Arbuz: to jagoda, owoc lub warzywo, skład, korzyści, szkoda

Arbuz to jeden z najbardziej soczystych i najsłodszych przysmaków, uwielbiany przez ludzi z całego świata. Mimo to nie każdy wie, czym tak naprawdę jest arbuz, jak wybrać odpowiedni owoc i jaki jest korzystny dla zdrowia człowieka. Ten artykuł wyjaśni wszystkie kwestie i przedstawi fakty, o których wielu może nie wiedzieć.

Co to jest arbuz: jagoda, owoc lub warzywo

Wiele osób wciąż nie wie na pewno, czym jest arbuz: jagoda, owoc czy warzywo? Ludzie nazywają to owocem lub myślą, że jest uważana za zwykłą jagodę, ale w rzeczywistości jest to dalekie od przypadku.

Naukowcy przypisują roślinę rodzinie dyni, a owoc melona dyni, ale można ją również nazwać fałszywą jagodą.

Dlaczego więc arbuz to fałszywa jagoda? Zwykła jagoda ma miękką i cienką skórkę, którą łatwo się zdejmuje i można ją zjeść, ale owoc tej rośliny ma twardą skórkę, która nie schodzi tak łatwo i jest twardą warstwą, którą należy wyciąć. To właśnie obecność tak twardej warstwy sprawia, że ​​ta słodycz jest fałszywą jagodą.

Jak wygląda arbuz?

Jak i gdzie rosną arbuzy

Arbuz pospolity pierwotnie pojawił się na terytorium Republiki Południowej Afryki, gdzie przodkowie rośliny rosli przez wiele lat, a potem on sam.

Uprawę arbuzów przez człowieka opanowała już w czasach starożytnego Egiptu, gdzie soczyste owoce dojrzewały w promieniach palącego słońca. Teraz są po cichu uprawiane w ciepłych krajach na całym świecie.

Roślina rozprzestrzenia się po ziemi w postaci winorośli, na której później pojawiają się owoce. Dobrze rośnie na glebach piaszczystych o wysokich temperaturach (+15 stopni) i temperaturze powietrza + 25-30 stopni. Ta dynia jest ciepłolubna i odporna na ciepło, więc aby wyhodować dobry owoc, ma dostęp do światła słonecznego i nie przesadza z poziomem wilgotności gleby podczas pielęgnacji.

Jak rośnie arbuz?

Największy arbuz na świecie wyhodowano w USA, jego waga sięgała 156 kilogramów, a jego wielkość była ogromna.

Skład i zawartość kalorii

Skład arbuza jest dość bogaty w różne elementy zawarte w jego miąższu i skórce. Miąższ zawiera od 5,5 do 13% łatwo przyswajalnych cukrów, ilość wody w owocu to 91,45 grama.

Zawartość kalorii w arbuzie wynosi 30 kcal na 100 gramów, co jest niewielką wartością w przypadku owoców roślin. Zawiera również 0,25 g popiołu, 0,15 g tłuszczu, 0,61 g białka i 7,6 g węglowodanów na 100 gramów fałszywych jagód.

Witaminy w arbuzie występują w dużych ilościach i są bardzo korzystne dla organizmu człowieka. Ich lista jest następująca: kwas askorbinowy, witaminy z grupy B, magnez, węglowodany i błonnik roślinny.

Indeks glikemiczny miazgi sięga 60-70 jednostek – ten wysoki wskaźnik wynika z zawartych w składzie węglowodanów prostych, które szybko ulegają rozkładowi w organizmie.

Główne odmiany

Istnieją różne odmiany arbuza różniące się rozmiarem, smakiem i stopniem słodyczy.

Obecnie najpopularniejsze i najsłodsze odmiany:

  • Boston F1 to bezpestkowy owoc, który szybko dojrzewa i daje obfite zbiory. Jest to wysokowydajna hybryda opracowana przez holenderską firmę.
  • Crimson Sweet – podobnie jak Boston F1, ta odmiana jest bez kości, ale dojrzewa trochę dłużej. Jej owoce są duże i słodkie, za co Crimson Sweet nazywano „cukrem malinowym”.
  • Crimson Glory F1 to duży owoc, który waży około 12-15 kilogramów. Toleruje choroby i jest długo przechowywany.
  • Madera F1 to soczysty owoc o jasnym prążkowanym wzorze i przyjemnie chrupiącym miąższu.

Zbieranie arbuzów

Żniwny

Dlaczego arbuz jest przydatny?

Arbuz ma swoje właściwości lecznicze:

  • ma silne działanie moczopędne;
  • usuwa toksyny z organizmu;
  • sok z arbuza działa przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo.

Takie dobroczynne właściwości można wykorzystać zarówno dla zachowania zdrowia, jak i jako dodatkowe narzędzie podczas leczenia schorzeń.

Korzyści z jedzenia fałszywych jagód są ogromne, ale musisz pamiętać, że każdy produkt należy spożywać z umiarem.

Jak pokroić arbuza?

Szkody i przeciwwskazania

Arbuz, jak każde inne jedzenie, może przynieść człowiekowi zarówno korzyści, jak i szkody dla zdrowia.

Kto nie powinien jeść arbuzów:

  • osoby z cukrzycą typu 1;
  • osoby z kamieniami nerkowymi (ze względu na działanie moczopędne);
  • dzieci poniżej trzeciego roku życia (aby uniknąć wnikania ewentualnych azotanów do młodego ciała);
  • ludzie z rozstrojem żołądka;
  • ludzie z odmiedniczkowym zapaleniem nerek;
  • osoby, które mają problemy z trzustką w ostrej fazie.

Nawet niewielkie ilości arbuza mogą być szkodliwe dla zdrowia tych ludzi.

Podczas przejadania się można napotkać szkodliwe zjawiska. W wyniku nadmiernego spożycia może wystąpić nietrzymanie moczu, wzdęcia i możliwa biegunka z wzdęciami.

Jak przechowywać arbuza

Jagody całe i niecięte można przechowywać przez długi czas – około 6 miesięcy. W razie potrzeby okres przydatności do spożycia dyni można przedłużyć nawet do Nowego Roku. Ale jeśli arbuz zostanie pokrojony w plasterki i umieszczony w lodówce, będzie smaczny i świeży tylko przez 2 dni. Dlatego planując długoterminowe przechowywanie owoców, w żadnym wypadku nie należy ich kroić.

Aby zachować arbuza do świąt noworocznych, należy wybrać mały owoc późnych odmian o wadze 4-5 kg, który nie ma żadnych uszkodzeń – to te, które idealnie nadają się do długotrwałego przechowywania. Konieczne jest umieszczenie dyni w ciemnym i dobrze wentylowanym miejscu o temperaturze od +5 do +8 stopni – podczas przechowywania w mieszkaniu można wyposażyć miejsce w szafie, na przeszklonym balkonie lub w łazience. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że poziom wilgotności musi pozostać optymalny (60-80%), w przeciwnym razie owoce szybko się zepsują. Jeśli wszystkie te warunki zostaną spełnione, podczas wakacji w gronie najbliższych będziecie mogli zjeść niezwykły noworoczny deser.

Jak przechowywać arbuza?

Przechowuj arbuza w chłodnym miejscu

Arbuz bardzo lubi ludzi ze względu na swój słodki smak. I choć sezon arbuzów nie trwa długo, to owoce są dobrze przechowywane i pod pewnymi warunkami mogą nawet przetrwać sylwestra. Ponadto fałszywa jagoda ma korzystne właściwości, które pomagają zapobiegać wielu chorobom.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska