Skąd wiesz, kiedy dynia jest dojrzała i kiedy ją zebrać?

Dojrzewanie dyni

Musisz zbierać dynie na czas. Dopiero w tym czasie owoce zawierają dużą ilość cennych witamin i minerałów. Ale błędy ogrodnika mogą prowadzić do zmniejszenia korzyści z dyni. Tak więc, jeśli owoce będą zbyt długo trzymane w ogrodzie, mogą zamarznąć. Smak i czas przechowywania zależą również od odpowiednio dobranego czasu zbioru.

Kiedy zbierać dynie?

Pełne dojrzewanie odmian dyni w połowie sezonu zajmuje około 4 miesięcy. Zbiór odbywa się bliżej połowy września lub w drugiej połowie miesiąca.

Warzywa wcześnie dojrzewające są usuwane około miesiąc wcześniej. Przedstawiciele późnego okresu dojrzewania, odpowiednio, 30 dni później.

Zbiór owoców odbywa się wyłącznie w suchy dzień. Jeśli zbiory przypadają w porze deszczowej, oskubaną dynię należy pozostawić na kilka dni w ciemnym, suchym pomieszczeniu. Ten czas wystarczy, aby owoce dobrze wyschły.

Ważne jest, aby posprzątać przed nadejściem silnych mrozów. W przeciwnym razie owoce bardzo zamarzną i po prostu się pogorszą. Jest zabronione położyć go do długotrwałego przechowywania .

Co wpływa na czas dojrzewania dyni?

Wszystkie odmiany warzyw dzielą się na późno dojrzewające, wcześnie dojrzewające i średnio dojrzewające. Co więcej, każdy ma swoją własną prędkość osiągania pełnej dojrzałości. Na owocowanie rośliny mają bezpośredni wpływ warunki klimatyczne:

  1. Na południu dynię uprawia się na zewnątrz, a zbiory można przeprowadzić po wyschnięciu wszystkich liści. To pewny znak dojrzałości owocu.
  2. Na północy dynia jest zbierana wcześniej. W takich warunkach owoce po prostu nie mają czasu dojrzewać na świeżym powietrzu. Są wcześniej sprzątane i pozostawiane w pokoju, aby „dosięgły”.

Oznaki dojrzałej dyni

Dla ogrodników ważne jest dokładne i prawidłowe ustalenie stopnia dojrzałości owocu, który jest gotowy do spożycia lub przesłania do przechowywania. Surowo zabrania się krojenia lub przekłuwania dyni. W przypadku naruszenia integralności płodu szybko zaczyna się pogarszać.

Manifestacje zewnętrzne

Wiele wskazuje na to, że dynia jest dojrzała. Obejmują one:

  1. Szypułka sucha (sztywna i twarda w dotyku). W przypadku, gdy jest jeszcze zielony, trzeba trochę poczekać, ponieważ musi dojrzeć.
  2. Plaga i liście rośliny są całkowicie/częściowo pożółkłe i wysuszone.
  3. Owoce nabrały bogatego koloru, biorąc pod uwagę specyficzną odmianę – szaro-zieloną, żółtą lub ciemnopomarańczową. Istnieją odmiany, których nie obejmuje ta zasada. W pełni dojrzałe owoce pozostają szare lub białe.
  4. Szypułka gęsta i dość sztywna. Jeśli go naciśniesz, nie powinno być żadnych wgnieceń.
  5. Na dojrzałych owocach skorupa ma dobrze zdefiniowany wzór. Ale odmiany o zielonych owocach są wyjątkiem.
  6. Struktura miazgi jest dość gęsta.
  7. Nasiona mają twardą skórkę, ale nagonasienne są wyjątkiem.
Doświadczeni ogrodnicy sprawdzają stopień dojrzałości za pomocą dźwięku. Jeśli stukasz w owoc, zabrzmi, wtedy dynia jest w pełni dojrzała.

Postępując zgodnie z tymi wskazówkami, możesz łatwo określić optymalny czas czyszczenia. Kryteria te są uniwersalne i odpowiednie dla różnych regionów uprawy warzyw.

Po części możesz skupić się na warunkach wskazanych przez producenta na workach z nasionami. Czasami opisuje również odcień, jaki powinna uzyskać w pełni dojrzała dynia.

Ale nie powinieneś całkowicie ufać instrukcjom producenta. Są to ogólne wskazówki. Uwzględniają tylko optymalne warunki uprawy i zasady zbioru.

Indywidualne znaki

Nie trzeba wyjmować owoców z ogrodu, aby sprawdzić stopień dojrzałości. Biorąc pod uwagę konkretną odmianę, każda roślina wykazuje pewne właściwości, wskazujące, że dynia jest gotowa do zbioru.

Wystarczy przyjrzeć się bliżej korze owocu:

  • odmiany krzewów – pojawiają się wyraźne paski o jasnożółtym odcieniu;
  • gatunki o dużych owocach – gęsta i dość ciemna siatka;
  • odmiany gałki muszkatołowej – skórka staje się brązowa, pojawiają się lekkie plamy o okrągłym kształcie.

Odmiany dyni i terminy dojrzewania

Istnieje wiele odmian dyni. Istnieją jednak uniwersalne terminy zbiorów, na których można polegać:

  1. Odmiany wcześnie dojrzewające. Dojrzewanie następuje po około 3,5 miesiąca. Sprzątanie odbywa się od połowy do końca sierpnia (w zależności od warunków klimatycznych).Owoce bardzo delikatne, skórka cienka. Możesz je przechowywać nie dłużej niż miesiąc. Odmiany o krótkim okresie dojrzewania uprawia się najczęściej w regionach o zimnym klimacie, ponieważ dynia nie będzie przechowywana przez długi czas, gdy zamarznie.
  2. Środek sezonu. Średni okres dojrzewania to 4 miesiące. Owoce zbiera się od drugiej połowy września do pierwszych przymrozków.
  3. Późne dojrzewanie lub twarda kora. Posiadają twardą skórkę, co zapewnia długi okres przydatności do spożycia owoców. Zbiór warzyw rozpoczyna się pod koniec września.
    Do pełnego dojrzewania owoce trwają około 200 dni. Dojrzewanie występuje częściej podczas przechowywania.

Czas zbiorów dyni w zależności od regionu

Do przechowania można wysyłać owoce tylko wtedy, gdy w pełni dojrzeją. Jeśli zrobisz to dużo wcześniej, dynia zacznie gnić. Dokładniejsze czasy zbiorów zależą od konkretnego regionu, w którym uprawiana jest uprawa:

  1. Środkowy pas. Osobliwością regionu są łagodne warunki klimatyczne. Można tu uprawiać prawie wszystkie odmiany dyni. Sprzątanie rozpoczyna się w ostatnich dniach września lub października. Wszystko zależy od konkretnego rodzaju warzyw.
    Ogrodnicy często wybierają odmiany krótko dojrzewające. Owoce pod koniec lata można spożywać lub wykorzystać do przygotowania różnych przetworów.
  2. Ural i Syberia. W tych regionach panuje raczej surowy i zimny klimat. Dlatego ogrodnicy wybierają odmiany dyni o wczesnym i średnim okresie dojrzewania. Zaleca się całkowite zebranie plonów nie później niż 20 września.
  3. Regiony południowe. Ma głównie stabilny, ciepły klimat. Zbiór dyni rozpoczyna się pod koniec października. Doświadczeni ogrodnicy, nawet w pełni dojrzałe owoce, zostają w ogrodzie na kilka dni. Uważa się, że ta procedura pomaga przedłużyć okres przydatności do spożycia.
  4. Region Moskwy. Region charakteryzuje się częstotliwością zmieniających się warunków pogodowych. Całkowite czyszczenie powinno nastąpić przed połową września. Odmiany wcześnie dojrzewające można zrywać w ostatnich dniach sierpnia.
    Dynie z późnym okresem dojrzewania w większości przypadków po prostu nie mają czasu na pełne dojrzewanie w ogrodzie. Doświadczeni ogrodnicy najpierw hodują sadzonki, po czym przesadzają już dobrze wyrośnięte i wzmocnione rośliny do ziemi.

Sposoby na przyspieszenie dojrzewania

Aby owoce nie zamarzły w ogrodzie, na około trzy tygodnie przed spodziewaną zmianą pogody należy usunąć z rzęs wszystkie kwiaty. Wykonuje się również szczypanie wierzchołków młodych pędów. W tym przypadku roślina kieruje wszystkie swoje siły na rozwój owoców, które już zawiązały.

Jeśli na roślinie jest wiele małych dyń, należy usunąć niektóre lub wszystkie z nich. Dzięki tej technice duże warzywa będą miały czas na pełne dojrzewanie. Jeśli nawet podczas ciepłego lata dynia nie ma czasu na wypełnienie, możesz ją wyhodować przez sadzonki. Nasiona sadzi się w doniczkach w kwietniu.

Dojrzewanie owoców znacznie przyspiesza uprawa roślin na pryzmie kompostowej. Zapewnia to uprawie wystarczającą ilość składników odżywczych i dodatkowe ciepło.

Nie zaleca się pozostawiania na roślinie jajników powstałych na początku jesieni.

Zasady zbioru dyni

Głównym aspektem jest to, że warzywo jest krojone ściśle z szypułką. Zabronione jest skręcanie owocu lub wyciąganie rośliny.

Doświadczeni ogrodnicy opracowali własne zasady zbierania, które przyczyniają się do dłuższego przechowywania:

  1. Pokrój warzywo tak, aby łodyga miała około 5-6 cm długości, ale nie mniej.
  2. Pokrój owoce czystym, ostrym sekatorem (można użyć prostego noża). Pamiętaj, aby wstępnie potraktować instrument środkami dezynfekcyjnymi, aby patogenne mikroorganizmy nie dostały się do miejsca cięcia, ponieważ mogą wywołać początek zgnilizny upraw.
  3. Jeśli musisz przenieść warzywo, zawsze trzymaj się samego owocu, a nie łodygi, ponieważ może zostać uszkodzony lub nawet odpaść, co nie powinno być dozwolone. Wada wpłynie negatywnie na jakość utrzymania płodu.
  4. Jeśli dynia ma bardzo ciasne wierzchołki, przed pokrojeniem warzywa najpierw podnieś ją trochę. Konieczne jest zmniejszenie napięcia.
  5. W pełni dojrzałe dynie odmian późnozimowych, które planuje się układać do długotrwałego przechowywania, należy najpierw pozostawić na słońcu na 8-10 dni. Ważne jest, aby owoce dobrze wysychały na świeżym powietrzu. Wtedy kora stanie się twardsza, a miąższ będzie znacznie lepiej zachowany.
  6. Jeśli podczas zbioru na owocach pojawią się rysy, przykryj je jaskrawą zielenią. Wady szybko się zagoją, a warzywo nie ulegnie zepsuciu. Ale najpierw jedz te produkty.
Zbiór dyni odbywa się tak ostrożnie, jak to możliwe. Jeśli szypułka odpadnie od warzywa, nie można liczyć na długoterminowe przechowywanie.

Przygotowanie dyni do przechowywania

Przed złożeniem warzyw do długotrwałego przechowywania należy je odpowiednio przygotować. Wystarczy przeprowadzić kilka prostych, ale ważnych procedur:

  • delikatnie wyczyść resztki brudu lub brudu czystą, miękką i suchą szmatką (nie używaj mokrego materiału);
  • posortuj wszystkie zebrane owoce – wyślij do przechowywania tylko gęste i piękne okazy, które nie mają wad;
  • Jeśli owoc ma ciemne plamy, wgniecenia, rysy lub nawet małe pęknięcia, użyj ich w pierwszej kolejności.
Od czasu do czasu trzeba przewietrzyć magazyn i posortować dynie. Jeśli zaniedbasz tę procedurę, tylko jedno warzywo, które zaczęło się psuć, może zarazić resztę.

Przydatne porady

Uprawa tak pysznej i zdrowej rośliny, jak dynia, ma kilka sztuczek, biorąc pod uwagę, że można uzyskać doskonałe zbiory. Warto posłuchać następujących rad doświadczonych ogrodników:

  • ostatnie podlewanie odbywa się nie później niż trzy tygodnie przed przewidywaną datą zbioru;
  • w niezwykle rzadkich przypadkach stopień dojrzałości sprawdza się, naciskając paznokciem korę warzywa – jeśli jest sprasowany i zielony w środku, owoc jest niedojrzały (jednak często ta metoda jest niemożliwa do zastosowania, ponieważ jest ryzyko gnicia);
  • jeśli dużo warzyw jest dojrzałych, ale nie ma wystarczającej ilości miejsca do przechowywania, możesz obrać dynię, pokroić miąższ na kawałki, włożyć do torebek i wysłać do zamrażarki;
  • nie zaleca się konserwowania dyni do nadejścia wiosny, ponieważ owoce nieświeże, a miąższ staje się „bawełniany”, traci soczystość i smak;
  • jeśli lato okazało się deszczowe i zimne, ale owoce nie były jeszcze dojrzałe do czasu zbiorów, proces można przyspieszyć – trzy tygodnie przed zbiorem, usuń małe dynie z krzaka, uszczypnij wierzchołki młodych pędów, usuń wszystkie kwiaty.

Dynia to bezpretensjonalna i łatwa w uprawie roślina, która rośnie w prawie każdym ogrodzie warzywnym. Jednak ważne jest, aby wziąć pod uwagę główne niuanse nie tylko opieki nad rośliną, ale także terminów zbiorów. Należy dokładnie wiedzieć, jak określić stopień dojrzałości owoców i przeprowadzić usuwanie w odpowiednim czasie, zapobiegając zamarzaniu warzyw.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska