamon, cynamon, sezam, koper włoski i siemię lniane, aby nadać potrawie słodkawy smak.

Takie sosy zaleca się spożywać tylko w pierwszej połowie dnia, ponieważ mogą powodować załamanie, lekką apatię.
Takie składniki dadzą kwaśny kęs: wszystkie kwaśne jagody, owoce, ocet. Takie sosy najlepiej spożywać między 10:00 a 15:00. Kwaśny smak dodaje wigoru, pobudza trawienie, jednak nie należy nadużywać kwaśnych pokarmów. Z punktu widzenia medycyny jest to szkodliwe dla jelit, serca i żołądka, a z punktu widzenia psychologii kwaśne jedzenie sprawia, że ​​człowiek staje się drażliwy, drażliwy, sarkastyczny.

Jeśli chcesz posolić sos, użyj bezpośrednio soli (najlepiej morskiej lub indyjskiej), wodorostów. Człowiek potrzebuje soli, ale jej nadmiar uszkadza naczynia krwionośne, nerki, stawy, a także spowalnia procesy metaboliczne. Aby negatywny wpływ sosów wegetariańskich nie wpływał na zdrowie, należy je spożywać tylko w ciągu dnia.

Sos doda gorzkiej nuty: sałaty, szpinaku, kurkumy, szczawiu i szafranu. Pozytywne działanie gorzkich pokarmów jest następujące – oczyszcza krew, usuwa toksyny, niszczy bakterie, likwiduje stany zapalne. Jednak nie należy dać się ponieść gorzkim sosom, może to wywołać zaparcia, wywołać depresję.

Jeśli wolisz ostry smak, dodaj do sosów pieprz, goździki, kolendrę, musztardę, miętę pieprzową. Takie produkty normalizują proces metaboliczny, rozgrzewają, niszczą robaki, poprawiają nastrój, tonizują. Jeśli dasz się ponieść pikantnemu smakowi, możesz wywołać problemy żołądkowe, częste zmiany nastroju, nadmierną emocjonalność i drażliwość. Pikantne potrawy pochłaniają energię, dlatego nie zaleca się spożywania ich rano, w przeciwnym razie po południu poczujesz się zmęczony.

Granaty, persymony, porzeczki, ciecierzyca mają cierpki smak – zaleca się je spożywać w pierwszej połowie dnia, ponieważ dodają energii, pomagają radzić sobie z utratą sił, ale mogą powodować rozdrażnienie nerwowe i negatywnie wpływać na serce .

5 najlepszych przepisów na sos wegański

Staraliśmy się wybrać dla Was sosy o najprostszych składnikach i najbardziej nietypowych smakach. Pamiętaj jednak, że z tych samych produktów nie da się dwa razy przygotować podobnych sosów. Na ich smak będą miały wpływ różne czynniki – Twój nastrój, świeżość i jakość produktów, Twoje przemyślenia.

Arachid

Sos wegański
Sos orzechowy

Niesamowite połączenie smaków masła orzechowego i mleka kokosowego stworzy uniwersalny sos do makaronów, warzyw, ryżu, a także jako dressing do sałatek.

Wymagany:

  • masło orzechowe – 200 g;
  • mleko kokosowe – 0,5 szklanki;
  • sok z jednej limonki;
  • syrop z agawy (produkt jest dość rzadki, więc można go zastąpić syropem klonowym) – 2 łyżeczki;
  • chili lub dowolna ostra papryka – dodaj do smaku.

Technologia gotowania jest tak prosta, jak to tylko możliwe – ubij wszystkie składniki za pomocą robota kuchennego, spróbuj, jeśli to konieczne, dodaj składniki w zależności od tego, jaki smak Cię interesuje.

Marinara

Sos wegański
Sos marinara

W okresie dojrzewania pomidorów taki sos staje się szczególnie popularny, jest spożywany na świeżo, a także zamknięty w słoikach na zimę. Jego zaletą jest to, że zachowuje zapach, smak lata.

Do gotowania będziesz potrzebować:

  • około 1,5 kg pomidorów;
  • 1 łyżka. l. Oliwa z oliwek;
  • 1 duża cebula;
  • 7-8 ząbków czosnku;
  • 0,5 szklanki bulionu warzywnego;
  • 170 g koncentratu pomidorowego;
  • 1 łyżka. l. Sahara;
  • 2 łyżeczki suche przyprawy;
  • 1 łyżeczka sucha papryka;
  • 1 łyżeczka Sól;
  • pieprz mielony do smaku.

Oryginalny przepis zawiera ćwiartkę wytrawnego białego wina, ale dodaje się go do woli.

Technologia gotowania:

  1. Pomidory włożyć do wrzącej wody, wyjąć po 1-2 minutach, zdjąć skórkę.
  2. Cebulę podsmażyć na oliwie z oliwek, aż będzie przezroczysta, dodać drobno posiekany czosnek, smażyć, aż cebula się zarumieni.
  3. Dodaj bulion, makaron i gotuj na wolnym ogniu przez kolejne 5-7 minut.
  4. Do cebuli i czosnku dodać grubo pokrojone pomidory, cukier, sól, przyprawy.
  5. Po ugotowaniu zmniejsz ogień do małego, gotuj przez 50-55 minut.
  6. Zmiel warzywa blenderem.

Marinarę podawać z makaronem, w dowolnych potrawach wymagających sosu pomidorowego – w wegetariańskiej lasagne lub pizzy.

Pesto bez sera

Sos wegański
Sos Pesto

Oryginalna odmiana tradycyjnego sosu pesto, doskonała do płatków śniadaniowych, makaronów, ziemniaków, jako dressing do sałatek, a nawet zup.

Składniki:

  • 1 szklanka zielonej bazylii
  • 2 łyżki stołowe Oliwa z oliwek;
  • sok z połowy cytryny;
  • ząbek czosnku, ale możesz dodać jeszcze kilka;
  • 170 g szpinaku;
  • ćwierć szklanki orzeszków piniowych lub 0,5 szklanki orzechów włoskich;
  • sól, pieprz mielony do smaku.

Przepis: zmiel i wymieszaj składniki (oprócz soli, mielonego pieprzu) w robocie kuchennym do uzyskania konsystencji puree. Sól i mielony pieprz dodaje się na samym końcu przed podaniem.

Sezam (takhinny)

Jest nie tylko smacznym, ale również bardzo zdrowym dodatkiem do różnych potraw.

Do gotowania będziesz potrzebować:

Technologia gotowania:

  1. Wcześniej włóż butelkę wody do zamrażarki.
  2. Zmiel nasiona sezamu blenderem razem z olejem;
  3. Dodaj posiekany czosnek do masy, sok z jednej cytryny – z niej sos zacznie się rozjaśniać;
  4. Powoli wlewaj lodowatą wodę z zamrażarki do sosu, doprowadzając go do pożądanej konsystencji.

Teraz sos trzeba posolić, a smakołyk gotowy.

Sos grzybowy

Sos wegański
Sos grzybowy

Świetny dodatek do puree ziemniaczanego, brązowego ryżu, tofu.

Składniki:

  • bulion warzywny – 1 szklanka;
  • grzyby (każdy zrobi) – 250 g;
  • sos sojowy – 2 łyżki;
  • skrobia (najlepiej kukurydziana) – 2 łyżki stołowe;
  • suszona bazylia – 0,5 łyżeczki

Procedura:

  1. Wymieszaj sos sojowy, bulion i zagotuj.
  2. Wlej pieczarki, gotuj przez 10 minut na małym ogniu.
  3. Rozpuść skrobię w wodzie.
  4. Do gotującego się bulionu wlać wodę skrobiową, gotować do uzyskania pożądanej konsystencji.

Dodaj bazylię przed podaniem, wymieszaj. Ten sos należy podawać natychmiast po ugotowaniu.

Kilka słów dla inspiracji

Jeśli jesteś nowy w świecie kuchni wegetariańskiej, zacznij od przygotowania bazy do sosów. Z reguły są to nasiona lub orzechy. Miele się je mikserem lub młynkiem do kawy, dodaje się olej roślinny lub wodę na gładką, jednorodną masę.

Do powstałej masy dodaje się sól, przyprawy, sok z cytryny, mielony pieprz. To świetna alternatywa dla kwaśnej śmietany lub majonezu, a jeśli chcesz zrobić sos pesto, zmiel orzechy bez oleju i wody do stanu mąki.

Jeśli chcesz zadowolić dzieci pysznym smakołykiem, zmiel rodzynki, daktyle, trochę orzechów mikserem, dodaj miód i kakao – doskonały substytut orzechówki.

Kolejnym istotnym składnikiem sosów są zielenie. Jest zmielony na konsystencję puree lub drobno posiekany – wszystko zależy od Twoich upodobań.

Kilka oryginalnych przepisów na sosy na każdą okazję

Sos wegański
Pyszne sosy na każdą okazję

Niezwykłe połączenie – zielona bazylia, pietruszka, kolendra, orzechy, sok z cytryny i papryczki chili.

Oto kolejna wymyślna opcja: zmiel szpinak, sałatę, rukolę, sezam, nasiona lnu, nasiona słonecznika i garść rodzynek. Możesz dodać trochę wody lub oleju roślinnego.

Cudowny sos słodko-kwaśny do kebabów – garść suszonych moreli, orzechów włoskich, zielona bazylia, kolendra, kilka ząbków czosnku i odrobina chmielu-suneli, trzeba też dodać olej roślinny.

Wspaniała baza do sosów to tofu, dodaje się do niego zioła, czosnek, mielony pieprz lub można zrobić wersję na słodko z kakao, rodzynkami i suszonymi morelami.

Świetny dressing do grillowanych lub pieczonych warzyw – bazylię, pietruszkę, imbir zmiel blenderem, dodaj miód, sos sojowy i oliwę z oliwek.

Opcji przygotowania sosów wegetariańskich jest ogromna liczba, sukces gotowania w dużej mierze zależy od Twojej wyobraźni, ponieważ wciąż są awokado, ciecierzyca, rośliny strączkowe, pomidory, jabłka. Świetną opcją dla ziemniaków, płatków śniadaniowych i pizzy są na przykład ubite pomidory, awokado i zielone jabłko, oczywiście z ulubionymi przyprawami.

Dzięki tym sosom wegetariańskie menu nigdy nie wyda Ci się mdłe i nudne, z ich pomocą ozdobisz każde danie i z łatwością stworzysz prawdziwe kulinarne arcydzieło.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska