Jak przedłużyć żywotność kwiatów ciętych?

Prezentowane bukiety kwiatów są zawsze piękne. Rozweselają, dodają powagi i wypełniają pomieszczenie swoim aromatem. Niestety kwiaty cięte są krótkotrwałe, dlatego warto poznać zawiłości pielęgnacji takich bukietów.

Jak przedłużyć żywotność kwiatów ciętych?

Zasady pielęgnacji kwiatów ciętych

Przede wszystkim należy zdjąć eleganckie opakowanie, aby kwiaty na dłużej oddychały i zachwycały swoim wyglądem. Sprawdź, czy nacięcia na łodygach są prawidłowe. Muszą być ukośne, a liście muszą być usunięte z dolnej części łodygi.

Przycinanie łodyg
Przycinanie łodyg

Codziennie zmieniaj wodę w wazonie, szczególnie w okresach gorących. Kolejnym sekretem przedłużenia świeżości kwiatów ciętych jest dodanie do wody roztworu amonu, który można kupić w kwiaciarni. Lepiej jest usuwać je z kwiatów za pomocą długich pręcików (na przykład lilii). Ta prosta technika przyczyni się nie tylko do przedłużenia żywotności kwiatów, ale także nie pozwoli, aby rozpadający się pyłek zabarwił wszystko dookoła.

Usuwanie liści
Usuwanie liści

Nie umieszczaj bukietów w bezpośrednim świetle słonecznym. Idealna temperatura dla kwiatów ciętych to + 17–19 ° C. Niektóre kwiaty nie tolerują sąsiedztwa w tym samym wazonie z wodą. Są to na przykład róże i goździki.

Cechy pielęgnacji określonych rodzajów kwiatów

Należy również zdawać sobie sprawę z cech najpopularniejszych kolorów. Właściwa pielęgnacja i prawidłowe odżywianie zapewni dodatkowe dni życia pięknym kwiatom. Dlatego pamiętaj:

  • Róże można dodać 3 łyżeczki cukru i 2 łyżki octu na 2 litry wody.
  • Piwonie, goździki i mieczyki przedłużą kwitnienie dzięki preparatom „Fairy” lub „Bud”. Musisz ich używać zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.
Dodawanie cukru do róż
Dodawanie cukru do róż
  • Tulipany będą dobrze się czuły również w słodkiej wodzie, a także można je zanurzyć w gorącej wodzie na 5 minut.
  • W przypadku gerbery, które nie lubią wody, dobrze sprawdzają się środki dezynfekujące dodane do wazonu.
  • Bzy będą trwać dłużej, jeśli usuniesz korę z dna łodygi i trochę przycniesz. Tak więc obszar penetracji wody będzie większy.
  • Piwonie wytrzymają dłużej, jeśli po ścięciu będą przechowywane przez jeden dzień w chłodnym miejscu.
  • Maki i dalie można również gotować lub spalać na ogniu. W ten sposób eliminuje się wnikanie soku do wody, dzięki czemu kwiaty szybciej blakną.
  • Delphiniums zachwyci oko przez około trzy tygodnie, jeśli u podstawy łodygi zostanie umieszczona wata.
  • Wodę na chabry i żonkile należy wymieniać rano i wieczorem, woda powinna być chłodna.
  • W przypadku chryzantem należy ciąć łodygę 1–2 cm co 2 dni i regularnie usuwać dolne liście.

Daj kwiaty swoim bliskim z powodu lub bez powodu. Zrób to z przyjemnością i ciepłem w sercu, a Twój prezent przyniesie wiele szczęśliwych dni

Aleksandra Kowalski
Aleksandra Kowalski
Edytor serwisu
Rate author