Jak zachować kukurydzę w domu na zimę?

Jak zachować kukurydzę w domu na zimę?

Każda gospodyni domowa jesienią zajmuje się zbieraniem warzyw i owoców na zimę. Dzięki temu na stole przez cały rok zawsze znajdują się letnie produkty, które można wykorzystać do przygotowania różnych potraw lub podać osobno.

W prawie każdej sałatce jest taki składnik jak kukurydza w puszkach. Wszyscy kupujemy to w sklepie. Ale producenci przemysłowi dodają do niego duże ilości chemikaliów, więc nie ma potrzeby mówić o zaletach takiego produktu. O ile jest taka możliwość, na zimę można marynować, zamrażać ziarna lub kolby.

Jeśli próbowałeś już marynowania tego produktu, najprawdopodobniej puszka eksplodowała po kilku dniach. Aby temu zapobiec, musisz znać niektóre niuanse:

  • Do konserwacji nadają się tylko odmiany cukru;
  • Wymagane blanszowanie;
  • Jeśli to możliwe, odetnij korzenie ostrym nożem;
  • Wypełniamy banki tylko 2/3;
  • Wskazane jest dodanie octu.

Dzięki tym zasadom obrabiany przedmiot będzie przechowywany przez długi czas, a na święta Nowego Roku masz w magazynie jeden z głównych składników.

Przyjrzyjmy się więc najpopularniejszym pustym przepisom.

Kukurydza z pieprzem przepis ze zdjęciem

Jeśli często robisz zimne sałatki z marynowanej kukurydzy, ten przepis powinien Cię zainteresować. Przecież w marynacie nie tylko utrwalimy soczyste ziarna, ale też dodamy słodką paprykę, która doda ciekawych niuansów smakowych. Taki preparat doskonale uzupełni każde danie, na przykład sałatkę lub przystawkę do mięsa.

marynowana kukurydza


Oceń przepis:

Czas gotowania: 1 godzina 0 minut

Ilość: 1 porcja

Zasady gotowania

Kukurydza w puszkach zaczęła być produkowana w dużych ilościach w drugiej połowie ubiegłego wieku. Jednak produkty przemysłowe nie zawsze są zadowolone z ich jakości, więc możesz samodzielnie konserwować kukurydzę.

Do konserwacji należy wybrać kolby z ziarnami w fazie dojrzałości woskowej. Oznacza to, że ziarna powinny już nabrać charakterystycznego żółtego koloru, ale jednocześnie zachować swoją miękkość. Jeśli spróbujesz zachować przejrzaną kukurydzę, ziarna pozostaną twarde, nawet po długotrwałej obróbce cieplnej.

Najtrudniejszą częścią produkcji kukurydzy jest oddzielenie ziaren. Aby ułatwić ten proces, zaleca się blanszowanie ucha. Należy zanurzyć we wrzącej wodzie na pół minuty, a następnie natychmiast przenieść do pojemnika z lodowatą wodą.

Aby zapobiec wybuchowi puszek ze ślepymi przedmiotami, musisz bardzo uważać podczas przygotowywania potraw i sterylizacji pojemników i konserw.

Ciekawostki: Ameryka Południowa to kolebka kukurydzy. Co ciekawe, sama kukurydza nie jest zasiewana. Jeśli całe ucho spadnie na ziemię, po prostu zgnije i nie wykiełkuje. Dlatego roślina ta nie może rosnąć bez udziału człowieka.

Metoda gotowania:

Ponieważ nie będziemy oddzielać ziaren, ważne jest, aby wybrać stosunkowo cienkie kolby, aby łatwiej było je umieścić w słoiku. Wskazana ilość kukurydzy wystarczy na jeden 3-litrowy pojemnik.

  1. Oczyszczamy młode główki kapusty z liści i wkładamy do szerokiego rondla, gdzie wlewamy wodę.
  2. Przykryj patelnię pokrywką i gotuj na średnim ogniu przez 30 minut.
  3. Po wyłączeniu pieca, spuść wrzącą wodę i odstaw patelnię.
  4. Duży szklany pojemnik sterylizujemy przez około 20 minut, po czym szczelnie wkładamy ugotowane uszy do środka.
  5. Wlej tyle przegotowanej lub przefiltrowanej wody do środka, aby całkowicie zakryła kukurydzę, dodaj sól i cukier oraz wlej łyżkę octu.
  6. Słoiki wkładamy do wrzącej wody i sterylizujemy przez 30 minut.
  7. Pozostaje zwinąć konserwację pokrywkami, ostudzić i przenieść do miejsca przechowywania.

Dlaczego kukurydza w puszkach jest przydatna

Podczas obróbki cieplnej kukurydza prawie nie traci swoich właściwości, a konserwy z niej są przydatne ze względu na pewne właściwości:

  • zawiera niewiele kalorii (58 kcal na 100 gramów) i przyda się w diecie osób chcących schudnąć;
  • zawiera witaminy z grupy B, kwas askorbinowy, witaminę A i beta-karoten, niacynę;
  • zawiera makro- i mikroelementy – sód, potas, fosfor, wapń, magnez, selen, mangan, miedź, żelazo i cynk;
  • substancje zawarte w ziarnach kukurydzy mają właściwości przeciwutleniające i chroniące przed rakiem;
  • zawiera aminokwasy, w tym niezbędne;
  • nie powoduje wzdęć, w przeciwieństwie do świeżo ugotowanego;
  • praktycznie nie ma na to alergii; bezglutenowe.

Czy wiedziałeś? Konserwowanie małych kolb kukurydzy jest korzystniejsze niż ziarna kukurydzy.

Jak zamrozić świeżą kukurydzę

Najpierw zdecyduj, czy będą to całe główki kapusty, czy pojedyncze ziarna, a następnie przejdź do prostego procesu, który teraz opiszemy.

Pierwsza metoda (surowe kolby)

Ta opcja jest odpowiednia, jeśli chcesz uzyskać po rozmrożeniu zasadniczo świeże ucho, które nie zostało poddane obróbce cieplnej. Aby to zrobić, umyj główki kapusty (najlepiej za pomocą gąbki) w przegotowanej wodzie i osusz miękkim ręcznikiem papierowym.

Każdą główkę kapusty wkładamy do jednorazowej torby do przechowywania żywności i wysyłamy do zamrażarki. Możesz włożyć całą kukurydzę do jednej torby, ale jeśli choć jedna się zepsuje, reszta również będzie bezużyteczna. Upewnij się, że na powierzchni nie pozostała żadna ciecz, ponieważ natychmiast zamarznie i uszkodzi delikatne ziarna.

Metoda druga (blanszowane uszy)

Druga opcja zamrażania całych główek kapusty polega na ich blanszowaniu. Dzięki temu ziarna zachowają swój pierwotny kształt, który w niskich temperaturach może ulec lekkiemu odkształceniu.

  1. Kolby, obrane z miękkich włókien i zielonych liści, są dobrze myte w chłodnej wodzie.
  2. Odetnij górę i dół, a następnie włóż je do wrzącej wody.
  3. Po 10 sekundach ostrożnie wyjmij główki łyżką cedzakową i umieść je w zimnej wodzie, gdzie lepiej dodać kilkadziesiąt kostek lodu.
  4. Trzymamy przez 10 sekund i kładziemy je w jednym rzędzie na ręczniku tak, aby cały płyn był szklany.
  5. Osuszamy kolby serwetkami i po kolei umieszczamy je w przezroczystych torebkach.
  6. Pozostaje wysłać je do zamrażarki, gdzie będą przechowywane do zimy.

Metoda 3 (gotowane ziarna)

Jeśli zdecydujesz się zamrozić ziarna, musisz je trochę ugotować.

  • Oczyszczamy całe uszy z liści i licznych włókien.
  • Odetnij puste części po obu stronach i gotuj we wrzącej wodzie przez 15 minut.
  • Wylej płyn z patelni i natychmiast przelej główki kapusty do wody z lodem.
  • Po 10-15 sekundach główki kapusty osuszyć ręcznikami papierowymi i od razu cienkim nożem odciąć soczyste ziarna, oddzielając je od siebie.
  • Ugotowaną kukurydzę przenosimy do gęstej przezroczystej torby na produkty spożywcze i po szczelnym przymocowaniu krawędzi (nitką lub węzłem) wysyłamy ją do zamrażarki.

Metoda 4 (gotowane ziarna z przyprawami)

Możesz również zamrozić ziarna, najpierw gotując je z dodatkiem aromatycznych przypraw. Ten preparat jest idealny do każdej sałatki. Co więcej, wystarczy je po prostu oparzyć wrzątkiem, aby od razu wykorzystać zgodnie z ich przeznaczeniem.

  1. Najpierw usuń liście i włókna, następnie odetnij dolną część i ugotuj główki kapusty w osolonej wodzie.
  2. Na patelnię dodaj ziarna pieprzu, liście laurowe, kilka łyżek cukru i kilka gałązek świeżego kopru z grubymi łodygami.
  3. Kukurydzę gotujemy przez 20 minut, po czym ostrożnie wyjmujemy kolby, a gdy nieco ostygną odcinamy pachnące ziarna, wkładamy do przezroczystej torebki i wkładamy do zamrażarki.

Kukurydza Słodko-Kwaśna w Puszce

Składniki:

Metoda gotowania:

  1. Dobrze myjemy kolby, następnie umieszczamy je w rondelku o odpowiedniej wielkości, wlewamy do środka zimną przefiltrowaną wodę i stawiamy na średnim ogniu, przykrywając pokrywką.
  2. Gotuj przez 25 minut, a następnie ostrożnie odcedź gorący płyn i pozostaw do ostygnięcia.

    Nawiasem mówiąc, kupując staraj się wybierać kukurydzę z dużymi i nieuszkodzonymi ziarnami, ponieważ od tego zależy jakość i bezpieczeństwo naszych zbiorów.

  3. Gdy główki kapusty ostygną, przekrój ją na pół i odetnij ziarenka rząd po rzędzie cienkim nożem. Jeśli konserwujesz starą kukurydzę, po prostu podważ pierwszy rząd, a następnie usuń resztę palcami.
  4. Na dnie czystego (lepiej wysterylizowanego) słoika kładziemy umyty parasol koperkowy, który doda niesamowitych nut świeżej zieleni do konserwacji. Następnie ułóż przygotowane ziarna w gęstych warstwach.
  5. Gotujemy zaplanowaną objętość przefiltrowanej wody, do której dodajemy kilka łyżek cukru i soli.
  6. Gdy suche składniki się rozpuszczą, wyłącz ogień, dodaj ocet spożywczy i natychmiast napełnij ułożone w stosy ziarna powstałą marynatą.
  7. Teraz sterylizujemy, zakręcamy słoiki pokrywkami i przechowujemy w chłodnym miejscu do odpowiedniej okazji.

Przygotowanie składników

Przygotowanie produktu odbywa się w kilku etapach. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z nich:

  1. Kup lub wyhoduj kolby kukurydzy w ogrodzie.
  2. Ostrożnie usuń liście i chusteczkę. Jest to bardzo ważne, ponieważ pozostałe włosy mogą później znaleźć się w sałatce.
  3. Sprawdź każde ucho, odetnij miejsca dotknięte robakami.
  4. Zagotuj wodę w pojemniku. Włóż do niego przygotowane uszy. Jeśli kukurydza jest duża, dla wygody przekrój ją na pół.
  5. Po zagotowaniu wody przykryj luźną pokrywką. Z patelni powinna wydobywać się para.
  6. Gotować przez 20 minut. Wyłącz gaz, przykryj i odstaw na 10 minut.
  7. Wrzuć durszlak i pozwól wodzie spłynąć.
  8. Idź do cięcia ziaren. U podstawy należy wykonać ostry nóż. Staraj się nie zniszczyć integralności konstrukcji ani nie zmiażdżyć.
  9. Jeśli planujesz toczyć kolby, nie tnij ziaren.
  • Kolejnym etapem jest konserwacja.

Przygotowanie składników

Aplikacje do gotowania

Właściwości smakowe kukurydzy pozwalają na wykorzystanie jej w różnych dziedzinach kulinarnych. Dodawany jest do sałatek, sosów, ciast i zapiekanek, podawany jako dodatek lub spożywany jako osobne danie.

Na przykład kotlety warzywne i hamburgery z kukurydzą są uważane za bardzo smaczne. Wiele zup zawiera również kukurydzę. Nieważne, czy to zwykły rosół, wyśmienity Tom Yam, czy niemiecka zupa piwna – kukurydza nadaje wszystkim potrawom wyjątkowy, ostry, lekko słodki smak.

Zawartość kalorii

Puszki kukurydzy w puszkach pojawiły się na sklepowych półkach w drugiej połowie XX wieku. Gospodynie domowe z całego świata od razu doceniły te konserwy. Dania z kukurydzy w puszkach pojawiały się regularnie na stołach codziennych i świątecznych w każdej rodzinie.

Osoby zmagające się z otyłością nie pozbawiły ziarna uwagi. Dzieje się tak, ponieważ zawartość kalorii w kukurydzy w puszkach wynosi 120 kcal na 100 gramów.

Dietetycy zalecają włączenie produktu do diety. Wyjątkiem są sałatki, które obejmują inne wysokokaloryczne potrawy.

Konserwacja bez sterylizacji

Jeśli nie ma czasu i chęci na sterylizację, możesz użyć przepisu, który nie wymaga tej długiej procedury.

Aby zapieczętować litr, potrzebujesz:

  • Kolby kukurydzy
  • Dwa liście laurowe
  • Trzy czarne ziarna pieprzu
  • Dwie łyżki soli i cukru na litr wody
  • Trzy łyżki octu

Konserwowanie kukurydzy i zbóż w tym przepisie

Procedura wygląda następująco:

  1. Obierz kolby, gotuj przez 7-9 minut. Jeśli kolby są małe (do 10 cm), możesz pominąć gotowanie.
  2. Po schłodzeniu zimną wodą układamy w słoikach.
  3. Napełnij słoiki wrzącą wodą i odstaw na pięć minut.
  4. Opróżnij wodę, zagotuj, ponownie wlej słoiki. Powtórz 3-4 razy.
  5. Dodaj ocet, pieprz, lavrushka.
  6. Zagotuj świeżą wodę z solą i cukrem i polej kukurydzą.
  7. Podwiń banki.

Odwróć je i zawiń, ostudź.

Mrożona kukurydza

Kukurydzę można nie tylko konserwować, ale także zamrażać. Możesz oddzielnie zamrażać kolby lub ziarna.

Możesz zamrażać surową kukurydzę na kolbie, ale należy używać tylko świeżych kolb dojrzałych w mlecznym wosku. Jeśli kukurydza jest trochę przejrzała, lepiej najpierw ugotować kolby do miękkości, a następnie zamrozić.

Przed zamrożeniem łodygę odcina się kolby, usuwa liście i usuwa włókna. Następnie są dobrze myte i suszone. Uszy są pakowane w woreczki lub ciasno owinięte w kilka warstw folii spożywczej, a następnie umieszczane w lodówce.

Możesz zamrażać ziarna kukurydzy. Aby to zrobić, zanurz kolby we wrzącej wodzie i gotuj przez 7 minut. Następnie przenosimy je do misy wypełnionej lodowatą wodą i pozwalamy ostygnąć. Po tej obróbce ziarna będą łatwiej oddzielane. Można je zdjąć ręcznie lub przeciąć ostrym nożem.

Ziarno należy rozłożyć na tackach w jednej warstwie i wstawić do zamrażarki na 1-2 godziny. Następnie ziarna już „pochwycone” przez mróz można wsypać do worków lub pojemników magazynowych. Okres przechowywania mrożonej kukurydzy nie przekracza 8 miesięcy.

Co można zrobić z półfabrykatu?

Jak widać, istnieje wiele różnych przepisów na przygotowanie kukurydzy na zimę, ale jeszcze więcej przepisów można znaleźć, stosując ten produkt w różnych potrawach. Tak więc kukurydza może być używana do robienia zup, sosów, drugich dań

(pieczone ziemniaki, ryby, ryż, mięso itp.).

Co potrafisz ugotować? Kukurydza w puszce jest idealna do różnych sałatek warzywnych, zapiekanek, a nawet kotletów. A kukurydza w puszkach z warzywami może stać się pełnowartościową pikantną przekąską, która spodoba się miłośnikom pysznych i lekkich potraw.

Być może tutaj jest wszystko, co trzeba wiedzieć o zawiłościach kukurydzy w puszkach na zimę. Z pewnością docenisz wszystkie przedstawione powyżej przepisy i spróbujesz ugotować przynajmniej jeden z nich w swojej kuchni. Kulinarna inspiracja i smaczny posiłek!

Kiedy nadchodzi sezon świeżej kukurydzy, z radością przygotowujemy ją dla naszej rodziny. Szkoda, że ​​ten czas szybko mija, a jesienią możemy cieszyć się jedynie ziarnem suchym, mrożonym lub puszkowanym. Mrożonki są idealne do naszych kulinarnych kreacji. Ale jak gotować w domu słodką kukurydzę w puszkach na zimę? Tak, nie tylko gotować, ale aby domowej roboty kukurydza w puszkach według przepisu nie była trudna do przygotowania, jest smaczna i stała przez całą zimę, jak w słoikach. Dzisiaj publikujemy taki szczegółowy przepis krok po kroku.

Jaki rodzaj kukurydzy lepiej zabrać do konserw

Ze względu na swój niezwykły i niezwykły smak taki preparat można zaliczyć do dań egzotycznych. Łączy kontrastujące ze sobą słodkie, kwaśne i słone smaki.

Gotowanie tej przekąski pozwala cieszyć się ulubionym smakiem kukurydzy nie tylko w sezonie letnim, ale także pomaga znaleźć odpowiedź na pytanie, co można zrobić z kukurydzy w kolbie, o co pyta wielu ogrodników i gospodyń domowych.

Czy wiedziałeś? Jeden widelec do kukurydzy może pomieścić do 1000 ziaren.

Przed przejściem bezpośrednio do procesu zszywania należy wybrać główny składnik – kukurydzę. Zaniedbanie tego punktu może spowodować eksplozję twojej ochrony. Zjawisko to wynika głównie z faktu, że ziarna kultury zawierają dużo białka i niewiele pierwiastków kwaśnych.


Aby zachować kukurydzę w kolbie, warto zabrać wyłącznie młode kłosy, najlepiej cukier, a nie odmiany paszowe. W takim przypadku ziarna zbóż muszą być już wystarczająco dojrzałe. Przy wyborze należy kierować się zasadą: należy lekko nacisnąć paznokieć na nasionku u jego podstawy.

Pod natarciem odpowiednie ziarno powinno uwalniać mleczny sok, a na paznokciu nie powinien pozostać żaden owoc. Jeśli uwolni się płyn ze skrobią, który przykleja się do paznokcia, produkt jest już przejrzały.

Nie warto konserwować takiej kukurydzy, bo w najlepszym razie będzie ciężko, bez względu na to, ile jest ugotowane, aw najgorszym puszki eksplodują.

Przy wyborze sprawdź również liście i kolor włosia kukurydzy: liście powinny być soczyste i świeże, a włosy powinny być jasne (a im jaśniejsze, tym lepiej).

Ważny! Jeśli zaoferowano Ci kolby bez liści, pomiń zakup, ponieważ może to oznaczać, że uprawa została poddana obróbce chemicznej.

Ziarna zbóż powinny być zabarwione na jasnożółty odcień z mlecznobiałym podłożem. Same kolby powinny być małe, zalecana długość wynosi od 15 do 18 cm.

Tajemnice domowej kuchni

Doświadczone gospodynie domowe mają swoje tajemnice

konserwy kukurydzy na zimę:

  • Kukurydza jest uważana za kapryśną uprawę. Nie lubi konserw z powodu całkowitego braku kwasów. Zawiera dużo substancji skrobiowych i cukru, jest minimum naturalnych konserwantów. Pod tym względem jego ziarna układane są tylko w sterylnych słoikach z tymi samymi pokrywkami. Pasteryzacja odbywa się w wodzie, po czym zawija się ją w ciepły koc. Te warunki zapobiegną eksplozji twojej kukurydzy w puszkach.
  • Aby, zgodnie z przepisem, zdobyć półlitrową puszkę kukurydzy w puszce, musisz wziąć około 5 kłosów.
  • Możesz dodać cukier i sól według własnego uznania. Jedynym warunkiem jest wysokiej jakości pasteryzacja kukurydzy w puszkach i wtedy nie zawiedzie.

Przyjrzeliśmy się przepisom na robienie kukurydzy w puszkach

na zimę. Jeśli zrobisz wszystko zgodnie z opisem, otrzymasz smaczne, soczyste, zdrowe i bezpieczne dla zdrowia danie. Gdy w pojemnikach będzie wystarczająco dużo domowych artykułów, Twoje zimowe menu nabierze jasnych i słonecznych kolorów dzięki temu wspaniałemu darowi natury.

Kukurydza to ulubiony przysmak dzieci i dorosłych. Jest przygotowywany w różnych odmianach i spożywany na surowo. Możesz zachować kulturę przez długi czas za pomocą konserwacji. Istnieje wiele przepisów i sekretów, jak szybko konserwować kukurydzę w domu na zimę. Wszystkie rodzaje sałatek są przygotowywane z kiszonej kultury, dodawane do przystawek i zup i tak właśnie spożywane.

Kultura praktycznie nie traci użytecznych składników podczas obróbki cieplnej. Maksymalna ilość użytecznych substancji zostanie zachowana, jeśli kukurydza w pewnym stadium dojrzałości zostanie zabrana do puszkowania.

Jeśli wszystkie zasady konserwacji były przestrzegane podczas przygotowywania przedmiotu obrabianego, przedmiot obrabiany może być przechowywany przez 2 do 3 lat.

Produkt niskokaloryczny, kukurydza zawiera 5% tłuszczu. Produkt jest bardzo przydatny dla osób, które mają nadwagę i planują się go pozbyć. Normalizuje procesy metaboliczne w organizmie, dzięki czemu dodatkowe kilogramy stopniowo znikną.

Ludzie, którzy regularnie spożywają kukurydzę, mają lepszą sylwetkę. Naukowcy odkryli, że codzienne spożycie produktu w puszkach nasyca organizm użytecznymi substancjami – magnezem, kwasem foliowym i kwasem foliowym. Te elementy chronią układ odpornościowy i serce.

Nawet przy wielu
przydatnych właściwościach nie powinieneś dać się ponieść temu produktowi.
Produkt jest bogaty w węglowodany i należy to wziąć pod uwagę. Żywienie powinno być zbilansowane i zdrowe.

Produkt nie jest odpowiedni dla każdego. Dla osób z zakrzepicą lub brakiem apetytu kukurydza może być szkodliwa.

Korzyści dla zdrowia

Wiadomo, że każdy produkt w puszce traci co najmniej połowę swoich dobroczynnych właściwości. Ale jeśli chodzi o kukurydzę w puszkach, zachowuje o wiele więcej składników odżywczych. Jednocześnie świeże ziarna w puszkach mają maksimum właściwości leczniczych, dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na okres przechowywania produktu w sklepie lub starannie dobierać kukurydzę do zbioru domowego.

Jakie są korzyści zdrowotne z ziaren kukurydzy? Oni są:

  • pobudzają pracę żołądka i jelit;
  • poprawić pracę układu wegetatywno-naczyniowego;
  • poprawiają nastrój, zwalczają zmęczenie i normalizują aktywność układu nerwowego;
  • pomóc oczyścić wątrobę i woreczek żółciowy;
  • przywrócić hormony;
  • zwiększyć hemoglobinę;
  • normalizować metabolizm.

kukurydza w puszkach w talerzu

Kukurydza w puszkach zmniejsza negatywny wpływ alkoholu na organizm.

Zastanawiając się, czy w ciąży kukurydza w puszkach należy pamiętać, że zawiera ona dość dużą ilość cukru. Sam produkt jest przydatny dla przyszłej matki: kukurydza nasyca organizm użytecznymi substancjami i sprzyja eliminacji szkodliwych substancji powodujących toksykozę.

W czasie ciąży kukurydzę należy jeść w ograniczonych ilościach (2-3 łyżki stołowe nie zaszkodzą Twojemu zdrowiu).

Kolejne, nie mniej popularne pytanie: „Czy można karmić piersią kukurydzę w puszkach?” Opinie ekspertów w tej sprawie są różne, ale obie strony przedstawiają mocne argumenty. Ci, którzy nie są przeciwni jedzeniu kukurydzy w okresie laktacji, przypominają, że produkt ma wiele korzystnych właściwości, w tym sprzyja produkcji prolaktyny. Ci, którzy odpowiedzieli na pytanie: „Czy matka karmiąca może jeść kukurydzę w puszkach?” – odpowiadają stanowczo „nie”, mówią, że w produkcie mogą być użyte szkodliwe konserwanty, wzmacniacze smaku, a sama puszka zawiera wiele niezdrowych substancji. Dlatego przy wyborze produktu spożywczego należy dokładnie przestudiować jego skład. A najlepszą opcją zarówno dla kobiet w ciąży, jak i kobiet w okresie karmienia byłoby użycie domowej roboty kukurydzy w puszkach.

Ostatnie pytanie, które wielu niepokoi: „Czy dzieci mogą mieć kukurydzę w puszkach?” Pamiętając, jak przydatna jest kukurydza, w tym dla dzieci, nie zapominaj, że konserwy nie są najlepszym wyborem we wczesnym dzieciństwie. Możesz dać kukurydzę dziecku w wieku 3-4 lat, ostrożnie wybierając zakupiony produkt lub, najlepiej, samemu go konserwując.

Podsumujmy

Kukurydza na kolbie nadaje się do zbioru na zimę. Nawet początkująca gospodyni może z łatwością sobie z tym poradzić, najważniejsze jest właściwe przygotowanie wstępne. Warzywo musi być czyste, suche, pozbawione włosków, tkanek i liści.

Większość przepisów na konserwowanie i marynowanie wymaga długotrwałej sterylizacji. Należy pamiętać, że przyprawy i zioła są umieszczane w minimalnej ilości. Kiszoną kukurydzę w kolbie można przechowywać do trzech lat, ale mrożoną kukurydzę lepiej zjeść przed rozpoczęciem nowego sezonu letniego.

Z kolbami

Dla miłośników gotowanej kukurydzy jest doskonały przepis na przygotowanie zimowych preparatów z kolbami. Do tej konserwacji lepiej podnieś pojemne puszki – 3 litry.

Będziesz potrzebować około 8 uszu, które można przyciąć do rozmiaru, który Ci odpowiada.

Metoda gotowania:

  1. Gotuj kukurydzę do miękkości, lepiej nie solić wody, aby główki kapusty nie stały się twarde.
  2. Zrobić marynatę: zagotować 1 litr wody, dodać trochę soli do smaku.
  3. Po ostygnięciu wszystkich konserwantów, kukurydzę włożyć do słoików i zalać zimną marynatą.
  4. Napełnione puszki należy sterylizować przez kilka godzin, a następnie zwinąć i owinąć.

Gotowanie potrawy krok po kroku:

Więc konserwujemy kukurydzę na zimę! Aby to zrobić, bierzemy kolby młodej słodkiej kukurydzy (mam 5 średnich), wodę, sól i cukier granulowany. Proporcje podaję jak na słoik o pojemności 500 mililitrów, w którym umieszczono dokładnie 350 gram nasion.

Kolby kukurydzy należy oczyścić z zewnętrznych liści i znamion (to takie włosy). Odcinamy dodatkową łodygę i samą górę kolb, jeśli nie ma tam nasion.

Umyj kolby kukurydzy i umieść je w dużym rondlu. Napełnij zimną wodą, aby przykryła kukurydzę i podpal.

Czasy gotowania kukurydzy mogą się znacznie różnić. Wszystko zależy od stopnia jej dojrzałości. Ale prawie nie ma miłośników twardych ziaren, które są trudne do przeżucia. Nie ma w tym przyjemności, zgadzasz się? Moja kukurydza gotowała się po gotowaniu przez około 30 minut, to wystarczyło. Patrzysz na miękkość nasion. Spuszczamy wodę i pozwalamy kolbom lekko ostygnąć, abyś mógł dalej z nimi pracować.

Następnie ostrym nożem odcinamy ziarna od kolb.

Ziarna wkładamy do przygotowanego wcześniej słoika. Lubię sterylizować słoiki w kuchence mikrofalowej: myję je w roztworze sody, płuczę i do każdego wlewam około 100 mililitrów zimnej wody. Gotuj na parze w kuchence mikrofalowej z najwyższą mocą przez 5-7 minut. Po prostu gotujemy pokrywki przez około 5 minut.

Zasady doboru i przygotowania surowców

Zbiór kukurydzy na zimę nie jest trudny, ale ten biznes wymaga dość poważnej inwestycji czasu i starannego wdrażania wszystkich zaleceń zawartych w przepisach. Faktem jest, że słodkie ziarna zawierają dużą ilość cukrów i skrobi, aw ich składzie praktycznie nie ma kwasów, które mogłyby służyć jako naturalne konserwanty. To właśnie z tymi cechami wiążą się pewne „rygory” związane z doborem i wstępną obróbką produktu wyjściowego, a także pasteryzacją napełnionych puszek.

Podobne wymagania dotyczące czasu trwania i temperatury przetwarzania surowców dotyczą zielonego groszku kiszonego.

Metody zbioru kukurydzy na zimę obejmują konserwowanie całych kolb lub ziarna pobranego z pniaków. Młode główki kapusty często włączane są do składu marynat mieszanych warzywnych, których receptury krok po kroku można znaleźć w artykule „Marynowany asortyment warzyw na zimę” opublikowanym na naszej stronie internetowej.

Przy odbiorze lub zakupie surowców do wytrawiania ważne jest spełnienie następujących warunków:

  • kolby wybrane do całych konserw powinny mieć nie więcej niż 12-15 cm długości, mlecznobiałe ziarna, z cienką skórką i półpłynnym miąższem (po naciśnięciu palcami ziarna są spłaszczone, wypływa z nich klarowny sok). Pniaki takich owoców są łatwe do ścinania i opuszczania;
  • Do zbioru pojedynczych ziaren nadają się „starsze” główki kapusty o długości 20-25 cm, w tym przypadku ziarna są jasnożółte i gęstsze, ale ich skórkę można łatwo przekłuć paznokciem;
  • do wytrawiania lepiej jest wziąć surowce zebrane nie więcej niż 2-3 dni temu. Nie używaj kolb, które zostały całkowicie lub częściowo usunięte z liści pokrywających;
  • wierzchnia „szata” główek kapusty powinna dobrze przylegać do ziaren, mieć zielony kolor i dość przyzwoitą grubość. Obecność białawych lub przerzedzonych liści wskazuje na długotrwałe lub niewłaściwe przechowywanie surowców;
  • Nie marynuj ziaren kukurydzy, które są matowe, pomarszczone lub zbyt twarde.


Na zdjęciu mini kukurydza lub „baby corn” (baby corn). Jest uważany za najbardziej korzystny, ponieważ praktycznie nie zawiera skrobi.

Zakupione lub wyrośnięte kłosy przed gotowaniem należy oczyścić z liści osłaniających oraz licznych cienkich włosków (pozostałości znamienia), których cząsteczki dostając się do marynaty często powodują samoistne „otwieranie się” puszek. Następnie główki kapusty są dokładnie myte pod bieżącą wodą, usuwając najmniejsze ślady resztek roślinnych i blanszowane. Okazy dojrzałości mlecznej, przeznaczone do puszkowania razem z pniakami, pozostawia się w stanie nienaruszonym lub kroi się na kawałki. W przypadku kolb, z których musisz usunąć ziarna, powinieneś to zrobić :

  • oczyścić, opłukać, włożyć do rondla i zalać gorącą wodą (nie można solić wody, to spowoduje, że ziarna będą szorstkie i twarde);
  • doprowadzić do wrzenia i gotować przez 25-30 minut;
  • zdjąć z ognia i ostudzić bez spuszczania płynu. Nie zaleca się „przymusowego” chłodzenia surowca (np. W bieżącej zimnej wodzie), ponieważ psuje to smak gotowego produktu;
  • ostrym nożem odetnij kukurydzę od kolb, pozostawiając około jednej czwartej każdego nasionka na pniu. Najwięcej skrobi zawierają „noski” ziaren. Nie nagrzewają się dobrze podczas gotowania i pasteryzacji, więc konserwy, do których się dostają, są bardzo trudne do utrwalenia.


Konserwy kupione w sklepie okazują się „cukrem”, ponieważ nie zawierają kwasu – w rzeczywistości to tylko ziarna we własnym bulionie

Kukurydza w puszkach kupowana w sklepie jest produkowana bez dodatku kwasu. Przygotowanie takiego produktu wymaga długotrwałego ogrzewania w autoklawie w temperaturze trudnej do zapewnienia w zwykłej kuchni. Dlatego doradzamy gospodyniom domowym marynowanie kukurydzy. Ocet, który jest częścią półfabrykatów, służy jako środek konserwujący i zapewnia zachowanie walorów smakowych surowców.

Rada

Aby bez problemu oddzielić ziarna od główki kapusty, zanurz ucho we wrzącej wodzie na 5 minut. Następnie natychmiast zanurz w zimnej wodzie. Teraz szybko oddzielisz jądra od główki kapusty.

domowy przepis na kukurydzę w puszkach

Aby zachować trwałość przez długi czas, przed gotowaniem konieczne jest dokładne umycie pojemników i produktów. Duże znaczenie ma również sterylizacja.

Staraj się używać tylko gruboziarnistej soli. To środek konserwujący, dzięki któremu obrabiane przedmioty są przechowywane przez długi czas. Różne przyprawy i zioła dodają pikanterii i przyjemnego aromatu. Więc eksperymentuj, aby znaleźć własny przepis na kukurydzę do konserw w domu.

Ocet wlewamy do marynaty dopiero po usunięciu płynu z ognia. Wtedy będzie działał lepiej. Weź ocet tylko 9%. Pomoże ci to zachować dłużej.

W piwnicy półfabrykaty można przechowywać nie dłużej niż 24 miesiące. Jeśli twoje konserwy są w domu, należy je spożyć w ciągu 7 miesięcy. Nie można go długo utrzymywać w cieple. Jeśli posłuchasz rad doświadczonych szefów kuchni, skończysz na pysznych i aromatycznych potrawach.

Plusy i minusy konserw

Kukurydza w puszkach ma następujące zalety:

  1. Jasnożółte ziarna są magazynem witamin i niezbędnych pierwiastków. Zawierają tiaminę, tokoferol i kwas foliowy. Oprócz tego żywność ta jest bogata w fosfor, wapń i sód.
  2. Stanowi podstawę diety profesjonalnego sportowca. Warunkiem jest obecność białek roślinnych i aminokwasów, które są niezbędne do utrzymania kształtu.
  3. Często spożywany przez osoby z cukrzycą. Reguluje stężenie cukru oraz obniża poziom cholesterolu, którego nadmiar negatywnie wpływa na pracę serca i układu naczyniowego.
  4. Konserwy mają pozytywny wpływ na trawienie. Nawet przy spożyciu w niewielkich ilościach objawy wzdęć można wyeliminować.
  5. Ziarna w puszkach są doskonałe w walce ze znaczną nadwagą ze względu na niską liczbę kalorii. Ale uzyskanie pozytywnego wyniku jest możliwe tylko wtedy, gdy istnieją kryteria zrównoważonej diety.

Negatywne właściwości kukurydzy w puszkach obejmują:

  • Przeciwwskazane u osób z zakrzepicą i zwiększoną krzepliwością krwi;
  • Produkt ogranicza apetyt;
  • W przypadku nadużywania zbóż może wystąpić zaostrzenie wrzodu żołądka.

Wybór miejsca do przechowywania

Aby kultura była całkowicie zrelaksowana, należy to starannie wybrać.

Istnieją dwa rodzaje kultury:

  • Pasza: uprawiana w dużych ilościach i przeznaczona do karmienia zwierząt, w składzie nie ma wystarczającej ilości witamin.
  • Cukier – ma słodki smak i zawiera dużą ilość niezbędnych substancji, z góry określonych dla człowieka.

Kultura o różnej dojrzałości:

  • Młode kolby są spożywane po ugotowaniu. Sprawdzenie dojrzałości jest bardzo proste. Kiedy ziarno jest prasowane, wypuszczane jest mleko, ale nie ma miazgi.
  • Ziarna średnio dojrzałe – świetnie nadają się do konserw. Po zmiażdżeniu pszenicy pojawia się mleko i miazga.
  • W wyższym stopniu dojrzałości kukurydza zbierana jest do przechowywania na sucho. Po zmiażdżeniu pszenicy pozostaje tylko miazga, ale nie ma mleka.

Krojenie ziaren

Wydawałoby się, co jest takiego ważnego w krojeniu? Wziął ostry nóż, rozdrobnił ziarna do miski i nastawił je do gotowania. Ale nie! Istnieją wskazówki dotyczące przycinania ziaren częścią kolby. Powiedz, że podczas gotowania wszystkie śmieci będą unosić się w górę. To prawda, że ​​nie jest sprecyzowane, że ziarna również będą unosić się na powierzchni i bardzo trudno będzie usunąć śmieci z kolb.

A teraz pamiętamy. Kto kiedykolwiek kupił kukurydzę w puszkach ze sklepu, zwrócił uwagę na to, jak jest krojona? Racja, bez korzeni, około 3/4. Ktoś powie: tak, po prostu dłutują jej ostrzami w fabryce. O czym mówisz! W zakładzie, w którym praktycznie nie ma odpadów, wyrzuca się jedną czwartą ziaren? Czy naprawdę nie ma kruszarek czyszczących do łupin całych ziaren? Z jakiegoś powodu te korzenie nadal nie są używane.

A powodem są te same notoryczne spory dotyczące chorób. Lubią osiedlać się w dolnej ćwiartce ziarna. Dlatego też musisz odciąć. Bezlitosne wyrzucanie kolb z korzeniami. Aby nie wyrzucić późniejszego zabezpieczenia.

Zasada 3: Przytnij ziarna kukurydzy do 3/4 objętości ostrym nożem.

Ile gotować

Trudno jest podać dokładną godzinę. Do czasu ugotowania oznacza to, że ziarna są miękkie. W zależności od odmiany może to być 30 minut lub więcej niż godzina. Określenie końca gotowania jest bardzo proste: wyjmujemy jedno lub trzy ziarna, spróbuj. Podoba Ci się konsystencja? Więc już czas. Wciąż ostry? Wtedy będziemy gotować.

Nawiasem mówiąc, o wstępnym 7-minutowym blanszowaniu. Nie jest przeznaczony do zmiękczania uszu. W tak krótkim czasie nic się tam nie wydarzy. Faktem jest, że kukurydza bardzo lubi wszelkiego rodzaju bakterie zarodnikowe. I jest mało prawdopodobne, abyś mógł się ich pozbyć poprzez zwykłe pranie. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie tego punktu.

Zasada 2: wymagane jest wstępne blanszowanie. Gotowanie końcowe – do całkowitego ugotowania.

jak gotować kawior do squasha w domu

Pomocne wskazówki przed gotowaniem

Doświadczone gospodynie domowe dzielą się następującymi wskazówkami :

  • proces gotowania kukurydzy podczas przygotowywania powinien trwać co najmniej 30 minut;
  • Lepiej jest ciąć kolbę kukurydzy w poprzek, a nie wzdłuż;
  • najlepiej spłucz kukurydzę zimną wodą;
  • w trakcie przygotowywania kukurydzy zanurz warzywa we wrzącej wodzie – w ten sposób smak będzie lepiej zachowany.

Jak urozmaicić smak

Marynowana i konserwowana kukurydza dobrze komponuje się z następującymi produktami :

  • fasola gorczycowa;
  • pomidory koktajlowe;
  • bazylia;
  • kminek;
  • Pietruszka;
  • ziarnka pieprzu;
  • rukola.

Wszystkie te przyprawy można bezpiecznie dodać do słoika z kukurydzą.

Główne sekrety ochrony

Wśród ogromu Internetu jest wiele filmów, które opowiadają o niuansach zbioru kukurydzy do wykorzystania w przyszłości. Niestety nie wszystkie filmy są wartościowe. Zebraliśmy sekrety i sztuczki, jak prawidłowo konserwować kukurydzę w domu.

Aby goście mogli ślinić się z puszki w dosłownym tego słowa znaczeniu, potrzebujesz:

  • zwróć uwagę na odmianę (ziarna cukru będą idealne jako półfabrykat);
  • zatrzymaj swój wybór na ziarnach dojrzałych w mlecznym wosku (po wyciśnięciu rozpryskuje się z nich biały sok);
  • kilkakrotnie sterylizuj słoiki (królowej pól ciężko „rozstać się” z żyjącymi w niej groźnymi mikroorganizmami).

Nawiasem mówiąc, problem łuskania ziaren można łatwo rozwiązać, zalewając ucho wrzątkiem, a następnie zanurzając go w lodowatej wodzie.

O kukurydzy:

Dobroczynne właściwości kukurydzy to duża ilość zawartych w niej substancji niezbędnych człowiekowi: fosforu, magnezu, potasu, cynku, żelaza, witamin z grupy B oraz witaminy E, a także dużej ilości błonnika i białka.

Zawarte w niej witaminy z grupy B działają antystresowo i korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego, serca, mięśni oraz na produkcję czerwonych krwinek przez organizm.

A zwłaszcza w jego ziarnach jest dużo witaminy B1: tylko 150 g kukurydzy dostarcza 25% dziennej wartości tej witaminy. Witamina E jest głównym przeciwutleniaczem. Wiadomo, że witamina E zapobiega stwardnieniu rozsianemu.

Do tego nie jest wysokokaloryczny, ale bardzo pożywny – doskonale dostarcza organizmowi energii. W wyniku regularnego włączania kukurydzy do diety uruchamiane są procesy metaboliczne w organizmie, co przyczynia się do poprawy samopoczucia, ogólnej poprawy zdrowia oraz wzrostu witalności.

Zbiór kukurydzy na zimę bez sterylizacji

Oferujemy doskonały przepis. Kukurydza konserwowa bez sterylizacji jest odpowiednia dla gospodyń domowych, które nie mają czasu na długie majsterkowanie przy zbiorach. Zimą zboża można wykorzystać do sałatek lub dodać do dań głównych.

Do gotowania potrzebujesz około 20 kawałków kukurydzy. Gotuj nie dłużej niż 5 minut i ostudź. Oddziel jądra od kolb. Weź półlitrowe słoiki i wysterylizuj je.

Kukurydzę włożyć bardzo szczelnie do pojemnika i zalać wrzątkiem. Po 15 minutach spuścić wodę do rondla, zagotować i ponownie wlać do tych samych słoików. Kukurydza powinna teraz siedzieć przez 10 minut.

W międzyczasie przygotuj marynatę. Zagotuj 1 litr wody i wlej do niego sól (15 g) i cukier (30 g). Zdejmij z ognia i dodaj 2 łyżki. l. ocet winny. Odcedź kukurydzę i zalej przygotowaną gorącą marynatą. Natychmiast zwiń, zawiń kocem, aż całkowicie ostygnie. Puszkowanie ziaren kukurydzy w domu dobiegło końca. Teraz zimą możesz cieszyć się letnim produktem.

Szkody i przeciwwskazania

Kukurydza w puszkach może być szkodliwa, jeśli jest spożywana przez osoby z następującymi przeciwwskazaniami:

  • zakrzepowe zapalenie żył lub skłonność do tej choroby;
  • indywidualna nietolerancja;
  • przewlekłe choroby żołądkowo-jelitowe, zwłaszcza podczas zaostrzeń;
  • wysoki poziom witaminy K w organizmie.

Jak wybrać kukurydzę do konserw

Do konserwacji tego zboża najlepiej nadają się młode kolby kukurydzy cukrowej (jest też kukurydza paszowa, którą można również wykorzystać w niektórych przepisach). Wtedy puste miejsca okażą się miękkie i soczyste.

Możesz sprawdzić, czy kukurydza jest przejrzała, przesuwając paznokciem po każdym ziarnie kolby. Jeśli mleko nie wypływa, miazga pozostaje na paznokciu – produkt nie nadaje się do użycia ani w postaci gotowanej, ani w puszce.

Lepiej też dokonać wyboru na korzyść uszu o soczystych liściach i jasnych włosach u nasady.

Kilka wskazówek:

  • Do konserwowania kukurydzy, a także do konserwowania innych produktów, należy używać zwykłej gruboziarnistej soli kuchennej.
  • Lepiej jest wziąć ocet 9%. Ponadto należy go dodać po usunięciu płynu z ognia – jego działanie będzie silniejsze.

Zarówno to, jak i inne przyczynia się do długotrwałego przechowywania domowych produktów.

Banki z jakąkolwiek metodą przygotowania muszą być dobrze wypłukane i wysterylizowane.

A teraz o tym, jak możesz zaoszczędzić kukurydzę na zimę, kilka prostych przepisów.

Jak zachować świeżość poprzez zamrażanie

Kukurydza na kolbie może być nie tylko marynowana, ale także zamrażana. Jak przygotować?

Za najlepszą metodę uznaje się zamrażanie z blanszowaniem :

  1. Dokładnie opłucz kukurydzę.
  2. Usuń włosy, tkaniny, liście.
  3. Odetnij wszystkie uszkodzone obszary.
  4. Podpal wodę.
  5. Zanurz uszy we wrzącej wodzie na 5 minut.
  6. Sucho, fajnie.
  7. Zapakuj w plastikowe torby. Umieść w zamrażarce.

Druga metoda jest znacznie prostsza , polega jedynie na obieraniu uszu. Kukurydza nie jest poddawana obróbce cieplnej, lecz jest natychmiast pakowana w worki.

Uwaga! Jest to metoda blanszowania, która maksymalizuje dobroczynne właściwości warzyw.

Warto przechowywać mrożoną kukurydzę nie dłużej niż sześć miesięcy , jak każde mrożone warzywo. Następnie zaczyna wchłaniać wszystkie zapachy, staje się bez smaku i traci swoje walory użytkowe i smakowe.

Przepis na kwas cytrynowy

Krok po kroku taki domowy preparat przygotowuje się w następującej kolejności:

  1. Kukurydza gotuje się w osolonej wodzie do miękkości w ciągu 45 minut.
  2. Z ostudzonych kłosów wycina się ziarna i układa je w czystych półlitrowych słoikach.
  3. Do każdego słoika dodaje się łyżkę cukru, sól (½ łyżeczki) i kwas cytrynowy (na czubku noża).
  4. Wodę pozostałą po ugotowaniu kukurydzy doprowadza się do wrzenia i wlewa do puszek z ziarnami.
  5. Następnym krokiem w puszkowaniu jest sterylizacja. Z czasem proces ten trwa około 20 minut, po czym puszki są zwijane blaszanym kluczem.

Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska