Jak zrobić naleśniki: 54 przepisy

Jak zrobić naleśniki

Naleśniki to produkty kulinarne przygotowywane przez pieczenie lub opiekanie płynnej mieszanki na gorącej patelni. Z reguły mają zaokrąglony kształt. Historia potrawy sięga czasów prehistorycznych. Naleśniki dostępne są u Francuzów, Mongołów, Chińczyków, Brytyjczyków, Hindusów i Etiopczyków.

Niektórzy naukowcy doszli do konsensusu, że pierwsze naleśniki były gotowane w kwaśnym mleku przez starożytnych Egipcjan około 4,5 tysiąca lat temu. Ale Słowianie słusznie uważają danie za swoją własność. Naleśnik dla rosyjskiego mieszkańca to symbol słońca, obfitych zbiorów, szczęśliwego małżeństwa i narodzin zdrowego dziecka.

Przez kilka stuleci danie nie straciło na aktualności. Dziś aktywnie przygotowuje się nie tylko ludność rosyjska, ale także zagraniczna. Niewiele osób myśli o jakimkolwiek rytualnym podtekście lub liczbie kalorii.

Wyświetlenia

Dość duża liczba odmian podzielona jest na kilka klasyfikacji. Biorąc pod uwagę rodzaj użytej mąki, naleśnik może być:

  • gryka;
  • pszenica;
  • Kasza manna;
  • żyto;
  • proso;
  • mieszane – połączone są 2-3 typy.

Technologia gotowania dzieli produkty na następujące typy:

  • krem;
  • drożdże;
  • zwyczajny;
  • z ciepłem.

Używając drożdży, przede wszystkim przygotowuje się ciasto, które kiełkuje 1,5-2 razy. Ale takie naleśniki są przewiewne i puszyste. Danie budyniowe różni się od klasycznego przepisu dodaniem wrzącej wody do wcześniej przygotowanej bazy.

Pod pieczeniem rozumie się nadzienie wprowadzane podczas smażenia – warzywne, grzybowe, jajeczne lub mięsne. Przygotowaną mieszankę układa się na patelni i wypełnia ciastem naleśnikowym.

Czym różnią się od naleśników?

Naleśniki z ciasta drożdżowego są gęstsze, gęstsze i bardziej satysfakcjonujące. Tradycyjne rosyjskie danie przygotowywane jest z ciasta, a spód jest kilkakrotnie podnoszony. Z tego powodu konsystencja różni się od naleśników obecnością kruchości, zwiewności, miękkości, puszystości i lekkości.

Prawdziwe naleśniki mają liczne pory na całej powierzchni. Nawet gęsta śmietana lub masło natychmiast roztapia się na gorącym przysmaku. Wtedy naleśniki stają się bardziej soczyste i smaczniejsze. Pieczone są w ciężkich, dobrze rozgrzanych patelniach żeliwnych, a do naleśników używają naczyń z cienkim dnem.

Czym różni się od naleśników

Naleśnik jest większy i szerszy, ma okrągły kształt. Delikatność zyskuje gładki kontur dzięki krawędziom patelni. Naleśniki są znacznie mniejsze, około jednej czwartej wielkości naleśnika. Okazują się pełniejsze i bardziej obszerne dzięki dodaniu do bazy proszku do pieczenia lub drożdży.

Naleśniki podaje się ze słodkimi dodatkami lub słonymi nadzieniami, a naleśniki tylko z dżemem lub kwaśną śmietaną, ponieważ nie można ich nadziewać. Naleśniki gotuje się na lekko natłuszczonej powierzchni. Naleśniki smażone są w dużej ilości oleju słonecznikowego. Miniaturowe tortille zajmą specjalistom kulinarnym mniej czasu.

Dlaczego naleśniki są przydatne

Danie ma dobrą wartość odżywczą, która jest wprost proporcjonalna do składników, z których powstaje ciasto. Jaja kurze zawierają bogaty kompleks witaminowo-mineralny, w tym grupę cholinową, która zapobiega rozwojowi nowotworów złośliwych oraz lecytynę, która normalizuje pracę wątroby.

Aby zmniejszyć wartość energetyczną, kucharz musi nieznacznie dostosować przepis. Mąkę pszenną można zastąpić mąką żytnią. Ten ostatni jest lepiej wchłaniany przez organizm, ponieważ zawiera niewielki procent skrobi.

Zwykłe mleko zastępuje się mlekiem odtłuszczonym, które nie zawiera tłuszczów nasyconych. Nadmiar lipidów negatywnie wpływa na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Czasami podstawą ciasta naleśnikowego jest woda mineralna, wtedy przysmak okaże się soczysty.

Płatki owsiane podniosą wartość odżywczą. Płatki są doskonałym źródłem błonnika, który reguluje ruchliwość jelit i powoduje uczucie sytości.

Dla zdrowego ciasta ważne jest podobne nadzienie. Obfite naleśniki nadziewane są gotowanym szpinakiem zmieszanym z beztłuszczową kwaśną śmietaną lub łososiem w puszce. Tarte gruszki lub jabłka z cynamonem lub drobno posiekanymi owocami egzotycznymi zawija się w produkt deserowy.

Jak zrobić pyszne naleśniki: przepisy kulinarne

Istnieje wiele sposobów na przygotowanie posiłku. Ale wszystkie są podobne w podstawowej zasadzie: płynna masa jest równomiernie rozprowadzana na dnie patelni, którą odwraca się łopatką i smaży z drugiej strony na złoty kolor. Kształt naleśników może być klasyczny – okrągły lub kwadratowy.

Jak zrobić pyszne naleśniki

mleko

Będziesz potrzebować:

Jak gotować:

  1. W głębokiej misce wymieszaj jajka z solą i cukrem granulowanym. Lekko ubijaj mikserem, aż grudki całkowicie się rozpuszczą. Cienkim strumieniem wlej podgrzane mleko i powoli dodawaj przesianą mąkę.
  2. Konsystencja gotowego ciasta powinna przypominać kupioną w sklepie niskotłuszczową śmietanę lub gęsty kefir, w masie nie powinno być grudek. Jeśli blacha do pieczenia ma powłokę nieprzywierającą, natychmiast dodaj olej roślinny do powstałej mieszanki i po prostu wymieszaj łyżką. Ta sztuczka pomoże uniknąć ewentualnego przyklejania się masy do powierzchni.
  3. Pozostaw ciasto na 15-20 minut. Wlać na dno patelni. Jeden naleśnik zajmuje około pół chochli mieszanki naleśnikowej. Piecz około 30-40 sekund z każdej strony, równomiernie rozprowadzając na dnie. Przygotowane naleśniki układamy w stos na naczyniu, wstępnie posmarowując masłem.

Danie jest uniwersalne i nadaje się na śniadanie, lunch, przekąskę, podwieczorek lub kolację, ponieważ okazuje się cienkie i elastyczne. Może być stosowany zarówno z nadzieniami słodkimi, jak i słonymi.

Na kefirze

Składniki:

  • 4 rzeczy. jaja kurze;
  • 5 g soli kuchennej;
  • 15 g cukru pudru;
  • 180 g mąki (najlepiej kukurydzianej);
  • 650 ml kefiru.

Przygotowanie:

  1. W pojemniku dokładnie wymieszaj wymaganą ilość soli, proszku do pieczenia, słodzika i jajek. Dodaj trochę oleju słonecznikowego, 1/2 części kefiru i mąki.
  2. Wszystko ubij robotem kuchennym i dodaj pozostałe produkty. Doprowadzić do jednorodności i odstawić na 15 minut.
  3. Nasmaruj spód cienką warstwą tłuszczu roślinnego i dobrze podgrzej. Rozłóż ciasto i smaż na małym ogniu na złoty kolor. Podawać ze śmietaną lub dżemem.

Na kefirze i wodzie

Produkty:

Technologia gotowania:

  1. Jaja kurze ubić solą i rafinowanym cukrem. Wlej niskotłuszczowy kefir i ponownie wymieszaj. Wlać przesianą mąkę pszenną i odstawić na 7-10 minut.
  2. Doprowadź wodę do wrzenia i wlej do mieszanki cienkim strumieniem. Wprowadzamy sodę i olej. Następnie dokładnie wymieszaj.
  3. Rozgrzej wysmarowaną patelnię i usmaż naleśniki z obu stron.

Na kefirze i mleku

Czy to jest to konieczne:

  • 600 ml beztłuszczowego kefiru;
  • 2 szt. jajka;
  • 1/2 łyżeczki każda sól kuchenna i napoje gazowane;
  • 30 g cukru pudru;
  • 1 szklanka mleka o zawartości tłuszczu 3,2%;
  • 300 g mąki.

Gotowanie:

  1. Lekko podgrzej kefir i wymieszaj z jajkami, solą i sodą. Wsyp przesianą mąkę i ubij trzepaczką.
  2. Mieszając, wlej wrzące mleko i masło cienkim strumieniem.
  3. Ciasto wlać do rozgrzanej patelni cienką warstwą i smażyć na średnim ogniu na złoty kolor.

Koronka na kefirze

Na 10-12 porcji potrzebujesz:

  • 450 ml kefiru o dowolnej zawartości tłuszczu;
  • 40 g cukru rafinowanego;
  • 10 g soli kuchennej;
  • 250 g mąki (według tego przepisu – mąka kukurydziana);
  • 300 ml wody;
  • 60 ml oleju roślinnego.

Proces:

  1. Łączymy wymaganą ilość kefiru, sody, cukru i soli. Wlej mąkę i wymieszaj, aż będzie gładka. Cały czas mieszaj trzepaczką i delikatnie wlewaj przegotowaną wodę. Dodaj olej do gotowej mieszanki.
  2. Nasmaruj powierzchnię i dobrze ją rozgrzej. Rozłóż cienką warstwę i smaż na złoty kolor z obu stron. Spód pokrywamy co 3-4 naleśniki.

Delikatność okazuje się cienka i elastyczna.

Z drożdżami i kefirem

Naleśniki z drożdżami i kefirem

Wymagane składniki:

Technologia gotowania:

  1. Ubij jajko kurze i cukier. Roztop masło i wymieszaj z proszkiem kakaowym, solą i wanilią. Połącz obie mieszanki w jednej misce i dodaj przesianą mąkę i olej roślinny. Konsystencja ciasta powinna przypominać gęstą śmietanę.
  2. Przykryj pojemnik folią i pozostaw w lodówce na 40-60 minut.
  3. Podgrzej patelnię i posmaruj ją kawałkiem boczku. Rozłóż równomiernie warstwę masy na dnie i doprowadź do lekko brązowego koloru, piecząc przez 30-40 sekund z każdej strony.
  4. Podawać z gałką lodów lub polewą czekoladową.

Na kefirze i serze

Składniki na 8-10 porcji:

  • 4 rzeczy. jajka;
  • 20 g cukru pudru;
  • 200 ml beztłuszczowego kefiru;
  • 85 g masła;
  • 170 g mąki (pszenica wysokiej jakości);
  • 1 łyżeczka proszek do pieczenia;
  • 200 g twardego sera;
  • pół pęczka koperku i kolendry.

Jak gotować:

  1. Wymieszaj cukier i sól i zmiel z jajkami. Wlej kefir i wstępnie roztopione masło i dokładnie wymieszaj. Krok po kroku wprowadzamy mąkę i sodę, doprowadzamy do jednorodnej konsystencji.
  2. Dodaj drobno starty ser i posiekaj umyte i suszone zioła.
  3. Rozgrzej patelnię i posmaruj cienką warstwą oleju. Ciasto rozprowadzić kadzią cienką warstwą i smażyć do miękkości. W razie potrzeby posmaruj dno dodatkowym tłuszczem.
  4. Podawaj obfite i aromatyczne danie z kwaśną śmietaną lub sosem słodko-kwaśnym.

Na kefirze z cukinią

Produkty:

Proces gotowania:

  1. W głębokiej misce wymieszaj jajka z jogurtem, cukrem i solą. Ubijaj mikserem do uzyskania przyjemnej, jednorodnej konsystencji. Możesz również wybrać fermentowane produkty mleczne z nadzieniem owocowym.
  2. Do przygotowanej bazy przesiać mąkę i ponownie ją zagnieść. Ciasto powinno być gęste, jak naleśniki.
  3. Wlać do podgrzanej wody, rozluźnić i wymieszać. Dodaj roztwór do mieszanki naleśnikowej i ubij. Nie powinno być grudek. Jeśli wszystkie procesy zostaną wykonane poprawnie, na górze pojawią się małe bąbelki.
  4. Dodaj olej, wymieszaj i piecz, aż pojawią się dziury. Ugotowanie jednego naleśnika zajmuje średnio 1–1,5 minuty.

Danie okazuje się obfite i umiarkowanie słodkie. Produkt domowy i sklepowy nadaje się do gotowania.

Krem na jogurcie

Na 6-8 porcji potrzebujesz:

Jak gotować:

  1. Połącz sfermentowany produkt mleczny z przesianą kaszą manną i wymieszaj. Ciasto powinno być jak najbardziej zbliżone do gęstej śmietany. Dodaj wymaganą ilość soli i cukru.
  2. W łyżce zgasić sodę oczyszczoną wrzącą wodą i ciągle mieszać, doprowadzając mieszaninę do płynnej konsystencji. Pozostaw masę na 5-7 minut. Aby zmieszane produkty przereagowały, konieczne jest odstawienie przygotowanej mieszaniny.
  3. Piecz na podsmażonej patelni i z każdej strony na złoty kolor. Powierzchnia naleśnika powinna być porowata.

Objętość ciasta jest zaprojektowana na 15-20 sztuk.

Na jogurcie owocowym

Składniki:

  • 230 g kaszy manny;
  • 300 ml jogurtu z truskawkami;
  • 3 jajka kurze;
  • 130 ml mleka pełnego;
  • 3 łyżki cukier granulowany;
  • 1/2 łyżeczki proszek do pieczenia.

Instrukcje:

  1. W pojemniku wymieszaj wymaganą ilość cukru i jajek. Ubij miksturę blenderem, aż pojawią się bąbelki.
  2. Do przygotowania dodaj schłodzony jogurt i lekko podgrzane pełne mleko. Wymieszaj ponownie. Dodaj semolu, proszek do pieczenia i olej słonecznikowy. Należy pamiętać, że ciasto nie powinno być zbyt grube.
  3. Smażyć na rozgrzanej patelni z powłoką zapobiegającą przywieraniu. Tłusta śmietana lub dowolny słodki sos to świetny dodatek do powstałych grubych naleśników.

Jogurt może być stosowany ze smakiem brzoskwiniowym, truskawkowym lub malinowym.

Serum

Główne składniki:

  • 650 ml serwatki mlecznej;
  • 1 łyżeczka proszek do pieczenia;
  • 3 szt. jaja kurze;
  • 600 g mąki (przesianej mąki pszennej);
  • szczypta cukru.

Jak gotować:

  1. Dzięki niezwykłemu fermentowanemu produktowi mlecznemu każdy naleśnik okaże się delikatny, delikatny i puszysty. Jajka, proszek do pieczenia i słodzik przerywamy blenderem. Serwatkę podgrzej do 30°C i ubij razem z przygotowaną mieszanką. Ciasto naleśnikowe powinno być cienkie.
  2. Smażyć z każdej strony przez 40 sekund i posmarować masłem, rozprowadzając na talerzu.
  3. Podawać z rozpuszczoną czekoladą lub kwaśną śmietaną.

Cały proces gotowania zajmie nie więcej niż pół godziny.

Drożdże i serwatka

W smaku będą przypominać naleśniki, ale różnią się od nich obecnością małych dziurek.

Będziesz potrzebować:

  • 400 ml serwatki mlecznej;
  • 0,5 łyżeczki sucha mieszanka drożdżowa;
  • 250 g kaszy manny;
  • 4 łyżki stołowe Sahara;
  • 3 łyżki każda warzywa i masło;
  • 400 ml serum.

Przygotowanie:

  1. Zacznijmy od ciasta. Weź 125 ml lekko podgrzanej serwatki i wymieszaj z drożdżami, cukrem i kaszą manną. Całość zaparzamy przez około pół godziny w temperaturze pokojowej, tworząc czapkę. Po wyznaczonym czasie dodaj do masy dobrze ubite jajka, cukier, sól i zmiękczone masło. Doprowadzić do jednorodnej konsystencji.
  2. Wsyp pozostałą mąkę w kilku etapach. Masa powinna być grubsza niż zwykły naleśnik. Wychodzimy na 40-50 minut w ciepłe miejsce. Pojemność jest potrzebna głębiej, ponieważ ciasto silnie rośnie i może „ucieknąć”.
  3. Ciasto ustawiamy trzepaczką, przykrywamy ręcznikiem i kładziemy w tym samym miejscu na pół godziny. Po powtórnym uniesieniu mieszaniny na powierzchni tworzą się bąbelki.
  4. Naleśniki pieczemy na umiarkowanym ogniu w niewielkiej ilości oleju roślinnego. Na jedną sztukę będziesz potrzebować około jednej miarki mieszanki. Czas gotowania zależy od grubości. Masę smażyć na złoty kolor i podawać z dżemem lub sosem śmietanowym.

Na ryazhenka

Naleśniki na sfermentowanym mleku pieczonym

Czy to jest to konieczne:

Gotowanie:

  1. Jajka ubić z 700 ml sfermentowanego mleka pieczonego, mąki, masła i cukru. Nie dopuszczamy do powstawania grudek. Połącz resztę sfermentowanego produktu mlecznego z sodą i wlej do pierwszej części ciasta.
  2. Podgrzewamy patelnię, uprzednio wysmarowaną smalcem. Wlej pół chochli i piecz po pół minuty z każdej strony.
  3. Podawać z konfiturą wiśniową, miodem, dżemem truskawkowym lub z dowolnym nadzieniem do smaku.

Na sfermentowanym pieczonym mleku z ziołami

Na 10-12 porcji potrzebujesz:

  • 5 sztuk. jajka;
  • pół pęczka koperku i pietruszki;
  • 5-6 piór zielonej cebuli;
  • 1 szklanka sfermentowanego mleka pieczonego.

Proces gotowania:

  1. Drobno posiekaj warzywa. Oddziel żółtka od białek i połącz je z przesianą mąką i lekko podgrzanym sfermentowanym mlekiem upieczonym.
  2. Dobrze wymieszaj – aż grudki się rozpuszczą, wlej olej i dodaj pietruszkę, cebulę i koperek.
  3. Uderzamy kilka białek, aż pojawi się gruba pianka i połączymy z obrabianym przedmiotem.
  4. Rozgrzej patelnię i smaż przez minutę, aż się zrumieni.

Na ryazhenka z ziemniakami

Produkty:

Gotowanie:

  1. Po prostu mieszamy trzepaczką sól, wodę, a także cukier, majonez i proszek do pieczenia (w ilości wskazanej powyżej). Przesiewamy kaszę mannę, dzielimy na cztery części i stopniowo wprowadzamy cienkim strumieniem do przedmiotu obrabianego wraz z olejem roślinnym. Konsystencja ciasta nie powinna być gęsta.
  2. Pieczemy na nieprzywierającej powierzchni, czasem mieszamy ciasto, aby mąka nie osiadła na dnie naczynia.
  3. Naleśniki układamy w stos i smarujemy roztopionym masłem. Podawać domownikom i gościom z dowolnym sosem.

W razie potrzeby całkiem możliwe jest zastąpienie wrzącej wody wysokiej jakości wodą mineralną.

Na kremie

Na 8-10 porcji potrzebujesz:

  • 2 jajka kurze;
  • 30 g masła;
  • 200 ml kremu 33-35%;
  • 220 g mąki (możesz użyć zwykłej mąki pszennej);
  • 250 ml przegotowanej wody;
  • 2 łyżki stołowe Sahara.

Jak gotować:

  1. Połącz mąkę, cukier i jajka. Osiągamy jednolitą konsystencję, pozbywamy się powstałych grudek. Wlej nierafinowany olej i ugniataj.
  2. Pozostawiamy na godzinę w ciepłym miejscu – niech mikstura odpocznie, wtedy nabierze elastyczności, aw naleśnikach pojawią się dziury.
  3. Pieczemy na rozgrzanej powierzchni. Podawać z dowolnymi dodatkami i nadzieniami.

Na wodzie

Składniki:

Jak gotować:

  1. Łączymy wszystkie suche składniki. Powoli mieszając trzepaczką wlej połowę wody mineralnej. Powstała mieszanina powinna mieć jednolitą konsystencję. Dodaj pozostały płyn i olej.
  2. Podgrzej patelnię i równomiernie rozprowadź ciasto na dnie cienką warstwą. Smażyć na złoty kolor z każdej strony.
  3. Gotowy przysmak podajemy z dżemem lub kwaśną śmietaną.

Woda mineralna z bananami

Składniki:

  • 700 ml wody gazowanej;
  • 300 g dojrzałej miazgi bananowej;
  • 5 g proszku do pieczenia;
  • 180 g mąki pszennej;
  • 220 g mąki pełnoziarnistej.

Proces gotowania:

  1. Miąższ bananowy zagnieść widelcem do uzyskania puree. Wlej około 150 ml wody mineralnej i jeszcze kilka razy ubij mikserem. Dodaj sól wraz z proszkiem do pieczenia i olejem.
  2. Wymieszaj i przesiej oba rodzaje mąki. Wysyłamy do przygotowania ciasta naleśnikowego. Napełnij pozostałą cieczą i doprowadź do stanu jednorodnego. Obrabiany przedmiot zostawiamy w ciepłym miejscu na pół godziny.
  3. Naleśniki smażymy na rozgrzanej patelni do ugotowania, o czym decyduje przyjemny brązowy kolor przysmaku.

Na piwie

Czego potrzebujesz:

Przygotowanie:

  1. Cukinię obrać i zmielić miąższ przez drobną kratkę w maszynce do mięsa lub robocie kuchennym. Najważniejsze jest, aby uzyskać jednolitą konsystencję tłuczonych ziemniaków i pozbyć się nadmiaru płynu. Semolu dodajemy w częściach. Drobno posiekaj pietruszkę, kolendrę i koperek.
  2. Wlać do przygotowanej mieszanki wraz z olejem roślinnym.
  3. Podgrzej patelnię i ustaw ogień na średni. Pieczemy do uzyskania pięknej złotobrązowej skórki, smarując spód smalcem przed każdym nowym naleśnikiem.
  4. Podawać z konfiturą jagodową lub sosem mlecznym.

Owsianka

Płatki są uważane za niezbędne w diecie. Kasza wspomaga eliminację zarówno wolnych rodników, jak i toksyn, nasycając organizm pożytecznymi substancjami.

Placki owsiane

Liczba produktów:

  • 200 g płatków owsianych;
  • 500 ml przegotowanej wody;
  • 1 jajko kurze;
  • 20 g cukru rafinowanego;
  • 10 g soli kuchennej;
  • szczypta cynamonu;
  • 240 g mąki (dowolna do wyboru);
  • 1/2 łyżeczki proszek do pieczenia;
  • 1 dojrzałe jabłko.

Metoda gotowania:

  1. Płatki owsiane nie powinny być natychmiastowe. Wsyp płatki do głębokiego pojemnika i wlej 2 szklanki lekko schłodzonej wrzącej wody. Wymieszaj i pozostaw na 15-20 minut.
  2. Po spęcznieniu płatków owsianych dodaj sól i słodzik. Rozbij jajko i wymieszaj. Do powstałej mieszanki wsypać cynamon, proszek do pieczenia i mąkę w częściach, ugniatać równolegle.
  3. Jabłko myjemy, obieramy i nasiona, kroimy w drobną kostkę i wlewamy do masy naleśnikowej. Piecz, aż będzie chrupiąca z każdej strony.

Naleśniki są pulchne i podawane na ciepło z miodem lub słodką posypką.

Z płatków owsianych, bez dodatku mąki

Wymagane produkty:

  • 320 g płatków owsianych;
  • 2 szklanki przegotowanej wody;
  • 2 szt. jaja kurze;
  • 10 g cukru pudru i soli;
  • 50 ml oleju roślinnego.

Jak gotujemy:

  1. W wygodnej misce ugotuj wymaganą ilość płatków wrzątkiem. Wychodzimy na kwadrans, uprzednio przykryte folią spożywczą – aby przyspieszyć proces pęcznienia.
  2. Jajka przerywamy robotem kuchennym, aż utworzy się niestabilna piana. Zmiękczony Hercules przenieść do masy jajecznej i wymieszać z solą i cukrem.
  3. Myjemy i czyścimy jabłka, kroimy w cienkie talerze. Jeśli owoc ma kwaśny smak, zwiększamy ilość słodzika.
  4. Umieść plasterki jabłka w cieście i wymieszaj. Mieszanina powinna być gęsta, ale nie elastyczna. Pieczemy na rozgrzanej patelni.

Do wyboru dowolne nadzienie – bananowe, serowe lub owocowe.

Od wabika

Do przepisu będziesz potrzebować:

Mąka ryżowa

Czy to jest to konieczne:

Przygotowanie:

  1. Czyścimy bulwy, płuczemy i pocieramy grubą stronę tarki. Usuwamy nadmiar płynu, soli i pieprzu.
  2. Nałóż na wysmarowaną patelnię i przygotuj.
  3. Podawać z kremowym sosem czosnkowym lub pomidorowym.

Pokochają je miłośnicy tradycyjnych placków ziemniaczanych.

Gryka

Na 2 porcje będziesz potrzebować:

  • 180 g kaszy gryczanej;
  • 100 g mąki pszennej;
  • 120 g cebuli;
  • 7 g mielonego czarnego pieprzu;
  • 360 ml przegotowanej wody;
  • 70 g bułki tartej;
  • przyprawy do smaku.

Jak gotować:

  1. Zagotuj kaszę gryczaną. Aby to zrobić, sortujemy i płuczemy ziarna pod bieżącą wodą, a następnie wkładamy je do rondla. Napełnij wodą, dodaj trochę soli i przygotuj. Schłodzić ugotowaną kaszę gryczaną.
  2. Cebulę obrać, umyć i pokroić w drobną kostkę. Smażyć na oleju roślinnym na złoty kolor. Połącz schłodzoną kaszę gryczaną z przesianą mąką i cebulą. Dodaj przyprawy i dokładnie wymieszaj.
  3. Uformuj małe naleśniki i obtocz w bułce tartej. Smażyć na złoty kolor w oleju roślinnym przez średnio 3-4 minuty z każdej strony. Podawać z barszczem lub kapustą.

Służy jako samodzielne danie w połączeniu z sosem grzybowym lub śmietanowym.

Dieta

Czy to jest to konieczne:

Przygotowanie:

  1. W robocie kuchennym przerywamy wymaganą ilość kefiru, jajko z przesianą mąką i solą.
  2. Gasimy sodę niewielką ilością wrzącej wody i wlewamy do obrabianego przedmiotu. Dokładnie wymieszaj i usmaż na patelni teflonowej.
  3. Podawać z niesłodzonym miodem lub nadzieniem owocowym.

Dieta z płatkami owsianymi

Składniki:

  • 300 g płatków owsianych;
  • 200 ml 1% mleka krowiego;
  • 2 szt. jaja kurze;
  • 200 g pulpy bananowej;
  • 2 dojrzałe gruszki;
  • 20 g miodu;
  • 4 łyżki stołowe olej roślinny.

Proces gotowania składa się z kilku etapów:

  1. Owoce opłucz, pokrój w kostkę i włóż razem z płatkami owsianymi do miski robota kuchennego. Napełnij mlekiem, masłem, miodem i jajkami.
  2. Przerywamy, aż będzie gładko. Zgodnie z tym przepisem powinieneś uzyskać gęstą, ale jednorodną masę.
  3. Pozostaw na 20-30 minut w ciepłym miejscu, a następnie zacznij smażyć. Podawać z syropem glukozowym.

Chudy

Cienkie naleśniki

Potrzebować:

  • 3 szt. jaja kurze;
  • 350 ml mleka o zawartości tłuszczu 3,2%;
  • 3 łyżki kwaśna śmietana;
  • 250 ml wrzącej wody;
  • 300 g mąki pszennej;
  • 70 ml oleju słonecznikowego;
  • 1/2 łyżeczki proszek do pieczenia;
  • 4 łyżki stołowe cukier rafinowany.

Jak gotować:

  1. Połącz mleko, masło i śmietanę w głębokim pojemniku i ubij trzepaczką. Rozpuść wymaganą ilość sody we wrzącej wodzie i wlej ją do ciasta naleśnikowego. Wsyp sól i cukier i dokładnie wymieszaj.
  2. Mąkę przesiej i stopniowo dodawaj do masy. Wstawiamy do lodówki na 15-20 minut.
  3. Gdy ciasto odpocznie, upiec naleśniki na nieprzywierającej patelni na złoty kolor.

Z otworami

Będziesz potrzebować następujących produktów:

Jak gotować:

  1. W głębokim rondlu wymieszać jajka z cukrem i podgrzanym fermentowanym produktem mlecznym. Uderz lekko robotem kuchennym, aż będzie gładkie. Ciepłym strumieniem wlej ciepłą wodę i wylej wcześniej przesianą kaszę manną.
  2. Ciasto przygotowane według tego przepisu przypomina konsystencję gęstego kefiru, w masie nie powinno być grudek. Wlej olej roślinny do powstałej mieszanki i wymieszaj – taka sztuczka pomoże uniknąć ewentualnego przyklejenia się do powierzchni.
  3. Obrabiany przedmiot zostawiamy na 15–20 minut. Następnie wylej go na dno rozgrzanej patelni. Jeden naleśnik zajmuje około pół chochli mieszanki naleśnikowej. Piecz około minuty z każdej strony, równomiernie rozprowadzając na dnie.
  4. Przygotowany przysmak układamy w stos na naczyniu, smarując roztopionym masłem.

Bez jajek

Na 4 porcje:

Proces:

  1. Sfermentowany produkt mleczny podgrzewamy w łaźni wodnej. Do ciepłej mieszanki wrzuć szczyptę soli kuchennej, sody i waniliny. Ubij zawartość robotem kuchennym, aż utworzą się małe bąbelki.
  2. Stopniowo wprowadzaj semolu, mieszając równolegle. Jeśli ciasto okaże się wodniste, przepis jest w pełni przestrzegany.
  3. Podgrzej naleśnikarkę i smaż na złoty kolor. Podawaj deser z dżemem jagodowym lub dżemem truskawkowym.

Skokowo

Wymagany:

  • 400 ml kefiru o niskiej zawartości tłuszczu;
  • 8 g szybko działającej mieszanki drożdżowej
  • 30 g brązowego cukru;
  • 4 rzeczy. jaja kurze;
  • 150 g kaszy manny;
  • 40 g masła.

Proces:

  1. Za pomocą blendera przerywamy stabilną pianę jajeczną, sól i cukier do smaku. Sfermentowany produkt mleczny wylać podgrzany do temperatury pokojowej i wymieszać.
  2. Wlać przesianą kaszę manną i zagnieść ciasto na gładką masę, następnie dodać wrzącą wodę i powtórzyć procedurę.
  3. Zaczynamy piec naleśniki. Podpal patelnię i równomiernie rozprowadź powstałą mieszankę. Czekamy, aż skórka nabierze przyjemnego złotego odcienia i odwrócimy ją.

Z mięsem

Będziesz potrzebować:

Proces:

  1. Wszystkie składniki mieszanki naleśnikowej mieszamy w pojemniku i dokładnie ubijamy mikserem – nie powinno być żadnych grudek. Odstawiamy do lodówki na półtorej godziny.
  2. Talerz podgrzewamy, następnie pokrywamy smalcem lub masłem.
  3. Rozłóż ciasto równomiernie na powierzchni, piecz przez 30 sekund z każdej strony przy maksymalnej mocy.

W multicookerze

Wymagany:

  • 650 ml wrzącej wody;
  • 50 g cukru;
  • 120 g 67% majonezu;
  • 8 łyżek bez kaszy manna;
  • 5 g sody oczyszczonej;
  • przyprawy do smaku.

Technologia gotowania:

  1. Ubij sól, wodę, cukier, majonez i proszek do pieczenia. Przesiewamy semolu, dzielimy na kilka części i dodajemy porcjami do obrabianego przedmiotu wraz z niewielką ilością oleju roślinnego. Konsystencja ciasta nie powinna być gęsta.
  2. Podgrzewamy miskę multicooker i smażymy naleśniki. Podawać z dowolnym sosem.

Jeśli chcesz, możesz zastąpić zwykłą wrzącą wodę wodą mineralną.

Jak prawidłowo usmażyć mrożone naleśniki

Jednym ze sposobów przygotowania półproduktów naleśnikowych jest piekarnik. Rozgrzewamy do 200 ° C. Nasmaruj blachę do pieczenia lub przykryj pergaminem. Zamrożone naleśniki ciasno układamy na przygotowanej powierzchni i smażymy przez 12-15 minut. Wadą tej odmiany gotowania jest czas spędzony, który zajmuje więcej czasu w porównaniu z innymi metodami.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska