Wegańskie i wegetariańskie: jaka jest różnica?

Według Towarzystwa Wegetariańskiego wegetarianie to ludzie, którzy nie jedzą żywności ani produktów ubocznych uboju zwierząt.

 • drób, taki jak kurczak, indyk i kaczka
 • podpuszczka, żelatyna i inne rodzaje białka zwierzęcego
 • surowce lub tłuszcze otrzymane z uboju zwierząt
 • Jednak wielu wegetarian spożywa produkty uboczne, które nie pochodzą z uboju zwierząt. Obejmują one:

 • produkty mleczne, takie jak mleko, ser i jogurt
 • Wegetarianie zazwyczaj spożywają różnorodne owoce, warzywa, orzechy, nasiona, zboża i rośliny strączkowe, a także „substytuty mięsa” pochodzące z tych produktów.

  Wegetarianizm jest generalnie mniej rygorystyczny niż weganizm, dlatego istnieje kilka dobrze znanych diet wegetariańskich. Obejmują one:

 • Laktoowowegetarianizm . Osoby przestrzegające tej diety unikają wszelkiego rodzaju mięsa i ryb, ale spożywają produkty mleczne i jajka.
 • Laktowegetarianizm . Osoby na tej diecie nie jedzą mięsa, ryb ani jajek, ale spożywają produkty mleczne.
 • Owowegetarianizm . Osoby na tej diecie nie jedzą mięsa, ryb czy nabiału, ale jajka.
 • Pescetarianizm . Osoby przestrzegające tej diety unikają jedzenia innego mięsa niż ryby i inne rodzaje owoców morza. Jednak nie pasuje to do tradycyjnej definicji wegetarianizmu i wiele osób uważa, że ​​dieta pescatariańska jest półwegetariańska lub elastyczna.
 • Weganizm jest bardziej rygorystyczną formą wegetarianizmu. Weganie unikają spożywania lub używania jakichkolwiek produktów pochodzenia zwierzęcego lub produktów ubocznych. Vegan Society definiuje weganizm jako „styl życia, który ma na celu wyeliminowanie, na ile to możliwe, wszelkich form wyzysku i znęcania się nad zwierzętami, których skutkiem jest żywność, odzież lub inne”.

  Weganie ściśle unikają spożywania jakichkolwiek pokarmów i napojów, które zawierają:

 • podpuszczka, żelatyna i inne rodzaje białka zwierzęcego
 • Surowi weganie również rozszerzają te zasady poza swoją dietę i jeśli to możliwe, starają się unikać wszelkich pokarmów, które są bezpośrednio lub pośrednio związane z wykorzystywaniem zwierząt przez ludzi. Produkty te obejmują:

 • mydła, świece i inne produkty zawierające tłuszcze zwierzęce, takie jak smalec
 • produkty lateksowe zawierające kazeinę, która pochodzi z białek mleka
 • kosmetyki lub inne produkty, które producenci testują na zwierzętach
 • Wielu wegetarian stosuje również niektóre z tych zasad do swojego stylu życia, na przykład unikanie wyrobów skórzanych i żywności wymagającej testów na zwierzętach.

  Badania naukowe pokazują, że diety wegetariańskie i wegańskie mogą przynosić korzyści zdrowotne.

  W badaniu z 2017 roku zbadano skuteczność diety roślinnej u 49 dorosłych z nadwagą lub otyłością i co najmniej z jednym z następujących warunków:

  Badacze losowo podzielili uczestników na dwie grupy:

 • Niskotłuszczowa dieta roślinna, która obejmuje niskotłuszczową pełnowartościową żywność i nie obejmuje liczenia kalorii ani obowiązkowych regularnych ćwiczeń
 • Interwencja obejmowała również dwie dwugodzinne sesje w tygodniu, podczas których uczestnicy odbyli szkolenie z gotowania i szkolenie medyczne. Grupa laissez-faire nie uczestniczyła w żadnej z tych sesji.

  Po 6 i 12 miesiącach obserwacji uczestnicy drugiej grupy mieli znaczące obniżenie wskaźnika masy ciała (BMI) i poziomu cholesterolu w porównaniu z pierwszą grupą.

  Przegląd systematyczny z 2017 r. I metaanaliza sugerują, że diety roślinne mogą pomóc obniżyć poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu lipoprotein o niskiej gęstości (LDL) i cholesterolu lipoprotein o dużej gęstości (HDL). Naukowcy nie przeanalizowali, jak zmiany cholesterolu wpływają na wyniki chorób serca.

  Inne badanie obserwacyjne z 2016 r. Wykazało, że wegetarianie mieszkający w Azji Południowej i Ameryce byli mniej narażeni na otyłość niż niewegetarianie.

  Przegląd z 2019 roku dostarcza dowodów na to, że diety roślinne mogą korzystnie wpływać na układ sercowo-naczyniowy sportowców wytrzymałościowych. Te korzystne efekty obejmują:

 • poprawa ciśnienia krwi i krążenia krwi
 • mniejsze ryzyko, a nawet odwrócenie miażdżycy
 • zmniejszenie stresu oksydacyjnego i stanów zapalnych
 • Badanie z 2019 roku wykazało również związek między zdrową dietą roślinną a mniejszym ryzykiem przewlekłej choroby nerek. Co ciekawe, osoby, które stosowały niezdrową dietę roślinną z wyższym udziałem produktów słodzonych cukrem i rafinowanych zbóż, miały znacznie wyższe ryzyko rozwoju przewlekłej choroby nerek.

  Wegetarianizm i weganizm – która dieta jest zdrowsza?

  Obie diety oferują te same korzyści zdrowotne i mają tendencję do zachęcania ludzi do spożywania większej ilości pełnowartościowych produktów bogatych w przeciwutleniacze i składniki odżywcze.

  Trudno powiedzieć, która dieta jest zdrowsza, ponieważ obie diety mają swoje zalety i wady.

  Na przykład, w przeciwieństwie do wegan, lakto-wegetarianie pozyskują wapń, fosfor i witaminę D z produktów mlecznych. Jednak unikanie nabiału i jajek może pomóc weganom obniżyć poziom cholesterolu.

  Weganie są również narażeni na niedobór niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3, zwłaszcza EPA i DHA, nawet jeśli spożywają roślinne źródła omega-3. DHA jest niezbędny dla funkcji mózgu i funkcji poznawczych, a także zapobiega rozproszeniom, problemom z pamięcią i nie tylko. Wegetarianie i pescetarianie mogą łatwiej uzyskać EPA i DHA z jaj i owoców morza.

  Według badania z 2019 roku dorośli weganie w Argentynie podążają za zdrowszym wegańskim stylem życia niż wegetarianie i niewegetarianie.

  Autorzy zdefiniowali zdrowy wegański styl życia jako:

 • picie więcej niż osiem szklanek wody dziennie
 • Jednak przestrzeganie diety roślinnej nie gwarantuje dobrego zdrowia. Wegetarianie i weganie nadal mogą prowadzić niezdrowy tryb życia lub stosować dietę zawierającą przetworzone „śmieciowe” produkty.

  Badanie przekrojowe z 2006 r. Obejmujące 21 966 uczestników oraz przegląd z 2014 r. Trzech prospektywnych badań kohortowych z udziałem adwentystów w Ameryce Północnej wykazały, że weganie mają generalnie niższy BMI niż wegetarianie i osoby jedzące mięso.

  Możliwym wytłumaczeniem tego trendu może być fakt, że weganie nie spożywają jaj ani produktów mlecznych.

  Badanie z 2006 roku wykazało również, że weganie przybierali na wadze mniej niż wegetarianie i osoby jedzące mięso w ciągu 5 lat. Jednak osoby, które zmieniły dietę, aby zmniejszyć spożycie produktów pochodzenia zwierzęcego, najmniej przybrały na wadze w trakcie badania.

  W badaniu z 2018 roku, w którym wzięło udział 75 osób dorosłych z nadwagą, naukowcy losowo przydzielili uczestnikom dietę niskotłuszczową lub wegańską lub kontynuowali obecną dietę, która może obejmować białko zwierzęce. Po 16 tygodniach grupa wegańska straciła znacznie więcej tłuszczu z brzucha niż grupa kontrolna.

  Zdaniem autorów artykułów w czasopiśmie Journal of the American Dietetic Association (obecnie Journal of the Academy of Nutrition’s and Dietetics ) starannie zaplanowane diety wegetariańskie i wegańskie „są dobre dla zdrowia, dostarczają organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych i mogą korzystnie wpływać na zdrowie, zapobiegając pewnym choroby i przyczynianie się do wyzdrowienia ”. Jednak dla wegetarian i wegan ważne jest, aby ich dieta była zbilansowana, aby zaspokoić wszystkie ich potrzeby odżywcze.

  Na przykład żywność pochodzenia roślinnego nie zawiera witaminy B12, która jest niezbędnym składnikiem odżywczym wspomagającym układ nerwowy i sercowo-naczyniowy. Weganie i wegetarianie mogą uzyskać witaminę B12 ze wzbogaconej żywności, takiej jak płatki śniadaniowe i niektóre rodzaje produktów mlecznych pochodzenia roślinnego.

  Wegetarianie i weganie mogą również przyjmować suplementy witaminy B12. Jednak niektóre suplementy witaminy B12 mogą zawierać produkty pochodzenia zwierzęcego, dlatego ważne jest, aby dokładnie sprawdzać etykiety suplementów i kupować tylko od renomowanych producentów.

  Według badania przeprowadzonego w 2017 roku w Szwajcarii, niektórzy wegetarianie mogą nie otrzymywać wystarczającej ilości witaminy B6 i niacyny w swojej diecie, podczas gdy weganie mogą być bardziej narażeni na niedobory cynku i kwasów omega-3 niż ci, którzy jedzą określone produkty pochodzenia zwierzęcego. …

  W aptekach, sklepach ze zdrową żywnością i online dostępne są różnorodne suplementy multiwitaminowe przyjazne dla wegetarian i wegan.

  Jak wspomnieliśmy powyżej, dieta roślinna nie gwarantuje dobrego zdrowia. Duże badanie z 2017 roku wykazało, że diety roślinne składające się z niezdrowej żywności mogą zwiększać ryzyko choroby niedokrwiennej serca.

  Ta niezdrowa dieta roślinna często powoduje zmniejszenie spożycia błonnika pokarmowego (błonnika), warzyw i mikroelementów, a także zwiększone spożycie cukru i przetworzonych składników.

 • Czym weganizm różni się od wegetarianizmu? Wegetarianie i weganie wolą nie jeść mięsa ani ryb. Jednak weganizm jest bardziej rygorystyczną formą wegetarianizmu, która zabrania spożywania lub używania jakichkolwiek produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym produktów mlecznych, jajek, miodu, wyrobów skórzanych, wełny i jedwabiu.
 • Wegetarianie mogą spożywać nabiał, jajka, miód i inne produkty uboczne, które nie są związane z ubojem zwierząt. Istnieje jednak kilka opcji diety wegetariańskiej. Na przykład niektórzy wegetarianie wolą jeść jajka niż produkty mleczne.
 • Diety wegańskie i wegetariańskie zwykle obejmują różnorodne owoce, warzywa, orzechy, nasiona, zboża i rośliny strączkowe, a także „substytuty mięsa” pochodzące z tych produktów.
 • Zarówno dieta wegetariańska, jak i wegańska mogą zapewnić korzyści zdrowotne, w tym utratę wagi, obniżenie poziomu cholesterolu i zmniejszenie ryzyka chorób serca.
 • Jednak dla wegetarian i wegan ważne jest, aby ich dieta spełniała wszystkie ich potrzeby żywieniowe. Na przykład pokarmy roślinne nie zawierają witaminy B12, więc weganie i wegetarianie mogą potrzebować spożywania wzbogaconej żywności lub przyjmowania suplementów diety, aby uzyskać wystarczającą ilość witaminy B12.

 • Aleksandra Kowalski

  Edytor serwisu

  Rate author
  iHerba Polska