Dlaczego pieprz nie zmienia koloru na czerwony

Zielony pieprz

Słodka papryka, gdy dojrzeje, przechodzi kilka etapów – początkowo jej owoce są zielone, potem żółkną i stopniowo stają się czerwone. Wielu ogrodników nie może się doczekać zaczerwienienia pieprzu, aby zrobić z niego piękne zimowe półfabrykaty. Jeśli owoce nie czerwienieją przez dłuższy czas, w większości przypadków można przyspieszyć ich dojrzewanie.

Etapy dojrzewania papryki

Pieprz można zrywać na długo przed zaczerwienieniem – jest smaczny i niedojrzały. Etap dojrzałości, w którym owoce są zrywane, determinuje nie tylko ich smak, ale także cechy przechowywania i technologię zbioru.

Istnieją dwa rodzaje dojrzałości papryki:

  • Techniczny. Nazywa się to również dojrzałością żniwną. Od momentu uformowania się jajników do dojrzałości technicznej mija 40-45 dni. Na tym etapie owoce nie nabyły jeszcze swoich pełnoprawnych właściwości odmianowych, ale są już gotowe zarówno do jedzenia, jak i do przygotowania preparatów zimowych.
  • Biologiczny. Występuje w okresie dojrzewania nasion, a owoce nabierają jasnych cech odmianowych.

Od dojrzałości technicznej do dojrzałości biologicznej mijają 3-4 tygodnie. Przez cały ten czas owoce można zbierać i jeść, konserwować, dodawać do sałatek i wszelkiego rodzaju potraw. Ale to właśnie w tym ostatnim miesiącu warzywo gromadzi maksimum składników odżywczych, cukrów, mikroelementów.

Papryka dojrzała biologicznie różni się od owoców dojrzałych technicznie nie tylko wyglądem – kolorem, ale także użytecznością. Czerwona papryka jest zdrowsza niż niedojrzała zielona papryka.

Dlaczego pieprz nie zmienia koloru na czerwony: główne powody

Zdarza się, że papryka, która stała się duża, przez długi czas pozostaje zielona – nie zmienia koloru na czerwony. Istnieje kilka powodów, dla których owoce w żaden sposób nie dojrzewają. Zadaniem ogrodnika jest ustalenie, co dokładnie spowodowało spowolnienie zaczerwienienia papryki i na tej podstawie podjęcie odpowiednich działań.

Cechy odmiany

Często ogrodnicy starają się uzyskać wysokiej jakości paprykę z nasion uzyskanych z warzyw zakupionych w sklepie. Warto wiedzieć, że większość dużych i pięknych papryk jest przywożona do rosyjskich supermarketów z ciepłych krajów lub z południa Rosji.

Dlaczego papryka nie zmienia koloru na czerwony:

  • Podział na strefy. Warzywa uprawiane w dowolnym miejscu w Egipcie, Turcji lub Terytorium Krasnodarskim nie nadają się do regionów o klimacie umiarkowanym. Odmiany uprawiane w ciepłym klimacie nie mają czasu na dojrzewanie w większości regionów Rosji. Lub dojrzewają kilka tygodni później niż odmiany strefowe.
  • Cechy odmianowe. Istnieją odmiany papryki, które nie żółkną ani nie czerwienią się nawet na etapie dojrzałości biologicznej. Gdy dojrzeją, nabierają zielonego koloru – jasnego lub ciemnego, fioletowego, czekoladowego. Aby nie zostać wprowadzonym w błąd, przeczytaj wcześniej informacje o cechach odmianowych wskazane na opakowaniu.
    Do odmian „nie czerwieniących” należą np. papryka Viking, Zephyr, Green cud. Jeśli potrzebujesz dokładnie czerwonej papryki, z wyprzedzeniem zapoznaj się ze specyfiką tej odmiany.
  • Terminy dojrzewania. Istnieją odmiany, które dojrzewają kilka tygodni później niż inne. Dowiedz się wcześniej, do której kategorii należy papryka – wczesne dojrzewanie, średnio dojrzewanie lub późne. Zakres terminów dojrzewania jest bardzo duży – niektóre odmiany dojrzewają po 90 dniach, inne po 150 dniach.

Niesprzyjające warunki

Pieprz „odmawia” rumieńca, jeśli dostanie się w niesprzyjające warunki – naruszona jest technologia rolnicza, pogoda jest zła.

Okoliczności, w których papryka nie zmienia koloru na czerwony:

  • Temperatura. Pieprz dobrze rośnie i dojrzewa w temperaturze + 18 … + 30 ° С. Owoce nie dojrzewają, jeśli pogoda jest chłodna – gdy termometr spada do + 12 … + 13 ° С. Kultura kochająca ciepło w takich temperaturach po prostu przestaje rosnąć. Jeśli ciepło jest ustawione na + 35 ° C, krzewy papryki szybko wysychają.
  • Oświetlenie. Pieprz rośnie pod warunkiem, że jest oświetlony przez co najmniej 12 godzin dziennie. Jeśli godziny dzienne są zbyt długie – ponad 14 godzin, dojrzewanie owoców może być również upośledzone.
  • Podlewanie. Problemy ze wzrostem, dojrzewaniem i owocnikowaniem papryki pojawiają się, gdy jest ona podlewana zimną, niespokojną wodą. Również sposób podlewania znajduje odzwierciedlenie w rozwoju papryki – woda nie może dostać się na liście i łodygi, wylewa się ją tylko u nasady.
  • Zagęszczone sadzenie. Jeśli krzewy papryki są sadzone zbyt gęsto i blokują od siebie światło, owoce nie spieszą się z dojrzewaniem, nie stają się czerwone, ponieważ brakuje im składników odżywczych.

Błędy inżynierii rolniczej

Błędy w technologii rolniczej, które często popełniają niedoświadczeni ogrodnicy, mogą również prowadzić do opóźnienia dojrzewania.

Błędy agrotechniczne, przez które papryka nie dojrzewa:

  • Nieprawidłowe sadzenie nasion. Siew w ziemi można przeprowadzić dopiero po ustaniu wahań temperatury, rozgrzaniu gleby i ustaleniu stabilnego ciepła.
  • Nieodpowiednia gleba. Papryka potrzebuje gleb lekkich żyznych, gleby gliniaste ciężkie, a gleby nadmiernie zakwaszone nie nadają się do tego. Aby papryka nie zwalniała wraz z dojrzewaniem, do łóżek wprowadza się materię organiczną i mąkę dolomitową, które odtleniają glebę.
  • Nieprawidłowo nałożony opatrunek górny. Papryka negatywnie reaguje na nadmiar nawozów azotowych. Rośliny zamiast kierować swoje siły na dojrzewanie owoców, budują zieloną masę. Azot stosuje się przed początkiem lata, jest przeciwwskazany w okresie kwitnienia i owocowania.
    Brak potasu również negatywnie wpływa na dojrzewanie owoców – przy jego niedoborze papryka może w ogóle nie dojrzewać. Podobną sytuację obserwuje się zwykle na glebach z dużą ilością piasku i torfu. Niebezpieczny jest również niedobór wapnia, który zwalczany jest przy pomocy popiołu drzewnego.
  • Nadmiar jajników. Ich obfitość negatywnie wpływa na plon i może powodować opóźnienie dojrzewania papryki – nie mają czasu ani na osiągnięcie dużych rozmiarów, ani na zaczerwienienie.Rozrzedzenie jajników pomaga uniknąć problemu. Zaleca się odcięcie pierwszego kwiatostanu znajdującego się w miejscu rozgałęzienia pędów. Tylko jeden pączek, najpotężniejszy, powinien pozostać w międzywęźle. W przeciwnym razie krzew nie będzie miał wystarczająco dużo energii, aby dojrzeć wszystkie owoce.
  • Uszkodzenie korzeni. Taką sytuację można zaobserwować przy metodzie uprawy sadzonek. Jeśli korzenie zostały uszkodzone podczas przesadzania sadzonek, może to mieć wyjątkowo negatywny wpływ na cały kolejny sezon wegetacyjny rośliny. Pieprz z uszkodzonymi korzeniami potrzebuje bardzo dużo czasu, aby się zregenerować, krzew pozostanie w tyle w rozwoju, owoce nie będą miały czasu dojrzeć.
    Ostrożne zbieranie i przesadzanie sadzonek papryki pomaga zapobiegać problemowi. Odbywa się to wyłącznie metodą przeładunkową – sadzonki są usuwane ze zbiornika sadzeniowego i przenoszone w nowe miejsce wraz z grudką ziemi. Wskazane jest, aby podczas przesadzania w ogóle nie dotykać korzeni.

Przeszczep pieprzu

Jak przyspieszyć dojrzewanie papryki na krzaku?

Celem każdego hodowcy papryki jest wyprodukowanie dużych, mięsistych i żywych owoców. Po osiągnięciu dojrzałości biologicznej papryka staje się niezwykle smaczna, dobrze komponuje się z innymi warzywami i mięsem oraz jest idealna do przetwarzania i konserwacji.

Wspólne metody

Nie zawsze można wiarygodnie, ze 100% dokładnością, określić przyczynę opóźnienia dojrzewania. Jeśli pogoda jest dobra, nie ma problemów z odmianą, musisz podjąć środki, które pobudzą krzaki, aby przyspieszyć dojrzewanie owoców.

Co zrobić, aby papryka szybciej zmieniła kolor na czerwony:

  • jeśli jest jesienią i robi się chłodno, przykryj grządki dojrzewającą papryką z agrofibrą lub włókniną;
  • podlewać paprykę tylko ciepłą wodą podgrzaną do + 60 ° C, wlać wyłącznie do strefy korzeniowej;
  • spryskaj krzewy nawozami fosforowo-potasowymi – na przykład siarczanem potasu (1 łyżeczka na 10 litrów wody) lub roztworem popiołu drzewnego (300 g na 10 litrów wody);
  • oderwij część liści – opóźniają dojrzewanie owoców, ale nie przesadzaj, oderwij wierzchołki i dolne liście;
  • jeśli jesienne deszcze są naładowane, chroń paprykę przed nadmierną wilgocią, budując schronienie filmowe;
  • dodać roztwór drożdży (200 g żywych lub 10 g suchych na 10 l wody).

Ostra papryka, w przeciwieństwie do bułgarskiej (słodka), nie dojrzewa po zerwaniu z krzaka. Aby strąki ostrej papryki zmieniły kolor na czerwony, krzaki są wykopywane i wieszane wierzchołkami.

Niuanse dla zamkniętego terenu

Pieprz jest kulturą termofilną, dlatego dojrzewanie owoców nie zwalnia, w szklarniach konieczne jest zamykanie na noc wszystkich otworów wentylacyjnych i drzwi wejściowych. To ochroni krzaki przed zamarzaniem i przeciągami.

Jak jeszcze bardziej przyspieszyć dojrzewanie papryki w szklarni:

  • zainstaluj i włącz dodatkowe grzejniki;
  • umieścić między łóżkami plastikowe butelki wypełnione gorącą wodą;
  • odciąć zbyt długie pędy podczas aktywnego wzrostu – poprawi to oświetlenie krzewów i pobudzi dojrzewanie papryki;
  • dodaj światło, instalując lampy UV – niebieskie światło jest dobre dla papryki, nawet jeśli w szklarni jest wystarczająco dużo słońca.
Osłabione krzewy papryki, niezdrowe z wyglądu, nie są zalecane do szczypania i szczypania – mogą umrzeć z powodu tej procedury.

Niuanse na otwartym terenie

Brak schronienia utrudnia uprawę papryki w okresie poprzedzającym jesień. Jeśli dojrzewanie jest opóźnione, a na dworze jest już zimno, trzeba będzie zapewnić ogrzewanie krzakom – między łóżkami, jak w szklarni, umieścić butelki lub kamienie rozgrzane w piekarniku.

Aby papryka z czasem zmieniła kolor na czerwony, ważne jest regularne kształtowanie krzewów. Pod koniec sierpnia odcina się wszystkie kwiaty i usuwa zbyt bujne pędy. Wraz z nadejściem jesieni wszystkie małe papryki są zrywane – wciąż nie mają czasu na dojrzewanie, ale zapobiegną dojrzewaniu dużych owoców.

Czy w domu można dojrzewać paprykę?

Paprykę można dojrzewać w podobny sposób jak owoce. Aby owoce osiągnęły dojrzałość biologiczną i nie pogorszyły się, zmieniły kolor na czerwony i nie straciły smaku, umieszcza się je w ciepłym i ciemnym miejscu na 4-5 dni.

Jak dojrzewać papryki:

  • Pierwszy sposób. Ułóż papryki w ciemnym pomieszczeniu, takim jak spiżarnia, i umieść między nimi jedną czerwoną paprykę lub dojrzałe jabłko.
  • Drugi sposób. Rozłóż folię spożywczą na parapecie. Lepiej na północnym oknie. Umieść niedojrzałe papryki na folii. Będą wystawione na działanie promieni słonecznych odbitych od folii, co pobudzi proces dojrzewania.
  • Trzeci sposób. Jeśli zbiory są duże, umieść papryki w papierowych torebkach lub kartonach. W pobliżu umieść banany i jabłka. Zamknij szczelnie pojemnik, po kilku dniach papryka zmieni kolor na czerwony.

Jeśli nie ma zadania, aby papryka natychmiast zrobiła się czerwona, umieszcza się ją w chłodniejszym pomieszczeniu.

Optymalne warunki przechowywania papryki:

  • temperatura – + 10 … + 12 ° C;
  • wilgotność powietrza – 85–90%.

W takich warunkach papryka będzie jednocześnie przechowywana i dojrzewać. Dojrzałość biologiczna – całkowite zaczerwienienie, owoce osiągną za około miesiąc.

Nie ma zielonej papryki – prawda czy mit?

Zieloną, żółtą i czerwoną paprykę można zobaczyć na targowiskach i w sklepach. Wiele osób uważa, że ​​oferowane owoce należą do różnych odmian. W rzeczywistości te papryki mogą należeć do tych samych odmian, są po prostu zrywane na różnych etapach dojrzewania.

Owoce zielone, żółte, pomarańczowe to niedojrzała czerwona papryka. Ale naprawdę istnieją na świecie odmiany, które nawet gdy są dojrzałe, pozostają żółte lub pomarańczowe. Papryka zielona to pośredni etap odmian czerwonych, pomarańczowych lub żółtych.

Papryka w różnych kolorach

Kolor papryki wpływa nie tylko na smak owoców, od tego zależy zawartość składników odżywczych:

  • Zielony pieprz. Zawiera więcej fitosteroli, które regulują metabolizm tłuszczów i usuwają z organizmu cholesterol oraz witaminę K, która zapobiega miażdżycy.
  • Papryka żółta i pomarańczowa. Zawierają dużo karotenu i witaminy C. Czerwona i zielona papryka mają lepszą zawartość potasu i żelaza, dlatego są przydatne dla osób cierpiących na anemię i choroby układu krążenia.
  • Czerwona papryka. Ma dużo cukru, dzięki czemu smakuje słodsze niż inne papryki. Zawiera cenną substancję – likopen, który jest polecany w profilaktyce nowotworów. Czerwona papryka zawiera więcej witamin A, C, B, E.

Wskazówki od doświadczonych ogrodników

Oprócz podstawowych zasad przyspieszenia dojrzewania papryki w otwartym i zamkniętym terenie istnieje szereg prostych środków, które mogą przyspieszyć dojrzewanie papryki.

Przydatne wskazówki od doświadczonych ogrodników:

  • Aby papryka szybciej dojrzewała, musisz częściej zbierać plony. Jest to szczególnie ważne na początku owocowania – konieczne jest zebranie pierwszej papryki, wtedy kolejne okazy będą dojrzewać szybciej.
  • Rozłożone na łóżkach skórki od bananów pobudzają dojrzewanie. Uwalnia etylen, który przyspiesza dojrzewanie owoców i warzyw.
  • Jeśli sezon ogrodniczy dobiega końca i temperatury spadają, na krzaku należy pozostawić tylko największe papryki, a małe odciąć. Ponadto wszystkie kwiaty i jajniki muszą zostać usunięte z krzaków, a następnie wszystkie siły krzewów zostaną skierowane na dojrzewanie pozostałych papryki.

Opóźnienie dojrzewania papryki to niewielki problem, który ma mnóstwo rozwiązań na różnych etapach sezonu wegetacyjnego. Jeśli nie naruszysz praktyk rolniczych, papryka na pewno osiągnie swoją dojrzałość biologiczną. W skrajnych przypadkach, jeśli pogoda nie pozwala na czekanie, owoce można dojrzewać w domu.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska