Jak zachować smak i dobroczynne właściwości imbiru w domu

 

Imbir to naprawdę niesamowity produkt o rozpoznawalnym bogatym aromacie i ostrym korzennym smaku. Użyteczne właściwości i smak tej rośliny, jak każdego łatwo psującego się produktu, zależą od warunków, w jakich jest przechowywana po zakupie. Dlatego warto wiedzieć, jak przechowywać imbir, aby móc go używać w domu tak długo, jak to możliwe.

Przechowuj świeży korzeń imbiru

Wybierając sposób przechowywania imbiru, musisz jasno zrozumieć okres, w którym planujesz go zjeść. Imbir można przechowywać w lodówce przez krótki czas.

W dziale warzywnym

Nawet przez kilka tygodni świeży imbir można przechowywać w specjalnych torebkach do przechowywania żywności. Worki te są zwykle hermetycznie zamykane. Włóż korzeń imbiru do środka, a następnie spróbuj uwolnić maksymalną ilość powietrza i umieść go w komorze na warzywa w lodówce.

W domu dobrze jest też przechowywać przyprawy w papierowej torbie. Owiń korzenie ręcznikiem papierowym, aby nie było żadnych odkrytych obszarów. Włóż go do torby i wypuść powietrze w taki sam sposób, jak w pierwszym przypadku. Umieścić w przegródce na owoce i warzywa. Produkt zachowa świeżość przez kilka tygodni.

Bez dodatkowego opakowania wytrzyma około tygodnia w lodówce w papierowej torbie.

w zamrażarce

Owiń szczelnie korzenie folią spożywczą. Umieść je w zamykanych torebkach na żywność, wypuść nadmiar powietrza i zamknij. Włóż produkt do zamrażarki. Będzie tam przechowywany przez kilka miesięcy.

Zanim wyślesz korzeń imbiru do zamrażarki, możesz go posiekać. Obierz korzeń i zetrzyj lub posiekaj w inny sposób. Układać porcjami na tacy (lepiej użyć łyżki stołowej), przykrytej pergaminem. Umieść tacę w zamrażarce, a gdy imbir stwardnieje, przenieś go do pojemnika z ciasno przylegającą pokrywką. Następnie wróć do celi. Tak przygotowana przyprawa będzie zachwycała ostrym smakiem przez około pół roku.

 

W szczelnie zamkniętym słoiku lub pojemniku można również przechowywać pokrojony na małe kawałki korzeń imbiru. Nie trzeba go czyścić przed zamrożeniem.

 

Imbir można pokroić w medaliony. Połóż korzeń, pokrojony w cienkie plasterki, w płaskim naczyniu w jednej warstwie, wyślij do całkowitego zamrożenia. Następnie przenieś medaliony do hermetycznego pojemnika i odeślij z powrotem do komory. Świeży korzeń będzie przechowywany przez co najmniej trzy miesiące.

Suszenie imbiru do wykorzystania w przyszłości

W domu suszony imbir jest przechowywany dość długo – około dwóch lat.

  • Opłucz i osusz korzeń.
  • Pokrój go w cienkie przezroczyste plastry.
  • Rozgrzej piekarnik do 50 stopni.
  • Blachę do pieczenia wykładamy papierem do pieczenia i układamy na niej plastry.
  • Umieść blachę do pieczenia w piekarniku na godzinę.
  • Po godzinie odwróć talerze i pozostaw imbir do wyschnięcia na kolejne 60 minut.
  • Upewnij się, że plastry są całkowicie suche, pozwól im ostygnąć.
  • Umieść wszystko w szczelnie zamkniętym pojemniku.
  • Przechowuj suchą przyprawę w domu w temperaturze pokojowej.

Przechowujemy plastry w marynacie

Dzięki takiemu sposobowi przechowywania korzenny korzeń straci znikomą część swoich walorów smakowych, ale w zamian otrzymasz aromatyczny dodatek o równie ciekawym smaku. Istnieje wiele opcji marynat, które są łatwe w użyciu w domu.

Kucharze, którzy często używają imbiru jako przyprawy lub składnika różnych sosów, często przechowują go w wódce lub białym winie. Korzeń, pokrojony w cienkie plasterki, umieszcza się w szklanym pojemniku, zalewa alkoholem i szczelnie zamyka. Marynata moczy kawałki przez około dwa tygodnie.

Nadzieniem może być również ocet ryżowy, sok z cytryny, sake, wino ryżowe, wytrawne sherry. Należy zauważyć, że wódka ma najmniejszy wpływ na smak i aromat imbiru.

Taki preparat jest przechowywany przez prawie dwa miesiące. Sama marynata ze słoiczka może posłużyć do przygotowania sosów i koktajli.

Najbardziej wyrafinowaną metodą przechowywania jest nadzienie cukrowe.

W krajach wschodnich pachnące bulwy były kandyzowane od czasów starożytnych. Ta metoda jest odpowiednia dla miłośników aromatycznej herbaty.

  • Przygotuj syrop cukrowy: rozcieńcz szklankę cukru pudru w takiej samej ilości wody.
  • Syropem zalewamy cienkie plastry obranego korzenia.
  • Postaw na ogniu i gotuj, aż syrop zacznie wypływać z łyżki ciągłym strumieniem. Zajmie to około 15 minut.
  • Zdejmij syrop z ognia, poczekaj, aż ostygnie.
  • Wyjąć plastry imbiru, obtoczyć w cukrze pudrze.
  • Wyślij plastry do piekarnika podgrzanego do 50 stopni.
  • Przechowywać w zamkniętym szklanym pojemniku.

Wybierz dowolny wygodny sposób przechowywania imbiru i zachwycaj swoją rodzinę niezwykłymi i zdrowymi potrawami przez cały rok.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska