Pomidor to warzywo, owoc lub jagoda: były nawet procesy sądowe

Jeśli zaczniemy od metody wykorzystania rolniczego, oznacza to uprawę, która jest uprawiana ze względu na owoce. Ponadto owoce te nie są podawane na stole jako deser. Jednak botanicy nie zgadzają się z tym i twierdzą, że pomidor jest najbardziej owocowy. A nawet dowody są podane. ale najpierw najważniejsze.

Pierwszy poważny konflikt wybuchł w 1893 roku w Stanach Zjednoczonych. Bracia Knicks złożyli pozew przeciwko niejakiemu Edwardowi Heddenowi, który zajmował wysokie stanowisko w służbie celnej. Faktem jest, że zbiór obowiązujących wówczas taryf nakładał znaczne cła na warzywa, ale z jakiegoś powodu owoce można było przewozić bez uiszczania opłat. Powodowie z uporem dotarli do Sądu Najwyższego, próbując uznać pomidory za owoce, ale sprawa została rozstrzygnięta na korzyść pozwanego: sąd uznał, że w prawie używano terminu „warzywo” w potocznym, potocznym znaczeniu, i jest podawany na stole nie jako słodkie danie, ale na obiad.

ODNIESIENIE! W języku angielskim nie ma różnicy między słowami „fruit” i „fruit”, ale konieczność ustalenia przynależności pomidora do określonej grupy wynikała właśnie z konieczności obliczenia cła.

W połowie 2001 roku podobny proces miał miejsce w jednym z krajów europejskich, ale tam orzeczenie sądu było zupełnie odwrotne: pomidor został uznany nie za warzywo, ale za owoc. Powód: wszystkie te same interesy handlowe. Wszakże tam cło na przewóz owoców było znacznie wyższe niż na przewóz warzyw.

Pamiętajmy, czym różnią się jagody, warzywa i owoce.

Owoc to jadalny, soczysty owoc, który rośnie na drzewie lub krzaku. Jagoda jest również owocem, ale różni się znacznie większą liczbą nasion (i mniejszą wielkością), soczystym miąższem i cienką warstwą wierzchnią. Warzywa to dość niejasne określenie, które jest używane zarówno w kuchni, jak iw rolnictwie. Profesor TSKHA Edelstein wymyślił definicję, która jest używana dość często: „Warzywo to zioło uprawiane ze względu na jego soczyste części. Te rośliny mają liście, łodygi, korzenie lub owoce. Owoc jest ostatnim etapem rozwoju kwiatu. Powstaje pod wpływem podwójnego zapłodnienia ”.

Spójrzmy teraz na słownik.

Pomidor (łac. Solanum lycopersicum) to roślina zielna z rodziny Solanaceae. Może być wieloletnia lub roczna. Kwiaty są samozapylone, biseksualne. Ta kultura rośnie na wszystkich kontynentach i jest szczególnie. Daje wspaniałe zbiory. Nazwa „pomidor” jest tłumaczona z włoskiego jako „złote jabłko”, a słowo „pomidor” jest również kojarzone z Aztekami (ale używali owoców nie do jedzenia, ale jako lekarstwa).

Biolodzy krajowi nazywają pomidora synkarpiczną jagodą: ze względu na cienką skorupkę, dużą liczbę nasion i soczysty miąższ. W klasyfikacji agrotechnicznej i literaturze rolniczej pomidor należy do roślin warzywnych. Używany jako roślina jednoroczna.

Pomidor to warzywo, owoc lub jagoda: były nawet procesy sądowe

ODNIESIENIE! Czerwony kolor pomidorów, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, jest najczęstszy, ale nie jedyny. Dzięki długiej i ciężkiej pracy hodowcy byli w stanie odtworzyć prawie całą tęczę w ogrodzie: możesz wypełnić swój kosz owocami we wszystkich wyobrażalnych i nie do pomyślenia odcieniach (nawet w paski).

Pomidor: warzywo, owoc czy jagoda?

Pomidory to jedna z najbardziej lubianych i rozpowszechnionych upraw na świecie. Owoce zawierają dużą ilość węglowodanów, witamin, soli mineralnych i kwasów organicznych. Jego smak jest po prostu doskonały i może dodać szczególnego charakteru zarówno do pierwszego, jak i do drugiego dania.

Podsumowując to, co zostało powiedziane w artykule, dochodzimy do wniosku, że pod względem swojej struktury pomidor należy do jagód, ale jest uprawiany jako warzywo.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska