L-tyrozyna – co to jest, formuła i instrukcje użytkowania

Tyrozyna (kwas 2-amino-3- (4-hydroksyfenylo) propanowy) to warunkowo niezbędny aminokwas z kategorii aromatycznej. Łacińska nazwa substancji to L-tyrozyna.

Po raz pierwszy substancję odżywczą odkryto w 1846 roku, kiedy niemiecki naukowiec Justus von Liebig wyizolował ją z kazeiny znajdującej się w serze i płynach mięsnych. Substancja otrzymała nazwę tyrozyna w 1857 roku – pochodzi ona od greckiego słowa tyros (ser). W tym samym czasie naukowcy odkryli, że enzym znajduje się we wszystkich sfermentowanych mlekach i niektórych produktach roślinnych.

Ciekawy! Później okazało się, że aminokwas ten znajduje się w białkach wszystkich żywych organizmów, może działać antystresowo i zapobiegać problemom z pamięcią spowodowanym depresją.

Tyrozyna dostaje się do organizmu wraz z pożywieniem lub jest syntetyzowana z fenyloalaniny. Substancja tworzy takie związki czynne jak melanina, norepinefryna, hormony tarczycy – trójjodotyronina i tyroksyna, DOPA, adrenalina, dopamina.

Zaburzenia metabolizmu aminokwasów powodują niektóre choroby dziedziczne. Tak więc przy fenyloketonurii cierpi proces przemiany fenyloalaniny w tyrozynę, dlatego w organizmie powstaje nadmiar tej pierwszej i jej pochodnych. W przypadku dziedzicznej patologii – alkaptonurii – aktywność homogentyzyzatu zmniejsza się. Skutkiem nieprawidłowej reakcji jest nagromadzenie się kwasu homogentyzynowego i pogorszenie jakości tkanki łącznej. Inną rzadką chorobą jest tyrozynemia wątrobowo-nerkowa, która występuje również na tle naruszenia katabolizmu tyrozyny.

Właściwości fizykochemiczne

Budowa tyrozyny nie różni się zbytnio od innych α-aminokwasów tworzących białka. Substancja ma izomery L i D, a także występuje w konfiguracji DL (racemat). Ale tylko L-tyrozyna ma aktywność biologiczną i jest częścią białek.

Wzór chemiczny enzymu: C₉H₁₁NO₃

Zdjęcie – Wzór strukturalny tyrozyny

Zgodnie ze wzorem można zauważyć, że aminokwas zawiera fenolową grupę hydroksylową OH−, która jest miejscem ataku kinaz białkowych regulujących wzrost i apoptozę komórek (proces śmierci).

Czysta tyrozyna to krystaliczny proszek o temperaturze topnienia 343 ° C i masie molowej 181,19 g / mol. Enzym dobrze rozpuszcza się w wodzie, szybko wchodzi w kontakt z etanolem, ale nie wchodzi w interakcje z eterem dietylowym. Z łatwością tworzy również sole zarówno z kwasami, jak i zasadami.

Rola i metabolizm w organizmie człowieka

Organizm potrzebuje tyrozyny do normalnego funkcjonowania tarczycy, nadnerczy i przysadki mózgowej, tworzenia erytrocytów i leukocytów oraz produkcji melaniny. Oprócz tych funkcji substancja jest prekursorem większości neuroprzekaźników.

Uwaga! Badania wykazały, że nieistotny aminokwas może być korzystny w sytuacjach takich jak zmęczenie fizyczne, zmęczenie, brak snu i wstrząs nerwowy. Poprawia właściwości poznawcze mózgu, poprawia wydolność, obniża poziom hormonów stresu i zapobiega utracie wagi związanej z depresją.

W normalnych warunkach tyrozyna zwiększa stężenie dopaminy, tyroksyny i norepinefryny w osoczu, poprawia nastrój i sprzyja prawidłowej przemianie materii. Badania przeprowadzone w 2014 roku przez Lawrence’a Colzato potwierdziły wpływ aminokwasów na sprawność umysłową, szybkość postrzegania, analizę, sprzężenie zwrotne i zapamiętywanie różnych informacji.

W eksperymencie porównano sukcesy osób, które przyjmowały suplement diety z tyrozyną i tych, które piły placebo. Pierwsza grupa badanych wyróżniała się niezwykłym myśleniem twórczym, szybko wymyślała nietuzinkowe rozwiązania i zbierała rozproszone fragmenty ogólnego obrazu wydarzeń, czyli wykazywała rozbieżne myślenie.

  • lokalizacja napadów lęku i niepokoju;
  • wzrost wydajności, aktywność społeczna, energia psychiczna;
  • profilaktyka zaburzeń psychicznych.
  • Brak tyrozyny może spowodować znaczne szkody dla organizmu:

    U dzieci z niedoborem aminokwasów zdarzają się przypadki nadpobudliwości, problemów z adaptacją, upośledzonych procesów psychicznych i fizjologicznych.

    Now Foods, L-Tyrosine, Extra Strength, 750 mg, 90 Veggie Caps

    Dzienne zapotrzebowanie

    Dawkowanie aminokwasu zależy od celów terapeutycznych . Literatura naukowa zwykle wskazuje na profilaktyczną porcję dla osób zdrowych. U dorosłego człowieka wynosi średnio 100 mg substancji na kilogram masy ciała.

    Producenci suplementów zalecają od 500 do 1500 mg tyrozyny dziennie, dzieląc tę ​​ilość aminokwasu na 2-3 dawki.

    W przypadku różnych chorób dzienna ilość tyrozyny może być wyższa. Wymagane dawkowanie i częstotliwość stosowania w tym przypadku określa lekarz.

    Tabela 1 – Dzienna ilość odżywki dla różnych warunków

    1500 mg po południu i przed snem Dawkę oblicza się według wzoru – 6 g substancji na 100 g wchłoniętego białka

    Uważa się, że dla uzyskania najlepszego efektu w leczeniu ciężkich postaci depresji, preparat na bazie składników odżywczych należy przyjmować z naparami ziołowymi rumianku, mięty lub dziurawca.

    Aby dokładnie określić poziom tyrozyny w organizmie, przeprowadza się analizę moczu pod kątem aminokwasów. Środkową porcję porannego moczu zbiera się do czystego naczynia i przesyła do badania metodą chromatografii cieczowej. Na dzień przed badaniem nie należy pić alkoholu, a na 48 godzin przed badaniem wykluczyć leki moczopędne.

    Normalne wartości tyrozyny (TYR) u dorosłych mieszczą się w przedziale 18-180 mg (10-100 μmol), u dzieci – 0-20 mg lub 0-11 μmol.

    Naturalne źródła

    Tyrozyna, która jest uwalniana w organizmie z fenyloalaniny, znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego. Jest go dużo w sfermentowanych produktach mlecznych i niektórych roślinach.

    Tabela 2 – Zawartość aminokwasów w źródłach naturalnych

    Komponując menu bogate w aminokwasy należy mieć na uwadze, że w nieprzetworzonym mięsie jest o jedną trzecią io 50% mniej tyrozyny niż w smażonych i duszonych. Podczas palenia produktów pochodzenia zwierzęcego ilość zawartej w nich tyrozyny zmniejsza się o 15%.

    Nie jest w stanie zapewnić organizmowi wystarczającej ilości składników odżywczych i diety wysokowęglowodanowej. Aby zrekompensować niedobór, konieczne jest uzupełnienie diety w przystępną formę w postaci dodatków do żywności.

    Dowiesz się, jakie inne pokarmy zawierają aminokwas z filmu:

    https://www.youtube.com/watch?v=q_4G3qYo2rk&feature=emb_logo

    Wskazania do przyjęcia

    Tyrozynę zaleca się przyjmować jako organiczny lek przeciwdepresyjny w trudnych sytuacjach życiowych, przy dziecięcej nadpobudliwości, bezsenności, zmęczeniu, napadach paniki i lęku.

  • Choroba Parkinsona (aminokwas zwiększa poziom dopaminy we krwi i mózgu);
  • zaburzona pamięć i koncentracja na tle stresu;
  • Dla sportowców odżywka jest wskazana podczas intensywnego treningu, aby złagodzić napięcie mięśni i szybko odzyskać siły po stresie, a także zwiększyć motywację.

    Aminokwas chroni komórki mózgu i ośrodkowego układu nerwowego przed szkodliwym działaniem toksyn, zmniejsza skutki niedotlenienia i zaburzeń krążenia. Dla osób starszych odżywka pomaga przywrócić tryb uśpienia-czuwania, zwiększyć odporność organizmu, zmniejszyć zmęczenie, poprawić aktywność mózgu i poprawić jakość życia.

    Ciekawy! U kobiet w ciąży cierpiących na fenyloketonurię aminokwas ten może zapobiegać wadom wrodzonym płodu, powstawaniu wewnątrzmacicznego uszkodzenia struktur serca i niskiej wadze dziecka.

    Jednak badania przeprowadzone w 2009 roku i opublikowane w czasopiśmie Molecular Genetics and Metabolism wykazały, że przekroczenie dziennego spożycia substancji może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie matki i dziecka. Dlatego konieczne jest, aby kobiety w ciąży przyjmowały suplementy diety ze swoim lekarzem.

    Wśród innych przydatnych funkcji tyrozyny są właściwości odmładzające i regenerujące. Preparaty na bazie enzymów przywracają koloryt skóry, spowalniają pojawienie się pierwszych zmian związanych z wiekiem, poprawiają cerę i promują równomierną opaleniznę.

    Korzyści dla tarczycy

    Aminokwas, podobnie jak jod, jest składnikiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Jednak nieprawidłowo stosowana tyrozyna może hamować aktywność narządów.

    W normalnych warunkach odżywka stymuluje produkcję hormonów tarczycy, pomaga w odchudzaniu i zapobiega rozwojowi niedoczynności tarczycy lub ułatwia jej przebieg. Aminokwas jest powoli wydalany z organizmu, dzięki czemu ilość jego potrzebna do utrzymania stężenia substancji aktywnych utrzymuje się przez długi czas.

    Uwaga! Schemat zastępczej terapii tyrozynowej dobierany jest indywidualnie i zależy od ciężkości stanu. Wszystkie wizyty i zalecenia są wykonywane wyłącznie przez lekarza. Osoby z problemami z tarczycą nie powinny samoleczenia.

    Przeciwwskazania i środki ostrożności

    Aminokwas ma poważny wpływ na przebieg procesów życiowych, dlatego nie jest odpowiedni dla każdego. Istnieje szereg przeciwwskazań, dla których nie należy przyjmować suplementu:

  • ciąża i laktacja (jeśli nie ma specjalnych wskazań);
  • Dzieci i młodzież nie mogą pić tyrozyny, ale odbiór należy uzgodnić z pediatrą.

    Jako dodatki do żywności, aminokwas jest produkowany jako samodzielny suplement diety lub w połączeniu z innymi składnikami odżywczymi. Najbardziej dostępne są następujące formy uwalniania: kapsułki, tabletki i proszek. Każdy ma swoje zalety i wady.

    Tabela 3 – Opcje uwalniania tyrozyny

    Wygodne w odbiorze. Dzienna dawka jest obliczana szybko i łatwo. Nie wszyscy pacjenci mogą połykać duże kapsułki Najczęstsza postać leku. Nic nie trzeba dozować – producent zrobił już wszystko, mają niskie stężenie substancji aktywnej, dodatkowe składniki, które mogą powodować alergie. Wchłaniany przez długi czas Szybko się wchłania, nie zawiera substancji pomocniczych, dzięki czemu jest bezpieczniejszy niż inne formy Przed użyciem należy odmierzyć wymaganą ilość i rozpuścić w wodzie lub soku

    Wybierając optymalną formę wydania, warto skupić się na preferencjach i łatwości obsługi . Jeśli masz problem z połykaniem tabletek i kapsułek, lepiej wziąć proszek. Ta opcja jest również odpowiednia dla dzieci. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, zwróć uwagę na tabletki. Są tańsze i łatwiejsze w użyciu.

    Możesz kupić suplementy aminokwasowe w swojej aptece lub sklepie internetowym. To prawda, że ​​ceny w tych sklepach farmaceutycznych są wysokie, a jakość leków nie zawsze odpowiada deklarowanej. Dlatego radzimy kupować suplementy diety na popularnym serwisie iHerb.

    Zalety platformy międzynarodowej:

  • koszt leków jest 1,5-2 razy niższy niż w aptekach;
  • bogata oferta suplementów od najlepszych dostawców na świecie;
  • tysiące szczegółowych ocen i recenzji w języku rosyjskim dla każdego produktu;
  • Uwaga! Czytelnicy naszego magazynu, którzy nie są jeszcze zaznajomieni ze stroną Ayherb, mogą skorzystać z 10% rabatu na pierwsze zamówienie. Aby aktywować ofertę rabatową, należy kliknąć link lub wpisać kod promocyjny AGK4375 w specjalnym polu podczas dokonywania zakupu.

    Now Foods, L-Tyrosine, Extra Strength, 750 mg, 90 Veggie, L-Tyrosine, Pure Powder, 4 uncje (113 g)

    Dawkowanie i reżim

    Dorośli mogą bezpiecznie przyjmować od 500 do 1000 mg (1-3 tabletki) aminokwasu dziennie bez szkody. W przypadku dzieci dawkę ustala lekarz. Tyrozynę należy spożywać 20-30 minut przed posiłkiem, popijając słodko-kwaśnym sokiem (jabłkowym lub pomarańczowym). Czas trwania terapii wynosi od trzech tygodni do 3 miesięcy.

    Tabela 4 – Dawkowanie tyrozyny u zdrowych dorosłych w zależności od intensywności ćwiczeń

    Wizyta jednorazowa po krótkim obciążeniu (1-2 razy w tygodniu) Poważny stres psychiczny (egzaminy, stanowisko kierownicze)

    W żadnym z warunków nie należy przekraczać dawki 12 mg na dobę. W przypadku problemów z trawieniem dzienną porcję leku dzieli się na 3-4 dawki.

    Skutki uboczne i alergie

    Przy prawidłowym stosowaniu nie należy się obawiać skutków ubocznych, chociaż nie można ich całkowicie wykluczyć. W rzadkich przypadkach pacjenci skarżą się na nudności, zgagę, ból głowy i zwiększone zmęczenie . Ból stawów rozwija się u osób starszych. Przy indywidualnej nietolerancji substancji reakcje alergiczne często pojawiają się w postaci zaczerwienienia skóry, wysypki, swędzenia.

    Innym efektem ubocznym aminokwasu może być wzrost poziomu tyroksyny. Wzrost stężenia tego hormonu może utrudniać przebieg nadczynności tarczycy i osłabiać skuteczność stosowanej terapii. Dlatego osoby z nadczynnością tarczycy nie powinny przyjmować suplementu bez konsultacji z lekarzem.

    Przy długotrwałym stosowaniu preparatów tyrozynowych zwiększa się możliwość przedawkowania. Źródła medyczne podają, że przy nadmiarze aminokwasów zaburzony jest rytm serca, kwaśność soku żołądkowego wzrasta aż do rozwoju wrzodów żołądka i pogarsza się apetyt. Osoba cierpi również na bóle głowy, zawroty głowy, senność lub odwrotnie, zwiększoną pobudliwość i agresywność. W ciężkich przypadkach może rozwinąć się nadczynność tarczycy.

    Jeśli pojawią się nieprzyjemne objawy i poczujesz się nieswojo, przestań przyjmować suplementy i natychmiast skonsultuj się z lekarzem. Aby zmniejszyć negatywne skutki działania substancji, przed udaniem się do specjalisty można zabrać węgiel aktywny lub inny absorbent.

    Informacje zwrotne dotyczące wniosku

    Aby zostawić recenzję, wypełnij specjalny formularz poniżej:

    Zaznacz pole tutaj, aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem.

    Większość pozytywnych opinii na temat tyrozyny dotyczy leków na tarczycę. Kupujący zauważają szybką poprawę samopoczucia, zmniejszenie nasilenia objawów, przywrócenie siły fizycznej i dobrego samopoczucia. Zadowoleni są również ci, którzy zażywali suplement na odchudzanie. Lek zmniejsza apetyt i apetyt na słodycze.

    Osoby starsze stosujące odżywkę w celu poprawy zdolności umysłowych nie tylko poprawiły pamięć i uwagę, ale także przywróciły koordynację ruchów i funkcjonowanie aparatu przedsionkowego. Wiele osób poprawiło swoją wytrzymałość, znormalizowało sen i zmniejszyło ilość siwizny we włosach.

    Ale są też negatywne reakcje na lek: niektórzy pacjenci nie zauważyli wyniku jego stosowania, inni rozwinęli alergie i dyskomfort w żołądku.

    Jarrow Formulas, L-Tyrozyna, 500 mg, 100 kapsułek

    Przechowywanie i trwałość dodatków

    Zaleca się przechowywanie produktu w temperaturze pokojowej w ciemnym miejscu niedostępnym dla dzieci. Termin przydatności od daty produkcji – 24 miesiące.

    Interakcje lekowe

    Instrukcje użytkowania wskazują, że L-tyrozyny nie można łączyć z lekami hormonalnymi do leczenia niedoczynności tarczycy i lekami przeciwdepresyjnymi stosowanymi w psychiatrii. A połączone stosowanie z inhibitorami MAO (Pyrazidol, Inkazan, Auroriks, Betol) może wywołać wzrost ciśnienia krwi, wywołać udar lub zawał serca.

    Niepożądane jest stosowanie tyrozyny razem z lekiem Lewodopa, przepisywanym w leczeniu choroby Parkinsona. Interakcja tych leków zmniejszy skuteczność terapii i zwiększy działania niepożądane. Tyrozyna jest przepisywana ostrożnie z aminokwasami, takimi jak glicyna, tryptofan i walina.

    Witamina B6 i kwas askorbinowy, przyjmowane jednocześnie z aminokwasem, przyspieszają syntezę hormonów.

    Zgodność z alkoholem

    Tyrozyna i alkohol są niekompatybilne, chociaż instrukcje nic na ten temat nie mówią. Przyjmowanie aminokwasu z etanolem prowadzi do nasilenia reakcji ubocznych. Jest to szczególnie widoczne u osób z chorobami układu krążenia.

    L-tyrozyna nie jest jedyną, która radzi sobie ze złym nastrojem i wytrzymuje stres. Istnieją inne suplementy o podobnym działaniu. Wśród nich są:

  • 5-hydroksytryptofan (5-HTP), który jest prekursorem serotoniny;
  • L-karnityna, która poprawia syntezę noradrenaliny i acetylocholiny;
  • L-teanina, która jest stosowana w walce z nerwowością i stresem.
  • Rozważane suplementy, podobnie jak aminokwas, normalizują reakcje behawioralne, pomagają radzić sobie z bezsennością, chronią przed zapętleniem i korygują sferę emocjonalną.

    Tyrozyna ma wiele wskazań. Lek łagodzi zmęczenie i senność, normalizuje metabolizm, poprawia pamięć i uwagę, wspomaga zdrowie tarczycy. Jednak pomimo wszystkich korzystnych właściwości aminokwasu nie należy przyjmować bez konsultacji z lekarzem. Niewłaściwie stosowany może wywołać reakcje uboczne i pogorszyć samopoczucie w chorobach układu hormonalnego.

    Podobał Ci się artykuł? Udostępnij to w mediach społecznościowych.


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska