Jak czyścić akwarium: prawidłowe mycie rybami

Mycie ścian akwarium

Czyszczenie akwarium jest niezbędne dla wszystkich żywych organizmów znajdujących się w zbiorniku. Zanieczyszczenia pojawiają się na wszystkich powierzchniach: glebie, dnie, ścianie, roślinach i wystroju, a filtr się brudzi. Płytka nazębna i szczątki powstają w wyniku życia mieszkańców, którzy wydalają kał, niezjedzone resztki pokarmu i aktywny wzrost glonów. Niezależnie od wielkości, duże i małe akwaria muszą być w równym stopniu myte, jeśli procedura jest regularna, mycie naczynia nie będzie trudne, ponieważ nie będzie czasu na silne zanieczyszczenie.

Jak często należy myć akwarium

Czyszczenie akwarium powinno odbywać się w zależności od tempa tworzenia się płytki nazębnej, która z kolei bezpośrednio zależy od gęstości populacji wewnątrz zbiornika, a także od gatunku ryb. Zwykle akwarium jest myte 1-2 razy w tygodniu. A także obecność i liczba żywych roślin znacząco wpływa na częstotliwość zbioru. Roślinność dobrze wchłania azotany i azotyny, dzięki czemu zmniejsza się konieczność czyszczenia naczynia.

Znaki wskazujące na konieczność umycia pojemnika:

 • Tablica na ścianach.
 • Tabliczka na powierzchni roślin i elementów dekoracyjnych.
 • Lekki ruch ryb w pobliżu podłoża pomaga podnieść zmętnienie.

Należy zauważyć, że w takich warunkach parametry wody nie ulegają dużym zmianom, więc nie ma awaryjnego zagrożenia życia mieszkańców. Jeśli jednak woda w naczyniu zaczyna zmieniać kolor, pilnie potrzebne jest czyszczenie.

Jak czyścić akwarium

W celu wysokiej jakości czyszczenia naczynia od wewnątrz należy go myć przy użyciu specjalnego sprzętu.

Niezbędne narzędzia i akcesoria do czyszczenia akwarium:

 • Skrobak do szkła do usuwania płytki nazębnej i glonów.
 • Oczyszczacz gleby – syfon .
 • Wiadro lub miska.
 • Netto.

Skrobak należy dobrać do typu i wielkości, w zależności od typu akwarium. Najdroższą i najwygodniejszą opcją jest skrobak magnetyczny, który zbiera brud przesuwając go po zewnętrznej stronie ściany. Oczko można myć zwykłą gąbką, bez impregnacji środkami czyszczącymi.

Aby móc wyczyścić podłoże bez wyjmowania go z pojemnika, wymagany jest środek do czyszczenia gleby. Jeśli planowana jest znaczna lub całkowita zmiana wody wewnątrz statku, dla bezpieczeństwa ryb konieczne jest zakupienie sieci. Podbierak powinien być dopasowany do wielkości pupila, aby nie uszkodzić delikatnych płetw.

Podczas mycia możesz użyć sody oczyszczonej jako środka czyszczącego. Ważne jest, aby dokładnie spłukać sodę.

Jakie środki czyszczące można stosować

Nie zaleca się używania środków czyszczących do czyszczenia stawu, ponieważ istnieje ryzyko pozostawienia cząstek substancji wewnątrz naczynia. Pozostały produkt może wyrządzić znaczną szkodę zdrowiu i życiu mieszkańców. Można użyć sody oczyszczonej, ale ta substancja jest również szkodliwa dla zwierząt. Po oczyszczeniu akwarium sodą należy go kilkakrotnie przepłukać pod bieżącą wodą.

Jeśli nadal potrzebujesz używać silnych mieszanek chemicznych, możesz użyć:

 • Mydło.
 • Domestos.
 • Komety.

Ważną zasadą przy stosowaniu takich produktów jest dokładne wypłukanie pojemnika wodą.

Mycie i czyszczenie nowego akwarium

Nowe akwarium również wymaga umycia. Jednak za pierwszym razem naczynie należy umyć nie tak dokładnie. Mały pojemnik można wypłukać pod bieżącą wodą w wannie, tam będzie tak wygodnie, jak to możliwe. Zaleca się nie płukać akwarium gorącą wodą za pomocą gąbki. Zbyt gorąca woda może uszkodzić szklane ścianki naczynia.

W razie wątpliwości co do czystości naczynia można użyć sody oczyszczonej, mydło nie jest zalecane, a przed uruchomieniem naczynia należy się upewnić, że wszystkie cząsteczki środka czyszczącego zostały spłukane. W tym celu akwarium jest płukane co najmniej 4 razy pod silnym ciśnieniem. Po zakończeniu czyszczenia akwarium należy przepłukać czystą wodą bez chloru. Aby to zrobić, wodę z kranu należy bronić przez kilka dni.

Zakupione podłoże również wymaga spłukania. Gleba jest myta bez użycia środków chemicznych, aż woda stanie się czysta. Nowy filtr również musi zostać dokładnie wypłukany. Wszystkie elementy dekoracyjne są również myte, ale przy użyciu sody oczyszczonej.

Jak prawidłowo umyć akwarium

Ważne jest, aby wyczyścić akwarium z rybami i bez, przestrzegając pewnych zasad, niezależnie od tego, czy zbiornik jest duży czy mały. Jeśli sekwencja czyszczenia zostanie zerwana, trudno będzie uzyskać odpowiednią czystość. Regularne szczotkowanie jest niezbędne do utrzymania naturalnej równowagi pożytecznych i szkodliwych bakterii.

Procedura czyszczenia sztucznego zbiornika:

 1. Eliminacja płytki glonów i bakterii ze szkła.
 2. Oczyszczanie elementów dekoracyjnych i kamieni.
 3. Przerzedzanie żywych roślin.
 4. Usuwanie zgniłych liści na roślinach.
 5. Syfon do gruntu, aby wyeliminować odpady.
 6. Częściowe odprowadzanie wody.
 7. Czyszczenie i płukanie filtrów.
 8. Uzupełnianie czystą wodą.

Jeśli akwarium nie jest nowe, to przed rozpoczęciem czyszczenia ważne jest, aby wyłączyć wszystkie urządzenia podłączone do prądu. W razie potrzeby można pozostawić rybę w zbiorniku, jeśli procedura zostanie przeprowadzona prawidłowo zgodnie ze wszystkimi zaleceniami, ryba nie zostanie skrzywdzona.

Czyścimy ściany

Szyba jest zawsze brudna i pokryta płytką nazębną, nawet przy najwyższej jakości konserwacji mieszkańców. Bez regularnego czyszczenia szkło staje się mętne, co utrudnia wygodną obserwację życia ryb.

Możesz wyczyścić ściany bez spuszczania wody. Do zabiegu używa się skrobaka lub gąbki. Nie używaj metalowych skrobaków do plastikowych ścian. W przypadku wysokich pojemników wygodnie jest użyć skrobaka magnetycznego, aby dokładnie wyczyścić całą wysokość. Trudno jednak posprzątać takim sprzętem zakamarki i trudno dostępne miejsca.

Jeśli nie możesz łatwo usunąć płytki nazębnej, możesz użyć ostrza, ale należy to robić bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić powierzchni. Ścianki z zewnątrz oraz pokrywę zbiornika można myć gąbką i wodą. W sprzedaży dostępne są rozwiązania do czyszczenia pojemników, które można kupić w wyspecjalizowanych punktach sprzedaży.

Pielęgnacja dna w akwarium

Zaleca się całkowite wypłukanie gleby w celu usunięcia wszelkich zmętnień z akwarium. Do czyszczenia podłoża służy syfon z wężem. Urządzenie pozwala usunąć zmętnienie, przepuścić wodę, zapobiegając zaciskaniu się kamieni. Zaleca się rozpoczęcie czyszczenia od najbardziej zanieczyszczonego obszaru podłoża, przechodząc w trakcie procesu czyszczenia do najczystszych obszarów. Do spuszczania wody zalecamy użycie białej miski. Lekki pojemnik pozwoli od razu zobaczyć małą rybkę przypadkowo złapaną w wąż.

Zmiana wody w akwarium

Po oczyszczeniu wnętrza akwarium można przystąpić do wymiany znajdującej się w nim wody . Ilość zmienianej wody zależy od stopnia zanieczyszczenia. Zazwyczaj około 25% całkowitej wody jest wymieniane. W celu oczyszczenia gleby należy spuścić wymaganą ilość wody zastępczej. Woda jest spuszczana za pomocą syfonu, zgodnie z instrukcjami urządzenia. Zabronione jest używanie zwykłej bieżącej wody do wymiany, należy ją wcześniej bronić. Zaleca się wylanie nowej wody na wcześniej założoną grotę lub spodek na podłoże, aby ciśnienie wody nie uderzyło od razu o podłoże i nie uszkodziło go.

Czyszczenie filtra

Nie zaleca się mycia filtra wewnętrznego razem z innymi elementami akwarium, ponieważ nagła zmiana równowagi biologicznej może wyrządzić znaczną szkodę mieszkańcom zbiornika. Filtr można demontować i myć raz w miesiącu za pomocą szczoteczki do zębów.

Manipulacje oczyszczające należy przeprowadzać, aby nie zaszkodzić pożytecznym bakteriom, które się na nim osiedliły. Nie należy ich dokładnie myć. Elementy filtrujące są lekko płukane w wodzie akwariowej. Jeśli filtr ma wypełniacz ceramiczny, nie należy go myć częściej niż raz w miesiącu.

Przetwarzanie roślinności

Jeśli w sztucznym zbiorniku występuje żywa roślinność, to również wymaga pielęgnacji i oczyszczenia. Rośliny można czyścić w domu, przestrzegając pewnych zasad:

 • Rośliny nie lubią przeszczepów.
 • Roślinność jest przetwarzana nie przy każdym zbiorze.
 • Zepsute i uszkodzone liście są odcinane.
 • Przerośnięte rośliny należy usunąć, aby nie stanowiły przeszkody w swobodnym przepływie ryb.
 • Przycinanie powinno odbywać się w miarę wzrostu krzewów.
 • Zarośnięte krzewy należy przerzedzać, aby nie przeszkadzały w przenikaniu światła do pojemnika.
 • Jeśli konieczne jest usunięcie rośliny z korzenia, manipulację przeprowadza się tak ostrożnie, jak to możliwe, aby zapobiec podnoszeniu się zmętnienia z podłoża.

Pomocnik ryb

Aby uzyskać dodatkową pomoc w codziennym czyszczeniu akwarium, możesz przywieźć rybki karmiące. Istnieją gatunki ryb, które żywią się jednokomórkowymi glonami, chroniąc w ten sposób sztuczny zbiornik przed nadmiernym osadzaniem się płytki nazębnej. Jednak te zwierzęta są tylko pomocnikami i zaczynają żywić się glonami dopiero wtedy, gdy są głodne.

Oprócz ryb inne zwierzęta domowe sztucznego zbiornika mogą również pełnić funkcje czyszczące. Asystenci do czyszczenia akwarium:

 • Złota Rybka.
 • Korytarz.
 • Żyworodni mieszkańcy.
 • Sum brokatowy.
 • Gourami.
 • Ślimak.
 • Krewetka.

Rada

Akwarystyka to złożona nauka, która wymaga dużej wiedzy, aby zwierzęta były trzymane w sprzyjającym środowisku i odpowiednim akwarium. Wszystkie manipulacje wykonywane przy pojemniku, w tym czyszczenie, wymagają przestrzegania zasad.

Przydatne wskazówki dotyczące czyszczenia sztucznego zbiornika:

 • To, jak często konieczne jest całkowite mycie zbiornika, zależy od poszczególnych wskaźników i szybkości jego zanieczyszczenia, nie należy wykonywać niepotrzebnych manipulacji poprzez ingerowanie w żywotność zbiornika. Z reguły zabieg wykonuje się raz na 2 tygodnie.
 • W miarę możliwości zaleca się rezygnację ze stosowania środków czyszczących.
 • Podłoży roślinnych nie należy myć.
 • Jeśli nowe akwarium jest duże, to czyszczenie należy przeprowadzić na miejscu i nie należy używać detergentów, gdyż w takich warunkach będzie walka z trudnymi do zmycia cząsteczkami chemicznymi.
 • Nadtlenek wodoru może być użyty do przetarcia nowego akwarium;
 • Cały sprzęt czyszczący musi być bezpieczny i używany tylko do jednego zbiornika wodnego.
 • Nie zaleca się karmienia ryb na kilka godzin przed myciem naczynia.

Umyj dokładnie swoje domowe akwarium, stosując wszystkie zalecenia, a wtedy sztuczny zbiornik zachwyci swoim pięknem, a ryby i inne zwierzęta będą zdrowe i atrakcyjne.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska