Prawidłowe podlewanie orchidei — wybór wody i częstotliwości

Prawidłowe podlewanie storczyków

Istnieje kilka ważnych szczegółów dotyczących podlewania orchidei:

  1. Przed podlewaniem należy upewnić się, że gleba w pojemniku jest sucha lub praktycznie sucha, ponieważ nadmiar wilgoci przy braku adsorbentów w podłożu prowadzi do gnicia korzeni.
  2. Podczas podlewania orchidei należy starać się nie dostać się do kwiatostanów i kątów liści, a jeśli nie można tego uniknąć, zdecydowanie należy wytrzeć krople wody suchą serwetką. Pomoże to również zapobiec gniciu kwiatu.

Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które mogą wpłynąć na pomyślny wzrost i bujny kolor pięknego kwiatu. Wszystkie są bezpośrednio i pośrednio związane z podlewaniem.

Jak w naturze, warunki przechowywania orchidei w mieszkaniu są osobliwe. Jeśli w swojej ojczyźnie orchidea nauczyła się odżywiać w sposób zrównoważony, modyfikując się np. wygląd powietrznych korzeni, pseudobulw, mięsistych liści, to okres jej życia w mieszkaniu jest ściśle związany z warunkami i czasem niewystarczającym na jakiekolwiek zmiany w nim. Oznacza to, że ta kontrola powinna całkowicie spoczywać na barkach właściciela-ogrodnika.

Podstawowe zasady zdrowego kwiatu opierają się na:

  • temperatura;
  • wilgotność;
  • oświetlenie;
  • gleba.

Wszystkie te składniki, ze zróżnicowaną kombinacją ich wskaźników, wpływają na poziom, częstotliwość i skład nawadniania.

To znaczy:

  • W podwyższonej temperaturze i niskiej wilgotności należy zwiększyć podlewanie storczyka. I wzajemnie.
  • Przy słabym oświetleniu istnieje duże ryzyko próchnicy, dlatego należy zmniejszyć objętość i częstotliwość podlewania.
  • Skład gleby pod względem jakościowym i ilościowym wpływa na ilość nawadniania i jego częstotliwość.

Obecność adsorbentów, mchu, paproci w glebie wpływa na to, ile razy należy podlewać storczyk.

Ważny! To właśnie według tej zasady należy podejmować decyzje o tym, jak często podlewać orchideę w domu.

Wymagania dotyczące jakości wody

W kręgach miłośników tej odmiany kwiatów często pada pytanie: „Jaka woda do podlewania storczyków?”

Woda do storczyków w domu powinna być (opcjonalnie):

  • broniony;
  • gotowany;
  • deszcz;
  • przefiltrowany.

Te 4 rodzaje wody są podobne do naturalnych wód odżywczych dla rodziny storczyków. Dlatego prawidłowe podlewanie storczyka jest właściwym wyborem płynu.

Ważne jest, aby unikać twardej wody, ponieważ zawarte w niej sole osadzają się na podłożu i spalają korzenie. Ze względu na twardą wodę na korzeniach storczyków pojawiają się brązowe plamy, co wpływa na ich zdrowie i wydajność, a także psuje wygląd rośliny.

Częstotliwość podlewania

Prawidłowe podlewanie storczyków opiera się na odpowiednio obliczonej częstotliwości podlewania.

Prosty wskaźnik może pomóc Ci zrozumieć, jak często trzeba nawilżać cud w pomieszczeniu:

  • Kolor korzeni i liści wskazuje na gotowość do podlewania lub jego przedwczesne. Korzenie powinny być srebrzyste i lekko pomarszczone.
  • Ciężar pojemnika oraz obecność lub brak kondensacji (powyżej na zdjęciu widzimy podlewany kwiatek) na ściankach również wskazują na zbliżający się czas podlewania lub jego przedwczesny.
  • Zbliżający się okres uśpienia wpływa na częstotliwość podlewania storczyka. Głośność i częstotliwość spadają. Nie wszystkie gatunki storczyków mają okres uśpienia.
  • W okresie kwitnienia sposób i częstotliwość stosowania wilgoci może różnić się od pozostałych okresów, zależy to od konkretnego gatunku storczyka.

Główne błędy

Najczęściej błędy podczas podlewania powstają z powodu braku doświadczenia lub ignorancji, dlatego aby uniknąć śmierci kwiatu, musisz przestrzegać zasad:

  • Nie przepełniaj kwiatu. Przepełnienie prowadzi do gnicia korzeni i stopniowej śmierci rośliny.
  • Należy unikać przedostawania się wody do kwiatostanów i kątów liści, ponieważ prowadzi to również do gnicia kwiatu.
  • Musisz używać tylko wysokiej jakości wody, ponieważ wiele zależy od jej miękkości i składu. Nie wolno również używać brudnej i twardej wody.
  • Po lub w trakcie ekspozycji na bezpośrednie działanie promieni słonecznych storczyk nie powinien być spryskiwany, ponieważ jest obarczony oparzeniami słonecznymi. Lepiej w ogóle nie spryskiwać storczyka, ale w razie potrzeby zwiększyć wilgotność w inny sposób.
  • Zimą nadmierne podlewanie i opryskiwanie prowadzi do stworzenia warunków do występowania chorób.

Metody nawadniania

Istnieje wiele sposobów na podlewanie storczyków i debata nigdy nie ustanie. Każdy miłośnik rodziny storczyków samodzielnie wybiera własną metodę nawadniania. Ale zawsze należy brać pod uwagę, że jest to żmudny, czasochłonny proces, który wymaga odpowiedniej uwagi i dokładności w wykonaniu.

  1. Nawadnianie powierzchniowe (cieśnina). Oznacza to ostrożne nakładanie wody cienkim strumieniem (z konewki, butelki itp.) na powierzchnię podłoża (unikając przedostawania się do kwiatostanów i kątów liści). Gdy tylko nadmiar wilgoci zacznie wypływać z otworów w pojemniku, należy przerwać podlewanie.
  2. Zanurzenie. W przypadku wielu gatunków storczyków za najlepsze uważa się podlewanie zanurzeniowe. Proces nawadniania zanurzeniowego odbywa się powoli, aby woda nie wypchnęła na zewnątrz bryły z korzeniami i podłożem zanurzonej w wodzie przez okres 30-60 sekund, do 20-30 minut, w zależności od wielkości pojemnika, rodzaj i inne cechy rośliny. Następnie usuwa się je i pozostawia nadmiar wilgoci na kilka minut. Gdy kilka roślin jest zanurzonych kolejno, konieczna jest każdorazowa zmiana wody, aby wyeliminować przenoszenie szkodników lub chorób.
  3. Prysznic. Gorący prysznic dla storczyków co 10 dni to sposób na usprawnienie procesów adaptogennych w organizmie Twojej ulubionej królowej kwiatów. Optymalna temperatura to 50 ° C, maksymalna nie powinna przekraczać +70 ° C. Zasadniczo kąpanie storczyków w ten sposób symuluje deszcz. Musisz kąpać orchideę pod słabym ciśnieniem miękkiej wody, aż podłoże zostanie całkowicie zwilżone. Następnie kwiatek pozostawia się na chwilę w łazience, aby nadmiar wody spłynął. Około godziny po kąpieli liście i młode pędy wyciera się suchą serwetką. Pamiętaj, aby wytrzeć wodę z kątów liści. Nie używaj tej metody nawadniania, jeśli w mieszkaniu jest zimno.
  4. Opryskiwanie korzeni. Ta metoda służy do podlewania litofitów, czyli storczyków rosnących na blokach. Korzenie tych kwiatów bardzo szybko wysychają. Do natrysku użyj drobnodyspersyjnego pistoletu natryskowego i kontynuuj aplikację, aż korzenie zmienią kolor na zielony. Częstotliwość tej metody zależy od szybkości wysychania systemu korzeniowego. Metoda jest odpowiednia dla różdżek, shiloshist, bulbophyllum itp.
  5. Podlewanie palet. Podlewanie studzienek to bardzo wygodna metoda dla tych, którzy nie mają czasu na częste podlewanie i zabiegi pielęgnacyjne. Wielkość palety może się różnić w zależności od wielkości parapetu i ilości kwiatów. Podlewanie przez tacę w domu jest łatwe i wygodne. Nie należy w żaden sposób pomijać wysokości drenażu. Wszystkie kwiaty umieszcza się w pojemniku i dodaje do niego wodę. Same storczyki pobierają tyle wilgoci, ile potrzebują. Gdy woda nasiąknie, miska zostanie ponownie napełniona.

Ważne szczegóły i nie tylko

Podlać roślinę

Nawilżanie wszystkich typów również opiera się na zasadach zmieniających się pór roku. Jest więc różnica między podlewaniem storczyków w domu latem a zimą.

Jak podlewać storczyk latem: w upale podłoże wysycha szybciej, więc latem trzeba częściej podlewać storczyk. Do podlewania latem odpowiednie są metody zanurzania lub zraszania.

Ważny! Szczególną uwagę zwraca się na częstotliwość.

Podlewanie storczyków na tacy latem jest idealne. Warto tylko zaznaczyć, że bezpośrednie światło słoneczne wpadające do palety spowoduje odparowanie wilgoci i może wzrosnąć średnia wilgotność otoczenia, co czasami pociąga za sobą nieprzyjemne konsekwencje.

Ponadto niektórzy ludzie źle rozumieją metodę nawadniania przez zanurzenie. Orchidea jest umieszczana w wodzie prawie na stałe, co jest szkodliwe dla kwiatu. Początkowo ta metoda może sprawić, że orchidea zakwitnie , ponieważ kwiat próbuje się uratować, ale ostatecznie system korzeniowy zgnije.

Jak i ile podlewać storczyki zimą to ważne pytanie.

Z zastrzeżeniem reżimu temperaturowego – nie niższego niż +15 ° C, biorąc pod uwagę spadek metabolizmu kwiatów, częstotliwość podlewania jest zmniejszona, ponieważ podłoże wysycha gorzej. Musisz podlać roślinę po całkowitym lub prawie całkowitym wyschnięciu podłoża.

Zewnętrzne wskaźniki rodzaju zwierzaka wskażą Ci czas następnego zabiegu W ten sposób zniknie pytanie „Jak często należy podlewać orchideę”.

Podlewanie roślin samo w sobie jest ciekawym i bardzo ważnym procesem dla ich zdrowia i urody. Jeśli chodzi o storczyki, nawilżanie tego rodzaju dekoracji salonu to cały rytuał, którego zasad nie można naruszyć. Dlatego w tym artykule wskazano główne etapy i rodzaje nawadniania, ich szczegóły i zastrzeżenia w aplikacji.

Po nieudanych eksperymentach z podlewaniem zawsze prowadzone są prace nad błędami, które nasz artykuł również pomoże wyeliminować.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska